Український і російський патріотизм - очима соціології
Нещодавно міністр освіти Дмитро Табачник заборонив посібник КНУ ім. Шевченка, в якому стверджувалося, що українці і росіяни — різні. Що зробиш, “совєтскоє єдінообразіє” є справжньою метою діяльності Дмитра Табачніка на посаді міністра. Однак вони таки різні! Наскільки різні — показують результати соціологічного опитування в Росії і Україні. Ми публікуємо результати роботи російських та українських соціологів з надією, що це якось вплине на спроби Д. Табачника заперечувати очевидне. Хоч розуміємо, що є варіант, міністр може заборонити соціологію, як науку, або щонайменше, згадувати результати наукових досліджень деяких соціологічних наукових колективів :(
Переважна більшість українців (76%) і росіян (84%) вважають себе патріотами. Варто зазначити, що згідно з результатами опитування серед українців виявилося вдвічі більше респондентів (ніж серед росіян), які не змогли відповісти на запитання «Як би Ви самі себе охарактеризували - як патріота своєї країни чи ні?».
У Росії назвали себе патріотами, в першу чергу, москвичі і петербуржці. В Україні - жителі Центру, Півночі і Заходу.
Лише кожен десятий зізнався в тому, що не відчуває патріотизму до своєї країни. У Росії це в основному жителі малих міст, в Україні - жителі Донбасу. Мешканці українських міст менш патріотичні, ніж мешканці українських сіл.
Як у Росії, так і в Україні, найменше відчувають себе патріотами молодь, найбільш патріотичні - люди старшого віку.
Головним приводом гордості за країну для українців є місце, де вони народилися і виросли (33%), а також земля, на якій вони живуть (31%).
Для росіян головним приводом для гордості за свою країну є її історичне минуле (47%). Серед українців таких виявилося вдвічі менше (25%).
Згідно з даними проведених опитувань у двох країнах, росіяни значно більше, порівняно з українцями, пишаються своєю літературою та мистецтвом (17 проти 9%), а також військовою міццю своєї країни (16 проти 3%).
У свою чергу українці більше, ніж росіяни, пишаються великими людьми своєї національності (28 проти 22%), державою, в якій живуть (25 проти 19%), душевними якостями свого народу (20 проти 15%), мовою свого народу (17 проти 13%).
Також українці пишаються своєю працьовитістю та вмінням господарювати (21% серед українців проти 6%), національними піснями, святами та звичаями (20 проти 12%), вірою та релігією свого народу (17 проти 9%).
Крім того, для 9% українців і 9% росіян предметом гордості за свою країну є її прапор, герб і гімн. Для 12% українців і 11% росіян - перемоги спортсменів своєї країни. Для 14% українців і 10% росіян - могили предків і пам'ять про них.
У регіональному розрізі слід відзначити такі особливості. Для мешканців Півдня України головним приводом гордості за країну є місце, де вони народилися і виросли. Наша працьовитість і вміння господарювати є предметом гордості, перш за все, для мешканців Центральної України. Для мешканців Західної України особливим предметом гордості є мова народу. Душевні якості свого народу як привід для гордості відзначили, перш за все, жителі Сходу України. Для мешканців Донбасу особливим предметом гордості за свою країну є перемоги спортсменів своєї країни.
Крім того, жителі Донбасу, Півдня і Сходу України частіше за інших в якості предмета гордості за свою країну відзначали її історичне минуле. Мешканці Центру України - великих людей своєї національності. Заходу України - релігію.
В уявленні 45% українців і 48% росіян істинний патріотизм проявляється у повазі до традицій. Для 46% росіян і лише 36% українців - у зміцненні сім'ї і вихованні дітей.
Разом з тим для 22% українців і лише 14% росіян патріотизм проявляється у голосуванні на виборах за патріотичні партії і політиків, для 18% українців і лише 9% росіян - в участі у патріотичних організаціях, для 14% українців і лише 10% росіян - у конструктивній критиці недоліків у своїй країні.
Цікаво, що 13% росіян і 9% українців вважають, що справжній патріотизм проявляється в розмовах і бесідах зі знайомими на патріотичні теми.
Крім того, 29% українців і 26% росіян бачать прояв істинного патріотизму в роботі з повною віддачею за своєю спеціальністю, 22% українців і 19% росіян - у святкуванні історичних подій.
Росіяни середнього віку частіше за інших бачать справжній патріотизм у зміцненні сім'ї і вихованні дітей, молодь - у святкуванні історичних дат.
Ті ж тенденції характерні і для українців. Крім того, українці і росіяни середнього віку частіше за інших бачать справжній патріотизм у голосуванні на виборах за патріотичні партії і політиків.
