МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ненависть до культури

09/21/2004 | didych
НЕНАВИСТЬ ДО КУЛЬТУРИ

(Моя передостання територія)

Фраґменти

[...] До появи цієї книжки спричинилася певна кількість есеїстичних збірок, написаних модними українськими письменниками і, відповідно, мислителями, які тим чи тим боком були дотичні до саме «культурних дискурсів». Ці книжки подіяли на мене хворобливо. В них я вичитав багато скиглення, туги, ностальґії, апатії. З’явилося враження, що люди, які беруться працювати «носіями культури» (краще було б сказати «носильниками»), швидко втомлюються, виснажуються. Після всього огрому зробленого раптом зринає ідіотичне: хто я? де я? для чого це я? навіщо? Розгубленість заселяє душі «носіїв культури» (що їх все таки краще було б називати «носильниками») і переповзає, відповідно, в читацькі мізки.

[...] Років десять тому про все модне і проґресивне мистецтво, яке перестало називатися «контркультурним» і втратило цю якість, часто говорили такими штампами: це руйнування зігнилих канонів і розхитаних рамок, це камінь, кинутий у болото чогось там і т.д. Наслідки будь-якого розхитування неважко передбачити. Все, що розхитується, можна зламати. Зламали. Добре. Прекрасно. Погарцювали на уламках. Що далі? Ламати — так уже наче й нема чого. «Відбудовувати»? Так на це ж «будматеріали» треба. Та й що будувати і навіщо, якщо через десять років припреться черговий руйнівник стереотипів? Та й час такий, що нічого нікому не треба. І взагалі, ми живемо в країні, де... (повний перелік вітчизняних негараздів читайте у Забужко, Андруховича тощо). Бсзальтернативність такої творчої постави цілком зрозуміла. Може, якби я був мудріший і не гребував здоровим кар’єризмом (і якби він не гребував мною), то катався би по світах і сам порівнював: от там от культура — а тут, як каже один мій товариш, «самовар гівна». Може, зрештою, колись так і буде. А поки що мені набагато цікавіше з’ясувати, чому так хочеться вхопити пістолета, зачувши це слово, яке від занадто ретельного промовляння набуло солодкавого присмаку? Зрештою, коли я чую від когось слово «культура», то завжди розбирає цікавість — про що це йдеться? Якщо вже є така субстанція, звана культурою, то чому її, наче звірюку на ім’я Кись, створену Татьяною Толстою, ніхто не може побачити? Скільки тут цих культур шастає, вештається, оббиває пороги і височіє? І чому, раз про неї стільки балакають, вона «нікому не потрібна», про що повсякчасно нагадує внутрішній пролетар з каменюкою? Чому нам так приємно розбалакувати про смерть культури і неприємно, коли наражаєшся на побутове хамство?

* * *

Колекція станів, настроїв. Ідея, до якої хочеться повертатися. Бо пам’ять—завжди страйкує, навіть якщо її тренувати. Втім, тренована память — перший сніг виснаження на скронях. Пам’ять не може відтворити емоцію. Пам’ять може хіба що нагадати її знак: плюс або мінус. Добре чи паскудно було. Коли і за яких обставин. З ким і як довго. Варто нарешті вжити жанрове означення цього тексту — цс уривок. Просто уривок: як повість чи роман. Самодостатня модель. Містка, як зимова ніч, позбавлена сну і спокою. Найгірше, коли тікає спокій. Думки розбігаються, наче спринтери, їхні сліди випаровуються швидше, ніж слово, сказане в січневий простір, де крихкий сніг та риплять перехожі.

Останнім часом бракує лірики. Такі якісь нюанси з’являються, як у щоденниковому форматі. Люди ж пишуть щоденники. І навіть не можуть пояснити: навіщо? Так от і настрій — відшумить, відлунає і залишить тебе наодинці зі знаковою пам’яттю. Прикро й неповноцінно.

Тяжіння до простої стилістики. Короткі речення, опорні слова. Мінімум метафорики.Аж так, щоби читання перетворювалося на падіння в летарґійну вічність. І щоб це не був сон. Такі от забаганки.

Багато пишеться і мало говориться. Соромно. Хоча почитаєш якогось Пруста — і стає ще огидніше. Тільки встигай дивуватися: за що ж його класиком прописали?

Постмодернізм

Як мало треба, щоби розвеселити людину культури. А може, я сплутав вас із тим ідеальним читачем, який розуміє та відчуває трохи більше, ніж йому намагаються розповісти на книжкових чи журнальних сторінках. Звісно, кожного з вас я не розсмішу цим словом, але якусь частину читацтва — точно доведу до гикавки (декларація самовпевнена, а тому її правдивість варто поставити під сумнів). Саме ту частину, яка промовляє це слово десятки разів протягом дня. Модну частину. Постмодерну частину. Слово «постмодернізм», як і апокрифічна «халва», має властивість безкарно і безконтрольно повторюватися. Вживатись у контекстах, поза ними, а найчастіше — просто так. Наче матюк. Не переживайте, я не збираюся наразі пояснювати, як я розумію це поняття. Бо не розумію і тому пояснювати не можу. Попри те, що і в цьому твердженні є дебела крихта неправди. Постмодернізм — це неправда (одне із багатьох сотень тисяч визначень, якими можна було б нафарширувати ретельно вительбушену значеннєву сутність цього т.зв. поняття).

Натомість зібрані мною з прочитаної останніми роками культурницької есеїстики крихти правди переконливо доводять, що кожна розмова про сучасну культуру радісно зводиться до обговорення чогось, пов’язаного з постмодернізмом, властивим йому стилем мислення та поводженням. Від цього стає трохи сумно — від правди завжди сумно. Стихійне означення постмодернізму, яке чомусь влізло мені в голову і одразу ж прагне з неї вискочити, нагло порушує мою ж обіцянку не означувати це слово. Але вибачатися не буду. Бо постмодернізм — це тоталітарна безвідповідальність. Те, чим легко жити, хоча я не переконаний, що з таким надбанням легко вмирати. Але наразі не йтиметься про смерть — забагато чести.

Критика на постмодернізм — це і є постмодернізм. Так вчать адепти, речники та інші літературно-філософські приблуди. Ще одне твердження, яке створює додатковий означувальний нюанс, хоча жодним чином не зазіхає на роз’яснення суті. Мене завжди непокоїло: чому існує така невгамовна внутрішня потреба критикувати твори постмодернізму — нагло, по-хамському, безапеляційно, наче йдеться взагалі не про критику, а про який-небудь бліц-джихад, про бій без правил, про реалізацію найманіакальніших фантазій Діна Кунца, про кривавий перформанс, гідний Каліґули і Нерона. Якщо спробувати уявити постмодернізм живою істотою, то в моїй уяві відразу з’являється образ схильного до мазохізму юнака-ексцентрика, напівграмотного прихильника «всього нового» (такий собі висмикнутий з гончаровського «Обриву» Марк Волохов), чиє звабливе життєве кредо — завжди бути проти, дотримуючися якомога вищої міри бездіяльности. Моя критика постмодернізму пропускає повз увагу декларацію «завжди бути проти», яка набагато плідніше реалізовується в інших культурологічних концептах (зокрема, «контркультурному», а зовсім ідеально — у панк-культурному). Натомість на нищівну увагу заслуговує ненавмисна, стихійна бездіяльність постмодерніста як творчої морди, що використовується наче ужитковий символ віри. Стосунки постмодерніста і творчости — окрема сторінка цього анального дискурсу. Вони перетинаються, але не перехрещуються. Творчість відбувається окремо, натомість постмодернізм лише пожирає лаври, харчується здобутками, що можуть уміститися в його ненажерній утробі. Постмодернізм — істота всеїдна, він не гребує запеклими традиціоналістами, яким час од часу хочеться елементарного пожвавлення бодай на стилістичному рівневі, він залюбки харчується найрізноманітнішими категоріями експериментаторів (як колись — аванґардизм), він здобувається на ідеальний підвечірок скрізь, де чути шепотіння про сучасне мистецтво. Постмодернізм можна було б порівняти з водою, проте вода може існувати в трьох станах. Для постмодернізму цього забагато, бо його єдиний стан універсальний і всепроникний.

* * *

Є велика відмінність між тим, що доводиться писати, і тим, що хочеться писати. Цей опус, який внаслідок усталених традицій літературного сьогодення варто назвати романом, хоча насправді це щонайменше філософський трактат, помножений на літературознавчу працю з ознаками трансцендентного опромінення побутовим постмодернізмом (люблю такі формулювання), належить до числа того, що хочеться писати. І в цьому його надлишкова привабливість, медитативна чарівність та провокативна слабкість. Зрештою, це подарунок самому собі. А з огляду на те, що переважна більшість із вас, шановні читачі, надає перевагу вселюдним святкуванням своїх роковин, уродин, весіль, похоронів, працевлаштувань та інших життєвих парадоксів, а не усамітненому споживанню особистої радости (її хочеться нав’язати всім-всім-всім, всім вашим друзям-знайомим; це як в анекдоті: хочу, щоб усіх перло!), одне слово, з огляду на специфіку своєї діяльности, яка пов’язана зі словесами щільніше, ніж «Гіменей» з «узами» (люблю випадкові порівняння), а ще з огляду на комунікативні інстинкти, які визначають людей яко сапієнсів, хочу реалізувати цей сумнівний подарунок з усіма його подарунковими атрибутами. До речі, відразу відпало запитання, кому ж присвятити це безпросвітне писання — звісно ж, собі. Це — моя єдина стаття (спершу казав, що роман, а тому мушу поправитися: роман-стаття), яка всеохопністю тішить мене і пригнічує. Бо після неї наче й соромно вже інші статті писати. Але, як казали вісімдесят років тому, «соромом не наїсишся». Ще. В передніх словах, авторських вступах, якщо вже звертатися до їхньої помочі, дуже часто автор намагається заштовхати свого читача у вірне русло. Аби той, бідака, не схибив від початку і не сприйняв твір якось перверзійно. Аби не пролетів остолопом повз авторський задум чи яку важливу мислю. Натомість я нікуди вас заштовхати не можу, позаяк через слово сам випадаю за межі власного твору фіґ зна куди. Така от свобода. І ще мушу рішуче застерігти, що ніякий це не аванґард, тобто не пращур вище довбаного постмодернізму. Це радше підручник. Чи зможе ним хтось скористатися, крім мене, — не знаю. Звучить мерзенно, зате правда. А правду треба любить і берегти. Так? І, насампочаток, хочу нагадати всім уже присутнім в цьому тексті громадянам, що у нас в країні — свобода слова. Це так, «для пташечки» і проформи. Потрібно ж внести в цей безлад бодай елемент внутрішньої дисципліни. До того ж, почуття безвідповідальности лише обростає додатковими квітами від ядерної реакції з елементами дисципліни. Наразі констатую, що навіть найздихлявіша думка має властивіть розпорошуватися на свої елементарні складові (ідіотичні дурнички), а тому обсяг цієї інтерлюдії, як і всього подальшого тексту, обрубано примусово і жорстоко. Внутрішній цензор оклигав. Хоча в подальшому це несамовите переднє слово ще прориватиметься на поверхню: глушіть його веслами, любі мої читачі.

* * *

Краще сліпому писати книжки, ніж глухому — музику. Бетговен був глухий, старий і вредний. Моцарт вирізнявся ще гіршим характером. Але обидва не писали музику, а лише записували те, що жило і звучало в їхніх головах. Натомість у моїй голові нічого не звучить. Крім стогону пароплава, який залишив мене в невідомій, чужій та нестерпній країні. Цей пароплав залишив мені своє співчуття, що ним я мав тішитися, наче небіжчик — вінком в узніжжі труни. Така мені випала тиха й негроміздка радість. Натомість хотілося, аби в голові зазвучала мелодія. Який-небудь гімн опору та непокори. Або віртуозний марш нескореного вигнанця. Втім, що перше, що друге... Не додало б мені оптимізму. З другого боку, оптимізму мені якраз ніколи не бракувало. Бо я згадував про Моцарта й Бетговена. І все одразу світлішало. Довкола висновувалися привітні тіні розбуджених людей-комах. Люди-комахи — це аж ніяк не оспіваний фантастами біологічний гібрид-перевертень. Це лише зужите визначення людей, які пхаються занадто далеко. Так далеко, наче мурахи під носом. Ці люди хекали й несли на собі дрова. Портові комахи. У портах завжди носять на горбах здоровенні дровеняки. А ще — мішки зі всяким нечуваним збіжжям. Одначе я не побачив жодного комахоїдного монстра з мішком на плечах.

Кожне, навіть найяскравіше видовище швидко набридає, якщо воно розгортається перед власником такого характеру, яким оглушили мене природа, Бог та рідна ненька. Ніхто з них, напевно, так і не втямить ніколи, звідки ж це у мене такий характер. Все мені набридає так швидко, що хочеться вити від безпорадности. Цс смуток розгубленого пожирача новин, якому замість чергової вечірньої порції підсовують кіно Тарковського. Так і тепер. Ледве я помітив людей-комах — вони одразу мені набридли. Аж так, що захотілося взяти ланцюга і порозганяти їх. Втім, для такого продовження історії вони мали би принаймні трохи наблизитися. Інакше вони нічого не зрозуміють. Подумають, що така ж комаха, як і вони, влаштовує демонстрацію передової гімнастики. Чортові душі. Ці люди-комахи таки в’їлися в мою свідомість. Зокрема тому, що у багатьох прочитаних мною книжках йшлося про людей-комах, але ніколи вони не поводилися так ганебно й виклично. Ніколи так не дратували мене самою лише своєю присутністю. Ви скажете, що я занадто нервовий. І що мене, очевидно, може довести до істерики відсутність серветок на обідньому столі. Чи ще якась дрібна халепа. Цс майже неправда. Зрештою, ви ж мене зовсім не знаєте.

