МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українська Вікіпедія збереже Українську Мову!

01/12/2011 | Майдан-ІНФОРМ

254 статті (*) і близько 1 мільйона відвідувачів щодня – показники, які роблять українську Вікіпедію однією із найкращих версій у світі. Наразі електронну енциклопедію створюють на 270 мовах. Восени минулого року з’явилася Вікіпедія гагаузькою мовою (мова народу, який проживає в Молдові й Україні). Попри успішність української версії, її «батьки»-науковці Національної Академії наук (НАН) України, викладачі звертають увагу і на її проблеми. Автор більше 700 статей, директор «Вікімедіа Україна», Юрій Пероганич упевнений, що українських матеріалів у Вікіпедії повинно бути більше. «Я би не хотів, щоб у суспільства склалося враження, що Вікіпедію повинні створювати тільки науковці. Вони мають працювати. Але Вікіпедію пишуть і школярі. Ви можете написати про пам’ятник, який бачите із вікон свого будинку. Ви можете написати статтю про свою вулицю», – каже Юрій. Також Юрій похвалився, що днями українська Вікіпедія пережене фінську, а, отже, опиниться вже на 15-му місці. Самі автори сайту називають його «майданчиком змагання народів у здатності створити контент». Не тільки кількість, але й якість статей має значення. На низьку якість багатьох українських вікі-матеріалів звертає увагу Академік НАН України Віктор Грінченко:

«Ми можемо бачити певний дисбаланс між інтелектуальними можливостями української нації і змістом Вікіпедії. Коли кажуть, що у нас деякі статті нижчої якості – це недоробка наших ентузіастів, наших вчених, а не поганий розвиток цієї наукової галузі взагалі». Проте побачену помилку чи неточність у статті може відредагувати кожен. Для цього достатньо зареєструватись в українській Вікіпедії, вказати використані джерела та представити нейтральну точку зору (загальне правило світової енциклопедії). Будь-які маніпуляції громадською думкою виключаються, впевнені вікіпедисти, так як після опублікування неточність побачить і перевірить інший учасник спільноти. Кожна стаття обговорюється учасниками. Найбільш конфліктна – історична тематика. Юрій Пероганич: «Звичайно, щодо історії існуть різні погляди на події в різних версіях Вікіпедії. Це можна відстежити за одними назвами. Наприклад, якщо в українській Вікі стаття називається «Волинська трагедія», то в російській – «Волынская резня». В українській – «Російсько-грузинська війна (2008)», то в російській – «Вооружённый конфликт в Южной Осетии (2008)». До редагування Вікіпедії закликає і її засновник, Джиммі Вейлз, який 15 січня разом з усіма учасниками спільноти святкуватиме 10 років існування вільної енциклопедії. Українські ж дописувачі зберуться в цей день у червоному корпусі Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Юрій Пероганич в свою чергу закликає долучатися до українського енциклопедичного майданчику кожного охочого. «Заклик Джиммі Вейлза наповнювати Вікіпедію особливо актуальний для громадян України. Українська Вікіпедія – важливий чинник збереження і розвитку української культури, науки, освіти і всіх інших сфер суспільного буття», – вважає Юрій.

http://www.voanews.com/ukrainian/news/ua-wikipedia-2011--113360824.html

-----

* --

Сьогодні середа, 12 січня 2011 року. У розділі українською — 254297 статей,

 

Додав Адвокат ... Заголовок мій.

Відповіді

  • 2011.01.13 | Bogun

    Українська Вікіпедія збереже Українську Мову!

    Друзі, пишіть матеріали на українську Вікіпедію. Сам обіцяю створити на українській Вікіпедії принаймні 10 тем до кінця цього місяця.
  • 2011.01.13 | Tatarchuk

    Re: Українська Вікіпедія збереже Україніську Мову!

    Майдан-ІНФОРМ пише:
    > Восени минулого року з’явилася Вікіпедія гагаузькою мовою (мова народу, який проживає в Молдові й Україні).
    Доречніше було б згадати про вікіпедію кримтатарською мовою, раз уж навіть про гагаузів не забули
  • 2011.01.13 | zаброда

    That depends Re: Українська Вікіпедія збереже Україніську Мову!

    На мене, гонитва за stubs'ами в українській Вікіпедії нагадує битву за врожай чи надої в совіцьких колгоспах, а мова тих статей, направду, здебільшого кепська, проте, нема чобіт - узуй постоли.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.01.13 | dntsk

      Re: That depends Re: Українська Вікіпедія збереже Україніську Мову!

      Я наприклад коли пишу в Вікіпедїі - особливо не переймаюсь чи правильно стилистично чи немає помилок.
      Нехай інші прийдуть та виправлять.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.01.13 | zаброда

        От і я про те ж саме

        dntsk пише:
        > Нехай інші прийдуть та виправлять.

        Якщо хтось і збереже (оборонить) українську, то не Вікіпедія (Вікіпєдія), а українці. Утім, краще відразу намагатися добре дописувати, ніж сподіватись на тих, хто прийде перегодом.
  • 2011.01.13 | Felicidada

    Українська Вікіпедія мусить стати доповненням до реальності

    одночасно ідуть два процеси - витискання українців в віртуальність і інвазія ( інфільтрація) в українське середовище кацапні. ну і малороси тут-как-тут і раді старацца
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2011.01.14 | toluant

    Вікіпедія - один з найефективніших методів протистояння зайдам

    Розвиток національної свідомомсті і культури, освітнього рівня забезпечувала "Просвіта". "Вікіпедія" - лише сучасний більш ефективний інструмент для цих же задань. Якщо 100 р. тому кожна передова людина приймала участь і самодіяльності "Просвіти"та була читачем бібліотеки, То тепер змінилися засоби і технології
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.01.14 | Bogun

      100%

  • 2011.01.14 | Pavlo

    Участь у написанні вікіпедії значно конструктивніше від триндіння на форумі.

    Формування української політичної нації почалось в середині 19 сторіччя саме зі збирання до купи різнорідних відомостей про Україну, ця праця дала сильний ефект через одне-два покоління.
  • 2011.01.14 | selu

    А як скопіювати Вікіпедію чи її частину на комп'ютер?

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.01.14 | Боббі

      В залежності від того, що маєте на увазі

      Якщо є бажання скопіювати тексти всіх статей, то ліпше скористатись зліпком з бази даних:

      http://download.wikimedia.org/backup-index.html

      шукайте там ukwiki, наприклад, останні дамп:

      http://download.wikimedia.org/ukwiki/20110114/

      pages-articles містить тексти статей та додаткову інформацію.

      Можна також пошукати HTML дампи, але вони робляться не так часто, і робити їх самотужки не радять: при 250+ тис. статей це може створити зайве навантаження на сервери.

      Якісні статті були відформатовані для читання на портативних пристроях, але цей файл треба пошукати.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.01.14 | selu

        Я маю на увазі загальнонародну власність, бо будь-яку групу можна купити.



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".