МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Сучасні політичні репресії в Україні. Звіт за січень 2011 року.

01/24/2011 | Наталка Зубар
В цьому тексті не буде про кримінальні переслідування членів попереднього уряду. Про них достатньо напишуть і без мене, за них є кому заступитися. Я писатиму про переслідування простих людей за політичними мотивами, які відбувалися протягом останнього місяця.

Починаючи з 22 грудня всього заарештовано 15 осіб, з них - 11 членів ВО "Тризуб", 1 - член ВО "Свобода", 2 - в зв`язку з податковим майданом, 1 - член Братства Святого Луки. 5 знаходяться на підписці про невиїзд, з них - 4 члена ВО "Тризуб" та 1 - учасник податкового майдану.

Проведено два обшуки в київських інтелектуалів, що не належать до жодної організації, в них вилучена техніка та носії інформації.

Міліція за дорученням ГПУ зайнялася письменницею Марією Матіос, яка публічно виступила проти влади і на зміст книжки якої поскаржився народний депутат від ГПУ, однак далі залякування справа поки що не пішла - карну справу не відкрито.

Всі, крім однієї, існуючі справи заведені за хуліганські дії вчинені групою осіб - пошкодження пам`ятників або тротуарної плитки. Однак під час цих хуліганських дій люди виявляли свою політичну позицію - протестували проти самого існування пам`ятників або податкового кодексу.

В цих справах про хуліганство міліція застосовує невиправдано жорстокі запобіжні заходи (у вигляді взяття під варту, хоча ніхто з арештованих не ухилявся від слідства), порушує права затриманих - є 5 свідчень про недопущення адвокатів та 4 свідчення про катування в міліції. Арештів за численні пошкодження пам`ятників раніше не траплялося. Також нікого не затримували за псування тротуарної плитки під час минулих майданів починаючи з 2000 року.

Справа не про хуліганство відкрита проти членів ВО "Тризуб" в Івано-Франківську, звинувачення висуваються в незаконному зберіганні зброї. Звинувачені стверджують, що зброю їм підкинула міліція. З аналізу інших справ та оперативних заходів проти членів ВО "Тризуб" випливає, що справа дійсно може бути сфабрикована.

Провадяться слідчі дії стосовно підпалів офісів Партії Регіонів - в Києві в 2011, в Запоріжжі в 2009, в Івано-Франківську в 2009. Поки що звинувачення нікому не пред`явлені.

В оперативній розробці міліції та СБУ зараз перебуває декілька справ про пошкодження пам`ятників - про відпилювання голови пам`ятника Сталіна в Запоріжжі, підриві того ж пам`ятнику, облиття фарбою пам`ятника Дзержинському в Запоріжжі, а також хуліганських дій стосовно вічного вогню в парку Слави Києві. По всіх цих справах відбувалися процесуальні дії протягом останнього місяця. В той же час за випадками пошкодження пам`ятників українським діячам ніяких слідчих дій не відбувається.

Пам`ятники та офіси Партії Регіонів

22 грудня 2010 року заарештована і досі перебуває під вартою Ганна Донець - за підсмаження яєшні на вічному вогні в київському парку Слави. Проти неї порушено карну справу за ст. 296, ч.2 (групове хуліганство). Повідомлялося про її катування в міліції. Перед арештом проти неї не проводилося слідчих дій. Нікого іншого за цю справу не переслідують, тобто "групи" як такої немає.

Протягом січня за звинуваченням за відпилювання голови пам`ятника Сталіна в Запоріжжі арештовано 9 членів ВО "Тризуб - Пилип Таран, Роман Хмара, Василь Лабайчук, Едуард Андрющенко, Онофрійчук А.В., Абрамів В.З.,
Зануда А.А., Пономаренко Ю.С., Вишняк В.Р.
Їм також інкримінується ст. 296 ч.2. Зафіксовано 5 випадків недопущення адвокатів, 2 скарги на жорстоке поводження в міліції. Про місце їх утримання родинам кілька днів нічого не було відомо.