Насправді причина лише в тому, що вже двадцять хвилин я перебуваю у просторі незнаної мною мови і чужого мислення, випари якого не можу розпізнати за запахом. А про смак і говорити не випадає. Тому з’являється враження, що ці істоти взагалі не мислять. Не можуть і не вміють думати. Ні про себе, ні про щось абстрактне. Єдине на те виправдання — якщо в їхніх головах звучить музика. Як у Моцарта чи Бетговена.

Ще вчора увечері один столичний репортер запитував мене, хто талановитіший — Моцарт чи Бетговен. Я сказав, що Моцарт. Сказав навмання. Лише тому, що не люблю кривих відповідей. Тих відповідей, які скасовують нормальне людське право на вибір. Не йдеться про вибір між поганим і ще гіршим, або між добрим і ще кращим. Так само не йдеться про вибір між добрим та поганим. Ні. Просто, коли є «щось» і ще «щось», то їх — навіть за умови цілковитої тотожности — завжди можна порівняти. А відповідно — вибрати з двох «щось» лише одне. Здавалося б, дрібниця. Але ж це одна із нечисленних мисленних радостей, що на них може здобутися кожен. Кожен-кожен. Ви скажете: як це все дріб’язково. Звісно, я не згоден з вами. Поясню.

По-перше, і про це я нагадуватиму час од часу, кожна людина іноді наражається на небезпеку перетворитися на філософа, відчути себе філософом, а простіше висловлюючись — має вроджену потребу філософствувати. І для цього їй, кожній людині, аж ніяк не треба читати філософських праць. Звісно, краще читати. Але можна і не читати. Якість філософствувань, однак, залишатиметься незмінною. Про їхню ж ціну варто сором’язливо мовчати. Так і я — відчув себе філософом. Відчув — і поплив. За течією і проти течії водночас. Бо відчув себе не просто філософом, а філософом безвідповідальности. Безвідповідальність наразі не варто сприймати як втрату одного з найосяжніших людських моральних інстинктів. Безвідповідальність — це втрата самого лише відчуття відповідальности, себто — підступної переконаности, що в разі твоїх двох кроків назад хтось неодмінно постраждає. Бердяєв, наприклад, тільки в це і вірив. Укупі зі Львом Толстим. Мовляв, варто їм десь заперечити себе, відчути потребу зречення колишніх переконань — і все, кінець світу, кінець філософії. Море ошуканих жадатимуть їхньої зрадливої крови. Але ж нічого такого не відбулося. Народ, схильний до ґрунтовних філософствувань, хрумає що молодого Бердяєва, що старого Бердяєва. Нараз. І то добре, й інше — ніштяк. А Бердяєв, дурник, прости Господи, убивався. І все чому? Відповідальність заїла. Думав, що слово — як ґраніт. Коли упаде в землю зерном пудовим — не піднімеш і не зореш. Але ж і земля — та ще екзистенція. Кам’яні зерна обважнілих думок на перегній перетворює моментально. Отже, я тому й кажу: яка тепер може бути відповідальність за слово? Якщо всі філософствують — яка ціна філософії? Нулі на нулі нанизуються, але вісімками не стають. А символами нескінченности — й поготів. Крім того, даруйте за свинську логіку, ну що нам той Бєрдяєв чи Толстой? Наплодили ідей, ґранітно-мармурових і непорушних, як Старий Заповіт, — і де ж вони, ті ідеї? У царстві товариша Платона? Хто їх там буде шукати? Втім, забагато знаків запитання.

Безвідповідальність потрібна, передусім, таким людям, як я. Все дуже просто. Сказав — забув. Написав — закреслив. Переконав — розвірив. Ланцюг перетворень, закон сполучених судин. І головне — нікому не прикро. Втім, є у такій філософській потузі одна небезпека. Бо, якщо подумати, кому ж така філософія потрібна, якщо в ній ледве щось доведеш, утім’яшиш собі та всім іншим, аж раптом — бабах, і — і все навпаки. Хто ж до цього поставиться серйозно? Кому це знадобиться? Зізнаюся чесно, на ці запитання я не маю відповідей. Пардон. Коли дивишся на людей-комах, з’являються дві метафори. Перша — таргани. Друга — геніальність. З першою все просто: таргани — істоти знакові. Без них жодна порядна філософія, жоден класичний художній твір не вижива. Таргани присутні в текстах частіше, ніж усі інші комахи укупі. А все тому, що з людством крокують у ногу. Людство — крок. Таргани — теж крок. Так і поспішають у майбутнє спільним шляхом. Нерозривні й незнищенні. Цим схожі, як сіамські поросята. Що ж стосується іншої метафори, геніальности, то вона зродилася від усвідомлення комашиної працездатности та наполегливости. Геніями ж не народжуються. Самі генії про це знають найкраще. Бо негенії, навпаки, торочать, як механічні зайчики, що геніальність — це карма і родова травма у своїх спільних історичних зусиллях. У розрізі вікової історичної приречености. Історія ж не народжує геніїв — вона їх терпить. Спроквола, з гримасою штанґіста на розтягнутих у часі вустах. Але, що не кажіть, природа геніальности — напрочуд комашина. Генальність — це працездатність, вироджена у майстерність, а потім — майстерність, вироджена в талант, і насамкінець — талант, оглушений фактом визнання геніальности. Цей логічний ланцюжок я запозичив із ненаписаних нотаток Сальєрі.

Бурлескний світ розворушив бурлескне мислення. Коли нікому не треба правди, істини і чогось такого, щоби ради цього «такого» можна було не лише померти, але й жити. А якщо все таки померти, то без істерії та самореклами. Просто померти — тихо, ненав’язливо, але переконливо. Минуло стільки довжелезних років, протягом яких світ давився ціннотами, що — за всіма законами екзистенційної економіки — настало перевиробництво. Ціннот стало більше, ніж їхніх потенційних носіїв. І це вже така халепа, що її важко виправдати ритмом буттєвости, стресами, екологічними катастрофами та іншими розладнаннями космічного організму. Втім, до справжнього безладу ще далеко, попри поліфонію слів, вражень та переконань. Щоденно дамба масової свідомости розлітається, як зграя тропічних комарів після нічного забуття, після декалітрів невипитої крови й міліграмів крови спожитої.

Найгірше в моїй філософії — це велика кількість сміття. Класики радять робити просто: брати текст, вишкрібати з нього весь непотріб, а те, що залишиться — відправляти на збереження у центр патології художнього творення. Або ж одразу списувати на звалище експериментального центру вселенської графоманії. Тут треба зробити одне зауваження. Графоманія — це коли пишеш х...й зна що, а тебе пре, наче Федора Достоєвського. Насправді, це один із вершинних проявів того дріб’язкового щастя, що про нього йшлося вище. Відчувати себе графоманом — це потужніше задоволення, ніж с...ти у відкритий космос (хто не знає — спитайте у друзів-космонавтів). Натомість бути справжнім письменником, як і справжнім філософом, — це кара Божа. Думаєш, мучишся, переживаєш. Постійна непевність. Така гризота, що вимальовується лише дві перспективи: або спитися, або померти передчасно. А частіше одне з іншим гармонійно поєднується. Як у теперішніх шампунях (хто не знає — послухайте Петросяна, який у «Сміхопанорамі» сміється). Натомість графоману всі ці муки (прийде муза — не прийде; прийде муз — не прийде; а якщо й прийде, то чи дасть?) непотрібні. Себто, непотрібні для творення. Бо для всього іншого — чого ж, можуть згодитися. Графоман — еталон щастя в культурі. Нащо любити театр в собі (спершу ще спробуй запхай його в себе)? Натомість якщо любиш себе в театрі (прозі, поезії, філософії) — то принаймні черпаєш задоволення літровими банками без жодних докорів сумління. Не пече тебе, що на кожну ложку варення припадає п’ять краплин поту з чола твоєї старенької бабусі. А на кожну буханку хліба — п’ять голодних шахтарів із сім’ями та реґіональними комуністичними осередками. Бути графоманом — це ще й суспільне почесний обов’язок. Наприклад, знаю із власного досвіду, що графоман в літературі — надзвичайно корисна істота. Він дає тобі хліб. Бо якщо взяти генія — то його ж треба спершу прохавати, а потім ще й інших просвітити своїм сприйняттям, та ще й так, аби тебе зрозуміли краще за того генія — пекельне завдання, майже праця. З графоманами працювати набагато приємніше. Такий щось напише — а його — бабах! — навіть не читаючи! Та й нащо його читати, якщо всі знають, що то графоман? Прозора схема, чистий прибуток. Зрештою, на користь графоманії можна насипати курган доказів та арґументів. І все для того, щоби убезпечити себе від масового роздратування у тому непростому випадкові, якщо — бабах і — сам знічев’я запишешся у воїнство каляків-маляків, від чого ніхто не застрахований. Багато що від віку залежить. Наприклад, рання, юнацька графоманія — це не соромно. Невід’ємний етап учнівства, становлення, гормонів, гантельної сексуальности тощо. Все зрозуміло, природно і невідворотньо. Натомість графоманія стареча, амнезійно-маразматична — фрукт іншого штибу. Це вже належить до царини калу і оказій. Здається, ніби пишеш геніально, а насправді — кал.

Прикро, і жодного усвідомлення — от що найгірше. Втім, до цього ще дожити треба. Не всім дано. І, нарешті, останній і найпохмуріший різновид графомінї — графоманія зріла, обстріляна, амбітна і голосиста. То вже тема для дисертацій. Наразі я не пишу дисертації.

* * *

Пам’ять про слова поволі втрачається. Як і бажання зберігати в собі множину промовлених сенсів. Здебільшого ми віримо в порозуміння. Здається, ступиш крок назустріч — і всі лексичні бар’єри впадуть, обваляться, гепнуться, зникнуть. Віра в торжество слів атрофована. Промовляємо слова, наперед здогадуючися, що їх не сприймуть. Слова можуть нескінченно нагромаджуватися, слова можуть бути значимі, — ми відчайдушно хапаємося за твердження такого штибу, забуваючи, що значимість ця — унікальна, доступна лише індивідуальному сприйняттю. Де збереться двоє — там виникне суперечка, а то й сварка. Не тому, що ці двоє захочуть про щось сперечатися. Просто вони промовлятимуть тишу своїх приватних сенсів. Рано чи пізно (хоча насправді це могло відбутися вчора) порозуміння стане недоступною радістю. Табуйованим задоволенням, що його ніхто не прагнутиме. Слова залишаться. Слова існуватимуть вічно — як тіні померлих сенсів, як відгомони прописаних і досі не прочитаних аксіом.

Сумніви скрізь. Сумніви опановують структуру мовлення. Лише побут береже цілісність мов. Материки думок розрослись аж так, що мучить спрага — вода відпустила свої береги. Вода пішла звідси, звільнивши місце для лункої порожнечі, щільної німоти.

Cтpax

Знову і знову перемацую яскраву і шарудку обгортку фрази Сьорена Кіркеґора: «Страх — цс можливість свободи». Мене завжди непокоїло трактування цієї думки, а також її розвиток. Адже треба спершу домовитися між собою, яку саме «можливість свободи» дарує нам переживання жахів. З огляду на те, що на додаткові свідчення Кіркеґора чекати не варто (та й не хотілося б наражатися на них — досить однієї лише фрази, креветково виокремленої з філософської цілісности, яка нам, чесно кажучи, до с...ки). Мені ж хочеться трактувати «можливість свободи» як відчуття ієрархічного сходження на вершину піраміди людських чеснот. Первісне відчуття своєї причетности до числа інших людей з часом нагулює чимало жирових прошарків, званих культурними, що вони поступово звеличують у наших душах саме відчуття власної людяности, а точніше — людськости. Що більше «відчуваєш себе людиною» — то більше свободи можеш «дозволити собі». Тваринне безправ’я виштовхується в макабричний світ флори і фауни, натомість кожне переживання страху вивищує тебе над тілесною недосконалістю, над незнищенними інстинктами, чиїх голосів неможливо позбутися, проте їх, ці «вражі голоси», можна заглушити. Можливо, в контексті таких міркувань варто вдатися до антифілологічного позиціонування понять «страх» і «жах», створити для них різні ареали існування і різні механізми проявлення.

Слово жах найчастіше використовується для відтворення стану тваринного заціпеніння перед навислою над життям (існуванням) небезпекою. Жах не можна притлумити чи побороти, бо він не «виникає», а постійно живе в наших тілах, іноді висовуючи своє рило на поверхню. Жах допомагає нам усвідомлювати свою остогидлу бидлячість (втім, якби лише він). Натомість коли я промовляю страх, то чомусь пов’язую його передусім з психологічною мотивацією та рудиментарним осмисленням. Страх дає нам трохи часу, щоби усвідомити всю його повноту — відповідно, він зовні хоч і милосердніший за свого майже синоніма, проте тримає людину в своїх осмислених лабетах значно довше. Хоча для більшості народу і страх, і жах, і кошмар чортовий — одна по...бень. Крах філософії як такої. Віддаленість і відірваність її від народного життя — ось що насправді означають всі ці базари. Чисто, реально і конкретно.

* * *

Дотримався певних невимовних речей, дещо забрав, не поклавши. Така забудькуватість властива мені. На жаль, не тільки мені. Нам приємніше брати те, що нам не належить. В цьому є не лише брутальна пролетарська радість («грабь награбленное» ), але й насолода від скоєння кишенькового гріха. Бо ж грішити «по-крупному» (вбивати-ґвалтувати) нам, звісно, «в падло». На те є негідники. Натомість нутро, спрагле гріховности, нашіптує нам «компроміси». Ба навіть убивцям надається можливість втиснути свою вроджену гріховність у цивілізовані рамці. Ну, наприклад, романи строчити. Втім, у японців з гріхами свої стосунки.

Я, нариклад, люблю дрібні крадіжки. Поцупиш часом щось таке, за чим ніхто навіть не шкодуватиме, — натомість дитинно тішишся своїм ще дитинним «злодійством». Така крадіжка — це вдалий стрибок у спогади про минуле, де значно більше безкарности та безвідповідальности, ніж у світі дорослих, де крадійство є «спражнім злочином», а не просто гріхом.

