МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Україна прощається із гривнею{\}

12/09/2009 | stryjko_bojko
Україна прощається із гривнею
http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2009/12/08/180516

Слідом за депозитами в Україні почав зменшуватись обсяг готівкової гривні на руках в населення. Минулого місяця він зменшився на 0,6%, а з початку року виріс лише на 4,4%. Для порівняння: за 11 місяців 2007 р. зростання готівки в обігу становило 35,4%, 2008 р.- 39,3%.
Зменшення готівки в обігу стало результатом політики НБУ, яка веде до вилучення зайвих, на його думку, грошей з економіки. Зокрема, з серпня по листопад щомісячно регулятор "виймав" з банківської системи в середньому 9,3 млрд. грн. При цьому середній обсяг рефінансування за цей час становив лише 1,1 млрд. грн.
Перш за все, гривневий "пилосос" включається, аби зменшити тиск на курс обміну гривні до долара. Як наслідок, вже другий місяць поспіль гривня на міжбанку зміцнюється, хоча довіри до національної валюти не додалось. Минулого місяця населення і бізнес купили на $976 млн. більше, ніж продали. Аналогічно, весь приплив грошей в банки минулого місяця стався за рахунок збільшення вкладів в доларах.
"Ми дали грошей приблизно стільки, скільки того вимагає економіка. ВВП падає, інфляція зростає, схильність до збереження падає - грошей потрібно менше", - розповів керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький.
Описуючи роботу економіки за підсумками листопада, він розповів, що в Україні не відбувається мультиплікація грошей. Іншими словами, банки отриману гривню практично не направляють на кредитування.
"Монетарна база (листопад до листопада) збільшилась на 6,2%, а грошова маса впала на 3,9%. Про що це говорить? Про те, що в реального сектора є невпевненість у власних силах, і він не наважується брати кредити. А в банків є недовіра до позичальників, і вони вважають за краще не видавати кредити, а вкладати в цінні папери або на валютному ринку", - зазначив Литвицький.
Він нарікає, що НБУ критикують з тих позицій, що без кредитування економіка не почне відновлюватися. Але ж є і зворотний зв'язок, підкреслив радник: поки реальний сектор не почне піднімати голову, банки будуть обережні. Це пояснюється тим, що існує проблема несумлінних позичальників.
На думку експерта, ситуація неоднозначна. Він навів як приклад США, де приріст монетарної бази також не дав збільшення грошової маси. Простими словами: надруковані гроші не були направлені на кредитування економіки. Ними покрили збитки від банкрутств.
Із позитиву радник зазначив: кредитування підприємств, хоч слабо, але починає відроджуватися. "Прогрес є, але дуже повільний. Безумовно, серед виданих юрособам кредитів велика частка кредитів "Ощадбанку" "Нафтогазу України", але це далеко не все. А те, що немає доступу до дешевих кредитів, - можливо, це і добре. Потрібно зростати і власними силами", - вважає Литвицький.
Що стосується процентної політики НБУ, в цілому радник вважає її адекватною. Інфляція (листопад до листопада 2008 р.) становить 13,6%, а за підсумками року очікується на рівні 13%. Значить, ставки рефінансування (15,5% під заставу ОВДП, 17% без застави) залишаються вищими за інфляцію і не провокують нове зростання цін.

Коментарі:
1. hxbbgaf Ср 09 Гру, 2009 01:25
Все объясняется проще - пиар. Ющенко хочет показать, что при Тимошенко плохо жить и нет денег. До этого гривны было чересчур много - Тимошенко хотела задобрить избирателей. После выборов исчезнет валюта, курс пойдет вверх, и гривну придется печатать, чтобы давать пенсии.

2. Тюк Ср 09 Гру, 2009 01:15
Статейка, конечно - так себе. По сути - ну, изъяли денег, ну и хорошо (или плохо), всё равно - не нам решать. А название статьи - просто ужас!!! Прямо похороны нац. валюты какие-то! Ясно что P.R.-ход, но все-таки надо как-то по-осторожнее. Это же наша гривна. Пусть и не супер-пупер валюта, но она НАША!

3. Dmitry IВт 08 Гру, 2009 22:59
Интересно, во всём мире, в разных странах, выделяются (печатают) миллиарды долларов для поддержания экономики, потребительского спроса, банковской системы - а унас всё наоборот? Хто це так "працюе"?
Sergej21Вт 08 Гру, 2009 22:37
По-моему все эти горе-специалисты только описывают состояние экономики ( и то неправильно), а не анализируют его.


4. Проня : Вт 08 Гру, 2009 16:29
Багато грошей- погано, мало грошей- погано....Захтіли- намалювали, захтіли- в макулатуру! А зароблять- не пробували?... Куди бідному подіться?... Crying or Very sad

5. sxanep : Вт 08 Гру, 2009 21:34
Цитата...
Инфляция (ноябрь к ноябрю 2008 г.) составляет 13,6%, а по итогам года ожидается на уровне 13%. Значит, ставки рефинансирования (15,5% под залог ОВГЗ, 17% без залога) остаются выше инфляции и не провоцируют новый рост цен.

Беда только в том, что 13% инфляции - рисованная цифра, в реальности она гораздо больше.
А вообще нормальный такой деребан государственного бабла - рефинанс своего банка под 15,5% и покупка облигаций у правительства с доходностью 29%. Confused

6. Sergej21 : Вт 08 Гру, 2009 22:37
По-моему все эти горе-специалисты только описывают состояние экономики ( и то неправильно), а не анализируют его.

7. Dmitry I Вт 08 Гру, 2009 22:59
Интересно, во всём мире, в разных странах, выделяются (печатают) миллиарды долларов для поддержания экономики, потребительского спроса, банковской системы - а унас всё наоборот? Хто це так "працюе"?

8. hxbbgaf : Ср 09 Гру, 2009 01:25
Все объясняется проще - пиар. Ющенко хочет показать, что при Тимошенко плохо жить и нет денег. До этого гривны было чересчур много - Тимошенко хотела задобрить избирателей. После выборов исчезнет валюта, курс пойдет вверх, и гривну придется печатать, чтобы давать пенсии.
=============
А я грішним духом подумав, що Україна переходить на US$ чи на € :)
...
А UAH мені чомусь асоціюється з ЮАНЬ.



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".