В Івано-Франківську перебувають як мінімум 2 заарештованих членів ВО "Тризуб" звинувачених у незаконному зберіганні зброї - Андрій Стемпіцький та Степан Бичек.

10 січня за облиття фарбою пам`ятника Дзержинському в Запоріжжі арештований член ВО "Свобода" Юрій Гудименко, 17 січня проти Артема Матвієнка порушено кримінальну справу.

10 січня за підозрою у підриві пам`ятнику Сталіну в Києві обшукано помешкання письменників Марини Брацило та Юрія Ноги, вилучено техніку та носії інформації.

11 січня в Кіровограді арештовано колишнього члена ВО "Тризуб" Максима Кушніра, про підстави затримання досі нічого не відомо.

12 січня за підозрою про участь в підпалі офісу Партії Регіонів в Києві проведений обшук в журналістки Олени Білозерської. В неї вилучено техніку та носії інформації. Після обшуку її було допитано в райвідділку міліції.

21 січня в Полтаві затриманий член ВО "Тризуб" Ігор Загребельний. Поки що невідомо в чому його звинувачують.

Протягом січня по всій країні проводяться слідчі дії стосовно чинних та колишніх членів ВО "Тризуб". Їх обшукували, запрошували на допити, опитували колишніх дружин. Деяких арештовували, а потім випускали. "Від нас намагаються отримати покази причетності до якихось вибухів, підпалів штабів Партії Регіонів" - свідчить заарештований Василь Лабайчук. Ростислава Винара допитували і про підрив Сталіна, і про спробу підпалу офісів Партії Регіонів в Києві та Івано-Франківську, а в результаті звинуватили у вбивстві бізнесмена Брагінського 13 жовтня 2009 року. Сергій Борисенко повідомив, що із Запоріжжя співробітники СБУ перевозили його до Кривого Рогу для проведення слідчих дій - тобто є ще одна справа в Кривому Розі, за яку намагаються його притягнути.

Зі свідчень звинувачених та допитаних членів ВО "Тризуб" випливає, що на них намагаються повісити багато резонансних справ одночасно. Синхронні дії міліції відносно членів цієї організації по всій Україні (як мінімум - Київ, Харків, Запоріжжя, Івано-Франківськ) показують, що організація вже деякий час знаходилася у розробці міліції, яка мала списки і адреси членів, в тому числі і колишніх. Очевидно, списки були складені кілька років тому.

Треба зазначити, що пам`ятник Сталіну в Запоріжжі встановлений незаконно. Викинає питання як кваліфікувати хуліганські дії проти пам`ятника, який мала демонтувати міська влада? А згідно закону «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні» міська взагалі мала не допустити його встановлення.

Пошкодження тротуарної плитки на Майдані Незалежності в Києві

Після закінчення акції проти податкового кодексу почалося переслідування учасників протесту.

Звинувачення звучить так "в період з 22.11.2010 по 03.12.2010 Р. Федчук спільно з Ахтирським О. С., Мельниченком С. В., Мандичем С. В., Гаркавенком І. О., Заплаткіним О. В. та Грузиновим В. М., які діяли за попередньою змовою з невстановленими досудовим слідством особами, ... умисно забили в гранітне покриття площі металеві прути у кількості 132 штуки", чим спричинили "Шляхово-експлуатаційному управлінню по ремонту та утриманню автошляхів та споруд на них" Шевченківського району м. Києва матеріальний збиток у сумі 212292 грн. 00 коп." Зверніть увагу - в звинуваченні фігурує свідомо завищена вартість пошкоджень.

За цим звинуваченням арештовані О.Заплаткін та І.Гаркавенко, на підписці про невиїзд перебуває Олег Ахтирський.

Ніхто з організаторів та активних учасників протестів підприємців так і не зміг ідентифікувати звинувачених І. Гаркавенко, О. Заплаткіна, В. Грузинова та О. Мандича. Ці люди не були ні організаторами, ні членами якихось об’єднань громадян чи професійних спілок, ні помітними активістами, ні власниками чи навіть встановлювачами наметів, тож просто фізично плитку на центральній площі столиці пошкодити не могли.