Часом дорослі люди, поцупивши зі столу чиюсь ручку чи запальничку (звісно ж, із задумою та абстрактним натюрмортом на мармизі), елеґантно никають привласнене собі до кишені — жест, вартий замилування, він рідний, як батьківщина, — а потім, заскочені уважним власником стибреного олівця, довго й знічено «жартують» стосовно своєї «клептоманії». Нице виправдання. Насправді ж віддавати ніколи і нічого не хочеться. Все, що береш до рук, поглинає твоє тепло. Отже, стає твоїм. Найбільше ця властивість притамана грошам (ги-ги).

На крадійство величезний вплив справляє сама наша доба ґлобального знецінення. Погризений олівець (якщо вже говорити без культурницької зашорености, яка нав’язує іноді абсолютно безглузді принципи, базовані на чистих ідеях) ніякої вартости не становить. Він не має цінности, хоча водночас є чиєюсь власністю. Коли я дозволяю собі поцупити такого олівця — я не завдаю збитків його власникові, хоча формально це саме так і потрактовується. Ми можемо навіть одійти від матеріального світу — в царині духовній та інтелектуальній масштаби «дрібних (непомітних) крадіжок» набагато циклопічніші. Нематеріальне крадійство, яке стало наріжним каменем сучасної культури, не карається законодавством, натомість заохочується мистецтвознавцями. Хоча коли йдеться, наприклад, про мистецьке «злизування» (часткове, звісно ж) чужої творчости, то вона ж (чужа творчість) має набагато вищу вартість, ніж погризений олівець. Коли я кажу: красти різний непотріб — не соромно, то це викликає певний сприйняттєвий опір. Коли ми захоплюємося твором, сконструйованим із вкрадених деталей, — ніхто не знічується, мовляв, це ж і є мистецтво.

Звідси постає потреба розглядати сучасне мистецтво в кримінальному контексті. Хоча дискурс здитинілости, «дрібногріхов’я» набагато приємніший. Позиціонування «добре» — «погано» зберігає свою недоторканість десь там, у світі ідеальних людей та ідеальних вчинків. Нам зручніше іронізувати з нагоди власної моральної затурканости, яка уможливлює суспільне виправдане крадійство, ареал якого, безперечно, з часом розширюватиметься.

Цензура

Я заздрю тим людям, що їм вдається дурити власну внутрішню цензуру. Заздрю, звісно ж, «по-чорному» — для «білого» почуття немає підстав. Я ношу в собі якісь табу, хоча часто не можу сформулювати їх чітко, як Мойсей, щоб пункт за пунктом. Мою приватну цензуру хилитає вітер, б’є хвиля і ламає випадковий маніяк-перехожий. Але всі ці митарства аж ніяк не позначаються на її життєспроможності. Моя цензура переживе мене, ги-ги.

Найгірше, що ніяких заборон ніби й немає: все дозволено, все-все-все. Куди не поткнися зі своїм адреналінним епатажем — там уже добряче нас...но, та ще й не однією ґенерацією «художників». Втім, це недоумкувате спостереження не варто сприймати як чергову констатацію в стилі «немає нового». Навіть якщо я спробую відтворити ваше хамство — це вже буде моє хамство, а не ваше. Й лише в культурницькому контексті обізнаному критикові спаде на думку, що цього чергового хама не зле було б вдрючити за епігонство (ще раз ги-ги). Критик не задумується над тим, наскільки епігонським (у якомусь немислимому, космічному масштабі) є його запекле дрючення епігонів.

Попс

Якщо дошукуватися причин задекларованої в цьому тексті «ненависти до культури», то найлегше пояснити своє щоденне роздратування неадекватністю особистих культурних запитів і мас-медійної, себто громадської, пропозиції. Таку мотивацію, принаймні, легко зустріти у багатьох теперішніх інтелектуалів. Мовляв, ми такі всі, куда там мадам Брошкіній. Здається мені, що вся ця інтелектуальна базґранина, присвячена нищенню поп-культури, її нещадній критиці і т.ін. — звичайнісінька брехня. Підміна істинних причин очевидними. Нащо колупатися в нюансах емоційного сприйняття світу, коли існують очевидні, тупорилі збудники — телевізор, наприклад. Ну ж бо, шановний читачу Деріди і Фуко, а також Платона-Арістотеля, ввімкни ОТВ: правда, нудить? Еге ж. Хочеться блювати рушничком. А перемкни-но на УТ-1. Що, теж нудить? Хочеться блювати вишиваночкою? Ото ж бо. На фіґа тобі інші причини, щоб не любити культуру, де на чільні місця здобувається поп—байдуже, етнічний чи чужомовно-загарбницький (саме так полюбляють писати автори «Літературної України», ги-ги). Натомість я вдамся до чергового свого «а насправді». Дуже мені це подобається. Завжди подобається те, у що ти віриш — навіть якщо ця віра має свій термін придатности. Отже, насправді ненависть інтелектуала до панівного попсу зумовлена лише його ницою, чорнющою, як легені курця, ненавистю до людей, які можуть цілком успішно та щасливо прожити без Деріди, Фуко і Платона-Арістотеля. Ось я вмикаю ТВ. ОТВ якесь, нехай. Музичний канал, де кліпи передають цілодобово. І чую та бачу, наприклад, щось штибу «ну гдє же ви, девчонкі» або «моє рідне село» (чорт, не можу пригадати і рядка з цієї пісні; ну, та, що Поплавський співає; в електричці він їде у «рідне село»; ви цього не могли не бачити). Так от, бачу я і чую щось таке та й думаю; на фіґа, люди добрі, у десятому класі середньої школи я читав Ґеорґа Тракля? Чому досі не можу забути ритміки та звукопису «Аннабель Лі»? На фіґа, поясніть мені, стільки часу було спущено в унітаз вищої освіти, наслідки якої тепер ЗАВАЖАЮТЬ мені повноцінно відтягуватися під «Давай, давай, вєсєлєй»? От чому зло мене розпирає. Бо стільки часу — в красну армію, стільки зусиль — на ґільйотину цієї сучої культури (яка, звісно ж, зберігає конячу невинність, про що не треба забувати), яка натомість захавує і таке, тримає в своїй утробі (й не знудить її ніколи, це вже точно) масу народу, якому нас...ти на твої пропащі роки, змарновані поза нічними клубами ночі, процвиндрені не в кабаках гроші. От ви де, мої бодуни непережиті, стоїте на поличках, у тьмяних палітурках, зирите на мене іронічнo: ну що, придурок, може, вимкнеш ти це ОТВ і візьмеш мене, Бахтіна, почитаєш? "— Ні, — верещить Бодріяр, — мене візьми". "—Мєня, мєня поімєй", — верещить російський переклад Оскара Вайлда. "— Заткніться, — відповідаю їм блідим своїм голосом. — І так тошно". "— Так я й кажу, саме час настав пилюку з мене витерти, сторінки мої офсетні полапати", — продовжує аґітацію Сартр.

— Болт вам, — кажу, — баста. Ідіть ви всі в культуру, я краще ОТВ подивлюся.

Але хоч як напружуюся, хоч як катую себе примусовою радістю, — тисне її чужа шкіра, хоча «рідної» мені так хочеться позбутися. Видно, саме це відчуття і називається «рівнем культури». Якщо вже його підняв — то фіґ опустиш. Принаймні, доведеться поморочитися років з десять, але, на жаль, надто виснажливий це процес — боротьба з культурою своєю, рівнем її довбаним. Все одно що намагатися понизити температуру свого тіла до 35 ґрадусів, і щоб вона вже не піднімалася.

Чим мені подобається філософія: філософ не зобов’язаний бути щореченнєво цікавий. Він може залізти собі в якусь недосяжну для інших прірву, посидіти там, щоки пороздувати, а потім — гульк! — і на гору якусь видряпатися, головне — щоб не дуже високу. Філософ цікавий своїм мисленням, з яким може поводитися довільно. Жбурляє його м’ячиком куди хоче. Яка-не-яка, а свобода. У попсі — зовсім інші правила гри: кожне твоє слово, кожен рух, кожен подих—все-все має бути вивіреним, «цікавим». Цього начебто легше досягнути, хоча практика таку думку не підтверджує. Філософ завжди ніби некомерційний. Він наче тільки те й говорить: клав я на вас, однак мене годують не ваші оплески і п’яні улюлюкання, а поважні фонди, ґранти та інша учена по...бень. Тут я добрався до найскладнішого і найфатальнішого одкровення. Не харчований фондами, я тут обливаю попс і культуру, в якій попс живе, а сам залишаюся настільки осторонь тотального свята, що злість уже не вміщається у прокрустовому мішку серця мого. Але хіба це злість, якщо подумати? Ні, звісно, ні. Це такий коктейльний різновид добра і любови, що перебуває в стані ентропії. Або виродження як вічного процесу (на одне життя точно вистачить — стопудово).

«Не люблю уродов», — казав один глухий кіногерой. І хоч він не належав до прошарку інтеліґенції, проте виразив її зачаєний гімн, який потребує одного лише уточнення: для інтеліґента-інтелектуала кількість навколишніх «уродів» зростає пропорційно до кількости витраченого ним на самоосвіту часу. Можна було б побалакати про винятки, які, поза сумнівами, є. Наприклад, був я нещодавно в одному заханирному музеї. Ну, музей, якщо брати культурні координати, — прекрасний. А якщо мірилом звичайним скористатись — то нічого цікавого. Нормальна людина добровільно туди не ходитиме. Вона про нього й не почує (на ОТВ про музеї поки що не балакають). Тож у цьому музеї я познайомився з місцевим дідуганчиком-мистецтвознавцем, який, очевидно, все життя там просидів і не втомився. Він як взявся мене прогружати: що, де і коли було, для чого і в якому столітті хто і як сказав. Одне слово, екскурсію мені забабахав. На шару. Бо ж якщо я вже зайшов — то не так просто, а з цікавости. Мовляв, культурою сильно цікавлюсь. Я не став заперечувати, на фіґа дідуся розчаровувати? Тому ходив я з ним по залах і все слухав. А дідок розійшовся — драйв з нього аж пре, наче з Міка Джаґера. І найбільше хотілося мені сісти з цим дідком і просто «за жизнь» побалакати: як йому вдається все життя при цьому музеї горба наживати та кілограми втрачати, та ще й статті у підпільні наукові часописи шкробати. Гонорарів там не платять, натомість — от де парадокс цивілізації! — щоб надрукуватися, треба кількарічну чергу вистояти (тобто вилежати). З науковими роботами так часто трапляється. Хотів я також поцікавитись, як його сім’я до цього ставиться, хоча питання це насправді дурне. Бо в таких людей якщо і є жінка — то така ж прибацана, та й то ненадовго. А діти — вряди-годи, та й ті виростають разів у п’ять швидше, ніж у звичайних родинах. Чим живе цей дідок: невже екскурсією своєю, вивченою чіткіше за отченаш років п’ятдесят тому? Може, він живе очікуванням публікації у якому-небудь «Вісникові товариства прибацаних дідуганчиків»? Ну, добре. А потім що? Ну, можна круто напитися з радости. А далі? А далі—те саме, та ж конфігурація трагедій та радостей. Літературні велети минулого полюбляли таких типажів — вони називали їх «маленькими людьми». Насправді ж я не вірю в таку дефініцію. Чому це вони маленькі — тільки тому, що пан Гоголь оцінив їхній «внутрішній світ» на убогі три бали (та й то з мінусом)? Такі люди, як цей музейний дідок, перебувають осторонь культурних процесів — таке зовні складається враження. Поза своїм музеєм, який безперечно належить до культури, вони нічого знати не хочуть і лише завдяки цьому живуть у спокої, їм пощастило намацати своє місце у серцевині вічного тайфуну: навколо все літає, аж бігом, а дідок сидить собі на музейній лавочці, читає книжечку про книжечку вісімнадцятого століття — і так добре йому, так затишно, що ні трави, ні бухла не треба. Напевно, в молоді роки він не такий був. Ая.

Ненависть до культури — це почуття фізіологічне. Це коли волосся на голові починає рости всередину, від чого трапляється несамовита сверблячка. Але ти не можеш її почухати, бо вона свербить зсередини.А варто тобі прислухатися до цієї роз’ятреної ненависти, як починає чухатися череп — і теж ізсередини. Панацея проста—вимкнути телевізор. Грєбєнщіков рекомендував його для певности ще й у вікно викинути, але я не бачу в цьому жодного гуманізму. Й не лише через імовірність нещасного випадку чи ще якогось дискомфорту. Просто я можу вимкнути телевізор, який стоїть у моїй кімнаті. Можу навіть викинути його, нехай. Але він однак залишиться у моїй голові й надалі буде вмикатися, коли захоче, а я вже не матиму доступу до рятівної кнопки, що може хоча б іноді спричиняти полегшення.

У нас модно зневажати попс. Зізнатися, що ти, віддубасивши університетську лекцію, приходиш додому і врубаєш на повну гучність: «Солнишко майо, вставай!» — ні-ні-ні, ви що, яке фе. Але професор приходить додому, його кістки втомлені, мозок виділяє ферменти старіння. Професор скрипить ліжком, підмощує подушку. Вмикає телевізор — ба-бах! «Солнишко майо, вставай!» — і йому вже не хочеться перемикати. Хай буде. Ну що тут такого?

Попс непереможний, його кількість задушить і свербіння під шкірою, і роздратування. Споживання попсових мистецьких продуктів неуникненне, а тому залишається шукати діаманти в гівні — сяка-така радість, ая.

Ще можна мати почуття гумору. Це найкраще. Тоді й «Солнишко майо, вставай!» — самий ніштяк.

Не треба не любити попс. Треба вживатися в нього, щоби своєю присутністю псувати йому настрій та апетит, переборювати його безтурботний сон на алкоголічний кошмар. Ось те практичне застосування ненависти до нелюбої культури, яке можна виправдати заради власного порятунку, заради власного комфорту, заради безоглядної втечі від музейної лавочки, де можна зігнити швидше, ніж настане Світлий празник попсового армаґедону. Такі от горопашні ілюзії. Ви знаєте їхню вартість. Але іноді ми ж дуримо себе, так? То чому не робити цього завжди?

