МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Інтернет-конференція Ендрю Худа

01/03/2007 | euro
Інтернет-конференція Ендрю Худа

Інтернет-конференція з Виконавчим директором Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) паном Ендрю Худом відбулась 30 листопада 2006 року.

Запитання про альтернативні джерела енергії: Чи займається Ваша органiзацiя розробками проектів використання Україною альтернативних джерел енергії замість дорогих природного газу та нафти?

Andrew Hood: Так, УНТЦ підтримує багато проектів в енергетичній сфері, як в ядерній, так і неядерній. Наприклад, УНТЦ співпрацює з ученими КБ "Південне" по розробці вітряних генераторних систем. Також у нас є проекти з трьома харківськими інститутами, включаючи Харківський політехнічний інститут по розробці мікрогідроелектричних інсталяторів та різні проекти спрямовані на продовження експлуатації цивільних атомних електростанцій.

Беручи до уваги національні пріоритети, висловлені Україною, Грузією, Молдовою, а також країнами Європейського Союзу, ми будемо вітати співпрацю в інших проектах по енергозбереженню.

Науковець: Шановний пане Ендрю Худ, дозволю собі повторити своє зауваження, озвучене мною у відповідь про новину Майдан-ІНФОРМу: http://www2.maidan.org.ua/n/euro/1163718345

Моє зауваження тоді прозвучало так: "УНТЦ в Україні - абсолютно корумпована структура. Щоб одержати грант - треба знати, з ким ділитися в структурі УНТЦ. А єдина потім проблема для одержання гранту - це знайти когось в т.зв. "команду", хто хоча б якимось маленьким боком був причетний до "воєнки". Потім з цього "військового" (чи їх групи) пилинки здувають і платять гроші лише за згоду включитися в "проект". Хай навіть вони там нічого й не роблять.
Знаeм по себе, наслышаны от людей..."

Прокоментуйте будь-ласка наведене вище, а також маю додаткове питання: Чи розуміє керівництво УНТЦ, що певна частина коштів осідає в кишенях спритних ділків, а учасники значної кількості проектів лише видають бажане за дійсне шляхом імітації наукової діяльності подібно тому, як робиться сучасна наука в Україні. Чи не варто все-таки відмовитися від підтримки "військових", а перейти до дійсно відкритої для оточуючого світу процедури оцінки, відбору, виконання та публікації результатів наукових проектів згідно світових стандартів подібно тому, як це пропонується учасниками асоціації "За європейські цінності в науці":
http://maidan.org.ua/static/mai/1164665469.html

Andrew Hood: Звинувачення в корупції - це серйозне звинувачення, але Ви не надаєте жодних конкретних доказів проти УНТЦ. Ваші звинувачення більше, здається, стосуються Ваших українських колег-науковців, які, як Ви заявляєте, отримують фінансування від УНТЦ, але не працюють над проектом. УНТЦ розділяє Ваше занепокоєння стосовно вчених, що не дуже чесні з нашою або іншими організаціями. Але те, що Ви називали УНТЦ повністю корумпованою організацією, не вирішить тих згаданих у Вашому коментарі професійних проблем.

Я запрошую Вас на наш офіційний сайт, де Ви зможете знайти всю інформацію з детальними поясненнями щодо діяльності УНТЦ, включно з документами останнього засідання Адміністративної Ради, де фінансуючі сторони надали незалежну оцінку запропонованим до розгляду проектним пропозиціям. Також в розділі "Документаційний Центр" (Document Center) Ви зможете знайти щорічний звіт незалежних західних аудиторів щодо фінансової системи УНТЦ. У ньому виражена думка об'єктивних незалежних експертів про УНТЦ як багатосторонню організацію, що працює за міжнародними фінансовими стандартами та західним стилем менеджменту.

Ваше розуміння щодо ролі УНТЦ у фінансуванні проектів не зовсім правильна. Не УНТЦ приймає рішення щодо фінансування. Ми лише відповідаємо за збір поданих проектних пропозицій колишніми вченими, що займались розробками ЗМЗ, та передачу цих пропозицій фінансуючим сторонам УНТЦ. Цими фінансуючими сторонами є уряди Канади, ЄС та США. Ці фінансуючи сторони мають своїх наукових експертів та урядові інституції, які розглядають ці пропозиції на відповідність встановленим стандартам та технічними перевагами. Після цього фінансуючі сторони приймають своє власне незалежне рішення щодо кожної проектної пропозиції та повідомляють УНТЦ який проект вони згодні фінансувати. Ми ніяким чином не залучений до процесу розгляду та прийняття рішення урядами країн-донорів щодо проектних пропозицій.

