МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як громадянська позиція змінює "антисемітизм" на мистецтво

02/02/2011 | Юлій Хвещук
В травні 2010 року ізраїльські ВМС захопили турецький корабель „Маві Мармара”, що прямував в сектор Газа з гуманітарним вантажем. В результаті сутички загинули вісім громадян Туреччини і один громадянин США турецького походження.

Інцидент надихнув турецьких кінематографістів, авторів найбільш касового турецького серіалу „Долина вовків” (тур. Kurtlar Vadisi), зняти чергову серію під назвою „День вовків: Палестина”. Стрічка розповідає про турецького спецагента, який відправляється в сектор Газа і на Західний берег ріки Йордан, щоб помститися ізраїльтянам за захоплення „Маві Мармара”. В картині відверто описані незаконні дії ізраїльських військових та спецслужб проти палестинців.





Зрозуміло, Ізраїль обурився. Посол Ізраїлю в Туреччині Габі Леві назвав фільм відверто антиізраїльським та антисемітським. А особливо підкреслив те, що його прем’єра запланована наступного дня після Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.




Проте турецький уряд не особливо переймався стурбованістю Тель-Авіву. Міністр зі зв’язків з Євросоюзом Егемен Багін відкинув критику фільму, аргументувавши це правом художника на свободу творчості, в яке держава не може втручатися. Він підкреслив, що фільм не виражає офіційну позицію турецького уряду. А інцидент біля берегів Гази шокував Туреччину і надихнув кінематографістів на створення актуального фільму на цю тему. Отож, 27 січня в стамбульській синагозі „Неве Шалом” пройшла перша в історії Туреччини офіційна церемонія пам’яті жертв Голокосту, за участі губернатора провінції Стамбул Хусейна Авні Мутлу. А вже наступного дня відбувся прем’єрний показ „Долини вовків” на турецьких телеекранах.




Цікавіше розгорталися події довкола цієї стрічки у Німеччині. Солідаризуючись з офіційною позицією Ізраїлю, місцева єврейська громада виступила з гострою критикою фільму та вимагала заборонити його трансляцію в кінотеатрах (до речі, заплановану також на 28 січня). Як відомо, німці усіляко уникають будь-яких дискусій з представниками саме цієї громади, аби одразу не зазнати чергових звинувачень в антисемітизмі, судових позовів та компенсаційних виплат. Тому комітет кінематографії Німеччини одразу ж видав заборону на „Долину вовків”. Але тут висловилася турецька громада, а це приблизно три з половиною мільйони людей. І аргументи виявилися також вагомими – а де ж розрекламована європейська демократія?! Що це за цензура?!



Чиновники „зависли” поміж Сциллою антисемітизму та Харибдою „недемократичності”. Переміг прагматизм. Все ж таки турків в країні статистично більше. Заборону було наступного ж дня скасовано. Лише встановлено обмеження – перегляд кінострічки дозволено людям після досягнення 18-річного віку. Оскільки молодші нібито не зможуть об’єктивно оцінити висвітлені події та відрізнити реалії від пропаганди тощо.




Ось така кіноісторія. Залишається самим переглянути.



Юлій Хвещук, Майдан-Захід

Відповіді

  • 2011.02.02 | Володимир

    Re: Як громадянська позиція змінює "антисемітизм" на мистецтво

    Бачив трейлер по АльДжазірі. Клас! Нехай хоч кіношні герої відомстять за бєспрєдєл, влаштований маланцями в міжнародних водах весною 2010 року. А загалом ізраїловку, створену на кістках палестинців, чекає печальне майбутнє. І навіть ядерні заряди не допоможуть. На все приходить час розплати.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".