Задурити себе так, щоби втратити інтелектуальний ґрунт під своїми емоціями, — в цьому присутній елемент віртуозного артистизму, це вже мистецький акт вищого пілотажу, «творення як акт свободи» і т.ін.

Мене вкрай тішать ті українські патріоти (які за сумісництвом переважно ще й інтелектуали), які зопалу починають переконувати, що попс має бути, але має бути українським. Вони хочуть сказати, звісно ж, «україномовним». Бо «українським» чи «російським» попс бути не може, — як етнічний неґр, попри всі ультрасучасні технології косметичної хірургії, не може перетворитися на яскравого блондина з волошковими очима та різьбленими арійськими рисами обличчя. Навіть при умові здійснення такої операції неґр залишиться неґром. Попс теж не зміниться, не стане він «українським» чи ще якимось — надто вже високо він цінує свою комфортабельну незалежність, зміцнену всім не розтриньканим на культуру багатством (ги-ги). Існування поп-культури чимось нагачує побутування упиря в лондонському середмісті. Вдень ніхто на нього не зважає: він спокійно собі ходить вулицями, роздивляється вітрини (як ви зрозуміли, ми говоримо не про звичайних вампірів, а про справжніх дракул, якими їх уявив на віки-вічні Френсис Форд Копола), знайомиться з жінками. Він — повноцінний член суспільства, активний учасник комунікаційних процесів. Він може навіть взяти участь у нараді великого журі якогось Фонду підтримки екзотичних мистецтв і, застосувавши свою небуденну чарівність та вміння переконувати, схилити поважних сивобородих експертів на те, щоб виділити двісті тисяч доларів на перформанс під назвою «Осквернення могил у північному Сусексі». Він може навіть зайти до ґей-бару — яка йому різниця, з якою кров’ю фліртувати? Одне слово, справжньому вампірові дуже легко поводитися щонайприродніше за будь-яких обставин і при будь-яких людях. Нехай, десь він змарнує час (це ми так подумаємо). Насправді ж він неодмінно дочекається ночі, коли ситуація докорінно зміниться і його поява вже нікого не залишить байдужим. Попс теж колись прийде по наші душі «по-справжньому». Коли настане ніч, справжня ніч, про яку Шпенґлер з Ніцше пописували. Тоді й подивимося на дискотеку-аварію. А поки що — «Солнишко майо, вставай!». «Давай, давай, — вєсєлєй!». «Да-ду-да». Всі ці міркування навіюють печаль, а мені б не хотілося когось засмучувати, а насамперед — самого себе (попереду — ніч, тому треба дотримуватися ритуальної обережности). Отже, все не так уже й фіґово. Ареал існування поп-мистецтва — це океан. Культура — модель земної кулі, яка позбавлена «земного тяжіння». Тож дріжджевий океан поп-культури, виходячи зі всіх уявних берегів, все одно не зможе затопити «всю культуру». Нульова ґравітація змусить надлишок цієї океанічної попс-рідини стікати кудись. Ну, нам, звичайно, теж доведеться трохи по калюжах стрибати, черевики витирати, штани забрьохані прати. Але не більше того. До білосніжних сорочок ця повінь не добереться. А при відсутності неба над культурою чекати конденсації попсової вологи і нищівних ядучих опадів теж не доводиться.

Люди культури мають нагоду відчути себе хвацькими колобками на рятівних підвіконнях: спробуй, з’їж нас, попсяра довбаний! Нам ця казка до лампочки — ми й самі уміємо їх писати. Отак от.

Неіснування

Є такі жахливі монітори, які сьогодні вже стали вчорашнім комп’ютерним днем, хоч і коштують майже 500 баксів. Вони справляють максимально живе і осмислене враження. Вони дихають і хочуть їсти. Вони пласкі. Поки вимкнуті й чорні — ідеально пласкі. Але варто їх увімкнути — й екран вгинається всередину, засмоктуючи свого кров’яно-кісткового візаві. Звісно, це лише оптичний ефект. Нічого особливого. Проте якраз в таких штуках («нічого особливого») іноді віддзеркалюються найвишуканіші пастки. Ці монітори дуже вдало доповнюють ідею Інтернету. Інтернет — це можливість небуття. Добровільного і тимчасового, хоча і перше, і друге — нестійкі змінні, що розпадаються під опроміненням реальности.

Монітор не просто засмоктує твою увагу, не просто краде твій час. Він обіцяє тобі щось, від чого не можна відмовитися. Що саме? Що може пропонувати ця ввігнута електронна мембрана, це факане «чарівне люстерко», ця камера, яка «смотріт в мір» твоїми очима, а насправді — очима світу пронизує твою розрихлену душу? Цей монітор пропонує тобі вибір між станом максимально комфортного і приємного неіснування та значно прозаїчнішим станом фізичного та інтелектуального виснаження, який все частіше слугує водночас і за причину, і за наслідок наповненого життя. Власне, варто було б говорити про перенаповненість життям, якого не хочеться аж так багато (але нема в кого попросити меншу дозу — її ж бо визначає сума незалежних від тебе обставин). Ця перенаповненість відбувається вже тоді, коли ти прокидаєшся і телефонний дзвінок нагадує, що ти — учасник масової комунікації. Після першого телефонного дзвінка вже не встигаєш розрізняти навантаження всіх інших дзвінків, пересувань, дій, вчинків. Просто сучасна людина — це настільки вже «повна чаша», що для неї будь-яка «остання крапля» вже не становить жодної загрози, — ці краплі ллються дощем і в такій множинності не можуть бути фатальними. Це як осіння прогулянка у паркові. Над головою верещить збентежене погодою птаство. Від розпачу і люті воно відчайдушно с...е. Попереду і позаду ляпають білосніжні з сірувато-чорними згустками пташині фекалії. Вони падають на асфальт, наче мазки темпераментного маляра-ексцентрика на ненависний «чорний квадрат», відтворений якомога простодушніше. Птахи с...уть і с...уть —це ще не дощ, але вже зовсім не та ефірна реальність, яку можна «не помітити», проіґнорувати. Але ти йдеш — і слава Богу. Аж ось, вже наприкінці алеї, де крони дерев густіші, а листя — вогненніше, вже при виході з парку, за два кроки до чистого (хоч і не дуже ясного) неба на плече м’яко плюхається фекальна бомба, зронена якою-небудь птахою миру. Прикро, звісно. Але що ж тут такого? Згадуєш про те, що це добра прикмета. Точніше — намагаєшся себе в цьому переконати. Наступний крок — відчуття вдячности (її краще адресувати долі, бо надто вже несерйозна нагода вкотре дякувати Богові), умотивоване тим, що пташка нахезала тобі на плече, а не на спину (цього б ти міг і не помітити, тож так би і ходив містом, обіс...ний).

До того ж, з плеча легко витерти пташині екскременти, а пляму можна сховати або під коміром, або під ременем сумки, або, якщо таких аксесуарів немає, можна просто змінити маску на морді, аби в перехожих не виникало ніяких запитань. А запитань ніколи не виникає, коли бачиш перед собою усміхнену, веселу людину. Навіть якщо у неї на плечі якась пляма. Посмішка передужчує психологічний резонанс плями від гівна. Проте не можна заперечити того факту, що падіння пташиного посліду саме на твоє плече і саме тої миті, коли вже, здавалося, можна полегшено зітхнути, — це неприємність, конфуз, зіпсутий настрій і т.ін. Це той відвертий, як сповідь наркомана, дискомфорт, який навалюється на тебе через свою винятковість у конкретній ситуації. Натомість якщо уявити собі, що все те паркове птаство небесне ще й здобулося на епідемію гіперср...сти, внаслідок чого фекалії з неба вже не падають, а ллються, становище докорінно змінюється. Бо якщо кожен виходить з паркової алеї настільки заляпаний гівном, що жодні обтирання ні до чого, крім посилення комічного ефекту, не призведуть, — це означає виникнення нової спільноти, нового комунікативного механізму, який враз примирює тебе з цією гівняною «трагедією» (а саме так вона сприймалася б у разі своєї винятковости, причетности лише до твоєї персони). Отже, якщі всі у гівні — то ніхто не обіср...ний. Цей психологічний парадокс пояснює, чому в сучасної людини набагато більше терпіння, ніж у схильних до «подагри» та «міґрені» мешканців дев’ятнадцятого століття. Постійна перенаповненість, постійне відчуття високої напруги, постійне зашкалювання стресових «норм» — все це тримає тебе саме завдяки «постійності». Варто було б зовнішнім подразникам втратити свої незмінні 220 вольт — і все, з’явилася б остання крапля з усіма її наслідками.

Коли я дивлюся на ввігнутий монітор, в якому перенаповненість — це норма, то з’являється враження, що це і є справжнє неіснування, яке не має нічого спільного з категоріями Ніщо, Порожнеча, Вакуум тощо. Якщо можна побудувати модель ідеально лункого і безсенсового Ніщо, то ми всі прекрасно розуміємо, що це тільки модель. Такого Ніщо не буває. Саме так ми можемо перейматися моделлю «монстрів під ліжком», які розчленовують тіла провінційних школярів бензопилками та тупими ножами, але окрайцем свідомости не вірити в це. Натомість коли йдеться про перенаповненість, яку важче уявити, ніж надибати в реальності, — це і є справжнє Ніщо, яке набуло лункости та густої порожнечі завдяки гігантському нагромадженню сенсів, цих злющих комах, що зазвичай пожирають одне одного. Абстрактне Ніщо — це холод і вітер, це відсутність звуків, що не призводить до настання тиші. Галасливість Інтернету і жага увігнутого монітора — це та тиша, яка вривається до свідомости після втрати здатности чути, після перфектної смислової контузії.

* * *

Люди-комахи наближаються. В їхніх іменах переплутуються літери, а самі літери змінюють сталу графічну форму, ніби обирають, як їм краще писатися і чи писатися взагалі. Літери зраджують іменам своїх господарів і влаштовують справжнісінький бунт, забарикадувавши одну лише вербальну царину, де їм хочеться залишатися, де вони зберігають природність та органічність, де їх несилуване промовляння ще перегукується з тональністю значення людського імені.

Було б краще без імен. Тоді б кожну людину можна було переписати. Більше того, кожна людина існувала б лише як текст, як прейскурант у заводській їдальні, як телепрограма. Тоді б життя знову спростилося, знову б почалися «міґрені» та «подагри», неквапність знову б стала модною, і люди-комахи б уже не призначали зустрічей, а приходили одне до одного з візитами. Така реконструкція людей-текстів вбивча для цивілізації, якій набагато зручніше опиратися на людей-комах. Швидко бігають, багато працюють, не беруть дурного в голову, зате важкого не цураються (на те й люди, що з руками). Вони носять на собі колоди. Це їхні смисли — від найґлобальніших, світоглядних, вселенських — до ужиткових, щоденних, інстинктивних. Доводиться переносити з місця на місце цілі гори смислів. [...] Так колись носили книжки — з бібліотеки до дому, з дому — до бібліотеки. Книжки переносили з місця на місце, а разом з ними тягали й усі ці дріб’язкові сенсики, зашиті між картонними обкладинками, проклеєні або прошиті. Тепер можна і без книжок.

Коли багато думати про культуру — забуваєш, що це таке. Так можна чинити з будь-чим. Це і є медитація.

До речі, цю от медитацію щойно урвав постріл, що тріснув надворі. Хто стріляв — я ніколи не дізнаюся.

Ще постріл (між будинками розходиться дуже колка луна, вона підштрикує серце якось знизу; постріли вночі — це завжди прикро, поруч з ними ввігнуті монітори — це просто гівно).

Так може тривати довго, але до ранку все устаткується. До ранку ще довго. Спершу буде темінь і символи світла, закодовані у стовпах. Потім буде необов’язкова роса, потім на болото вийдуть баптисти, потім поїде перший трамвай, потім почнуть рипати та гупати дверима сусіди, потім відгримить вода на кухнях і увімкнуться телевізори про Дона Хосе, потім прийдуть зі школи і включать музняк ті, що виростуть і стануть нашим минулим, потім я прокинуся і нікому вже не зможу сказати: «Доброго ранку!», бо вже кілька годин на подвір’ї стоїть зовсім недобрий день, після якого настане пронизливо електронний вечір, а стовпи знову загарбають містичне таїнство освітлення знелюднених, як при Потопі, вулиць.

Хоча в Києві ніколи не буває аж таких порожніх вулиць, як у дрібніших містах, де більше людей-комах, що їм треба рано вставати. Я не хочу цим сказати, що кияни належать до привілейованішої соціальної категорії. Просто, знаєте, масштаби мурашника — це найголовніше. Якби у природі не існувало дуже великих мурашників — ніхто б про мурах і не балакав.

І ще я помітив одну дуже дивну деталь: люди-комахи дуже полюбляють говорити про смерть, але дуже не люблять вмирати.

Страх-2

Мене завжди смішило у книжках словосполучення «невимовний жах». Наче справжнє почуття жаху можна «промовити», «розповісти» чи й узагалі якось передати. Такі стани не відтворити, а пережиті почуття краще навіть не пригадувати. Знаєте, як у дитинстві. Бачишу темному кутку величезне павутиння і, з одного боку, страшенно хочеться взяти якогось патичка й торкнутися цих липких (чомусь здається, що вони липкі) струн, а з другого — попри твою волю — десь далеко в свідомості кричить застереження: не чіпай, бо не знаєш, по-перше, хто виплів цю чудернацьку павутину, а, по-друге, чи ти насправді хочеш про це знати? Звісно, це лише мимовільний острах, він пролітає крізь розум чистою наївною пташкою, стерильною кулею, він ніколи не залишить тобі на пам’ять сивої волосини.

Загальновідомо, що найбільше страхає нас щонайменша незбагненність, найдрібніше незнання, яке воліємо вважати за таїну чи загадку. Ними насичений наш щоденний побут, наші спостереження навколишнього світу і, звісно ж, наші сни. Можна лише позаздрити тим людям, які майже не бачать снів. Натомість якого співчуття заслуговують ті з нас, кого доля заштовхує у простір наймоторошніших марень і не дає жодного шансу прокинутися! Про такого штибу реальність усі ми воліємо не знати. Бо хочемо зберегти відчуття контролю і здорового глузду, а життя прагнемо загнати у координати математичної логіки. Але, повірте, ніхто не убезпечений від «випадання» з такої зручної буттєвости. Ніхто.