Жителі Півдня України частіше за інших бачать справжній патріотизм у зміцненні сім'ї і вихованні дітей, Центральної України - в роботі з повною віддачею за своєю спеціальністю, Західної України - у голосуванні на виборах за патріотичні партії і політиків, а також участі у патріотичних організаціях. Півночі України - у святкуванні історичних подій, ювілеїв, Донбасу - у повазі до традицій.
Крім того, кожен п'ятий житель Донбасу і Західної України (набагато частіше, ніж в інших регіонах) бачить справжній патріотизм у конструктивній критиці недоліків у своїй країні.
57% українців і 58% росіян ідентифікують себе, перш за все, як громадян своєї країни: відповідно України та Росії. Варто зазначити, що згідно з даними ВЦИОМ, за два роки частка росіян, що ідентифікують себе, як громадяни Росії знизилася з 70 до 58%.
Проте з 2006 року в Росії зростає частка респондентів, які відповіли на запитання «Хто я такий?» словом «людина» (з 24 до 30%).
26% українців також ідентифікували себе словом «людина».
Разом з тим 29% українців і лише 19% росіян визначають себе як мешканців свого регіону, міста, села. 24% українців і лише 18% росіян - ідентифікують себе через національну приналежність (назвали б свою національність).
Слід зазначити, що близько 70% мешканців Західної та Центральної України і лише 44% - Півдня і Донбасу ідентифікують себе як громадян України. 38% мешканців Заходу, 36% Півночі Україні і лише 12% мешканців Півдня та 14% Донбасу ідентифікують себе через національну приналежність.
У свою чергу 38% опитаних на Донбасі і 31% на Півдні проти 18% на Заході України визначили себе як мешканців свого регіону, міста, села.
43% мешканців Донбасу (приблизно вдвічі більше, ніж в інших регіонах) на запитання «Хто я такий?» відповіли б словом «людина».
Цікаво, що 15% росіян і лише 8% українців вважають себе радянськими людьми. В Україні так вважають, перш за все, жителі Півдня (14%).
Крім того, 17% росіян і 16% українців визначають себе через свою сімейну роль (батько, дружина, бабуся і т.д.).
7% росіян і 6% українців визначають себе як представників певної професійної групи. 5% росіян і 6% українців назвали б свої релігійні переконання, 6% росіян і 4% українців вважають себе космополітами (або громадянами світу), 2% росіян і 5% українців - європейцями.
Реліз підготовлений на основі результатів досліджень, проведених Соціологічною групою «Рейтинг» (Україна) у вересні 2010 р. (опитано 2000 респондентів, похибка не перевищує 3%) і ВЦИОМ (Росія) у червні 2010 р. (опитано 1600 респондентів, похибка не перевищує 3,4%).
Довідково:
Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші
Вибіркова сукупність: 2000 респондентів
Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)
Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 3%, для значень близьких до 30% - не більше 2,6%, для значень близьких до 10% - не більше 1,8%
Терміни проведення дослідження: 9 – 16 вересня 2010 р.
Розподіл областей:
Захід: Волинська, Закарпатська, Ів.-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька
Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська
Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська
Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь
Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська
Донбас: Донецька, Луганська
________________________
Для порівняння використовувалися дані дослідження Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦИОМ), проведеного 5-6 червня 2010 р. Опитано 1600 чоловік в 140 населених пунктах в 42 областях, краях і республіках Росії. Статистична похибка не перевищує 3,4%:
Прес-випуск №1563 «Чем гордятся россияне»
Прес-випуск №1522 «Новый русский патриотизм: национальный, государственнический или гражданский?»
Відповіді
2010.11.16 | Evgen
Re: Український і російський патріотизм - очима соціології
Табачник отакий: http://www.youtube.com/watch?v=jgiVfeUNgWI2010.11.16 | Tschislin
Цікаво, але особисто у мене склалося враження,
що набагато суттєвішою є різниця у самоідентифікації різних регіонів України, ніж різниця між сукупною статистикою України і Росії.Принаймні, здається, що розходження в статистиці не є такими, щоб можна було говорити про значні ментальні відмінності між українцями та росіянами.
Це звісно, моя особиста думка, до того ж я не є спеціалістом у цій царині, так що буду вдячний, якщо хтось зможе переконливо (на основі наведенної статистики) довести, що саме українці і росіяни дуже вже різні.
2010.11.16 | ziggy_freud
з статистики слідує, що різниця скоріше є.
Tschislin пише:> що набагато суттєвішою є різниця у самоідентифікації різних регіонів України, ніж різниця між сукупною статистикою України і Росії.
а ви перевірте. Поїдьте в довільно обране місце за східний кордон і порівняйте самі. Соціологи не пишуть дані по регіонам у прес-реліз, тому буде забагато літер. Але вони мають ці дані. Також забуваєте про різницю між регіонами Росії. Вони більші десь настільки, наскільки більша сама Росія.
