МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Трудовий кодекс України в системі нетрудових політичних доходів.

11/14/2010 | Віктор Бойчук
Останнім часом українці вимушені вислуховувати про погані наслідки прийняття Трудового кодексу України. Чи слід боятись Трудового кодексу? Хто причетний до розробки цього законопроекту? Скільки працюють в інших країнах і яка світова тенденція в визначенні тривалості праці?….Спроба проаналізувати значимі питання праці проводиться в цій статті.



Якщо вам хтось скаже що Партія регіонів розробила проект Трудового кодексу і намагається нав»язати рабство – раджу далі не слухати, а випити кави. Коли чоловік із засмаглим обличчям розказує про належність до опозиції чи навіть до незалежних профспілок, які протистоять рабству, захищають працівників від тиску роботодавців, то слід негайно подивитись у дзеркало. Мабуть ваша зовнішність змінилась і до вас почали відноситись як до істоти, що має тваринний інтелект.

Проте по порядку. Думка про врегулювання трудових відносин на підставі нового нормативного документу, що відповідає умовам ринкової економіки виникла дуже давно. На Кодекс законів про працю дивились з недовірою. Цей радянський нормативний документ заважав морально, він мав статті які не працювали і були зайвими. Разом з тим плани влади були такими високими та далекосяжними, що прийняття нового Трудового кодексу не викликало суттєвих заперечень. І ось рушило, проте не зараз, не місяць і навіть не 5 років тому. Перший проект Трудового кодексу було зареєстровано 28 серпня 2003 року. 11 грудня 2003 р. Верховна Рада України, розглянувши проекти Трудового кодексу України, подані народним депутатом України Коновалюком В.І. (реєстр. N 1038), Кабінетом Міністрів України (реєстр. N 1038-1), народними депутатами України Губським Б.В. та іншими (реєстр. N 1038-2), постановила прийняти за основу поданий Кабінетом Міністрів України проект Трудового кодексу України (реєстр. N 1038-1) і доручила комітетам Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці і з питань промислової політики і підприємництва доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України на друге читання. Прагнення до вдосканалення документів в Україні не має меж і на світ з»явився новий проект Трудового кодексу від 04.12.2007 р. N 1108. Авторами його були В. Хара, Я. Сухий, О. Стоян. «Харасухийстоянівський» проект документу був поданий до Верховної ради, пролежав там 5 місяців і був прийнятий за основу 20.05.2008 р. Склад Верховної Ради того часу нам відомий. Говорити про диктат Партії регіонів в той час - буде перебільшенням. Мовчали тоді і профспілки. За вікном всі бачили бум споживацьких настроїв, гроші на «проїдання» інколи роздавали з виїздом автівок-банків, без застави та забезпечення. Проте економіка не підтримується паперовими прагненнями, а базується на праці і економічних законах. Ігнорування цього призвело до негараздів, які ми спостерігаємо зараз….А Трудовий кодекс як? – спитає читач, хвилюючись відходу від теми…А проект Трудового Кодексу залишився і виявився приводом поскубати нову владу і приводом для позиціювання опозиції та бездіяльних профспілок із захисниками простого трудового люду. Спекулювати на темі Трудового Кодексу дуже зручно, тому що його офіційно не завжди можна знайти, навіть на сайті Верховної Ради України.

Для кращого розуміння слід виходити з аналізу тез опозиціонерів кодексу.



Теза 1. Необмежений робочий час.

“Максимальна тривалість щоденної роботи за підсумованим обліком робочого часу не повинна перевищувати 12 годин. За наявності письмової згоди працівника допускається встановлення більшої тривалості щоденної роботи, якщо характер та умови праці передбачають періоди, коли працівник перебуває на роботі у стані очікування часу початку виконання роботи та коли працівник має можливість відпочивати протягом зміни” (ч. 3 ст. 143).

„Максимальна тривалість роботи протягом тижня за підсумованим обліком робочого часу не повинна перевищувати 48 годин. Більша тривалість роботи протягом тижня може встановлюватися колективним договором, а якщо такий договір не укладався – нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), за наявності достатніх підстав”(ч. 4 ст. 143).

