МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Back in USSR(\)

08/12/2011 | stryjko_bojko
Как изменились цены и зарплаты за годы независимости
http://news.eizvestia.com/news_economy/full/kak-izmenilis-ceny-i-zarplaty-za-gody-nezavisimosti

Накануне юбилея нашей страны мы сравнили доходы и расходы простых граждан в те годы и сейчас

Если верить Госкомстату

Сразу оговорюсь, что мы решили сравнивать экономическую ситуацию в сегодняшней Украине с данными за 1990 год. Именно он стал последним сравнительно спокойным годом упадка СССР. 1991-й уже был очень бурным: путч, объявление независимости большинством союзных республик, распад Союза, обвал экономики…

Итак, по данным статистики, средняя зарплата в 1990 году составляла 244 рубля 30 коп. Сегодня украинцы в среднем получают 2708 грн. в месяц.

Если подсчитать инфляцию с 1991 года по сегодняшний день (см. БУДЬ В КУРСЕ), окажется, что цены поднялись в 950 430 раз. Правда, не стоит забывать, что в сентябре 1996 года купоно-карбованцы были заменены на гривны в соотношении 100 000 к 1. Исходя из этого получается, что 1 рубль конца 1990 года равняется 9,5 гривны середины лета 2011 года. Разделив сегодняшнюю среднюю зарплату на наш коэффициент 9,5, получаем, что нынешняя получка составляет 285 советских рублей, то есть на 17% больше, чем в СССР.

К тому же, как утверждают эксперты, примерно треть зарплат украинцев находится в тени (выдается в конвертах). То есть украинец сегодня — в переводе на советские деньги — получает в среднем около 400 рублей. Но, опять-таки, стоит оговориться: если верить данным Госкомстата…

Чтобы проверить это, давайте вспомним цены на продукты и одежду тогда и сейчас.

Что-то дороже, что-то дешевле

Сопоставив цены тогда и сейчас, можно с уверенностью сказать, что продукты питания все-таки подорожали больше, чем вырос уровень инфляции по данным Госкомстата.

Буханка хлеба в 1990 году стоила от 14 до 28 копеек, батон из муки высшего сорта — 22 копейки. Умножаем на коэффициент 9,5 и получаем, что буханка хлеба сегодня должна бы стоить 1,33-2,66 грн., а батон — 2,09 грн. Но хлеб сейчас стоит почти вдвое дороже.

Говядина и свинина на рынке в 1990 году продавались по 3-5 рублей за кило. При умножении на 9,5 получается 28,5-47,5 грн./кг. Это немного дешевле, чем сегодня на рынках и в супермаркетах, где оно стоит 50-60 грн. за кило. Кто-то вспомнит госцену 2,20 рубля за килограмм. Но давайте будем откровенны: если во времена распада СССР такое мясо и появлялось на прилавках, то это были одни кости и хрящи.

Сливочное масло тогда стоило 3,40 руб./кг (если умножить на 9,5, выйдет 32,3 грн.), а сейчас оно продается по цене около 50 гривен за кило.

Больше других продуктов подорожала рыба. Минтай и хек 20 лет назад стоили 50-80 копеек за килограмм, а сейчас не 5-7 гривен, как получилось бы при среднем коэффициенте подорожания, а не менее 30 грн. То есть впятеро дороже!

Впрочем, есть продукты, которые стали доступнее (см. СЧИТАЛКА «КП»). Особенно это касается алкоголя. По ценам 1990 года водка должна была бы стоить 95 гривен за бутылку (средняя цена сейчас — 25 грн. за пол-литра). Коньяк тогда и вовсе стоил заоблачные 17 рублей за бутылку. При таком соотношении он бы обходился в 161 гривну.

КОМПЕТЕНТНО

Почти половина украинцев хочет в СССР

- По результатам весеннего опроса, 47 процентов украинцев хотели бы сохранения Советского Союза, — говорит президент Украинского аналитического центра Александр Охрименко. — Я бы понимал, если бы за сохранение СССР выступали бывшие работники советской торговли и отдельные партийные номенклатурщики. Они действительно потеряли очень много. Еще можно понять часть молодежи, которая наслушалась сказочек от бабушек и дедушек о том, как они хорошо жили тогда. Но людей старшего поколения, которые весь этот кошмар видели и жили при нем, — что же их так тянет обратно в это «болото»?