* * *

Найголовніша характеристика життя — його тривалість, Його присутність — щомиттєва і тому об’єктивна. І важко забути про те, від чого свідомість неспроможна звільнитися. Наполегливе нагадування хоч і може покликати із позасвідомих глибин пам’яті щось, проте не вистачає сили тримати себе в стані наполегливого нагадування. Навіть за великого бажання. А життя — нате, ось воно. Тут, поруч, навколо, всередині, назовні, скрізь, навіть там, де, ймовірніше за все, його нема, не було й бути не могло. Тому тривалість життя, саме тривалість, часто заважає жити. Бо мить, начебто, завжди пролітає швидко, але якщо зосередити на ній увагу, то вона триватиме доти, доки не набридне. Довкола так і шастають миті з одірваними хвостами. Тримаєш її, а місто сміється з тебе. Здається мені, що тривалість життя є мерзенна річ, якщо постійно про неї пам’ятаєш. Набридає, а щось зробити — зась. Урвати — зась, не вдасться. Висновок — треба більше спати, тобто жити окремішньо від усвідомлення тривалости життя, як вчать сучасні українські постмодерністи. Але де знайти сон? Не біологічний відпочинок організму, ні, надто вже прикро спати задля відпочинку. Втім, перепрошую, трапилося двозначне потрактування явища.

Поезія

Листя сміється приреченим, але святковим коктейлем фарб, проте сни виздихали під ранок, і вже дерева рвуть жили, годуючи землю щербатою кров’ю. На свіжому диханні людських очей, обтяжених кришталевою вдячністю, артистично блазнює бажання кари, а на сокирі відповідального за смерть полоще білі небесні труси чорнявий вітер, чиї розкашляні груди висушені холодом мокрих блискавиць. Трава — спалена, на хмаринці завис запах пташки, котру з’їли живою.

За вікнами ворушиться чорний камінь глибокого вечора. Грудень, грудень, скоро грудень, зима, мороз, скло, побите кригою, стріла пробиває серце, воно падає на сніг, витрушуючи сльозу в око випадкової пташки, котру ще не з’їли живою. Тихенька радість спроквола нудиться в передчутті ганебного спілкування з побитими будинками, де оприлюднене свято вже втомилося здирати зелений вітер з могутніх дерев миршавенької ненависти, так воно і є: вітер то чорний, то зелений, а то його просто нема. Святе місце вдалося до підконтрольного зачаття — м’ясо подертого даху відчайдушно дихає плачем деформованого гевала, проте гевал не ображається на збочені потрактування його кривенької сутности, засмальцьованої духовними лапами вбивчої патетики збудженого мислення; текст повзе повз долю, скроня будинку нуртує холодною кров’ю, але мучиться без крови існування, яка плазує в сусідньому будинкові, позбавлена права зводити зі шляху наркотичного праведника, що він вкотре розповзається жовтим тілом на порозі, хапає кістяком милосердні шматки подарованого навмання повітря, — хто є тим доброчинцем, месником правдивої віри і калюжею біблійного пророцтва, хто є той скалічілий велет, котрий безсоромно вривається до людини зі своїми подарунками? Переважна більшість подарованого осідає накипом болю на сирих стінках мозкових кишок, забруднюючи їх сумнівом і необхідністю втрачати набуте, аби ламати жили пізнання в кам’яницях імовірности, підфарбованої усміхненим розчаруванням; будинок всмоктує життя, обслинене і знічено ґвалтовною мокротою, порцеляново-немите і відверто непридатне до ужиткового використання; миршавенька пиця того ж неймовірно тривалого життя облизує місиво вуст, шматує язичком зубки здичавіння, що проростають, тваринність вислизає з обіймів палкого самоконтролю, спрага смерти червоними пряниками закипає на чолі; будинок — що один, що інший — ірже, гигоче, тішиться і провокує на продовження гри; наркотичний праведник не підводиться, лише голова гноїться тіпанням, очі — риб’ячі, червиво розширені — ламаються об зустрічні погляди, виповзають із черепа, котяться геть; птахи землі настовбурчуються під штанами неба, розлітаються вогненними гілляками ідіотичних смолоскипів; хто кинутий напризволяще?

* * *

Все зболене надасться до знищення, а знищення — це істота з іклами, на яких вселенські грішники відправляють служби, здійснюють помазання брудних рук, аби спокійно торкатися дарів Божого милосердя. То одна з істин, що грубою фарбою проступає на кожному небі крізь чистоту незнання і відсутність поживи для розпачу. Діти ходять довкола поганського ідола — хто поставив його на царині цілковитої незайманости? Злива триває в кожній клітині повітря, хоча для декого давно світить сонце, і тепло роззявляє рота літнім цвіркуном у надвечір’ї.

* * *

Ми завше пройдемо повз стіни, не помітивши безодні часу, що тихесенько існує поруч, не нагадуючи про себе крізь камінь, бо вона — лише горошина, маленька горошина вічности, що в ній ми так само проходимо повз стіни, повз власне призначення, повз безкровність і всепрощення; горошина часу не судить нас, але, коли ми шпурляємо її разом із нашим життям в очі Всевишньому, не знаючи або не бажаючи знати про символіку гріховности, Він лише забирає стіну і тисячі горошин утворюють навколо нас порожнечу. Це слова безсоромности. Проте час — далеко не блазень з виродкуватими зморшками на тім’ячку, у своїй кволості він безмежний, його помилково звуть вічністю, хоча він і не відгукується на цю кликуху — ось де зґвалтоване поросятами поняття. Час вище, вище, ще вище, як море над небом, як камінь над скелею. Час заслуговує на смертну кару, бо саме він — голий вершник в кімнаті апокаліпсису. Він створив у світі ілюзію фіксованої тривалости життя, котру людині заборонено порушувати. Єдине знання, дароване ним, — цс знання про перебіг мертвого від початку до кінця, бо кожне тіло від народження — мертве, життя тіла — спостереження мертвого в русі. Людина ж володіє тільки здогадом про життя одвічне.

* * *

Блискавка на штанах неба рветься — зорі втрачають цнотливість. Це початок другої зими. Глуха ніч, відома з євангельських текстів; зараз буде стогін або кроки; двері прочиняться; довга, трохи зігнута біла постать нависне над столом, і все припиниться. Двотомник Гоголя на підвіконні нагадує домовину. Звідти долинає перелякане шкряботіння.

Насичення враженнями триває, свідомість спльовує нервове м’ясо переживань і очікування великої несподіванки, котра настане відразу після людей — вони ж бо забрали з собою всі дощі, негідники.

Ось щойно на голову впав перший сніг. Весь одразу. Було дивно і неприємно, було цікаво, було б іще якось.

Нарешті обидві зими повернулися до мене і розповіли про почуте. Але оповідь їхня пролетіла повз мене, даремно я намагався зрозуміти бодай слово, бодай звук. Певно, глухий почує іншим разом.

* * *

Мені наснився привид самотнього ремісника. Він сидів за столом, перед ним — хліб і рубанок. Очі десь блукали за вікном, а ніч навчала релігії мудрости. Ремісник — один із учнів, котрих небагато; раніше було трохи більше, проте коло перевтілень рано чи пізно викреслює учнів зі сторінок старосвітських журналів, як під час тифу. Учні навчаються і йдуть собі геть, подалі від ймовірних вчителів. Кожен ремісник майструє собі шлях, проте не виникає жодної думки щодо спрямованости шляху; байдуже, куди йти і на кого чекати, байдуже... Про це часто згадують обидві зими, котрі давно пережили крах усіх понять, що надавалися до руїни. Зими приходять до міст і вивчають зубожілих мешканців, зими пантрують в їхніх серцях багаття густого цинізму — інакше не вижити, інакше зникає найголовніший стимул до виживання: доцільність. Щасливий ремісник, він ніколи не зупиниться на порозі об’явлення доцільности. Він знає твердо про такі речі, що про них навіть не здогадуються філософи та інтелектуали, він переконаний, хоча переконанням це важко назвати, але хай вже так буде, що немає майбутнього, немає героїв, і взагалі: у цьому світі є лише дріб’язок, котрий полонить людину і змушує її вважати цей дріб’язок за щастя — найвище, про яке вона спроможна думати. Так створюється мета: ліверна ковбаса виліплюється самі знаєте з чого, проте це знання не завадить вам насолоджуватися ліверною ковбасою, якщо процеси у кишечно-шлунковому тракті вже тиждень верещать тобі: дай нам нормально поср...ти, сука аскетична! Яка різниця — курячий послід чи мозок старої корови? Аби було смачно і поживне.

Ми займаємося дурницями — власне, живемо — бо забуваємо, що герої повиздихали й більше не народяться, що майбутнього не буде з тієї елементарної причини, що його ніколи й не було. Спробуйте довести зворотнє. Якщо вам це вдасться, то висновок один — ви обдаровані надлишковим цинізмом, а тому ніхто не порадіє за вас. І ви не порадієте, бо брак мети і завдань — надто болісна штука.

Одна зима бенькнула дверима і гайнула на полювання за релігією мудрости. Коли ж вона повернулася, то мала в руках голову дикого звіра, убитого навмання. Крах ідеї полювання. Цілковита непотрібність.

Фолкнер

...І творчість, як неуважно прочитана Біблія та дві пляшки якогось-там Деніелза, як марна спроба подолати марноту, як омріяна поразка, що її мета — здобутися на іншу, ще відчайдушнішу і зухвалішу поразку; їхати, повзти, шкандибати, ногами розгрібаючи вигадану стежку, надійно сховану під випрілим листям бездоганних ілюзій, що пахнуть втратою і ватрою, але більше втратою, винятковою втратою Бога, себе, світу, світу, світу, якого забагато, хоч одкрай половину баба казала, що світу їй забагато, а півсвіту — замало, — та баба зворохобила спокій мислителя, згодного на страту скупо заощаджених ілюзій, аби тільки збагнути і зречися його, наче втрачений\страчений Бог творив не сім днів, а тільки три, а на четвертий (якраз по обіді) скінчив свою благу справу з доброю вістю, щоб нині я, здолавши текстовий і духовний опір, забув власну зневагу до слова «духовність», викарбуваного на блюзнірській пекторалі, що захищає дупу вічности від хтивих експериментів маніяка-інтелектуала; я стомлений, бо тирса текстів — важка і незмінно розпечена, вона тавром несвободи укорінює тебе у буттєвість люди ростуть в землю люди завжди ростуть в землю навіть якщо сягають небесних мак-доналдзів де струшують з впертих лобів глину і нафту бо вічність пахне нафтою вічність пахне тільки нафтою насичує свідомість розрідженим молочним коктейлем сподівань на краще або на гірше, залежно від розвитку депресивних контрапунктів і настрою прочитаних текстотворців, себто людей жадання стилізації насичується пізніше, ніж уривається внутрішнє шаленство, бо сірники в очах не заважають дослухатися до голосу, який лунає в хребті, розламує спорожніле серце, звільнене від розпачу, й натомість нашпиґоване подвійним розпачем — поміняв шило на мило, казан на Рамазан, асбест на інцест, а кров на любов, — все шаленство світу не вгамує люті, самотньої втомленої люті, приспаної під стягами оголеної пізнавальної жаги позбавлених щонайменшої відповідальности перед своїми мимовільними адептами, перед плоттю та кров’ю, що випадково поєдналися в одній з вірменських лабораторій Господніх; а потім Фолкнер бере свою лють і галасливе шаленство, свої сторінки безпорадности й узаконених культурою та Нобелем поразок та злочинів, черпає з йокнампапфатомпфтськоптофої криниці своїх марень два відра чистих відра синіх відра порожніх відра людей і, як деміург, кидає мені межи очі їхні декадентські кістяки білі кістки що на них поналипало м’ясо душ і спогадів душ і вірувань душ і закляклого в молитовній комі страху першої та останньої смерти їхні виплакані сподівання на краще\гірше, їхні поразки і злочини, що насправді належать Вільямові Фолкнеру; вбивці літератури, автоґвалтівники, космічні комахи, зрадники вселенського смутку, сповідники порожнечі прочитав роман наче викурив останню сиґарету і вже глуха ніч і ніде купити зазіхають на мій приспаний об’ єктивністю спокій, одбирають вічнотривлий останній шанс перетворитися на нормальну людину, інтеґровану в суспільство і громадську ейфорію карколомної діяльности, — Фолкнер укотре вбив літературу, хоча здавалося, що її надійними гробарями стали Достоєвський, а потім Джойс; і творчість як естетична рефлексія, як спосіб почудувати людство патологією свого внутрішнього (третього) ока, як стан солодкавої приречености, що його за всіх часів переживали лепруваті та юродиві, творчість як планетарний «fuck off» чи локальна дуля в кишені, творчість як гроші, помножені на зраду, як сонце, що висвітлює винятково власні нутрощі, ця творчість постає в голові та нирках чудернацьким розділовим знаком на кшталт вертикальної багатокрапки, бо ти знаєш, як реаґувати на знаки питання та оклику, як сприймати кому та непереконливу крапку, що її насправді ще ніколи не було поставлено, — я вже упився відповідями на всі ці «фолкнерівські» запитання, обжерся переконливими та нищівними ремарками на заплямованих роздумами аркушах свідомости чи підсвідомости: один втопився, інший народився потопельником, а третій — тим, що охоче підштовхує кожного, хто падає (у воду, у воду), а одна народилася матір’ю, що ковтає гріхи дітей, наче аспірин, — заради тривання болю, заради обтяження ст