Оскільки фінансуючі сторони є західними урядовими структурами, що вимагають використання західних наукових підходів у розгляді проектних пропозицій, я припустив би, що ці експерти застосовують ті ж професійні стандарти для наукової оцінки, які загалом використовуються в Європі та Північній Америці. І ці стандарти та оцінки, я б сказав повність відповідають "світовим стандартам та правилам".

Профінансовані УНТЦ проекти проходять багато ступенів аудиту, як фінансового, так і технічного, включно зі спробою перевірити відповідність виконаної учасником проекту роботи графіку робочого часу. Такі аудити щороку проводяться на місці виконання кожного проекту фінансистами та координаторами УНТЦ. Уряди країн-донорів зі свого боку також проводять свій незалежний фінансовий та технічний аудит проектів УНТЦ, спілкуючись з керівниками та учасниками проектів та вивчаючи звіти відпрацьованого часу та просування проекту.

Я можу сказати, що ці аудити виявляють проблеми, до яких причетні учасники проектів, подібні до тих, про які Ви говорите і УНТЦ дуже серйозно ставиться до їх вирішення. Але порівняно з тим, що з 1995 року ми надали фінансування більш ніж на 150 млн. дол. США на 1000 науково-дослідних проектів та працевлаштували більше 14 000 українських, грузинських, азербайджанських і узбецьких вчених, кількість проблем, одну з яких Ви описали, є достатньо маленькою. Тому неправильно оцінювати діяльність всієї організації як корумповану, беручи до уваги лише одне звинувачення.

Стартер: Внимательно изучил сайт УНТЦ http://www.stcu.int, но так и не понял, кто принимает решение о том, какой проект финансировать, а какой нет. И вообще, по каким критериям делается отбор? В ИНТАС выставляют оценки по каждому критерию и присылают рецензию. А в УНТЦ ?

Andrew Hood: Рішення щодо фінансування проектів УНТЦ приймаються фінансуючими сторонами, а саме країнами-донорами - Канадою, Європейським Союзом та США. Кожна фінансуюча сторона має своїх наукових експертів та використовує свої методи щодо технічної оцінки кожної проектної пропозиції. І потім кожна країна-донор приймає своє незалежне рішення щодо фінансування проектної пропозиції на основі своїх внутрішніх стандартів. Я не знаю, які саме критерії оцінки використовує кожна фінансуюча сторона. Однак я можу сказати, що з боку ЄС за діяльність УНТЦ відповідає Генеральна дирекція з досліджень Європейської Комісії, тому, можливо, що в оцінках зі сторони ЄС використовуються критерії відбору подібні до програми INTAS.

УНТЦ не оцінює проектні пропозиції, особливо за технічними перевагами проекту. Наша організація лише складає для фінансуючих сторін резюме щодо написаного у проектній пропозиції та того, наскільки вона відповідає цілям та місії УНТЦ. Але наукову оцінку роблять країни-донори.

На нашому сайті у підрозділі "Адміністративна Рада" (Governining Board) є документ в форматі PDF "Таблиця фінансування проектів", у якому перелічено всі пропозиції, що розглядаються фінансуючими сторонами. І в крайній правій колонці цифрами позначено рішення країн-донорів по фінансуванню поданих проектів або ж стадію їх розгляду. Іноді більше ніж одна сторона-донор вирішує фінансувати проект, в такому разі мова йде про спільне фінансування проектів двома чи більше фінансуючими сторонами.

Kvacum: Почему на научную часть проекта мало обращают внимания менеджеры от УНТЦ? Сначала ФИНАНСОВЫЙ отчет, а лишь потом может быть через несколько недель технический, который, по-моему никто не читает в принципе.

