Як правильно - "рАгуль" чи "рОгуль"?
05/05/2011 | MV
25 травня відбудеться тріюмф рогулізму
Зараз буду розказувать анегдот на теми маразмів сучасної України. Проффесор збирає українську інтеліхенцію. У кінці травня. Культурна програма для рогулів, бо включає перегляд вистави театру ім. Вахтангова. Тобто і тута будуть доїти українців (але вже суперсвідомих!) на користь москвинів. 14 тисяч гривень коштуватиме квиточок - це щоб отримати естетичне задоволення у ложі, де сидітиме Проффесор. 12 тисяч гривень - для простолюдинів. А наймаразматичніше те, що на цей тріюмф рогулізму збирають українців люди, які вважались нацдемократами.
Я у шоці в цьому році...
Зараз буду розказувать анегдот на теми маразмів сучасної України. Проффесор збирає українську інтеліхенцію. У кінці травня. Культурна програма для рогулів, бо включає перегляд вистави театру ім. Вахтангова. Тобто і тута будуть доїти українців (але вже суперсвідомих!) на користь москвинів. 14 тисяч гривень коштуватиме квиточок - це щоб отримати естетичне задоволення у ложі, де сидітиме Проффесор. 12 тисяч гривень - для простолюдинів. А наймаразматичніше те, що на цей тріюмф рогулізму збирають українців люди, які вважались нацдемократами.
Я у шоці в цьому році...
Відповіді
2011.05.05 | DADDY
http://adjix.com/b5mc (/)
2011.05.06 | Мартинюк
Є версія що це слово було запозичено прийшлими росіянами у львівських неукраїнців
Можливо з ідішу.Місцевих жителів Галичини до 30 років минулого століття ще звали "русинами" . В ідіші слово "роги", "роуги" місцями вживалося для називання русів, русинів, пізніше навіть росіян.
Скажімо в Мордовії та інших фінноугорських регіонах Росії використовується слово "рузи" і є безліч топонімів (села, міста - наприклад "Рузаєвка") які наглядно ілюструють колонізацію цих країв Київською Руссю.
Можливо це повязано з "варягоподібним" не то германським, не то балтським, не то словянським племенем "ругіїв", від яких остався острів Рюген у Балтиці, місто Руан в Нормандії, і яке згідно Омеляна Пріцака причетне до становлення етноніма "русь" і "руси"
Особисто ставлюся негашативно до цього терміну, як такого що свідчить про перймання українцями негативними колоніальних стереотипів проти себе . У 80 роках цікавився поширення цього терміну - він використовувався виключно львівськими неукраїнцями в якості образливої клички для несовєтизованих українців .
В інших містах України, наприклад у Києві, для цього використовувалися інші жаргонні слова.
2011.05.06 | Slavix
Ще одне значення
рАгуль - личинка стрекози (використовується в риболовлі як наживка).2011.05.06 | Sakharov
А як правильно, стрєкоза чи бабка?
2011.05.06 | Slavix
Re: А як правильно, стрєкоза чи бабка?
На Поліссі де вживають слово рАгуль, стосовно комахи, кажуть стрЕкоза.Це як бульба чи бараболя, від місцевості залежить.
2011.05.07 | jz99
Re: А як правильно, стрєкоза чи бабка?
У Грінченка ”бабка”, немає варіантів на ”стр”.У творах Кобилянської ”стрикізка” (не гуглиться, але точно пам’ятаю, що саме таке слово на власні очі бачив у книзі).
2011.05.07 | Tatarchuk
upd: ще "дзига"
jz99 пише:> У Грінченка ”бабка”, немає варіантів на ”стр”.
> У творах Кобилянської ”стрикізка” (не гуглиться, але точно пам’ятаю, що саме таке слово на власні очі бачив у книзі).