Відповіді

  • 2004.09.21 | didych

    Re: Ненависть до культури-2

    страждань, заради творення муки (наголос — довільний), що її можна жерти, як аспірин, ще одна народилася, щоби платити, і ще одна — не знати для чого, для кого, крім Фолкнера поїзд може їхати п ‘ятсот сторінок без редактора він може їхати дві тисячі сторінок без редактора поїзд може ніколи не зупинитися Фолкнера-кіллера, Фолкнера, який все життя ріс в землю, як волосся на голові манкурта, як улюблена стилістика постмодерніста Куріцина; вистачить одного речення, одного розділу, одного роману, одного життя, щоби пережити ейфорію та розчарування, злочин та покарання, смерть та воскресіння у ляльковому театрі, тріумф вугрів у голові жеребця, радісну естетизацію вигрібної ями, спалах і печію у п’ятах, куди тікає душа після прочитання письменника-убивці Фолкнера; страх втечі домінує над страхом останнього пасажира, який може не дочекатися свого потягу, — кому бракує можливости завітати до книжки і не повернутися? — страх як внутрішній подзвін, фієста чуттєвости, страх як єдина можливість свободи (попри моє вульґарне зловживання цією цитатою), страх як ліки від освиніння (головне — уберегтися від передозування); Бен закляк біля паркану; гра в бісер та в ґольф лякає його; він знає підступність траєкторії польоту м’ яча; він знає, що гра триватиме, поки його не заберуть од паркану; межа між ідіотизмом та об’явленням істини випаровується; температура загальнолюдської шизофренії росте; википає усвідомлення себе, Бога і світу; википає єдина вартісна ілюзія, дарована людині для утробної радости — ілюзія повного знання про себе, про Бога, про світ; інтелект, як фабрика здогадів, банкрутує цілісність заміновано а потім червона кнопка отямлюється і все летить псу під хвіст розпадається на цитати та ремінісценції наче підручник з історії перед шкільними іспитами — в якому році відбулася поразка під Ватерлоо? хто став першим Папою? чому Че Ґевара поїхав до Болівії? як помер Едґар Алан По? як звали сучку, що периюю полетіла в космос? що спільного між Ізідою та Іштар? хто убив літературу як мистецтво? — цілісність бачення коми крапки та знаки оклику-питання все псу під хвіст можливо це розпач а може дикунська пристрасть до поетизації нищення індійська звичка спалювати мерців єгипетська манія перетворювати похорони на Вальпурґієву ніч перед Різдвом на Івана Купала і просить допомоги у щойно колесованого Бога, убитого разом з літературою — про всяк випадок.

    Ненависть до культури

    Двічі я не хотів називати цю книжку так, як вона називається. Але саме така назва виявилася сильнішою за мене.

    Звісно, ненависть — це дуже хріново. Тим більше коли йдеться про культуру, яка навіть у найпрофанніших формах заслуговує на краще ставлення до себе. До того ж, у світі бігає багацько людей, які хоч і читають книжки, проте звикли все сприймати буквально. Отже, насамкінець я відчуваю приреченість додатково пояснити такого штибу читачам, чому це раптом сеча в моїй голові зненавиділа культуру, яка, насправді ж, містить у собі стільки почесного декабризму і ще вищих стигматів духу!

    Культура — це вічножертовне ягня у середовищі голодних вовків. Нею харчується стільки народу, що годі уникнути антисанітарії й вірусних інфекцій. Тому культура — це завжди дуже хворе ягня з прометеївським організмом, себто — з аномальною здатністю до самореґенерації. Культура — вмістилище концентрованої людської паршивости, яка водночас сяє перлинним мистецтвом та іншими художніми спокусами. Від такого дуалізму не відгребешся. Культура — це щось дуже непотрібне (у цьому й полягає головна причина закликів до її збереження). А будь-який непотріб, не викинутий вчасно з хати, з часом неодмінно перетворюється на родинну реліквію чи ще якусь цінність. Отже, сивоборода культура автоматично стає цінністю, навіть якщо колись вона слугувала вмістилищем нечистот. Нагородивши стільки еклектики, мені вже й незручно якось вдаватися до висновку стосовно своєї ненависти до культури. Бо саме цього почуття їй бракує найбільше. Так вівцям бракує ножиць, псу — будки, а душі — спокою. Ненависть до культури — це єдиний акт гуманізму, який належить виявляти задля її ж рожевощокости.

    2001


    Михайло БРИНИХ - прозаїк (непоет), журналіст, живе й працює в Києві

    http://uvkr.org.ua/suchasnist/arhiv/2002/11___6.htm
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.09.21 | пан Roller

      Re: Культура — це щось дуже непотрібне. Що?

      Михайло БРИНИХ пише:


      Культура — це щось дуже непотрібне

      (у цьому й полягає головна причина закликів до її збереження).



      А будь-який непотріб, не викинутий вчасно з хати, з часом неодмінно перетворюється на родинну реліквію чи ще якусь цінність. Отже, сивоборода культура автоматично стає цінністю, навіть якщо колись вона слугувала вмістилищем нечистот. Нагородивши стільки еклектики, мені вже й незручно якось вдаватися до висновку стосовно своєї ненависти до культури. Бо саме цього почуття їй бракує найбільше. Так вівцям бракує ножиць, псу — будки, а душі — спокою. Ненависть до культури — це єдиний акт гуманізму, який належить виявляти задля її ж рожевощокости.
      >
      > 2001
      >
      >
      > Михайло БРИНИХ - прозаїк (непоет), журналіст, живе й працює в Києві
      >
      > http://uvkr.org.ua/suchasnist/arhiv/2002/11___6.htm


      21-09-2004 10:52, пан Roller

      Культура України



      переглядів: 19 // URL: http://maidan.org.ua/n/culture/1095753166
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.09.22 | пан Roller

        Re: Українці на оперному фронті: прорив чи поразка?

        22-09-2004 09:54, пан Roller
        Українці на оперному фронті: прорив чи поразка?

        переглядів: 2 // URL: http://maidan.org.ua/n/culture/1095836063

        Brgds
    • 2004.09.21 | ziggy_freud

      Вдоволеність Qльтурою

      Коли я чую слово "культура", моя рука тягнеться до пістолета (с) Йозеф Геббельс. Як бути з тим, що текст Бриниха хоч поганенький, але також - продукт цієї самої української культури?

      Цей вуйко - ще більший декадент, ніж ненависний йому Оскар Вайлд, або (ймовірно) невідомий йому граф Лотреамон. Тільки значно гірший прозаїк ;-)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.09.22 | didych

        Re: Вдоволеність Qльтурою

        Що ж за тупаки оцінили цю репліку як влучну? Називати Бриниха декадентом і приплітати сюди Вайлда і Лотреамона! Читати текст треба, а він наскрізь – прагматичний. Автор чекає від культури (маючи на увазі мистецтво) вигод, а не розради, хоче від неї практичної користи... Ну були такі люди розчаровані, які хапалися за пістолета. І де вони? В п...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.09.22 | ziggy_freud

          Re: Вдоволеність Qльтурою

          didych пише:
          > Читати текст треба, а він наскрізь – прагматичний. Автор чекає від культури (маючи на увазі мистецтво) вигод, а не розради, хоче від неї практичної користи...

          Автор досить вузько розуміє культуру як таку. Навіть важко зрозуміти, чи він визнає свою власну належність до неї. Культура є основою функціонування суспільства. І це _вже є_ прагматичним наслідком її наявності.

          Сам текст дійсно такий, що крізь нього _треба_ дертись, мов крізь хащу. Зверніть увагу, що саме з нього зрозумів пан Ролер :-\. Хоча складний текст теж може бути красивим, а процес його засвоєння - приємним.

          > Ну були такі люди розчаровані, які хапалися за пістолета. І де вони? В п...

          Кого тут засуджують найбільше, і що пропонується робити для досягннення прагматичного ефекту? Саме лише розчарування. Схоже на страждання пенсіонера, який цілодобово дивиться ТБ і жаліється, що воно дуже нудне.

          didych пише:
          > Називати Бриниха декадентом і приплітати сюди Вайлда і Лотреамона!

          Вайлда сюди приплів сам Бриних. Десь поряд із дядьком та бузиною (з маленької літери). То я вступився за класика і полемічно перебільшив ;-)...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.09.23 | пан Roller

            Re: Украинская Культура-нижче вашого рівня ------

            ziggy_freud пише:
            >
            >
            > Автор досить вузько розуміє культуру як таку. Навіть важко зрозуміти, чи він визнає свою власну належність до неї. Культура є основою функціонування суспільства. І це _вже є_ прагматичним наслідком її наявності.
            >
            > Сам текст дійсно такий, що крізь нього _треба_ дертись, мов крізь хащу. Зверніть увагу, що саме з нього зрозумів пан Ролер :-\. Хоча складний текст теж може бути красивим, а процес його засвоєння - приємним.

            > нижче вашого рівня ------


            > На жаль представленный текст имеет большой размер. Это не позволило мне его прочитать.В первую очередь я хотел узнать кто автор текста, поскольку в первом постинге нет ссылки. Во вторую, я увидел имя автора. И у меня пропал интерес перечитывать, хотя у меня перед этим тоже возник вопрос, а что же такое культура.

            >Ваше определение Культура -"є основою функціонування суспільства" не раскрывает, мне так кажется, не раскрывает смысла этой самой основы.

            Итак я должен признаться, что я не то, что узко, а совсем перестал понимать этого понятия.Его смысла. Я могу олько догадываться.

            Заметьте, я честно хотел разобраться с этим, до того как причитал тему автора. Я подумал так.

            - Раз есть "Министерство культуры", то етсь то, что управляет ею, то уж там я точно узнаю чем они там управляют, или для чего это делают.

            Там я нашел заголовок "Украинская культура". А, подумал я.
            "Оказывается культура быват разная". И мне захотелось узнать что такое украинская культура. Узнать ближе.

            Но, трудность заключается в следующем. То, что представлено там, вовсе не совпадает с тем что представлено здесь, на форуме майдан.

            Припустим я решил стать культурным. Культурным в украинском смысле. Решил наполнить свою свидомость разнами именами, событиями. И для этого есть возможность. Смотрите под грифом -1.Тему "Культура Украины". Но не окажется ли так, что все эти имена и рубрики окажутся исключительно в моей голове, то есть они не востребованы суспильством.

            К примеру, я обратил внимание в теме автора на знакомые мне имена, Достоевский и его еще какие-то российские имена , но там вовсе нет украинских имен. Может он ненавидит не ту культуру которую треба? Не укрианскую?

            Мое внимание привлекло и то, что мой аостинг попал под гриф офтопик. То есть то, что хотел узнать и обсудить я, не есть украинская культура. Видимо украинская культура это то, что не стоит здесь под "грифом секретно".

            Это Стронговский, Отар, Мертвый Бджол, Андрухович,Издрик, Анетта, на худой конец, но это только в литературном жанре. Они например не заимаются гончарным искуством, или яйцами, в смысле писанками, а яйца как раз относятся к украинской культуре.

            Ну и так далее...

            За бля себя, я делаю вывод о том, следующий, что такое культура должны знать режиссеры. Им по плечу.

            Они могут сфорулировать это одним словом, фразой. Я слышал из уст одного известного актера, что такое культура. Слышал, но забыл. Слышал недавно.

            Я догадываюсь, что не только министерство Культуры, но и институт культуры, не знают что такое культура. А может это надуманное понятие, как народ и нация.

            В здоровом теле-здоровый дух.
            Это физкультура, или массовая культура.

            Brgds
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2004.09.23 | ziggy_freud

              спроба визначення культури. Прошу панство приєднатись...

              пан Roller пише:
              > ziggy_freud пише:

              >Ваше определение Культура -"є основою функціонування суспільства" не раскрывает, мне так кажется, не раскрывает смысла этой самой основы.

              Тоді ловіть сокиру (тобто визначення).
              Культура - це сукупність матеріальних і духовних досягнень суспільства.

              Розподіл на матеріальну та духовну культуру є виправданим, однак обмеженим. Бо духовна культура створюється із використанням матеріальних об'єктів. Чи буває оркестр без інструментів? Книговидавство без друкарських верстатів та компьютерів?

              Людина, яку на побутовому рівні вважають "некультурною", насправді є _малокультурною_. Тобто недо-українцем, недо-росіянином, недо-євреєм, etc. Але все-таки має мінімум один полюс тяжіння. Якщо полюсів багато, це космополіт. Або недо-космополіт ;-)

              Цікаво дізнатись про інші думки. Прошу висловитись...

              >
              > Итак я должен признаться, что я не то, что узко, а совсем перестал понимать этого понятия.Его смысла. Я могу только догадываться.

              Інтуїтивно значення слова зрозуміло майже кожній людині із середньою освітою. Та навіть декому без середньої освіти. З точністю до +\-. Давайте вербалізуємо.

              Те, що жителі України чоловічої статі носять штани частіше ніж галабею або сарі ;-), теж є фактом матеріальної культури. Те, що у нас в гості значно частіше ходять із пляшкою алкоголю, ніж з дозняком героїну, є рисою локальної культури споживання наркотиків.

              Хто ходить до мене, знає, що я п'ю коньяк, то його і несе. А до мого далекого родича з області несуть самогонку. Це вже локальні звичаї, або вимоги субкультури.

              > - Раз есть "Министерство культуры", то етсь то, что управляет ею, то уж там я точно узнаю чем они там управляют, или для чего это делают.

              До функцій Мінкульту, наскільки мені відомо, входить керування підпорядкованими йому культурними установами. Бо культура в широкому сенсі надто велика для одного міністерства. Важко сказати, що Мінкульт цю справу робить оптимально.

              > То, что представлено там, вовсе не совпадает с тем что представлено здесь, на форуме майдан.

              Еге-ж. Це спроба моделювання укр. культури силами одного міністерства.
              Яке свого часу витратило половину свого бюджету на заходи, пов'язані із зміною назви "... і мистецтв". Тобто мистецтва в їх розумінні є чимось окремим. Це вже діагноз: колективна невротична втеча від реальності. Майданівська публіка моделює ситуацію більш адекватно.

              > В здоровом теле-здоровый дух.
              > Это физкультура, или массовая культура.