КОММЕНТАРИЙ ПСИХОЛОГА

Что нас тянет в Союз?

- Начнем с того, что подавляющее число этих людей — представители старшего поколения, сегодня воспринимающие ту социалистическую реальность как идиллию, — объясняет психолог Марина ДЕРКАЧ. — Во-первых, они тогда были молоды, во-вторых, положительных моментов действительно была масса: бесплатное образование, стопроцентное трудоустройство, уверенность в завтрашнем дне и, самое главное для сегодняшних стариков, гарантированные пенсии. Но внезапно привычный уклад жизни поменялся, а установка «государство обо всем позаботится» работать перестала. И пережить это не могут не только пожилые. Опросы показывают, что за 20 лет независимости в нашей ментальности мало что изменилось: украинцы по-прежнему считают, что ответственность за их благосостояние должна нести держава, и только единицы готовы взять судьбу в свои руки.
По материалам: bigmir

Відповіді

  • 2011.08.12 | Koala

    Ціну на турецькі джинси забули порівняти.

    Взагалі, все обчислювати в їжі - це нормально... для традиційного аграрного суспільства, де 98% людей працюють на землі, виробляючи їжу. Після урбанізації це, звісно, все ще важливо, але не настільки актуально.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.08.12 | Pest Control

      Ага, ніде не пишуть, почому були нетбуки і мобільний інтернет в серисері

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.08.12 | Tschislin

        кольоровий телевізор - близько 700 карбованцівб приблизно=6700 гривень

        відеомагнітофон - 1200 карбовнців

        Але в кожного часу свої символи добробуту. Інша справа, що маса товарів були "дефіцитом": практично вся центральна росія їздила у Москву за ковбасою. А сакраметнтальне "і 30 зверху...- Неправда, я дав 35" ((С) "Іронія долі")... Під кінець "дефіцитом" стало майже все.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.08.12 | Pest Control

          А замість ґуґля - бальшая савєцкая енциклопедія?

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.08.13 | 123

            ага, типу продавалася на кожному куті

        • 2011.08.12 | stryjko_bojko

          "Волга" на чор. ринку коштувала 25 000руб.= 237 500грн

          А в вільному продажі "Волга" ніколи не була.
        • 2011.08.13 | ziggy_freud

          марксизм-ленінізм жодним чином не пояснював,

          чому "пролетарій" з м'ясокомбіната жив явно краще за пролетарія з коксохімчного. А пролетарій з ювелірного магазина краще за них обох

          Tschislin пише:
          > відеомагнітофон - 1200 карбовнців

          Електроніка російського виробництва? Самі гарантійні ремонти. Простий корейський плейєр коштував приблизно 2000, японський магнітофон з наворотами від 4000. До речі, в Китаї тоді навіть пластикові годинники тільки вчились збирати. А зараз китайських товарів у нас значно більше, ніж українських у них.

          > Під кінець "дефіцитом" стало майже все.

          система радянської торгівлі просто розвалилась через надмірну зарегульованість. Люди повністю перейшли на базари і човникову торгівлю. Ніж "діставати" у продавця з торгової точки, з тим самим зусиллям можна купити ближче до виробника...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.08.13 | stryjko_bojko

            В грудні 1989 ми привезли свій перший відео-плеєр з Нови Сад

            Вліті 1990 продали його за 6000руб. по рекомендації нашого знайомого,
            що працював в порту, бо він не мав SECAM, лиш PAL. Купили замість нього SANYO 2-голового(відео-магнітофон) за 9 000руб. За одну добу ціна виросла на 1 000руб., така була інфляція уже в 1990!
            Але то був файний "відік", "чистий японець", працював довго і якісно.
    • 2011.08.13 | ziggy_freud

      якщо за одягом і побутовою технікою,

      то зараз все сильно дешевше. Крім хіба що палених джинсів в Арго Трейдінгу. Де вони беруть те копійчане ганчір'я, з якого шиють штани? З того що в них продається десь такі самі джинси, як з блатняка - шансон ;-)

      якщо брати лише за деякими продуктами харчування, то купівельна спроможність може вийти 1:1. Але зараз те без черг і кращий асортимент. Як врахувати, що радянське магазинне м'ясо то фактично були субпродукти і сіняя птіца (с), то субпродукти навряд дорожчі. А курка зараз трохи більш схожа на курку.

