МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Апарат РНБОУ: довідка щодо боргів України

12/16/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Апаратом Ради національної безпеки і оборони України проаналізовано можливість виникнення загроз національній безпеці України в економічній сфері, пов'язаних із зростанням державного та гарантованого державою боргу.

Відповідно до ст. 7 Закону України „Про основи національної безпеки України" реальними та потенційними загрозами національній безпеці держави в економічній сфері є велика боргова залежність держави, критичні обсяги державного зовнішнього і внутрішнього боргів.

У міжнародній практиці "безпечним" вважається державний борг, що не перевищує 60% від ВВП. Цей поріг визначено у ст. 104с Маастрихтської угоди як критерій для країн Європейського валютного союзу.

Згідно з Методикою розрахунку рівня економічної безпеки України, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 2 березня 2007 року № 60, небезпечним є відношення загального обсягу державного боргу до ВВП, що перевищує 55 %, з яких зовнішнього боргу - понад 25%, внутрішнього - понад 30 %.

Разом з тим, на сьогоднішній день, визначаючи параметри боргової безпеки, слід зважити на негативні явища, пов'язані із кризою в економіці країни, зокрема: зниження ділової, інвестиційної та інноваційної активності у національній економіці; недостатній рівень платоспроможності і прецеденти реструктуризації боргів; суттєві коливання курсу гривні; значний бюджетний дефіцит; від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі і платіжного балансу; зменшення міжнародних резервів НБУ; інфляція, погіршення міжнародних рейтингів кредитоспроможності України та вітчизняних банків тощо.

З урахуванням зазначених чинників Національним інститутом проблем міжнародної безпеки визначено порогові показники боргової безпеки на рівні до 50 % ВВП, у т.ч. внутрішній борг - до 30% ВВП, зовнішній борг - до 20% ВВП.

Станом на 31 жовтня 2009 року державний та гарантований державою борг України становив 281,3 млрд. грн. або 35,2 млрд. дол. США. Державний борг України становив 205 млрд. грн., з яких зовнішній борг - 121,4 млрд. грн., внутрішній борг - 83,7 млрд. грн.

Крім того, Кабінетом Міністрів України дозволено Міністерству фінансів України здійснювати державні запозичення понад обсяги, встановлені Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік".

Таким чином, на кінець року державний борг може перевищити 240 млрд. грн., а разом із гарантованим державою боргом (76,2 млрд. грн.) складатиме близько 320 млрд. грн. Зазначене становитиме 30,6 % до прогнозованого Урядом на початку року номінального ВВП (1046,5 млрд. грн.), а з урахуванням прогнозів падіння ВВП за підсумками 2009 року на 12-15%, фактичне співвідношення боргових зобов'язань до ВВП можливо оцінити на рівні 36 %.

Зазначені обсяги боргових зобов'язань формально перебувають у межах показників боргової безпеки, але занепокоєння викликають темпи їх нарощування. Зокрема, на кінець 2007 року показник співвідношення боргових зобов'язань до ВВП становив 12,4% (утричі менше), у 2008 році - 20%.

Темпи залучення позикових ресурсів у поточному році є рекордними. Якщо за 2006-2007 роки державний борг зріс на 12,9%, то за 10 місяців 2009 року сума державного та гарантованого державою боргу України збільшилася у гривневому еквіваленті на 91,8 млрд. грн. або на 48,5% (у чотири рази).

Крім того, слід звернути увагу на те, що істотна частина корпоративного боргу припадає на державні компанії. Ці борги теж державні. Зокрема, дефіцит коштів НАК „Нафтогаз України" у 2010 році прогнозується на рівні не менш 30 млрд. грн.

При цьому, прибутки держбюджету у поточному році скоротилися на 13,6%., у т. ч. податкові надходження - на 23,3 %.

Подальше зростання державного боргу спричинить погіршення показників бюджетної безпеки, негативно впливатиме на стан платіжного балансу та інвестиційну привабливість України, загрожуватиме стабільності грошово-кредитного та валютного ринків України.

Обслуговування та погашення вказаних боргових зобов'язань у майбутньому може призвести до неспроможності вирішення нагальних соціально-економічних потреб, що загрожуватиме втратою суверенітету і руйнуванням вітчизняної фінансової системи.

Для прикладу, британська компанія Credit Market Analysis (СМА) (спеціалізується на бізнес-оцінці компаній та країн), на підставі аналізу динаміки цін на кредитні дефолтні свопи (CDS), за підсумками ІІІ кв. 2009 р. опублікувала новий дефолтний рейтинг 63 країн. На перше місце в цьому рейтингу вийшла Україна. Ймовірність оголошення дефолту по українських держоблігаціях протягом найближчих п'яти років оцінюється в 53,7%.

Для зниження боргової залежності України і ефективного використання кредитів доцільно:

- забезпечити прозорість і цільове використання отриманих від МВФ грошових ресурсів, а також інформувати суспільство про напрямки та ефективність їх використання;

- обмежити швидкість нарощування прямого і гарантованого державою боргу, щоб не допустити великі навантаження на бюджет у короткі проміжки часу, тобто заздалегідь забезпечити ритмічне обслуговування і повернення боргів;

- удосконалити процедуру визначення ліміту зовнішнього боргу України шляхом введення додаткових індикаторів боргового навантаження, а також здійснення контролю та постійного моніторингу виконання графіків обслуговування і погашення основної суми державного боргу.

http://www.rainbow.gov.ua/news/1056.html

sean

Відповіді

  • 2009.12.17 | zmej_gorynych

    Таки "набралася кредитів, як сучка бліх" /(С)/

    На превеликий жаль правий був Ющ в цьому випадку. Динаміка жахлива.
    Ну і якщо колись донна Ю говорила, що уряд Януковича крав зі швидкістю 60 доларів на секунду, то цікаво було би довідатися про показники "ВОНИ". Інформації вже предостатньо imho. Треба було би підкинути цю темку ригам. Хай би обробили і видали на гора цифір скільки ж за секунду краде уряд "ВОНИ" :)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".