У відповідь на питання, чому міліція не переслідує нікого за пошкодження плитки під час протестних акцій минулих років, представник міліції заявив, що київська влада раніше не скаржилася на збитки. Раптова зміна настроїв київської влади, завищена сума збитків, звинувачення проти випадкових людей - все це дозволяє впевнено говорити про замовний характер цієї справи.

Повідомлялося також і про інші випадки переслідування учасників протестів проти податкового кодексу в Києві, Хмельницькому та Луганську. У всіх випадках відбувалося перешкоджання їх підприємницькій діяльності.

Висновки

15 арештованих за політичну діяльність та десятки під слідством, і це всього за один місяць - це достатньо, щоби говорити про початок політичних репресій?

Я впевнена, якщо про це не кричати на кожному розі, то ця цифра зростатиме швидше, ніж суспільство зможе осягнути масштаби репресій.

Міліція вже демонструє всі ознаки наближення тоталітаризму. Залякує письменників, обшукує журналістів, називає учасників мітингів "гарматним м`ясом" і публічно заявляє про наміри їх "фіксувати". Міліція навіть вручає "застережний припис особі яка має намір участі в масових заходах", тобто вдається до прямого порушення конституційних прав громадян. Жорстоке поводження з членами ВО "Тризуб" та недопущення до них адвокатів може легко стати спочатку нормою для всіх "політичних", тобто незгодних з політикою влади. А потім і для всіх інших.

Україна ще не скотилася в тоталітаризм, але може і дуже швидко. Одним із засобів завадити цьому процесу - широко висвітлювати навіть поодинокі факти політичних переслідувань та підтримувати переслідуваних. Навіть коли їх вчинки вам не до вподоби, навіть коли ви не поділяєте їх погляди. Як це зробили письменники брати Капранови.

Я звертаюся до читачів - поширюйте інформацію з нашої рубрики новин "політичні репресії". І не тільки в інтернеті, розповідайте всім знайомим в офлайні.

Я звертаюся до журналістів - детально висвітлюйте кожен випадок політичних переслідувань. Саме ви найбільше постраждаєте від тоталітаризму, для вас це справа самозахисту. Пишіть не тільки про утиски відомих політиків, але і простих смертних.

Не всі наші читачі вважають переслідування членів попереднього уряду політичними. Але статистику я все ж таки надам. Арештовано 10, на підписці про невиїзд 1, оголошено в розшук 1. Навіть суперлояльна до влади омбудсмен Ніна Карпачова визнала, що "факт арешту і процедура проведення арешту проходила з грубим порушенням прав Юрія Луценка". Богдану Данилишину надано політичний притулок в Чехії в зв`язку з грубими процесуальними порушеннями в його справі.

Багато хто сподівається, що Україна - не Росія, і тим більше не Білорусь, і тоталітаризм в нас неможливий. Так думали і росіяни на початку 2000-х. Сподіватися - мало. Треба діяти. Долучайтеся і до поширення інформації, і до мітингів на захист політв`язнів, які ми регулярно анонсуємо в новинах.

Тільки широкий громадський спротив зупинить тоталітаризм!

---
Всі новини, про які йдеться у цій статті, зібрано на Вікі Майдану в розділі http://maidanua.org/wiki/index.php/Політрепресії
Уточнення та доповнення - вітаються!


Хочу наприкінці висловити щире захоплення роботою тих, хто постійно висвітлює тему політичних репресій, - Оленою Білозерською, товариством "Жіноча Січ" та Громадськім активом Дніпропетровська!

Відповіді

  • 2011.01.28 | Evgen.I

    Re: Тероризм влади

    Найстрашніше заховане у Макіївці. То вже всім ясно, що то робота влади. Як немає тероризму - то треба створити для обгрунтування переслідувань, арештів. Хлопців спочатку всіх підряд хапають, а потім думають, що б пришити. Ламають катуваннями. Як у НКВД.
    Імпотенти, що почали переслідувати Матіос вже поховалися від посміху, від війни цИБЕНКА з фалосом. Проте почали стріляти з-за рогу.
    Відгриз голову Сталіну і признався сам. А може то помста за знищених родичів?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".