              Здорове тіло теж краще ніж хворе. Десь (фіз)культурні люди качають м'язи, десь відпускають живіт до колін, щоб довести свою "солідність", а десь висушуються до стану тріски, щоб виглядати молодшими. То мають бути професіонали, які їм розкажуть про здоровий спосіб життя.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2004.09.23 | юрко

                Re: трохи офтопік

                про керування культурою. Я взагалі погано сприймаю ідею, що державна інституція може керувати культурою. Адже, культура є продуктом нації, чи, скажімо, виразником релігійних переконань, чи взагалі відсутності будь-яких переконань. Тобто, яким чином міністерство культури може "керувати" гончарем, котрий ліпить горщики досконалої форми, до мене не доходить. Чи скрипалем - відомим світовим віртуозом?

                Отже, скоріше функцією міністерства є сприяння тому ж гончареві чи скрипалеві у його творчості. Таке сприяння має конкретні обмежені форми. Наприклад, навчальні заклади, фонди, приміщення для виставок і т.д.

                Виглядає, що саме в такому статусі знаходиться те, що є відповідником українського міністерства культури в Канаді.

                Відразу зауважу, що Міністерства культури в Канаді не існує. Є установа, що зветься міністерством канадського спадку (heritage), мається на увазі творчого спадку. І є міністерство багатокультурності (multiculturalism). Дехто каже, що канадської культури не існує, отже, і не має сенсу мати відповідне міністерство. Воно й зрозуміло, канадське суспільство є середовищем з мішаниною культур усього світу.

                На відміну від американців, канадці вважають, що збереження цих культур є характерною рисою канадського суспільства. Американці вважають, що мають переварити усе у одному "котлі".

                Глянувши на структуру Міністерства спадку, можна побачити, що воно має свої підрозділи, котрі поділяються на агенції та корпорації (саме корпорації). Як виглядає, канадський уряд реагує на потреби суспільства, а не бюрократично, за власним розумінням, утворює організації, які мають на меті сприяти розвиткові культури.

                Тобто, відбувається не "керівництво" культурою, а утворення інституцій, котрі відповідають потребам суспільства.

                Наприклад, до агенцій відносяться наступні установи: комісія по радіо та телебаченню, котра розподіляє частоти і є незалежною від уряду, хоч і урядом фінансується, громадською установою. Тоді, національні архіви, комісія національних полів битв, рада директорів фільмової індустрії, національні бібліотеки, агенція статусу жінок Канади.

                А до корпорацій відноситься, наприклад, Канадська рада мистецтв. Є ще інші корпорації, як, наприклад, Національний центр мистецтв і т.д.

                Як виглядає, статус корпорацій показує, що ці організації займаються фінансуванням різних мистецьких проектів. Ці гроші надходять з різних джерел, зовсім з державним бюджетом не пов'язаних. Наприклад, банків, приватних осіб і т.д.

                До певної міри канадську культуру можна порівняти з сучасною українською - полишену на саму себе, може тому так мало відомих канадських митців. Є багато нарікань, що канадська культура нидіє. Пару років тому мало не збанкрутував Торонтонський філармонічний оркестр.

                На відміну від Канади, в Ірландії створюють усі умови для заохочення розвитку мистецтв. Настільки, що здається там митці, тобто, ті, хто живе з мистецтва, не оподатковуються. Щоб заохотити митців-чужинців переселитися до Ірландії, ірландці створюють безподаткові умови для капіталу всесвітньо відомих митців. Своєрідний офшор.

                Отже, в Канаді відсутність широкого зацікавлення громадян культурою виявляється у відповідних бюрократичних організаціях, покликаних для підтримки національної культури. Можливо, відсутність зацікавлення є так само причиною плачевного стану культури в Україні.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2004.09.23 | ziggy_freud

                  в Канаді з культурою трохи краще (+)

                  юрко пише:
                  > Отже, скоріше функцією міністерства є сприяння тому ж гончареві чи скрипалеві у його творчості. Таке сприяння має конкретні обмежені форми. Наприклад, навчальні заклади, фонди, приміщення для виставок і т.д.

                  Повністю згоден. Підтримка артистів або арт-агенцій. Але:
                  - як побороти "вкусовщіну" (підтримуємо тих, хто подобається нам)
                  - як побороти корупцію в подібних структурах?

                  >
                  > Виглядає, що саме в такому статусі знаходиться те, що є відповідником українського міністерства культури в Канаді.

                  Британська Рада діє за схожою схемою. Може, десь іще воно є. Але це питання до вузьких фахівців.

                  > На відміну від американців, канадці вважають, що збереження цих культур є характерною рисою канадського суспільства. Американці вважають, що мають переварити усе у одному "котлі".

                  В США теж перестали так вважати. Зокрема, "чорні націоналісти" та частина іспаномовних на Півдні. Та й в Ню-Йорку багато хто вважає себе "рускім". Включно з екс-українськими євреями ;-)

                  > До певної міри канадську культуру можна порівняти з сучасною українською - полишену на саму себе, може тому так мало відомих канадських митців. Є багато нарікань, що канадська культура нидіє. Пару років тому мало не збанкрутував Торонтонський філармонічний оркестр.

                  До дуже певної міри. Дещо там є. Поп - Авріль Лавін. Арт-рок - Rush. Джаз - цілий ряд цікавих фестів. Електронна музика - мистецька тусівка довколо Allien 8. Хоча більшість канадських музик прагне поїхати на заробітки в США. Знайома ситуація?
              • 2004.09.24 | пан Roller

                БСЭ: Культура(от лат. cultura - возделывание, воспитание, образо

                ziggy_freud пише:
                > пан Roller пише:
                > > ziggy_freud пише:
                >
                > >Ваше определение Культура -"є основою функціонування суспільства" не раскрывает, мне так кажется, не раскрывает смысла этой самой основы.
                >
                > Тоді ловіть сокиру (тобто визначення).
                > Культура - це сукупність матеріальних і духовних досягнень суспільства.
                >
                > Культура
                БСЭ: Культура(от лат. cultura - возделывание, воспитание, образование, развитие, почитание), исторически определённый уровень развития общества и человека, выраженный в типах и формах организации жизни и…Рубрикон

                Даль: КУЛЬТУРАКУЛЬТУРА ж. франц. обработка и уход, возделывание, возделка; || образование, умственое и нравственое; говорят даже культивировать, вм. обрабатывать, возделывать, образовать и пр. Культиватор. в…Рубрикон
                Син: культурасм. образование…Грамота.Ру
                ГлоссОбщ: Культура- исторически определенный уровень развития общества, творческих сил и способностей человека, выраженный в типах и формах организации жизни и деятельности людей, а также в создаваемых ими…EDI-Press
                Брокгауз: Культура, лат., 1) агрон., возделывание растения, совокупность всех приемов для обработки почвы, посева, ухода за растениями и пр., отсюда культурные растения, те, которые произрастают при участии труда…Новый Диск

                Культура України
                --------------------------------------------------------------------------------

                Регіони

                Діаспора

                Етноси

                Кіно

                Театр

                Музика

                Музеї

                Образотворче мистецтво

                Бібліотеки

                Цирк

                Заповідники

                Повернення культурних цінностей

                Фестивалі

                Українські веб-ресурси

                "Наука і культура" (веб-часопис)

                Українські традиції і народне декоративне мистецтво

                Персоналії

                Освіта

                Хореографія

                Видавництва

                http://www.mincult.gov.ua/?rcode=12&templ=p2&mt=l
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2004.09.24 | ziggy_freud

                  Re: БСЭ: Культура(от лат. cultura - возделывание, воспитание, образо

                  пан Roller пише:
                  > ziggy_freud пише:

                  > БСЭ: Культура(от лат. cultura - возделывание, воспитание, образование, развитие, почитание),

                  > исторически определённый уровень развития общества и человека, выраженный в типах и формах организации жизни и…Рубрикон

                  Переклад з латини правильний. Але в цій частині визначення культура є сукупністю процесів, в іншій - наслідком їх дії. Тобто ч.2 ближча до визначення, наведеного мною. До речі, воно базується на викладеному у філософській енциклопедії.


                  > Даль: КУЛЬТУРАКУЛЬТУРА ж. франц. обработка и уход, возделывание, возделка; || образование, умственое и нравственое; говорят даже культивировать, вм. обрабатывать, возделывать, образовать и пр. Культиватор. в…Рубрикон

                  > Брокгауз: Культура, лат., 1) агрон., возделывание растения, совокупность всех приемов для обработки почвы, посева, ухода за растениями и пр., отсюда культурные растения, те, которые произрастают при участии труда…Новый Диск

                  Культура вирощування буряків очевидно є ближчою до матеріальної, виховання молоді - до духовної. Але знов таки розходження тільки в термінах ;-)

                  > Культура України

                  Посилання на сайт Мінкульта Ви вже давали. Свою думку щодо сайту (переважно негативну) я висловив...
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2004.09.24 | пан Roller

                    Re: Культиватор. ------------------Культ ура.

                    ziggy_freud пише:
                    >
                    > Культура вирощування буряків очевидно є ближчою до матеріальної, виховання молоді - до духовної. Але знов таки розходження тільки в термінах ;-)

                    > Поиск по интернет дает много приложений по культуре. Например, культура речи, культура производства.

                    Но, сравнение с культурными растениями, мне кажется удачным.

                    Чем отличаетая домашняя (культурная)утка от дикой? А курица?
                    Курица не птица, она выполняет служебную, народную цель.

                    Есть такое слово культивирование. Но, есть слово культиватор.

                    Представим себе поле-середовище. Для того, что бы на нем произростала украинская культура ее треба не только сеять, как разумное...

                    Этого не достаточно. Для того, что бы она проиростала, выращивалась, треба проводить культивацию (Хволювой). То есть проводить обработку культиватором, уничтожая другие вредные культуры ( в первую очередь российскую), ну и сорняки.

                    Что опасней для украинской культуры, другие культуры или срняки?

                    Конечно друкгие. Поскольку на их фоне Укркульт может выглядеть дикой, не прижиться.Задача это огромного масштаба. Об этом можно судить по взращиванию советской культуры.Кстатить сложное слово культура состоит из двух простых КУЛЬТ УРА. И оба эти слова вполне отражают механизм и значение смысла.

                    К примеру,Культ Сталина. Ура. За родину, за Сталина.

                    Поменяйте Салина на Ющенко, Путина, на любого восточного пидера СНГ.
                    И вы получите образчик восточной культуры.

                    Но культура не может явиться на голом месте. Она имеет свою гинетическую память,яйцо и украинскую курицу.

                    В первую очередь треба выкорчевать чужую мову. Труднее с музыкой, особено с классикой. Легче со скульптурой. Ее нет в провославных храмах.Но это област эоитарной культуры. В массовой все много проще. Яйца Януковича.Или обличье Ющенко. Этого вполне достаточно для удовлетворения культурных потребностей масс.

                    Такая задача по силам только государству.И требует больших вложений и участия в ней широких кол.Построение Культа Уры общегосударственная задача.

                    Brgds
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2004.09.24 | ziggy_freud

                      Культуропоніка проти примітивних культів

                      пан Roller пише:
                      > ziggy_freud пише:
                      > Этого не достаточно. Для того, что бы она проиростала, выращивалась, треба проводить культивацию (Хволювой). То есть проводить обработку культиватором, уничтожая другие вредные культуры ( в первую очередь российскую), ну и сорняки.
                      >
                      > Что опасней для украинской культуры, другие культуры или срняки?

                      Найбільшу небезпеку для укр. культури являють:
                      - мудакуватість окремих представників офіційного мистецтва;
                      - придушення приватної бізнесової ініціативи;
                      - цензура і "вкусовщіна" з боку деяких вітчизняних чиновників;
                      - іноземні монополії шоу-бізу, в тому числі й російські, якщо їм створоюється режим особливого сприяння.

                      На полі із пшеницею буряк прирівнюється до сорняка. На полі із буряками - ні. Україна фактично є мультукультурною державою. Хай кожен обирає, що йому ближче. Хай агроном Вам пояснить, скільки років підряд можна сіяти те саме, і що з того бува ;-)


                      >
                      > Конечно друкгие. Поскольку на их фоне Укркульт может выглядеть дикой, не прижиться.Задача это огромного масштаба. Об этом можно судить по взращиванию советской культуры.

                      Цей покруч ріс на могилах нац. культур. У тому числі російської.

                      >
                      > К примеру,Культ Сталина. Ура. За родину, за Сталина.
                      >
                      > Поменяйте Салина на Ющенко, Путина, на любого восточного пидера СНГ.
                      > И вы получите образчик восточной культуры.

                      В умовах України краще на Ющенка, ніж на Путіна, Лукашенка чи Кагановича.

                      >
                      > В первую очередь треба выкорчевать чужую мову. Труднее с музыкой, особено с классикой. Легче со скульптурой. Ее нет в провославных храмах.Но это област эоитарной культуры. В массовой все много проще. Яйца Януковича.Или обличье Ющенко. Этого вполне достаточно для удовлетворения культурных потребностей масс.

                      Якщо цей патетичний пасаж перекласти українською, його можна сміливо вставити у текст Бриниха (див. вище) ;-)
                      Давайте дивитись на речі хоч трохи оптимістично.

                      >
                      > Такая задача по силам только государству.И требует больших вложений и участия в ней широких кол.Построение Культа Уры общегосударственная задача.

                      Мій персональний FUCK будь-якій державі, що має на меті будувати лише таку культуру. Це нищення корисних рослин разом із сорняками. На утвореній пустці зможуть жити хіба що Янукович з Азаровим.
                      згорнути/розгорнути гілку відповідей
                      • 2004.09.25 | пан Roller

                        На нет и суда нет.

                        > > ziggy_freud пише:
                        > >
                        >
                        > Мій персональний FUCK будь-якій державі, що має на меті будувати лише таку культуру. Це нищення корисних рослин разом із сорняками. На утвореній пустці зможуть жити хіба що Янукович з Азаровим.

                        Тема культуры, украинской, довольно часто поднимается в шоу пограммах на 1+1, по четвергам. Из них можно было услышать мнение Мирослава Поповича, директора института укранской философии, и писательницы Забужко. Мнение категоричное и удручающее.