Натомість чинний КЗпП передбачає, що нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50). Робота понад встановлену тривалість визнається понадурочною (ч. 1 ст. 62) і оплачується у подвійному розмірі (ч.1 ст. 106). Підсумований облік робочого часу тривалістю більше 8 годин може бути встановлено лише за погодженням з профспілкою (ст. 61).

Отже збільшення робочого тижня на 8 годин є однією із головних претензій. Проте це на перший погляд, адже дуже давно - 29 жовтня 1919 року, була прийнята Конвенція про обмеження тривалості робочого часу на промислових підприємствах до 8 годин на день та 48 годин на тиждень. Таким чином тривалість 48 годин відповідає домовленостям. Прагнення України до участі в міжнародних системах вимагає зміни регуляторів умов праці.

Звісно що декому хочеться повернутись в радянські часи і, можливо навіть, в 1928 рік, коли тривалість робочого часу в тиждень була на рівні 35 годин. В Європі з 1980-х відбулися нові «кроки вперед»: 38 годин у Німеччині та Бельгії, 37 – у Великій Британії і Данії. Зрештою, у 1998 році соціалістичний уряд Франції встановив 35-годинний робочий тиждень. Загалом тривалість робочого часу в Європі з кінця 1960-х зменшилася у 1,4 рази. Тепер ми можемо заздрити фінам, робочий день яких закінчується о 16:00, або фієсті іспанців…Проте «європейська фієста» завершилась кризою і уряди всіх країн почали вести роботу по сприянню збільшенню робочого часу. В минулому році збільшення робочого часу дозволено у Франції. Інша справа в потужних державах: в Японії, США, Південній Кореї працюють по 9 годин на день (добавте сюди ще перерву на обід).

Понад 50 годин на тиждень працюють у:

– Японії –28,1% усіх працюючих; – Новій Зеландії – 21,3%; – Австралії – 20,0%; – США – 20,0%; – Великій Британії – 15,5%.

Чомусь опозиціонери та профспілки це не вбачають і не пригадують.

Кожний знає, що для добрих наслідків треба добре і багато працювати. Маємо яскраві приклади.



Теза 2. Дискримінація за місцем роботи.

Запроваджується дискримінаційна для працівників категорія „суб’єктів малого підприємництва” (до 20 осіб), на які поширюються особливі умови регулювання.

„Про зміну істотних умов праці (крім умов оплати праці) працівник суб’єкта малого підприємництва повинен бути повідомлений не пізніш як за два тижні” (ч. 1 ст. 303)

„…працівник попереджається про наступне звільнення не пізніш як за два тижні…” (п. 1 ч. 2 ст. 303)

“У разі зміни умов оплати праці вони доводяться до відома працівників не пізніш як за місяць до їх затвердження” (ч. 1 ст.305).

„Роботодавець - суб’єкт малого підприємництва самостійно затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку…” (ч.1 ст. 301)

„…не встановлюється броня для прийняття на роботу осіб, які потребують соціального захисту (випускників професійних начально-виховних закладів), та норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів” (ч. 1 ст. 302).

„Звільнення неповнолітніх працівників суб’єкта малого підприємництва проводиться без отримання згоди служби у справах дітей” (ч.4 ст.303).

“Роботодавець - суб’єкт малого підприємництва має право самостійно встановлювати режим роботи, що передбачає зайнятість у загальні вихідні дні, дні державних і релігійних свят…” (ст.304). Це суперечить іншій нормі проекту - робота у вихідний день, день державного або релігійного свята оплачується у подвійному розмірі (ч.1 ст.233). Висловити зауваження проти такого режиму може лише профспілка, а не трудовий колектив.

Суперечливі положення обгрунтовуються необхідністю підтримки малого підприємництва. Втім навіть експерти авторитетної проліберальної Міжнародної фінансової корпорації серед перешкод на шляху розвитку бізнесу називають недосконалу систему оподаткування та інфляцію. Не виключено, що власники будуть фіктивно ділити свої підприємства.

Згідно норм КЗпП, роботодавець зобов’язаний повідомити про зміну умов праці за два місяці (ч. 3 ст. 32). Про подальше звільнення працівник повідомляється теж у двомісячний строк (ч. 1 ст. 49-2). Правила внутрішнього трудового розпорядку затверджуються трудовим колективом і профспілкою за поданням роботодавця (ч. 1 ст. 142). Законодавство не передбачає жодних виключень з цих правил.

