МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Кримінальна відповідальність за скасування постанови про вибори?

02/17/2010 | Майдан-ІНФОРМ
Громадська організація «Правове суспільство» звернулась до Генеральної прокуратури України з вимогою порушити кримінальну справу проти 260 народних депутатів України, котрі 16.02.2010 р. проголосували за скасування Верховною Радою Постанови від 20.10.2009 р. «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році».

У громадській організації переконані, що такі дії народних депутатів містять ознаки злочину, передбаченого ч.2 ст.157 «Перешкоджання здійсненню виборчого права» Кримінального кодексу України.

Керівник ГО «Правове суспільство» Олександр Данилюк пояснює обставини справи наступним чином: «Одним з найважливіших принципів демократичних виборів є принцип черговості або періодичності виборів. Цей принцип закріплений зокрема у ст. 25 Міжнародного пакту про політичні та громадянські права, який був належним чином ратифікований Україною. Терміни проведення всіх без виключення виборів в Україні чітко встановлені Конституцією. Верховна Рада України, відповідно до своїх повноважень, не визначає, а лише призначає дату виборів. Без сумніву, 16 лютого 2010 року групою народних депутатів України було позбавлено громадян України їхнього права обирати своїх представників до місцевих рад, а також обирати сільських, селищних та міських голів на чергових виборах, що мали відбутися 30 травня 2010 року. Також цим рішенням було унеможливлено формування та діяльність виборчих комісій. Таке рішення народних депутатів порушує врегульований законодавством виборчий механізм, що гарантує громадянам право та можливість зміни влади на засадах черговості. Внаслідок таких дій органи місцевого самоврядування можуть виявитись фактично нелегітимними».

Правозахисник зазначає, що «мотивація прийняття цього рішення для його кваліфікації як злочинного жодного значення не має. Проте, якщо слідство доведе, що це рішення приймалося з метою створити певні преференції для окремих політичних сил, як стверджують окремі парламентарії та політологи, кримінальна справа має бути порушена і за ст. 170 Кримінального кодексу України. Оскільки в такому випадку перешкоджання службовими особами органу державної влади здійсненню виборчого права одночасно створює перепони законній діяльності об'єднань громадян (політичних партій) шляхом надання привілеїв та сприяння певним політичним партіям, що беруть участь у виборчому процесі, й ущемленні прав інших».

Довідка: Стаття 157 ККУ. Перешкоджання здійсненню виборчого права.

1. Перешкоджання насильством, обманом, погрозами, підкупом або іншим чином вільному здійсненню громадянином права обирати і бути обраним Президентом України, народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом місцевої ради або сільським, селищним, міським головою, вести передвиборну агітацію - карається обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років.

2. Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням влади або службового становища, - караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

Прес-служба ГО «Правове суспільство»

Відповіді

  • 2010.02.17 | Koala

    Без шансів. Депутати не несуть відповідальності за результати

    голосування.
    Але сам вияв активності - підтримую.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".