МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Правові наслідки набуття гр-ном України громадянства Португалії

07/03/2010 | ukremigrantpt
У зв'язку із зверненнями громадян України щодо правових наслідків набуття громадянином України громадянства Португалії, Посольство України вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Відповідно до статті 4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство. Стаття 2 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001, дає визначення принципу «єдиного громадянства», який означає - якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Іншими словами, у випадку набуття громадянином України громадянства Португалії, за такою особою не може бути визнана належність до португальського громадянства у разі його звернення до органів державної влади, органів самоврядування, організацій різних форм власності України. Набуття громадянства іноземної держави, в даному випадку Португалії, громадянином України не тягне за собою обмеження його прав і обов'язків як громадянина України, за деякими винятками.
Аналогічний принцип невизнання за громадянином Португалії належності до громадянства іншої держави також прописаний у португальському законодавстві.

Чинне законодавство України не містить заборони щодо набуття або перебування громадянином України у громадянстві іншої держави, і до такого громадянина буде застосовуватися вищевказаний принцип - тобто у правових відносинах з Україною така особа визнається лише громадянином України.

Таким чином, ситуація з одночасним перебуванням особи в громадянстві України і Португалії розглядається як наявність у особи другого (множинного) громадянства, а не подвійного, як вважають більшість громадян України, які вже набули громадянство Португалії. Існування подвійного громадянства, відповідно до чинного українського законодавства, не можливе. Подвійне громадянство означає наявність у особи громадянств двох держав, належність до яких визнається на законодавчому рівні держав, громадянином яких є особа.

Водночас, звертаємо увагу, що можливості Посольства у наданні громадянам України, які вже набули португальського громадянства консульського захисту мають обмежений характер, оскільки, з точки зору законодавства Португалії, за такою категорією громадян не визнається належність до українського громадянства. Іншими словами, у разі звернення до Посольства громадянина України, набувшого громадянства Португалії, щодо сприяння у вирішенні спірного питання, яке виникло між ним і будь-яким органом державної влади Португалії, наприклад у випадку затримання/арешту, Посольство не зможе надати необхідну допомогу.

Іншим прикладом є продовження терміну дії або оформлення нових закордонних паспортів для громадян України, які вже набули громадянства Португалії. У разі звернення до Посольства такого громадянина з питання продовження терміну дії або оформлення нового закордонного паспорта, такий громадянин, відповідно до вимог чинного законодавства України, має надати дійсний дозвіл на проживання (картку резиденції), у його разі відсутності, Посольство змушене буде відмовити у вчиненні консульської дії.

Серед іншого, слід зазначити, що чинним законодавством України не передбачено ні автоматичної втрати громадянства України громадянином, який набув громадянство іншої держави, ні юридичної відповідальності за набуття громадянства іншої держави. Крім цього, закон не встановлює жодних термінів щодо зобов'язання такої категорії громадян оформити вихід з громадянства України після отримання іноземного громадянства.

Найпоширенішим питанням громадян України, які вже набули громадянства Португалії, є питання - за яким паспортним документом України чи Португалії в'їжджати в Україну та виїжджати з України. Приймаючи до уваги норми Законів України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та «Про громадянство України», зокрема, норму про те, що право громадянина України на в'їзд в Україну не може бути обмежено ні за яких обставин, можна дати таку відповідь. Громадянин України, який набув громадянства Португалії, може в'їхати в Україну за паспортом громадянина України для виїзду за кордон; проїзним документом дитини або посвідченням особи на повернення в Україну. Виїжджати з України, громадянин України має також за документами, вказаними вище (крім посвідчення особи на повернення в Україну) та документом, який підтверджує право такого громадянина на в'їзд до іноземної країни. З огляду на те, що громадяни України, які вже набули громадянства Португалії не мають дійсних карток резиденції, таким документом може бути паспорт громадянина Португалії.


За повідомленням Консульства України у Португалії м. Лісабон
Постійна адреса: Спілка українців у Португалії

Відповіді

  • 2010.07.05 | 9-9-9-9

    Re: Правові наслідки набуття гр-ном України громадянства Португалії

    O-la-la! Takoho de-bil-no-ho zakonodavstva sze treba poshukaty. Szo za slovobludstvo: "mnozhynne" hronadianstvo - ne podvijne hromadianstvo! Os' czomu vsiaki emisary rozdaut pasporty Rashky v Krymu, Rumunii - na Bukovyni, Uhorszyny - na Zakarpatti. I nichto ni za szo ne vidpovidae! Nu, i yasno, izrajil's'ki pasporty. Komu vyhidne take rozsharpuvannia hromadian z Ukrajiny? I vy choczete, szob ota masovka, yaka vzhe prominiala Ukrajinu na inshi derzhavy, bula zacikavlena v normalnij vladi v nas?! Ta jim ce vzhe do odnoho miscia. Czy ne tak, "patrioty" z Portuhalii, Italii, Kanady ta inshych zemel' obitovannych? vy zh na Ukrajinu vzhje poklaly. Bajstruky.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.07.07 | Shooter

      Re: Правові наслідки набуття гр-ном України громадянства Португалії

      9-9-9-9 пише:
      > O-la-la! Takoho de-bil-no-ho zakonodavstva sze treba poshukaty. Szo za slovobludstvo: "mnozhynne" hronadianstvo - ne podvijne hromadianstvo!

      Та "всюди" таке законодавство. Вірніше, те, що 99,9% громадян не розуміють/не бачать різниці між "подвійним громадянством" та "2 (чи більше) громадянствами" - це їхня проблема. Яка, власне, навіть тут, на ВФ, вже давно давним висвітлювалася.

      Хоча й саме пояснення Консулату мене відверто здивувало. Бо наскільки я пам*ятаю останню редакцію Закону про громадянство України, згідно нього громадянин набувши ІНШЕ громадянство, ніж українське, мав би втрати українське (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2235-14, див. статтю 8, 9 і, особливо, 19 ).


      Стаття 19. Підстави для втрати громадянства України
      Підставами для втрати громадянства України є:
      1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.
      Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

      Виглядає, пан консул ніфіга закону не читав....


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".