Обидва визначення - "бабка" та "стре/икоза" - це узагальнена назва ряду, який складається з сотень видів. Чомусь вважається, що народна (не наукова) мова завжди схильна до подібних абстракцій, і побачивши льотку (або лютку), стрілку, тонкохвоста народ завжди має їх узагальнити ледь не за Карлом Лінеєм. (Насправді ж це типово для регіонів, де бабок мало, а там де їх одночасно багато видів, що розрізняються визуально, причому одні поїдають комах, інші мальків, треті відомі тим що роблять багато шуму, четверті вказують де краще ловити рибу етц - типове використання водночас різних назв). Визуально майже будь-де, де вони носяться, ви бачите одразу два підряди - за формою крил, коли вони складені, і теж майже завжди кілька різних за окрасом.
Для підручників з біології фіксація "єдино правильного" імені ряду слушна, а от з точки зору словникового запасу - навряд чи. Уявіть собі письменика, в якого є відома естетична норма небажаності повторення слова на сторінці. До того ж, неповні все ще словники, в яких з лінгвополітичних міркувань стрекоза випливає русизмом, а бабка - ісконно патріотичною назвою (що невірно, бо в рускіх теж є бабка, ба навіть дєдка є, як і в українській є бабка і дідок).
Тобто "правильно" можна питати виключно в розумінні номенклатурного імені, у таксономії. Літературні норми краще вкладати з групами синонимів - навскидку, вийде не менш десяти для стрекози. З діалектизмами ще більше: одного разу я спитав вчительку української про стрикоз, то вона на одному диханні видала мені вертуху, повертуху і ще купу слів, яких у словниках ніде нема.
upd: ще "дзига" теж діалектне
2011.05.06 | Tatarchuk
Re: у львівських неукраїнців
Мартинюк пише:> Можливо з ідішу.
Є ашкеназька говірка івріту, або лойшн койдеш, це не їдіш, там "рагулім" - це некваліфіковані робітники, які працюють на свята або виконують брудну роботу (в тому числі, брудну ритуально). Наскільки воно дає походження наших "рагулів", чи навпаки звідти взято - сказати важко, бо слово доволі нове.
Можливе - оминуючи польску та російську версії - ще західнослов/янське походження від "ракушко", так чеською та словацькою зветься австрія, все австрійське.
Ну і купа літературознавчих легенд звісно є. Про рогатки, якими раніше не пускали рогулів - селян до міста. Або від рогів худоби. Але успішне існування і навіть домінування варіанту рАгулі над рОгулі може вказувати або на гебрейську, або на "австрійську", або на акаючу російську версію.
2011.05.06 | MV
А як щодо суті запланованого маразму? (-)
2011.05.06 | Slavix
Як в анекдоті
А де ж суть? А де стануть там і суть1. Згоден з автором.
2. Нацдеми часто є паразитами та конформістами. Мене це давно не дивує. Такі не моргнувши оком захищають диплом на тему "вперед до світлого комунізму", кандидатську на тему "незалежна Україна після репресій злочинного комуністичного режиму", а докторську "практичний посібник з відновлення СРСР"
2011.05.06 | stryjko_bojko
а докторську "практичний посібник з відновлення СРСР"
2011.05.06 | rais
Логічніше рОгуль - партія дОнів. Овочей...
2011.05.06 | Георгій
Ригуль? Рeгуль?
2011.05.06 | Громенко
Я у Львові чув наступну версію:
Правильно - рОгуль. Той, хто у Львові мешкав за "Рогаткою". Тобто, селюк, який припхався до міста. Саме в такому значенні використовували це слово корінні львів'яни.Потім трансформували в "рАгуль".
А вже потім росіяни, що замешкали у Львові, почали називати рагулями всіх місцевих українців...
2011.05.07 | RuslanM
бик,бичара,затурканий,лоx,селюx-рАгуль
2011.05.07 | rais
Ні, всетаки більш об'ємним буде через О...
Погляньте - Овоч, дОн, рОгуль. Ключова літера О... без знаку оклику. І справедливо охоплює не лише представництво ПР, ВР...2011.05.07 | Пані
Потім на мову перенесу