      чого реально шкода, так це зіпсованого Тоббачнєґами українського хліба вульгаріс. Як їм дістався "Київмлин", так хліб і зробився ніякий.
  • 2011.08.13 | ziggy_freud

    "психолог" теж звідти, з УРСР

    stryjko_bojko пише:
    > психолог Марина ДЕРКАЧ. — Опросы показывают, что за 20 лет независимости в нашей ментальности мало что изменилось: украинцы по-прежнему считают, что ответственность за их благосостояние должна нести держава, и только единицы готовы взять судьбу в свои руки.

    рівень дискусії відповідає кухонній розмові людей без спеціальної освіти. Мадам товарищ не знайома з дослідженнями, на які начебто може послатись. Тих "єдініц" за різними методами підрахунку від 20% до приблизно половини.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.08.13 | stryjko_bojko

      to: ziggy_freud

      В Суворовському р-ні м.Одеси населення ~ 250 000. Cамодіяльного населення ~ 120 000(250 000 - [діти + пенсіонери]). ПП + CПД ~ 10% від самодіяльного населення. Десь ще 10% працюють без реєстрації(автоперевозки, автосервіс, рем.-будівельні роботи, лоткова торгівля). Разом буде ~ 20%. Але аж ніяк НЕ 50%.
      :bic: :bic: :bic: :bic:
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.08.13 | ziggy_freud

        я ж і пишу: за різними методиками. Коли люди знатимуть,

        що самостійність і приватна ініціатива винагороджується, до 20% які вже є, додасться мінімум ще стільки. Поки виходить, що приватна ініціатива може винагороджуватись, а може дуже сильно пробиватись.

        stryjko_bojko пише:
        > Разом буде ~ 20%. Але аж ніяк НЕ 50%.

        от коли 40...50% таки буде, матимо нормальну економіку. Але з кровосісами при владі те навряд можливо.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.08.13 | Tschislin

          Неправильно прирівнювати "покладання на себе" до статусу СПД

          по перше, багато СПД - це просто спосіб порятунку роботодавців від виплат нарахувань на ФЗП.
          З іншого боку те, що людина є найманим працівником не означає, що вона покладається на когось. Найманий працівник теж може бути активним учасником ринку: прдавти свій досвід квалівікацію, підвищувати свою кваліфікацію, змінювати професію в залежності від умов ринку праці, так що "найманий працівник" не є синонімом "носія патерналістської психології".
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.08.13 | ziggy_freud

            звичайно це дуже сильне спрощення

            багато СПД залежать від одного постійного партнера так само, як звичайні наймані працівники. Багато найманих працівників мають вплив на рішення боса. В кожній фірмі є друга і третя за значенням особа. І ще може бути кілька людей, навіть не на постійній роботі, до яких прислухаються в межах їх експертної компетенції.

            за соціологією і соціальною психологією, коли перевіряли саме конструкт інтернальності, виходили саме на ті цифри, про які я писав спочатку. Навіть дослідники з "Софії" ім. Льовочкіна, які намагались довести, що інтерналів в Україні "єдініци", вийшли на приблизно ті самі 20%, що і центр ім. Разумкова, коли спробував довести протилежне. З точністю до 5% воно сходиться у всіх фахівців кілька років підряд.

            я сам брав участь у кількох подібних дослідженнях, і в одному майже повністю розробляв методику.
  • 2011.08.14 | Ghost

    совкофилия процветает, это правда, причём среди молодёжи

    просто молодёжь не знает, какое это было мрачное убожество, а пропаганда идёт очень агрессивная.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.08.14 | zakhar

      А за моїми спостереженнями молодь не має жодних

      рефлексій відносно СРСР. У більшості своїй їм просто пофіг :)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.08.14 | stryjko_bojko

        молодь не має жодних рефлексій відносно СРСР. У більшості своїй їм просто пофіг



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".