МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Без фундаментальних наук – порожній звук або Невігластво освячене державною владою

02/22/2011 | Михайло Хойнацький
За умов захоплення випуском літератури з історичної, психологічної, суспільної, юридичної, краєзнавчої, мемуарної, дитячої тематики без державної підтримки розвитку фундаментальних наук мрія Президента про входження через 10 років України до 20 найбільш економічно розвинених країн світу приречена!

На сьогодні в Україні розвалено державні видавництва ( наприклад, «Вища школа», «Техніка», «Українська енциклопедія»), бо до набуття чинності (червень 2010 р.) Закону України «Про посилення захисту майна редакцій засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження, творчих спілок» вищі структури цікавились не діяльністю, а приміщеннями, які займають згадані видавництва в центрі Києва; ліквідовано всі періодичні видання з питань галузі – часописи «Друкарство», «Палітра друку», «Книжковий клуб плюс» тощо; кількість книжкових магазинів стрімко зменшується (в Києві залишилось 5, у Полтаві – 1). Тактику захоплення приміщень видавництв змінено на знищення їх зсередини, бо декілька працівників можна розмістити в 1 – 2-х кімнатах того самого будинку.

Усе це є прямим наслідком цілеспрямованої політики попередніх урядів щодо знищення науково-технічного потенціалу України, перетворення її в сировинний ресурс Євросоюзу і звалище радіоактивних відходів з усього світу. Нині немає міністерства, яке б безпосередньо опікувалось питаннями видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі, а є лише такий собі орган виконавчої влади – Департамент видавничої справи та преси Державного комітету телебачення та радіомовлення з обмеженою кількістю осіб, які не є глибокими фахівцями в зазначених галузях, а переслідують насамперед власні інтереси.

За роки незалежності забуто про централізоване підвищення кваліфікації фахових редакторів, а тепер вже і на перепідготовку нікого направляти, бо, наприклад, у видавництві «Вища школа», де ще 20 років тому налічувалось понад 60 фахових редакторів, які мали вищу освіту майже з усіх напрямів науки і техніки з наступним набуттям у Москві і Львові
навичок літературного редагування, залишились 1 фаховий редактор і 1 редактор без вищої освіти, а загальна кількість працівників з 177 осіб скоротилась до 10 і ті працюють не на повну ставку. Заборгованість по заробітній платі працівникам становить не один місяць. Нагадаємо, що видавництво «Вища школа» створено 1968 р. як єдине видавництво навчальної і наукової літератури для потреб вищих і середніх навчальних закладів УРСР (понад 200 найменувань на рік). Автори 38 підручників «Вищої школи», виданих з 1971 по 2001 рр., удостоєні Державних премій Української РСР (України) в галузі науки і техніки.

Видавництво «Українська енциклопедія» (засноване 1927 р.) вже в котрий раз зазнає нищівного удару з боку уряду. Практично всі основні проекти видавництва зірвано, особливо щодо створення багатотомної «Універсальної української енциклопедії» – своєрідного інтелектуального паспорта Української держави.

Модне нині орієнтування директорів новітніх видавничих структур різних форм власності щодо залучення на договірних засадах редакторів за освітою на певний авторській твір безглуздо для видань з природничої і технічної тематики, адже чинна система вищої освіти готує редакторів з абітурієнтів, які наперед уникають вивчення математики, медицини, біології, генетики, фізики, електроніки, кібернетики, хімії, машинобудування і под.

Давно знижено критерії до апробації навчальної літератури і в Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України, що затверджує гриф підручника чи навчального посібника, або рекомендує твір для використання в навчальному процесі. Авторові достатньо подати відповідні документи і рецензії, що здебільшого написані ним самим і підписані друзями-науковцями. Отже, не дивно, що в міжнародному рейтингу вищих навчальних закладів (ВНЗ) Львівський національний університет ім. І. Франка посів 1443-тю, Київський національний університет ім. Т.Шевченка - 1576-ту, а «Могилянка» – 1608-му позицію (Газ. по-киевски/. 2011. № 25 февр. С. 8). Гонитва ВНЗ усіх рівнів акредитації за збільшенням випуску бакалаврів і магістрів для зростання надходження від студентів грошових коштів теж знижує якість навчання, сприяє випуску не забезпечених робочими місцями посередностей, бо до викладання дисциплін здебільшого залучають викладачів без будь-якої підготовки на виробництві, що вивчали лише теорію за застарілими джерелами або готували дисертації із загальних питань. Науковий рівень нормативних документів ВАК України та Держспоживстандарту, складених такими «фахівцями», також усім відомий і неодноразово обговорювався в пресі.

Коротко викладена ситуація з підготовки, редагування і видання науково-технічної літератури для ВНЗ у цілому безперечно засвідчує, що без професійно орієнтованих державних видавництв, саме які б виконували державні замовлення, а не створення численних видавничих структур із наступними «відкатами», особливо за програмою «Українська книга» («Сегодня». 2010. 14 дек. С.5; «Зеркало недели». 2010. 13 нояб. С. 14 ), ніякий науково-технічний прогрес Україні не загрожує.

Для відновлення роботи згаданих видавництв було б достатньо суми, що витрачається на закупівлю хоча б одного чужоземного футболіста для клубів «Динамо» (Київ) або «Шахтар» (Донецьк). Лише за винесення дочкою І. Суркіса пояса чемпіона світу Володимира Кличка на ринг у 2011 р. як благодійний внесок І. Суркісом сплачено 350 тис. євро. Цих коштів було б достатньо, щоб видавництво «Українська енциклопедія» запрацювало на повну потужність. Невже розвиток української науки для суспільства не заслуговує на увагу з боку владних структур?

21 лютого 2011 року
М.С.Хойнацький

Відповіді

  • 2011.02.22 | Олекса

    Re: Без фундаментальних наук – порожній звук або Невігластво освячене державною владою

    А навіщо проффесорам і докторам без дисертацій ті хвундаментальні науки? Вони наукові ступені й так отримали. І знають їм ціну. Вони висновки зробили з власного досвіду, а номенклатурні академіки їм тільки підигрують... Ви колись чули волання головних науковців про необхідність розвитку/фінансування науки? Їм і так добре перепадає...
  • 2011.02.23 | Soft

    Вікіпедія вбила енциклопедії.

  • 2011.02.24 | Ігор

    Re: Без фундаментальних наук – порожній звук або Невігластво освячене державною владою

    Погоджусь з основними тезами, але неточність ріже око.

    "...міжнародному рейтингу вищих навчальних закладів (ВНЗ) Львівський національний університет ім. І. Франка посів 1443-тю, Київський національний університет ім. Т.Шевченка - 1576-ту, а «Могилянка» – 1608-му позицію (Газ. по-киевски/. 2011. № 25 февр. С. 8)."

    1) Який саме міжнародний рейтинг мається на думці? Їх щонайменше три.
    2) В вебометріксі не рейтинг ВНЗ, а рейтинг сайтів ВНЗ чи, якщо хочете, рейтинг ВНЗ на основі їх сайтів. Якість навчання, посібників тощо до цього рейтингу відношення не мають.
  • 2011.02.24 | ukr_girl

    Все не так погано! Головне, що здобули право на все-все-все

    - Отож:
    -можемо без усiлякоi цензури друкувати що завгодно (порнуху, псевдонауку, псевдорелигiю, хоч яку ахiнею...)
    -може друкуватись хто завгодно, навiть психiчно хворий....
    -автор може видавати себе за любого фахiвця, доктора наук чи академика.

    А що до рейтiнгу наукових установ, то теж усе добре.
    Усi, навiть зовсiм непомiтнi, iнститути стали унiверсiтетами чи навiть академiями, а школи ФЗО - iнститутами. Наука пре вперед!

    А "нових" науковцiв як стало багато! Ще й наука стала блище до виробництва! Прохвессором можна стати навiть на зонi!
  • 2011.02.25 | yuves

    Re: Без фундаментальних наук – порожній звук або Невігластво освячене державною владою

    Стаття заслуговує уваги, тьльки жаль, що прочитають її не ті, хто зміг би покращити стан, а "Суркіси" з Департаменту, згаданого у статті, а вони вже "прокатятсь по авторові (а щоб не каламутив їх тихе життя!!!). ЮВ
  • 2011.02.25 | Kulish

    Re: Дещо з іншого боку...

    Я науковець зі стажем, кандидат тих, ще радянських, наук. Непогано розумію англійську, тому знаходити інформацію в інтернеті для мене не складно.
    Всі 35 років своєї наукової діяльності я із задоволенням користувався реферативними журналами, що видаються ВІНІТІ на тій самій Московщині. За радянських часів з того ж ВІНІТІ можна було замовляти копії першоджерел та, навіть, їх переклади. Але вже 20 років, як цього нема, відомо чому.
    І все-одно, реферати хоч дозволяли зорієнтуватись в сучасному стані світової науки. І хіба кожен може прочитати , наприклад, японську статтю з інтернету?
    До чого я це веду? А до того, що вже весь 2010-й рік та й цей ні Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського, ні центральна технічна бібліотека інституту інформації України РЖ не виписують. Кажуть, нема грошей.
    І найгірше, що ніхто цим не переймається! Навіть ті вчені старпьори, що залишились в НАНУ, для яких компьютер з інтернетом - щось типу супутникового телевізора.
    Як взагалі можна вести якісь дослідження, не відаючи що в цій галузі діється у світі? Це - окозамилювання!
    Українська наука вмерла! Залишилась тільки її профанація. Та когорта самозванців "докторів", "професорів" та "академіків", що самі під себе утворили ці академії.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.02.25 | To Kulish

      Re: Дещо з іншого боку...

      Шановний пане Kulish:

      Існує такий безкоштовний ресурс academia.edu. На ньому після реєстрації можна створити власну сторінку та вказати потрібні Вам журнали. На Ваш e-mail будуть приходити повідомлення про появу нових статей з резюме. Стосовно ЦНБ – грошей не вистачає на утримання купи мовби наукових установ, які не мають ніякого відношення до бібліотеки. Кому там потрібні реферативні журнали?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.02.25 | Kulish

        Re: Дещо з іншого боку...

        Дякую за посилання! У нас, до речі, є й Український РЖ.
        Справа не в тому, щоби найти конкретний журнал, статтю або автора. Справа в тому, щоби зорієнтуватись у питанні або напрямку, який цікавить.
        Я, все-таки, про відношення. От в Росії ці РЖ чомусь людям потрібні.
        Але Україна - не Росія...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.02.26 | Лермонтов

          "От в Росії ці РЖ чомусь людям потрібні." - в епоху Інтернету cвідоцтво дикості й відсталості.

    • 2011.02.25 | 2

      Вместо реферативных журналов теперь воттакое (л)

      https://www.reaxys.com/info/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".