МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Парламентські вибори в Угорщині

04/11/2010 | Майдан-ІНФОРМ
В неділю в Угорщині відбудеться перший тур парламентських виборів, однак, ймовірно, другий - через два тижні - буде вже формальністю. Перевага консервативного угруповання Фідес над конкурентами чимала, це відсотків 40, отож, ймовірно, вже в понеділок дізнаємось чи Угорщина буде першою за багато років країною Європи де переможці здобудуть надзвичайну більшість мандатів, самі створять коаліцію і уряд, та самі будуть спромжні змінити конституцію.

Про ситуацію в передвиборчій Угорщині ми розмовляємо з доктором Ґабором Лаґзі з університету в Дебрецені.

- Які настрої перед виборами?

- Результати опитувань громадськоі думки показують, що настрої можливо не радикальні, але рішучі. Угорщина стоїть на порозі великих змін і це видно на кожному кроці. Сама виборча кампанія була дивною, бо можна було мати враження, що взагалі не мала місця. Ніхто не складав жодних обіцянок; найбільш ймовірний претендент на перемогу, консервативний Фідес якого підтримує коло 60% виборців, навіть не проводив кампанії, бо настільки впевнений в успіху. Вони використовували прості гасла, наприклад: тільки Фідес захистить систему охорони здоров’я, захистить родину, тощо. Верхівка партії вирішила що не треба ділитися з електоратом рецептами на подолання кризи, отож ми навіть не знаємо яку програму консерватори мають.

- Ви сказали про Фідес, що його підтримує більше половини населення. А інші партії, соціалісти, ліберали, врешті Йоббік?

- Ситуація дуже цікава в цьому плані. Аналітики подейкують, що Фідес може здобути найбільшу перемогу за останні декади у Європі. Не було такого випадку, щоб одна партія здобула понад 60% голосів, понад дві третини депутатських крісел. Якщо фактично так станеться у понеділок, то Фідес сам зможе змінити конституцію. Сьогодні, напередодні виборів, консерватиний Фідес, на чолі якого стоїть колишній прем’єр-міністр Віктор Орбан, користується підтримкою від 55 до 60 відсотків. Другу позицію можуть займати, а точніше, мають шанс зайняти соціалісти - їх підтримує 15-20 відсотків населення, врешті на третьому, або на другому місці, знаходиться Йоббік - радикальна, крайня правиця, що є новою силою в угорській політиці. Їх підтримує подібна кількість виборців як соціалістів, або навіть більше. Ми цього точно не знаємо. Отож ці три партії напевно будуть в парламенті. Крім цього, туди може потрапити також нове угруповання, це зелені, які виступають під назвою "Політика може бути іншою" - це назва партії. Вони орієнтуються на лівих та ліберальних виборців, котрі відкидають соціалістів і не хочуть віддавати голос на партію Вільних демократів. Отож матимемо в новому парламенті три або чотири угруповання.

- Для деяких - 60 відсотків Фідесу це оптимістичний сценарій, але так не конче мусить бути. І якщо так не буде, а Фідесу потрібно буде сформувати коаліцію, то хто виявляється більш ймовірним партнером: радикальний Йоббік чи компрометовані соціалісти? Обидві партії вкрай незручні для Фідесу...

- Я вважаю, що оскільки результати опитувань нефальсифіковані, то Фідес цих виборів програти не зможе, отож не потребуватиме партнерів до коаліції. Однак протягом виборчої кампанії витворилася ситуація, де всі чотири партії виступають різко проти одна одної. Отож не уявляю собі як Фідес міг би зав’язати коаліцію з соціалістами, це дві зовсім протилежні сили, за останні вісім років Фідес будував свою позицію на критикуванні лівиці. Не уявляю собі також співпраці між консервативним Фідесом і крайньо правим Йоббіком.

- Якшо Фідес переможе на виборах, то він має план змінити конституцію. В якому напрямку можуть піти ці зміни? І як взагалі виглядатимуть реформи Фідесу.

