МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українці пишуть стратегію розвитку НАТО.

03/15/2010 | Майдан-ІНФОРМ
Українські фахівці з питань політики безпеки в понеділок презентують у Києві своє бачення стратегії розвитку НАТО. Вони підготували цю концепцію на замовлення Північноатлантичного альянсу.

Провідні аналітичні установи та незалежні вітчизняні експерти підготували свої пропозиції до Нової стратегічної концепції Альянсу. Зробили це українські аналітики на запит штаб-квартири НАТО.

Як розповіла "Німецькій хвилі" директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталія Немилівська, раніше такі консультації проходили лише у закритому режимі: "Вперше у світовій практиці питання виноситься на обговорення широким колом і не тільки буде охоплювати думки 28 країн-членів НАТО, але також і країн-партнерів, як-от України".

Таке консолідоване бачення українського експертного середовища ролі Організації Північноатлантичного договору у системі міжнародної безпеки вже презентували у п’ятницю у Варшаві на міжнародній конференції, учасником якої був генеральний секретар НАТО Андерс фог Расмуссен. Це вперше до розробки стратегічного документу Альянсу запросили країни-партнери НАТО. Нині над концепцією працює «група з 12 мудреців» на чолі з Мадлен Олбрайт.

Межі відповідальності Альянсу

Українці у своїй позиції щодо бачення розвитку НАТО не акцентують увагу на намірах членства України в організації. Про це «Німецькій хвилі» розповіла експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Наталія Сад: «Місію Альянсу ми бачимо незмінною - колективний захист територій та населення держав-членів організації. Однак відповідальність за глобальну безпеку у цілому має нести ООН.»

Аналітики, серед яких експерти Центру Разумкова, Громадська ліга «Україна – НАТО», наголошують не на тому, від чого Альянс має боронитись, а роблять акцент на цінностях і способі життя, які захищає НАТО. Експерти переконані, що нова концепція має тлумачити статтю 5 Північноатлантичного договору як таку, що має застосовуватись до військових і цивільних актів агресії. І що відповідь на агресію щодо будь-якого члена Альянсу є не лише колективним зобов’язанням, але й обов’язком кожної країни-учасниці.

НАТО має тісніше співпрацювати з ЄС і ОБСЄ

Українці пропонують, що у майбутньому НАТО має більше співпрацювати з іншими міжнародними об’єднаннями, наприклад Євросоюзом та ОБСЄ: «Щоби поліпшити легітимність операцій Альянсу. Слід мати більше політичних консультацій та практичної співпраці з ЄС, щоби уникнути дублювання функцій та суперництва на міжнародній та регіональних аренах» - зауважує Наталія Сад.

Також вітчизняні експерти вважають, що має бути збережене правило консенсусу під час ухвалення рішень в НАТО, тобто коли здійснення будь-якого кроку потребує одностайної підтримки усіх 28 країн-членів. Але це правило не повинно паралізувати організацію в кризових ситуаціях.

Політика відчинених дверей та уникнення конфронтації з Росією

А ще Альянс, на думку українських фахівців, має і наділі провадити політику відчинених дверей щодо будь-якої європейської демократії, адже це, на їхню думку, вмотивовує до демократичних реформ.

Щодо Росії і бачення розвитку НАТО, українці зауважують – варто підтримувати розвиток відносин з РФ на основі її залученості й пошуку спільних інтересів та уникнення штучних конфронтацій. Експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Наталія Сад додає: «Українські аналітики впевнені, Альянс має відводити вагому нішу публічній дипломатії, адже це допомагає популяризації демократичних цінностей».

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5353565,00.html

Відповіді

  • 2010.03.15 | Историк

    Тут есть определенная инерция. Это в холодную

    войну НАТО могла ограничиваться объявлением своих собственных задач и принципов, т.к. они были ответом на очевидные и открыто формулируемые цели противника (опять же, очевидного). Сегодня НАТО больше делает, чем объясняет, и это труднее воспринимается общественностью. Поэтому, безусловно, верно требовать возврат к исконей миссии - защите евроатлантического пространства и его ценностей. По крайней мере, яснее ЗА ЧТО воевать в условиях, когда сам противник границ в целом не имеет, а главное - не признает...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".