                        Попович отмечает отсутствие какой либо идеологии, проще философии, стратегии в этом вопросе.Мнением Забужко в принципе похоже, различие в том, что она сравинвает с зарубежными , английской культурой.

                        Я бы так сказал, что место культуры на украинском ТВ, а ТВ является фактически единственным проводником культуры, заняла реклама.Реклама заняла не только место Ленинианы, но и место культуры.

                        В идеологическом плане культура сознательно опущена(Кучмой + вице примьером имя забыл, товарищем Людмилы Кучмы) в русло рыночной экономики. То есть, на произваол судьбы.

                        И не потому, что нет представления о ее месте. Я думаю, это сделано специально, сознательно. И вот почему....

                        ....Вместе с тем, в ТВ России, которое смотрят и украинские зрители присутствует мощный поток информации.Хотя россияне тоже плачутся о состоянии культуры и свободы, у них мы можем наблюдать хотя бы интересные дискуссии по этому поводу, по поводу культуры. И не только со Швидким.

                        Масса программ вечером в канале культура, каждый вечер передаются новости о культурных событиях. Да и видеоряд фильмов привносит новых актеров, фильмы, и прочее.Полный фарш.Юмор задолбал.

                        Общепризнан факт, что в советские времена, и в сталинские особенно, украинкой культуре уделялось большое, значительно большее внимание и финансирование.

                        Есть даже мнение, что у тов. Сталина на это были весткие причины, он не доверял центральным органам и вкладывал в развитие национальных. Казалось бы парадокс? Ан нет. Это отвечало ленинской национальной политике.

                        Но этот самый парадок происходит и сейчас. К примеру, фильм Параджанова " Тени забытых предков" я смотрел в вечернем эфире ICTV.

                        А не так давно, впервые, увидел фильм "Каменный крест" (РТР) по рассказу Стефаника.Хоча текст актеров идет не в фонетике газд,слава Ису, хоча бы на похожей русской мове. В главной роли играет актер, который играл отца Гришки Мелехова в "Тихом Доне".

                        Но речь не в том, кто строит нам украинскую культуру и как. Речь о другом.

                        Из передач режессера Михалкова, посвященных белому движению, можно услышать его устами следующее. Типа, после распада СССР в культуре российской образовался вакуум. Это примерно то же, что произошло после революции. Прервалась связь времен, культурная связь.

                        Сегодня эту нишу в России пытаются заполнить так называемым "Серебряным веком." Уже ни Михалков только, а все вместе, все работнинки культурного цеха.

                        Приводится масса интересного и не изветсного материала из биографий писателей, поэтов, художников,музыкантов, инструментов, масса всяких мелких деталей, из которых и реконструируется нечто, что призвано связать культуру современную модерновую и культуру прошлого.

                        Это собствено и представляет собой "склелет культуры".Задается тон,дается толчек, прокладывается, расчищается русло, по которому каждый может плыть в самомстоятешьном плаваньи, и не один плыть. Каждый может расширять свои познания, а может просто слушать, смотреть.

                        Это имеет ответную реакцию публики. К примеру, после демонстрации многосерийной экранизации "Идиот" был зафиксирован резкий всплеск на романы Достоевского вообще.

                        Я, кстати, тоже купил на Петровке у старьевщиков.И написал отзыв, он находится поисковиком.То есть я тоже плаву в этом русле.Получается так.Хотя я здесь, а они там.

                        Можно ли упрекать украинское население в том, что оно не приобщается к украинской культуре, а черпает из русской? Нет нельзя. Другого просто нет.

                        Почему нет, это другой вопрос, просто этот вопрос никто даже не ставил.

                        Конечно, и украинское русскоязычное население вправе испытывать, или не испытывать комплексы меньшевартости при виде такой картины.Киев- большая деревня, так говорили и так говорят.

                        Попытки энтузиасов амматоров как-то что-то слепить вызывают уважение. Но это все равно не решает проблемы глобально.

                        Один автор в разделе религия, как-то заметил, дескать, а для чего обсуждать украинскую философию Сковороды, если он не известен в Европе. Хоча при желании можно отыскать хорошие украинские "концы" и опровергнуть это мнение.

                        Беда в том, что все сводится к доказательству не меньшевартости, вместо того, что бы просто пользоваться и питаться духовной укианской пищей.

                        Конечно, есть индивидуумы, элитарного плана, которые знают цену украинской культуры.

                        Но они живут изолированно от общества. Их практически не показывают по ТВ, а если и показывают, то не в прайм время. Нет чего-то такого, что можно было бы назвать источником культуры. Что содержало бы какую-то общую концепцию, философию, содержало утверждающее начало.

                        На нет и суда нет.

                        Brgds
                        згорнути/розгорнути гілку відповідей
                        • 2004.09.26 | ziggy_freud

                          чи нас читають стратеги?

                          пан Roller пише:

                          > Попович отмечает отсутствие какой либо идеологии, проще философии, стратегии в этом вопросе.Мнением Забужко в принципе похоже, различие в том, что она сравинвает с зарубежными , английской культурой.

                          Погоджуюсь. Стратегія на державному рівні відсутня. Є "партизанські дії" окремих об'єднань за мистецькими інтересами та ряду бізнесових структур. Масштаб цих дій такий, що охоплює меншість населення.


                          >
                          > Я бы так сказал, что место культуры на украинском ТВ, а ТВ является фактически единственным проводником культуры, заняла реклама.Реклама заняла не только место Ленинианы, но и место культуры.
                          >
                          > В идеологическом плане культура сознательно опущена(Кучмой + вице примьером имя забыл, товарищем Людмилы Кучмы) в русло рыночной экономики. То есть, на произваол судьбы.

                          Те, що ми маємо в галузі культури є анти-ринком. Таким собі (анти)державним монополістичним капіталізмом. Коли крім реальних конкурентів монополії давлять всіх, хто може колись задуматись скласти конкуренцію.


                          > Общепризнан факт, что в советские времена, и в сталинские особенно, украинкой культуре уделялось большое, значительно большее внимание и финансирование.

                          Іноді - увага від ГУЛАГу. Такий собі сумний каламбур. Спочатку більшовики знищили все, що з'явилось на світ природнім шляхом. А потім набрали рекрутів. Пролетарських письменників, художників, композиторів. Дехто з них лише виправдав довіру тов. Сталіна. А дехто за сумісництвом був ще й митцем.


                          > Из передач режессера Михалкова, посвященных белому движению, можно услышать его устами следующее. Типа, после распада СССР в культуре российской образовался вакуум. Это примерно то же, что произошло после революции. Прервалась связь времен, культурная связь.
                          >
                          > Сегодня эту нишу в России пытаются заполнить так называемым "Серебряным веком." Уже ни Михалков только, а все вместе, все работнинки культурного цеха.
                          >
                          > Приводится масса интересного и не изветсного материала из биографий писателей, поэтов, художников,музыкантов, инструментов, масса всяких мелких деталей, из которых и реконструируется нечто, что призвано связать культуру современную модерновую и культуру прошлого.
                          >
                          > Это собствено и представляет собой "склелет культуры".Задается тон,дается толчек, прокладывается, расчищается русло, по которому каждый может плыть в самомстоятешьном плаваньи, и не один плыть. Каждый может расширять свои познания, а может просто слушать, смотреть.

                          Це дуже правильно. І в цьому нам варто вчитись у росіян. Навчитись поважати свою спадщину. Для початку - забути, що хтось із великих був націонал-комуністом, а хтось - бандерівцем. Але в більшості вітчизняних "культуристів" для того бракує мужньості. От і лишається лише з десяток загальновизнаних фігур. Замість сотні-двох.


                          >
                          > Можно ли упрекать украинское население в том, что оно не приобщается к украинской культуре, а черпает из русской? Нет нельзя. Другого просто нет.

                          Тут Ви пересмикуєте. Розповідайте, що його нема, вдячним споживачам програм "Інтера" та "Плюсів". Уважним читачам Фактів і Телеграфу.


                          > Конечно, и украинское русскоязычное население вправе испытывать, или не испытывать комплексы меньшевартости при виде такой картины.Киев- большая деревня, так говорили и так говорят.

                          Хіба це комплекс? Це самоіронія ;-) Принаймні з боку корінних киян.

                          >
                          > Один автор в разделе религия, как-то заметил, дескать, а для чего обсуждать украинскую философию Сковороды, если он не известен в Европе. Хоча при желании можно отыскать хорошие украинские "концы" и опровергнуть это мнение.

                          Мої знайомі з Зах. Європи частіше щось чули про нього, ніж питали "Ху із містер Скороворода?" Мабуть, то виступав справжній європознавець та сковородофіл.

                          >
                          > Конечно, есть индивидуумы, элитарного плана, которые знают цену украинской культуры.
                          >
                          > Но они живут изолированно от общества. Их практически не показывают по ТВ, а если и показывают, то не в прайм время. Нет чего-то такого, что можно было бы назвать источником культуры. Что содержало бы какую-то общую концепцию, философию, содержало утверждающее начало.

                          Можна вважати це соціальним замовленням від російськомовного громадянина України?
                          згорнути/розгорнути гілку відповідей
                          • 2004.09.26 | пан Roller

                            Re: це соціальним замовленням від російськомовного громадянина У

                            ziggy_freud пише:
                            > пан Roller пише:

                            >
                            > Можна вважати це соціальним замовленням від російськомовного громадянина України?

                            Видите ли, дело в том, что росийскомовное,в основном городское население, составляет большинство крупных городов Украины.

                            Мне не хотелось бы спекулировать на теме мова, хотелось бы лишь писоединиться к тезесу о том, что Россия не Украина.

                            Не треба даже называть это заказом. Беглого взгляда по обсужденной проблеие достаточно, что бы понять, что без культуры в смысле взращивания, не возможно существование государства. Тем более государства Укриана, население которого отличается в духовном плане.
                            Заметьте, я говорю культуры, а не мовы.

                            Говорят душа Украины в селе. Возможно так когда-то и было.Я помню эти времена. После революции 80 процентов было сельским не грамотным, но духовно приобщенным. Теперь эта цифра составляет 30 процентов.

                            Думается, с продажей орендой, земли доля сельского населения будет сокращаться стремительно, до несколких процентов.

                            Города поглощали и поглощают село. И все что есть чистое,здоровое в нравственном плане, это лишь то, что приходит с земли.

                            Можно с этим не соглашаться, но я вижу по опыту село - город, когда родители (городские из села) их взрослые дети ездят на картошку к бабушке, то из них получаются хорошие жены.Село приобщает к труду. А труд - основа нравственности, без которой культура невозможна. Город (школа, институт)к труду не приучают.

                            Культура семьи это тоже достижение государства, особенно в эпоху происходит сексуальной революции.

                            Но не хотелось бы залазить в дебри, а хотелось бы остановиться на простых примерах.

                            То, что в Киев традиционо возвращаются артисты через Москву это общеизвестный факт. Менее известны другие факты, звезды первой величины покидают и Мосву.

                            Скажимо альтист Башмет,львовянин. Виктюк в шутку называет себя бендеровцем. Но, обратите внимание, они стали продуктом чисто российским.

                            Кто-то правильно сказал, нельзя унести родину на башмаках.

                            И те кто проживают сегодня в диаспорах, это другие украинцы, украинцы не Украины. Они носители другой культуры, и в этом не трудно убедиться на примере Австралии, Бельгми. И в этом нет ничего странного.Хоча мова у них вроде как и украинская.

                            Тот же Михалков приводит пример, когда через сорок лет из эмиграции возвращались русские к своим родным, они видели совсем не ту Россию которую представляли. Их не понимали родственики. Для них это была драма. Не их культуры, не той которой они жили,и живут ни стало.

                            Не те часы, без боя, не так половицы скрипят, это из воспоминаний Терешенко.

                            Хотелось бы отметить такой момент, важный. Не следует считать росийскомовных украинцев, за росиян. Хуже того, не след считать всех росиян за москалей, москвичей.

                            Москва, Питер, Киев,хоча и губернский город, но и в царские времена и в эпоху большивиков, это был и остается не только духовным центом.Каким еше, устанешь перечислять.

                            А может потому и духовный, что большая деревня? Большая душа. Можно даже не перечислять сколько одних артистов, дает Украина. И это совсем не случайно, дает России. И не только артистов, ученых,и прочего добра.

                            Но как ни страно середовища украинского так и нет. Я не знаю как обстоят с этим дела на западной Украине. Но какие-то концерты видел, типа стрельцоы, жах. Это всегда антитеза.

                            Но если раньше это называлось буржуазным национализмом. То , пардон, сегодня буржуазный не то слово которым можно пугать. Даже газета "Бизнес" в шутку ли, в серьез, называет себя газетой буржуазии.

                            Мне кажется, что есть проблема которую не решила сама культурная элита. Нет того культурного цеха, который бы проповедовал "сербряный век Украины". Нет, нельзя сказать, что нет совсем. И я с интересом смотрю практически все передачи которые попадаются.

                            Дело в том, что на украинскую культуру есть социальный заказ. Сейчас объясню.

                            Он лежит наповерхности, и связан с Россией, СНГ.

                            Дело в том, что уход в украинскую культуру,середовище, свидомость, возможно есть той единственной возможностью ухода от великодержавного имперского тоталитаризма.

                            Существует не просто заказ, а можно сказать техническое задание. И все это вписывается в тему европейские ценности и стандарты.

                            Розобщение просматривается даже на уровне диреторов издательств, на майдане. Они не могут поделить лавры. Впадают в свары. У издателей нет того, что называется государственного подхода.

                            Словом, я здесь много наговорил. Но, думаю смысл понятен. Нужен качественный продукт, в широком формате.В формате украинской философии. Хороший пример показывают нам в этом плане росияне.Можно брать один к одному.

                            Они не бьют себя в грудь. Они просто живут и утверждают.

                            И кстати, они рады и нашим успехам, как и мы. В этом универсальное свойство культуры. Культура объединяет.Культура это свойство людей.Правда, культурными навыками обладают и некоторые одомашненные животные.


                            Brgds.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".