Отже, наче б то, дискримінація, проте кожний підприємець скаже що це лише фактичне закріплення існуючого стану. Зараз майже не звільняють за скороченням штату, неповнолітніх не приймають по офомленню і не звільняють, вказівка адміністрації виконуються працівниками, інваліди не працюють, а отримують відкати за своє оформлення. Навіщо робити вигляд що цього не існує?



Теза 3. Звуження прав профспілок.

Із проекту Трудового кодексу повністю вилучено розділ XVI теперішнього КЗпП “Гарантії діяльності професійних спілок щодо захисту трудових та соціально-економічних прав працівників”.

Згідно чинного КЗпП, профспілка „бере участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, у роботі комісії з питань охорони праці” (п. 11 ч. 1 ст.247).

Профспілки мають право вимагати від роботодавця приміщення для роботи та проведення зборів працівників з усім необхідним обладнанням, зв’язком, опаленням, освітленням, прибиранням, транспортом і охороною, якщо це передбачено колективним договором (ч. 2 ст. 249);

„Власники або уповноважені ними органи зобов’язані відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективними договорами та угодами, але не менше ніж 0,3 відсотка фонду оплати праці” (ст. 250).

„У разі затримки виплати заробітної плати власник або уповноважений ним орган зобов’язаний на вимогу виборних профспілкових органів надати письмовий дозвіл на отримання в банках інформації про наявність коштів на рахунках підприємства, установи, організації чи отримати таку інформацію в банках і надати її профспілковому органу” (ч. 2 ст. 251).

Отже забиратимуть частину повноважень у профспілок. Проте де ті профспілки зараз? У Франції профспілки вивели 3,5 млн. громадян на страйк проти підняття пенсійного віку. В Україні обмежились тільки виступом по телебаченню та ЗМІ. Профспілок працівників фактично не існує і ліквідація частини повноважень псевдозахисників не є суттєвою проблемою.



Теза 4. Відео-спостереження за працівником.

„Роботодавець вправі контролювати виконання працівниками трудових обов’язків, у тому числі з використанням технічних засобів, якщо це зумовлено особливостями виробництва” (ч. 1 ст. 28).

Це викликало купу спекуляцій, проте чим заважає спостереження працюючій людині? – нічим, а навпаки доказом роботи. Наприклад, як пояснити працівнику розумової праці, що читається потрібна документація годинами, а результат ще не приходить? Спостереження усуне сумніви в бездіяльності.



Є ще зауваження до проекту Трудового кодексу, проте на головне увага не звертається. Головна проблема полягає не в Трудовому кодексі, не в тривалості робочого часу, не в профспілках, а полягає в тому, що в державі не створюються умови для працівників отримати роботу і забезпечити себе та сім»ю належним для життя заробітком. В державі не створені умови для ведення бізнесу і податки давно вийшли за межі розумних. В державі існує багато непрацюючих людей, що споживають задарма бюджетні кошти платників податків. Всі представники влади говорять про необхідність інвестицій, проте своїми діями не створюють для цього умови. Інвестор ніколи не прийде до людей які працюють 8 годин, бояться контролю відеокамери та роблять вигляд що працюють. Інвестор буде оминати країну в якій існують великі податки і бюджетні гроші витрачаються на футбол в тричі більші ніж на підтримку аграрного сектору. Тільки розуміння необхідності працювати довго і старанно допоможе країні та буде сигналом для здорового інвестора. І на сам кінець для роздумів: Світовий банк торік озвучив прагнення капіталу, визначивши 66-годинний робочий тиждень як бажаний для країн, що сподіваються на інвестиції.

Ось, поки готувалась стаття, 12 листопада голова Верховної Ради відносно проекту Трудового кодексу заявив: «Я хочу відповідально заявити: Верховна Рада України не збирається розглядати це питання найближчим часом»… Можливо це і добре для зменшення балачок, проте це черговий акт політичного театру.

Відповіді

  • 2010.11.14 | Громадянин

    Re: Трудовий кодекс України в системі нетрудових політичних доходів.