Andrew Hood: Я б погодився, що в минулому УНТЦ приділяв більше займався фінансовими звітами, ніж технічними. Причина полягає в тому, що сторони-донори були більш стурбовані фінансовою складовою, а в технічній частині покладались на українських вчених та їхні колеги з Канади, Європи чи США. Тут я повинен зазначити, що участь у проекті щонайменше одного вченого з Канади, Європи чи США є вимогою фінансуючих сторін. Таким чином колись ізольовані військові вчені та їх колеги західні колеги мають можливості для співпраці.

Але зараз УНТЦ використовує новий підхід. В ньому ми працюємо з проектними командами для того, щоб побачити як найкраще використати результати наукових досліджень для отримання нових можливостей та прибутків для їх роботи. Ми допомагаємо вченим захищати результати їхніх досліджень патентами та плануванні найкращих способів комерціалізації їхніх досліджень, що залучає до фінансування приватних замовників технологій. УНТЦ зацікавлена у створенні успішних та конкурентоспроможних команд науковців для того, щоб Україна змогла побудувати більш сучасну інноваційну економіку. Сильна науково-технологічна спільнота та конкурентоспроможний технологічний сектор в українській економіці є ключовим у досягнення цієї української національної мети.

Щоб зробити результати досліджень корисними як для винахідників, дослідників, так і для України в цілому, УНТЦ слід приділяти більше уваги технічним звітам. Зараз ми встановлюємо внутрішню процедуру для того, щоб зрівняти вагу фінансового та технічного звіту.

Versus: 1. Опыт работы с УНТЦ есть. Оцениваю отбор проектов - негативно. Объективной оценки нет. Более того несколько раз некоторые авторы просили организовать им рецензии из США, Франции и др. стран, давая сразу адрес, куда эти люди должны отправить рецензии. Да, УНТЦ передает проект 2 или трем людям для оценки, но обычно этих людей подсовывают авторы. Мой опыт чисто негативный (по вопросу организации отбора проектов). В отношении контроля за выполнением - такая же лажа. Кроме финансового контроля.
2. Як УНТЦ проводить незалежне рецензування ? Хто ті рецензенти ? Хто приймає остаточне рішення ? На сайті УНТЦ про це ані слова.

Andrew Hood: Як я вже казав проектні пропозиції розглядають незалежні наукові експерти Канади, країнах ЄС та США. УНТЦ не є частиною цього процесу, тому я не можу коментувати сам процес або те, хто є експертами. Рішення про фінансування проектів приймається незалежно фінансуючими сторонами. УНТЦ дізнається про рішення фінансуючих сторін лише з оприлюднених результатів під час зустрічі Адміністративної Ради УНТЦ, що відбувається раз на півроку.

Якщо на нашому сайті інформацію подано незрозуміло, то ми будемо працювати над вдосконаленням нашого сайту. Дякую за спостереження.

Оцінювач: Цікаво було б дізнатися, який зиск був отриманий від реалізації попередніх проектів, які очолював відомий співак, танцюрист, боксер, художник, колишній віце-прем’єр, віце-президент НАНУ, засновник Партії регіонів та по сумісництву академік-хвізик пан Семіноженко?
Детальніше тут: http://www.nas.gov.ua/NAS/Activiity/Competition/Nasu/060201_pidsumky.htm

Andrew Hood: Я не можу оцінювати роль п. Семиноженка в попередніх проектах УНТЦ, оскільки наша організація мала тисячі проектів з різними науковцями. Інститут, де працює Семиноженко - Інститут монокристалів - бере активну участь в наших проектах, включно з декількома партнерськими проектами УНТЦ, що фінансуються приватним сектором Європи. Якщо вважати комерційний інтерес до проектів УНТЦ за один з чинників успіху, я б сказав, що Інститут монокристалів досяг вагомих результатів. Але є багато інших інститутів, які в результаті реалізації проектів УНТЦ вже привернули до своєї роботи увагу з комерційної точки зору та отримали підтримку нашої організації у пошуку зв’язків із зацікавленими комерційними замовниками у Канаді, США та Європейському Союзі, а Інститут монокристалів є лише однією з подібних установ.

Химик: Какой шанс финансирования проектов в УНТЦ ? Кто реально принимает решение, учитывая что УНТЦ находится в Киеве ?