- Це буде радикальна зміна всієї політичної системи: матимемо менший парламент, менше органів місцевого врядування, менше чиновників. Зміна буде направлена на оптимізацію видатків, тобто щоб держава стала дешевшою. Натоміст щодо реформ - то це дуже добре запитання, на яке я не маю відповіді. Хоча дійсно Фідес має якусь програму опубліковану в Інтернеті, то насправді ми зовсім не знаємо що вони зроблять після перемоги. В них напевно є план, напевно є певні ідеї щодо правління країною, однак, всеж таки, вони не знають справжньої фінасової ситуації країни. Отож незалежно від теперішніх, дуже скупих заяв керівників Фідесу, пізніше вони зможуть все змінити, мовляв - дивіться, ситуація гірша ніж ми передбачали, отож будемо робити по-іншому.

- А зовнішня політика, чи слід очікувати змін?

- Я думаю що уряд Фідесу буде дуже зацікавлений у відновлені трансатлантичного напрямку, дещо занедбаного за останні роки соціалістами. Здається також, що у співпраці з Росією та центральноєвропейськими країнами Фідес більш прагматичний ніж 12 років тому, коли був вперше при владі. Тоді він дуже міцно наголошував на проблемах угорської нацменшини поза межами батьківщини, тепер, швидше за все, це зміниться. Можна очікувати також поглиблення співпраці Будапешта з партнерами з Центральної Європи, а саме з Польщею та Румунією. Віктор Орбан вважає шо в такому трикутнику можна буде узгодити політику наприклад в енергетичній сфері і спільно переговорювати з Росією. Щодо Словаччини, то Орбан вважає взаємні стосунки надто напруженими щоб ефективно співпрацювати, а прм’єр-міністра Роберта Фіца надто проросійським політиком. Зате Чехія вважається незацікавленою у поглибленні співпраці, такщо Орбан звертатиметься до Варшави та шукатиме нового партнера у Бухаресті. Це цікава ідея, бо за останні 20 років стосунки між Угорщиною та Румунією були ненайкращі. Тепер це має змінитися.

- Останнє питання - Йоббік: що ми знаємо про цю нову політичну силу? Які в неї зв'язки з Росією, бо і на такі коментарі можна натрапити в угорських ЗМІ...

- До кінця невідомо що це Йоббік, це нова партія, яка виникла кілька років тому, а заявила про себе рік тому підчас виборів до Європарламенту, коли здобула 13-14 відсотків голосів. Поки що вони не мають представників в парламенті, а лише декількох в місцевих органах влади. Напевно Йоббік це радикальна крайня правиця, партія, котра виступає проти естаблішменту і проти політиків яких звинувачує в корупції. В них є гасло "20 років в’язниці за 20 років правління ", а також сильно грають на міжнаціональних протирічях. Вони рішуче виступають проти ромів, і, що особливо цікаво, Йоббік може отримати підтримку на рівні навіть 30-40% в регіонах зі значною ромською меншістю і значним безробіттям. Щодо Росії натомість, часто можна почути закиди що Йоббік фінансований Росією, Ґазпромом. Звичайно не відомо чи так є насправді, але відомо, що голова партії Ґабор Вона декілька разів їздив до Москви і відомо також, що в програмі партії чітко записане зміцнення спіпрації з країнами пострадянського простору, передусім з Росією та країнами Центральної Азії. Отож це дивно, що радикальна правиця хоче співпрацювати з Росією, раніше такого не було в традиції угорської правиці, в цій традиції Росія завжди була ворогом.

Розмовляв Тадеуш Іванський
http://www.polskieradio.pl/zagranica/ua/news/artykul129117.html




Рекламні банери "Фідес" (згори) та "Йоббік" (знизу)

Відповіді

  • 2010.04.11 | Юрко з Мадярщини

    Re: Парламентські вибори в Угорщині

    "Йоббік" значить "правіший" або "крвщий" - це партія зфабрикована російским ФСБ як протидія партії Фідес і Віктору Орбану. Це один з прикладів того як діють нквдисти в сучасних умовах. "Йоббік" виступає проти Фідеса і використовуе антисимітскі гасла. Вразі обрання в Парламент така поведінка може привести ді ізоляції Угорщині в Європі. І тоді з'явиться "союзник всих пригноблених" - Росія, щоб приняти Угорщину в свої липкі обійма. Дай Бог щоб цього не сталося!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".