> Принаймні, здається, що розходження в статистиці не є такими, щоб можна було говорити про значні ментальні відмінності між українцями та росіянами.
а що таке ментальні відмінності? Українські менти теж відрізняються від російських. При нагоді спробуйте поспілкуватись...
> Це звісно, моя особиста думка, до того ж я не є спеціалістом у цій царині, так що буду вдячний, якщо хтось зможе переконливо (на основі наведенної статистики) довести, що саме українці і росіяни дуже вже різні.
з статистики слідує, що різниця скоріше є. В чому саме, варто вточнювати за допомогою інших методів. Якщо навіть чЬмошний Дімо Т. одночасно заборонить історію, соціологію і статистику, різниця однаково залишиться.
2010.11.16 | harnack
Re: Цікаво, але особисто у мене склалося враження (л)
Ось початок переміркування справи:Та давно вже відомо, що маскалята - туранці: себто турко-татаро-монґоло-фіно-уґренята:
Але самопізнання у неотуранців якось, бач, неможливе: отому вони не можуть бути повноцінними особистостями:
Николай Cергеевич Трубецкой
О туранском элементе в русской культуре
http://gumilevica.kulichki.net/TNS/tns06.htm#tns06text12
Само объединение почти всей территории современной России под властью одного государства было впервые осуществлено не русскими славянами, а туранцами-монголами. Распространение русских на Восток было связано с обрусением целого ряда туранских племен, сожительство русских с туранцами проходит красной нитью через всю русскую историю. Если сопряжение восточного славянства с туранством есть основной факт русской истории, если трудно найти великорусса, в жилах которого так или иначе не текла бы и туранская кровь, то совершенно ясно, что для правильного национального самопознания нам, русским, необходимо учитывать наличность в нас туранского элемента, необходимо изучать наших туранских братьев. Между тем до сих пор мы мало заботились об этом: мы склонны были всегда выдвигать наше славянское происхождение, замалчивая наличность в нас туранского элемента, даже как будто стыдясь этого элемента. С этим предрассудком пора покончить. Как всякая предвзятость, он мешает правильному самопознанию, а правильное самопознание есть не только долг всякой личности, но и непременное условие разумного существования всякой личности, в том числе и нации, понимаемой также как своего рода личность.
С єтїм ПРЄДРАССУДКАМ - пара пакончіть, ґаварю!
http://www2.maidanua.org/news/view.php3?bn=maidan_rel&trs=-1&key=1198644256&first=1198644256&last=1196843672
А ТАКОЖ - аналогічно:
У ОГІЄНКА - знаходимо цю ЕТНІЧНУ різницю яскраво тематизованою: українці іздавна і завжди себе знали й перед всіма вважали (не як ото отепер) - іншим етносом од москалів, що завдавало болючих клопотів цариці Катерині та її нарцисистській імперії:
Запам'ятаймо ж слова з ОГІЄНКА:
...вона пильнувала вирвати з українців «развратное мнение, по коему поставляют себя народом от здешняго совсем отличным...»
1. Нищення України
Цариця Катерина (1762 — 1796) повела рішучу русифікацію України і всіма силами пильнувала, щоб зруйнувати старожитні вольності українські, пильнувала, «чтобы век и имя гетманов исчезло, не токмо б персона какая была произведена в оное достоинство». Катерина домагалася зрівняти в усьому Україну з Росією, провести нівеліровку по всім українськім житті; вона пильнувала вирвати з українців «развратное мнение, по коему поставляют себя народом от здешняго совсем отличным...»
Цариця ненавиділа українців за їхню культуру і вже 1764 р. призначила в правителі України графа П. А. Румянцева й наказувала йому добре стежити за нашою Київською духовною Академією. «Не безызвестно, — писала вона, — что обучающиеся богословию и определяющие себя здесь к чинам духовным заражаются многими ненасытнаго честолюбия началами...» 1.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:HrB0b_DacYcJ:litopys.org.ua/ohienko/oh13.htm+%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%94%D0%BD%D0%BA%D0%BE+%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=us
http://www2.maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_mova&trs=-1&key=1198644652&first=1272871465&last=1266690626
2010.11.17 | selu
Це правильне враження - головні відмінності не взяті до уваги.
Патріотизм, як чужинське поняття, виявляє лише те, що люди про нього слухали та читали. Щоб виявити різницю треба брати рідні поняття: родину, землю, комору та авось...2010.11.16 | Историк
Нас сплотит модернизация! Сколково - мать городов СНГ! (л)
http://polit.ru/news/2010/11/16/modernsng.popup.html2010.11.16 | keymaster
Ги! Творчий передрук з Майдану (л)
http://www.ukrpohliad.org/news.php/news/4377