    У мене склалось таке враження, що я почув слідюуюче:

    - Вас загнали вже в концентраційні трудтабори, визнайте це і дайте нам можливість обнести їх колючим дротом, поставити міцні брами і таке інше, що необхідне, щоб ви вже звідти не вирвались.
    - Ми вже поставили вежі з кулеметами по периметру, визнайте це і ми будемо пострілювати цілком законно, щоб нас бандитами не називали.
    - Ми позичаєм гроші у багатих сусідів. їх потрібно віддавати,
    а ваш ККД під нашим менеджментом в 3-6 разів нижчий, (ми ж гроші і свої й запозичені не для покращення умов вашої праці витрачаємо), тому ви повинні працювати цілодобово, тому що більше нам грошей не дадуть, так нам і сказали...

    Сумно, панове.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.14 | Max

      Цілком слушні враження

      Громадянин пише:
      > У мене склалось таке враження, що я почув слідюуюче:
      > - Вас загнали вже в концентраційні трудтабори, визнайте це і дайте нам можливість обнести їх колючим дротом, поставити міцні брами і таке інше, що необхідне, щоб ви вже звідти не вирвались.
      > - Ми вже поставили вежі з кулеметами по периметру, визнайте це і ми будемо пострілювати цілком законно, щоб нас бандитами не називали.
      > - Ми позичаєм гроші у багатих сусідів. їх потрібно віддавати,
      > а ваш ККД під нашим менеджментом в 3-6 разів нижчий, (ми ж гроші і свої й запозичені не для покращення умов вашої праці витрачаємо), тому ви повинні працювати цілодобово, тому що більше нам грошей не дадуть, так нам і сказали...
      Добре сформульовано, п.Громадянин.
      Все так воно і є.

      > Сумно, панове.
      Сумно
  • 2010.11.14 | Перехожий

    Re: Трудовий кодекс України в системі нетрудових політичних доходів.

    "Понад 50 годин на тиждень працюють у:

    – Японії –28,1% усіх працюючих; – Новій Зеландії – 21,3%; – Австралії – 20,0%; – США – 20,0%; – Великій Британії – 15,5%."

    А давайте спочатку зарплатню таку як в вище згаданих країнах. А без цього при будь-якому кодексі та відеоспостереженні крім саботажу нічого не отримаєте.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.14 | Громадянин

      Re: Трудовий кодекс України в системі нетрудових політичних доходів.

      "Понад 50 годин на тиждень працюють у:

      – Японії –28,1% усіх працюючих; – Новій Зеландії – 21,3%; – Австралії – 20,0%; – США – 20,0%; – Великій Британії – 15,5%."

      А давайте спочатку зарплатню таку як в вище згаданих країнах. А без цього при будь-якому кодексі та відеоспостереженні крім саботажу нічого не отримаєте.


      Так в тому ж і вся справа. Якби робота була роботою, то і кодекс не потрібний би був. А тут же іменно ті, хто повинен би турбуватись про людьскі умови праці, а значить і людське життя людей, всі свої зусилля направляють не те, щоб закріпити рабство і звести працюючу людину до рівня голодного цуцика, радого вже тільки тому, що йому вдалося ухилитися від стусана, коли він,надіючись на обгризену кістку, запопадливо заглядає хазяїну в очі.
  • 2010.11.14 | zakhystpratsy

    Re: Трудовий кодекс України в системі нетрудових політичних доходів.

    Аналіз проведений із боку захисту работодавця. Сподіваюся цей посипака буржуа є щирим апологетом гноблення людей праці...
    хто кого? праця чи капітал???

    http://zahist.wordpress.com/2010/05/19/broshura-tk/
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.15 | Max

      Ну хіба що "роботодавця". Не підприємця, то напевно :-)

      zakhystpratsy пише:
      > Аналіз проведений із боку захисту работодавця.
      Завжди мене смішив і дратував той термін: "робото-давець". Що то є: постачальник роботів ("робото-давець")? Чи придушувач роботи ("робото-давець")? Українською мовою наймач робочої сили так і називається -- "наймач".

