МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

На ліквідацію лиха в Угорщині підуть роки і мільйони євро(\)

10/06/2010 | stryjko_bojko
На ліквідацію лиха в Угорщині підуть роки і мільйони євро
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6084122,00.html?maca=ukr-rss-ukrnet-ukr-all-3816-xml

Ліквідатор на місці аварії
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Ліквідатор на місці аварії
Влада Угорщини ще повністю не оцінила масштабів катастрофи, яка сталася унаслідок аварії у місті Айка. За першими оцінками економістів, країні не обійтися без фінансової та технічної допомоги сусідів та ЄС.


Отруйні відходи в обсягах понад 500 тисяч кубометрів вилилися з резервуару й потекли далі в напрямку найбільшої в Європі річки Дунаю. Після потрапляння отрутохімікатів в Дунай, екологічна катастрофа в Угорщині більше не є проблемою лише цієї країни. Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан уже заявив, що відходи шкідливого виробництва можуть бути принесені Дунаєм відразу в декілька країн Європи: Болгарію, Румунію, Словаччину й Україну. «Ми не маємо жодної інформації про те, що цю аварію могло спричинити природне явище. Отже відштовхуємося від того, що в аварії винен людський фактор. Всі в цій країні хочуть знати, хто понесе відповідальність за цю трагедію», - заявив на прес-конференції прем’єр-міністр країни Віктор Орбан.

Без сторонньої допомоги не обійтися

Прем'єр Віктор ОрбанBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Прем'єр Віктор Орбан

Напередодні уряд Угорщини оголосив надзвичайний стан у трьох областях на заході країни. Між тим, Орбан спробував заспокоїти громадськість, запевнивши, що загрози радіоактивного зараження після аварії і розливу токсичних відходів немає. У свою чергу, міністр у справах довкілля уряду Угорщини Золтан Ілеш сказав, що для ліквідації наслідків техногенної та екологічної катастрофи Угорщина потребуватиме технічної та фінансової допомоги Євросоюзу. В ЄС на цю заяву відреагували миттєво – речник Єврокомісії Джо Геннон вже заявив, що у Брюсселі готові прийти на допомогу угорцям.

Водночас у ЄС занепокоєнні потенційним збільшенням пропорцій наслідків аварії. Серед країн, які можуть бути ураженим у ЄС називають і Україну. Нагадаємо, що у Євросоюзі декілька років тому був створений спеціальний Фонд допомоги у надзвичайних ситуаціях, але він призначений лише для країн-членів ЄС. Наразі ж угорські рятувальні служби, військові і поліцейські власними силами намагаються не допустити "розповзання" екологічної катастрофи на більшу територію.

Майбутні небезпеки

Понад 120 осіб вже доправлені до лікарень з опіками і ураженнями шкіри різного ступеню. Водночас, за оцінками американських експертів, найгірший ефект для людини та природи, можливо, почне проявлятися лише за декілька тижнів або місяців. «Дуже рідко можна побачити хімічний вилив, який мав би настільки руйнівний, екстремальний вплив на здоров’я людини та довкілля. Тому ситуація є дуже серйозною», - заявила американський експерт з довкілля в інтерв’ю новинам ABC7.Наслідки катастрофиBildunterschrift: Наслідки катастрофи

Європейська преса відзначає, що зелена, екологічна «культура» в Угорщині є значно вищою, ніж, наприклад, у інших новачків ЄС Румунії та Болгарії. Так, наприклад угорські екологи свого часу завадили розміщенню військових об'єктів поблизу АЕС "Пакш". Тому, не перебільшуючи ролі угорських "зелених", все ж оглядачі припускають, що уряд у Будапешті не пошкодує бюджетних коштів задля проведення масштабних робіт з ліквідації наслідків екологічного лиха. Втім допомога сусідів та напряму ЄС угорцям зайвою не стане.

Дмитро Каневський/Леся Юрченко/ afp, reuters, dpa, abc7


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua