МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Україна купила нафтову платформу для Чорного моря.(/)

04/07/2011 | Мартинюк
Україна купила в Сингапурі бурову платформу для шельфу Чорного моря
http://crimea.unian.net/ukr/detail/23833

Україна придбала в Сингапурі сучасну бурову платформу, яку має намір поставити на найбільшому родовищі нафти на шельфі Чорного моря, повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко в ефірі телеканалу "Інтер".

"Ми купили сьогодні найсучаснішу бурову платформу в Сингапурі, я маю на увазі "Нафтогаз України", і восени ми її поставимо на Чорне море на Субботинське родовище", - сказав міністр.

Він висловив упевненість у тому, що поставлене президентом країни завдання за п`ять років максимально відійти від імпорту енергоносіїв буде виконане. Подробиць і умов купівлі Бойко не навів.

Бойко також повідомив, що Україна провела успішні переговори з американськими компаніями, які займатимуться реанімацією українських родовищ газу на заході країни. Крім того, компанія з Європи реанімуватиме газові родовища України на сході.

Усі ці плани намічені для скорочення енергетичної залежності України, зазначає РІА "Новости". На сьогодні власний видобуток газу в Україні становить близько 20 мільярдів кубометрів, ще 35-40 мільярдів кубометрів за рік купує у Росії.

Відповіді

  • 2011.04.07 | Боббі

    було б не зле якось демонополізувати Нафтогаз та створити нормальний ринок

    було б не зле якось демонополізувати Нафтогаз та створити нормальний ринок енергоносіїв. Бо коли одна компанія тримає монополію на ринку енергоносіїв то виникають усілякі небажані ризики...

    Тим не менш, молодці!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.04.07 | Мартинюк

      Підбірка про можливу продажу 25% Нафтогазу на Лондонській біржі(/)

      Дз Тижня
      Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» приватизують. Не вперше про це сказано публічно. Вперше — чинним президентом України.

      Не факт, що Віктор Янукович саме це хотів заявити. Бо чого б раптом звідусіль зникли розширені цитати і цифра — 20% держвласності «Нафтогазу»?

      Після заяви нинішнього президента Віктора Януковича, напевно, прозріли всі: НАК «Нафтогаз України» для того і створювали, аби згодом приватизувати.

      Офіційно НАК створили 1998 року (указ президента Леоніда Кучми від 25.02.1998 р. №151/98 «Про реформування нафтогазового комплексу України»). Приватизовувати «Нафтогаз», очевидно, будуть або інші, або руками інших — тих, хто безпосередньо не створював, але, мабуть, причетний до цього процесу. Руками тих, хто сьогодні особливо цього прагне.

      *

      Дмитро Фірташ, співвласник «РосУкрЕнерго»» (майже пополам з «Газпромом»), голова ради директорів Group DF, голова Федерації роботодавців України, співголова Національної тристоронньої соціально-економічної ради при президенті України:

      «Моя думка, — і я переконую в цьому і уряд, і президента, — що НАК «Нафтогаз» треба виводити на фондовий ринок. І продавати 20—25 відсотків її акцій». На думку Д.Фірташа, якщо «Нафтогаз» вивести на біржу, то це залучить в Україну близько 20 млрд. дол. іноземних інвестицій (Politique Internationale, Франція).

      *

      Євген Бакулін, голова правління НАК «Нафтогаз України», під час Енергетичного форуму в Києві сказав про планований вихід очолюваної ним компанії на IPO (первинна публічна пропозиція) у 2012—2013 роках:

      «Сьогодні щодо „Нафтогазу“ плануємо вийти на цивілізований рівень, тобто на IPO, щоб можна було вільно продавати і купувати акції».

      Також він заявив про те, що «насамперед треба зробити реструктуризацію боргів, визначити перспективи компанії» (DT.UA, «Інтерфакс-Україна», 1—2 березня 2011 року).

      *

      Микола Азаров, прем’єр-міністр України, голова Партії регіонів, який не стримав слова про бездефіцитний бюджет «Нафтогазу»:

      «Якщо дефіцит фінансових ресурсів НАКа торік становив 60 млрд. грн., то цього року фінансовий план, який на засіданні уряду ми затвердили, становить дефіцит 8,5 млрд.».

      Кабмін затвердив фінансовий план НАК «Нафтогаз України» на 2011 рік (про це відомо тільки зі слів М.Азарова). Бездефіцитного бюджету компанії досягти не вдалося, попри те, що 15 липня 2010 року М.Азаров на зустрічі з бізнесменами і представниками дипломатичного корпусу обіцяв, що дефіцит бюджету «Нафтогазу» у 2010 році не перевищить 10 млрд. грн., а в 2011 році бюджет буде бездефіцитним («Українські новини», 12 березня 2011 року).

      *

      То «нульовим» чи «бездефіцитним» уряд як засновник «Нафтогазу» запланував його бюджет?

      *

      З останніх новин

      М.Азаров дозволив «Нафтогазу» залізти в борги ще на 8,5 млрд. грн. Міністерство фінансів випустить ОВДП на 8,5 млрд. грн. для оплати ними акцій додаткової емісії НАК «Нафтогаз України».

      Відповідне доручення Кабмін дав Мінфіну розпорядженням №211 від 11 березня 2011 року «Про затвердження фінансового плану та основних показників руху коштів НАК „Нафтогаз України“ як окремої юридичної особи на 2011 рік». Його текст опубліковано. Проте текст самого фінансового плану «Нафтогазу» в публікації відсутній («Інтерфакс-Україна», 24 березня 2011 року).

      *

      Віктор Янукович, президент України, почесний лідер Партії регіонів, 21 березня на засіданні ради Комітету з економічних реформ зазначив, зокрема, що для надійного забезпечення споживачів газом і продуктами нафтопереробки необхідно залучити кошти.

      «Для одержання цього результату нам необхідно залучити кошти на зовнішніх і внутрішніх ринках для забезпечення фінансової стабілізації НАК „Нафтогаз України“ і реалізації інвестиційних проектів компанії, створити на її базі прозору та ефективну вертикально інтегровану компанію. Якщо для цього необхідно поступитися частиною компанії і продати на міжнародних біржах певну частину акцій, на це треба йти», — сказав президент. І тоном, і інтонаціями В.Янукович продемонстрував, що безперспективні розмови набридли…( інформагентства, радіо «Свобода», ТВ, 21—22 березня 2011 року).

      *

      Неважливо, що пан президент говорив, скажімо так, дещо інакше. Хто чув і бачив (а у телеканалів мільйонні аудиторії), не забудуть, що спочатку йшлося про те, що... для погашення боргів НАКу уряд (той/ті, хто реально управляє, так треба розуміти?) готовий «віддати в приватні руки» (зрозуміло, через торги на міжнародній біржі) 20% акцій «Нафтогазу». Нібито так шукають «ефективного інвестора»...

      Через годину згадування про це зникло. Напевно, «стратегічному» інвестору НАКу або його кризовим менеджерам такий розвиток подій не медом запах…

      *

      На замітку президенту та уряду України: єдиним відповідальним і законослухняним національним інвестором (і не тільки для «Нафтогазу») завжди був і залишається народ України. Тепер ви, що взяли на себе право управляти майновим комплексом НАКу, маєте намір продати частку національного довірителя заради погашення боргів?!

      В юриспруденції на такий випадок є дуже чітке визначення. Але ж це вас не торкнеться! Ви в цьому впевнені?

      *

      Юрій Бойко, міністр енергетики та вугільної промисловості України, зазначив: «Справді, прийнято принципове рішення, що міноритарна частка акцій „Нафтогазу“ буде розміщена на фондових біржах. Ми зараз вирішуємо з нашими консультантами, на якій біржі буде більш вигідно провести розміщення. У результаті плануємо залучити приблизно 5—6 млрд. дол., які підуть на розвиток компанії, збільшення видобутку газу в нашій країні, модернізацію вітчизняної газотранспортної системи».

      «Це продаж на фондовому ринку, коли ніякого одного покупця не буде, а будуть інвестори, які хочуть придбати ці акції і готові платити кошти», — наголосив Ю.Бойко (прес-служба Міненерговугільпрому, 22 березня 2011 року).

      *

      Якщо НАК «Нафтогаз України» дійсно планує провести первинне розміщення акцій на провідних світових біржах, їй доведеться виконувати і вимоги нового законодавства США щодо стандартів прозорості.

      Як заявила DT.UA Шеллі Хан, радник Комісії сенату США з безпеки і співробітництва в Європі, не пізніше квітня національний регулятор — Комісія з цінних паперів і бірж США — має дати офіційне роз’яснення застосуванню Акта Додда—Френка. Незважаючи на надію окремих корпорацій на те, що роз’яснення регулятора пом’якшить нові вимоги до фінансової звітності, Ш.Хан упевнена, що «усі принципові моменти щодо забезпечення прозорості буде збережено». Більш того, США працюватимуть над тим, щоб механізми, закладені в законі, поширювалися на інші великі фондові біржі, зокрема в Лондоні і Токіо.

      Це означає, що будь-яка видобувна (і не тільки) компанія, яка захоче розмістити свої акції на американських фондових біржах, буде зобов’язана включити в річний звіт інформацію, пов’язану з будь-якими платежами самої компанії, її дочірніх підприємств або інших афілійованих юридичних осіб в інтересах уряду США або іноземних урядів з метою комерційної розробки покладів нафти, газу або мінеральних ресурсів (DT.UA, 3 березня 2011 року) (докладніше див. тут).

      ***

      Якщо зазирнути за завісу словес або копнути трохи глибше, стає очевидним, що оприлюднені наміри виходу «Нафтогазу» на міжнародні біржі — або свідчення непрофесіоналізму, або прикриття інших намірів.

      1. Про яке IPO компанії може йтися, якщо НАК «Нафтогаз України» перебуває в процесі реформування, як і сам ринок природного газу України? Відповідно до Закону «Про засади функціонування ринку природного газу» реформування газового сектора триватиме до 1 січня 2015 року. Проводити IPO до цієї дати — собі у збиток. Спочатку треба завершити реформу газового сектора.

      Який інвестор купить при IPO акції компанії, яка постійно дотується з бюджету і залучає дедалі більше кредитів (і зовсім не на розвиток)? Ідея IPO сама по собі приваблива, але спочатку з НАК «Нафтогаз України» треба зробити прибуткову компанію. Поки ж відповідно до останньої аудованої за міжнародними стандартами фінансової звітності НАК, станом на 01.01.2010 р. зобов’язання «Нафтогазу» перевищують його активи на 25 млрд. грн. (роком раніше таке перевищення становило 14 млрд. грн.). Ну який серйозний інвестор ризикне вкласти кошти в таку компанію?

      2. Чи існують приклади виведення на IPO державних національних акціонерних компаній? Я не пригадаю. Вирішили потренуватися на НАК «Нафтогаз України»? Чи не надто ризиковано?

      3. Українське законодавство, наскільки відомо, не дозволяє прямо виводити на європейські та американські фондові біржі акції української акціонерної компанії (незалежно від того, приватна вона чи державна). На практиці застосовується підхід, відповідно до якого в ЄС (або іншій прийнятній юрисдикції) реєструється компанія, і на неї переоформлюються (передаються їй у власність) акції української компанії, а на фондову біржу виставляються вже акції не української компанії, а її зарубіжної материнської структури.

      Можливо, я помиляюся, але, схоже, саме так проходять IPO українських компаній.

      У випадку ж із «Нафтогазом» така схема не працюватиме — передача «Нафтогазом» будь-яких своїх акцій у власність будь-кому є відчуженням акцій, а тому потребує застосування процедури приватизації, тобто конкурсу.

      Отже, проведення IPO «Нафтогазу» без серйозної зміни законодавства неможливе. Або ж знову — це IPO проводитиметься за спеціальним законом. А в Україні вже є сумний досвід, як проходить приватизація за спеціальними законами.

      4. Європейський інвестор братиме участь в IPO тієї компанії, яка працює в прозорому і зрозумілому для нього правовому полі. Тому залучити європейського інвестора і серйозні європейські інвестиції під IPO «Нафтогазу України» можна буде лише в тому разі, якщо привести українське законодавство у відповідність із законодавчими актами ЄС.

      Україна вступила в Енергетичне співтовариство і відповідно до Протоколу про приєднання взяла на себе зобов’язання імплементувати до 1 січня 2012 року три акти ЄС: Директиву №2003/55/ЄС про загальні засади функціонування внутрішнього ринку природного газу; Регламент №1775/2005 про умови доступу до систем транспортування природного газу; Директиву 2004/67/EC про заходи із забезпечення безпеки постачання природного газу.

      Поки в Україні не буде завершено роботу з імплементації вищезгаданих актів ЄС — ні про яке серйозне IPO не може бути й мови.

      Та що там імплементація актів ЄС — у нас нещодавно ухвалений Закон «Про засади функціонування ринку природного газу» ніяк не почне працювати, бо депутати ніяк не можуть ухвалити акти для його імплементації.

      5. Основа діяльності НАК «Нафтогаз України» на сьогодні — контракти з «Газпромом» від 19 січня 2009 року. Вони, як мінімум, не вигідні «Нафтогазу». Без перегляду зазначених газових договорів, від яких безпосередньо залежить доля і прибутковість НАКу, жоден серйозний інвестор не братиме участі в IPO «Нафтогазу».

      А про борги «Нафтогазу України» дуже переконливо розповів прем’єр-міністр. Та, про всяк випадок нагадаю, що навіть за значно кращих умов, ніж 20-відсоткова участь у капіталі, інвестори вельми обачливі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".