      >Сподіваюся цей посипака буржуа є щирим апологетом гноблення людей праці...
      > хто кого? праця чи капітал???
      А отого не треба. Тої соціялістичної класової демагогії тобто.
      З попереднього власного досвіду (як найманого працівника) та з оповідей знайомих можу твердити, що приватні підприємці як наймачі є переважно О.К. І ставлення до працівників зазвичай достатньо об'єктивне, і платня більше відповідає реально виконуваній роботі. Їм же на економічних результататах залежить, а не на пещенню свого начальницького "его".

      І зовсім не все О.К. у держустановах та інших "закладах праці". "Приватизовані" вони чи ні -- але совок позостає совком так чи інакше. Надмірна кількість працюючих, відтак низька платня. Хтось працює, і то інтенсивно, бо мусить не лише власну платню відпрацьювати, а ще й за 2-3 "приблатнених". А ті отримують такі самі (може ненабагато менші) гроші лише за те, що "ходять на роботу". Взагалі в таких совкових місцях людям платять не за результат, а за послух "начяльства" та просто присутність на роботі. Т.зв. "трудова дисципліна" то є все, а кінцевий результат нікого не обходить. Для того й камери спостереження напевно потрібні, щоб бачити, хто на "робочому місці" байдикує (і так має бути з погляду "начяльства"!), а хто відлучився по своїх справах (і не обходить, що він може в інший час то з надлишком відпрацювати).
  • 2010.11.14 | ziggy_freud

    типовий культ карго. Що в прожекті кодекса, що в аффтура,

    який його "аналізує". Наївні, однобічні уявлення про "Захід". І не менш наївні про Україну.

    звичайно, практика трудових відносин давно розійшлась з чинним кодексом. В держсекторі менше, в приватному більше. Кого і яким чином врятує новий кодекс за обговорюваним прожектом, незрозуміло.

    щоб люди ефективніше працювали, вдосконалюйте (д)ефективний менеджмент. Та й гроші за роботу варто платити. Як на Заході :cry: Але тому заважатиме новий податковий кодекс.
  • 2010.11.17 | Альтима

    Re: Ніхтферштеєн

    Я от одного не розумію. Чому б не почати з того, що в Україні 80% а то й більше працюють за сіру.чорну зарплату. А також з того, що на мінімальну з.п. навіть здохнути не вдасться.

    Чомусь у клятій Англії з нікчемними ґрунтами і ледачими працівниками молоко дешевше ніж в неньці Україні. Ніхтферштеєн хоч убий.

    Пропоную умови праці привести у відповідність з законодавством, хоча б яким-небудь, а потім працівників перевиховувати.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.17 | Боровик

      Re: Ніхтферштеєн

      Альтима пише:
      > Пропоную умови праці привести у відповідність з законодавством, хоча б яким-небудь, а потім працівників перевиховувати.
      Тобто, на руки видавати скільки начислено? Тоді ніхто працювати не захоче. А якщо начисляти стільки скільки видається, то ніхто платити не захоче. Рішення немає. особливо, коли ферми банкрутують пачками...
      Щодо цін на молоко. В Англіє немає ПДВ. В Англії немає біля 50,000 актів, що регулюють господарську діяльність. В англії немає біля 10,000 організацій, що беруть гроші за різноманітні послуги.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.11.17 | Альтима

        Re: Ніхтферштеєн

        > Тобто, на руки видавати скільки начислено? Тоді ніхто працювати не захоче.

        Я тоді напевно виключення :lol:

        > А якщо начисляти стільки скільки видається, то ніхто платити не захоче.

        Мої п'ять працедавців за останніх 12 років теж одні суцільні виключення. Яка халепа!

        > Щодо цін на молоко. В Англіє немає ПДВ.

        Брехня. Є в Англії ПДВ 17.5%, зросте до 20% в 2011 році. http://en.wikipedia.org/wiki/Value_added_tax

        > В Англії немає біля 50,000 актів, що регулюють господарську діяльність. В Англії немає біля 10,000 організацій, що беруть гроші за різноманітні послуги.

        То ось повернулись звідки прийшли. Треба спочатку забезпечити нормальні умови роботи для людей, а потім їх перевиховувати.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.11.17 | Iryna_

          Re: Ніхтферштеєн

          на їжу там здаєцця ПДВ нема, тільки якщо в ресторані чи макдональдсі
          принаймні раніше так було


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".