Andrew Hood: Стосовного того, хто приймає рішення щодо фінансування, то Ви можете знайти це у моїх попередніх відповідях. Але можу зазначити, що УНТЦ надіслав представникам Канади, Європейського Союзу та США 2900 проектних пропозицій для їх розгляду та прийняття рішення щодо фінансування.

Рat: З якими науковими та академічними установами у світі співпрацює Ваш центр? Дякую

Andrew Hood: УНТЦ співпрацює з багатьма університетами та міжнародними науковими центрами і цей список задовгий як для цього випадку. Зі сторони США як приклад можна назвати Тихоокеанську північно-західну національну лабораторію, Національну лабораторію Аргонна, Національну лабораторію Брукхейвена, а також науково-дослідницькі інститут Міністерства сільського господарства США, Агенції по захисту навколишнього середовища США, Національний інститут раку при Національному інституті здоров'я США. З боку ЄС це Інститут плазмової фізики ім. Макс Планка, проектом «Спільний Європейський Токамак» (JET) у Великобританії, Технологічний університет Делт у Нідерландах, Інститут радіаційного захисту (IPSN) у Франції, Європейський центр ядерних досліджень та інші. В Канаді - це Вінніпегський університет, Університет Манітоба та Канадська національна дослідницька рада тощо.

Yuri: Здається, що ідеологія УНТЦ, сформована під впливом розпаду СССР, зараз, у нових умовах, мала б бути якось переформульована. У якому напрямку це могло б відбутися? Може, варто було б трошки підтримати і фундаментальну науку?

Andrew Hood: Фінансуючі сторони УНТЦ задають те саме питання: якою може бути майбутня діяльність УНТЦ? Зараз діяльність УНТЦ направлена на сприяння колишнім вченим ВПК у отриманні самодостатньої успішної зайнятості, яка б базувалась на їхніх дослідницьких навичках. Увага менше приділяється проектам як таким і більше тому, як застосувати результати досліджень для того, щоб науковці змогли отримати більше проектів та більше фінансування на їх дослідження.

Але найближчим часом питання стоятиме так: чи всі колишні вчені, що зараз пере спрямували свою діяльність на мирну, цивільну роботу і мають мало шансів повернутись до досліджень з виробництва зброї. Якщо відповіддю на це питання буде слово «Так», то що в такому разі буде робити УНТЦ далі? Але немає певності, що відповідь буде «Так», чи з іншого боку, коли можна буде сказати, що наші цілі з перепрофілювання будуть досягнуті.

Це дуже складне питання, оскільки УНТЦ було створено з однією метою - залучити та переорієнтувати колишніх вчених, що займались розробками ЗМЗ. Для того, щоб змінити чи розширити початкову мету до інших науково-технологічних напрямків діяльності необхідний інтерес України та інших пострадянських країн, що співпрацюють з УНТЦ. Однак це може означати серйозні зміни у залученні ЄС, Канади та США.

Ми не знаємо напевне, які напрямки діяльності можуть бути у УНТЦ після завершення почтакової місії по нерозповсюдженні ЗМЗ. Чи буде УНТЦ виконувати роль брокера з комерційних технологій чи стане багатосторонньою науково-технологічною організацією, а може регіональною науковою фундацією? Фінансуючі сторони УНТЦ вивчають ці питання, але має пройти рік чи більше до того часу, поки вони зроблять конкретні висновки.

Lesia: А які напрямки наукових розробок крім суто військових підтримує УНТЦ?

Andrew Hood: Дуже цікавим є той факт, що відповідно до проведених нещодавно досліджень УНТЦ в Україні, 29% учасників проектів нашої організації - це молоді вчені до 35 років. Так історично склалось, що близько 30-40% учасників проектів не є колишніми військовими вченими. Таким чином, за допомогою подібних зусиль, УНТЦ залучає до своєї діяльності молодих і не військових вчених в тій же мірі, що і військових вчених, поєднуючи таким чином обидві сторони взаємними вигодами для наукової спільноти України.

Наш центр має проекти в різних сферах наукової діяльності, не всі з яких не пов’язані з військовими розробками: захист навколишнього середовища, фізика, сільське господарство, ядерна безпека, альтернативні джерела енергії.

Хоча в рамках проектів УНТЦ намагається залучити до своєї діяльності якнайбільше колишніх вчених ВПК, водночас наша організація робить спроби залучати молодих і не військових вчених та зосередити дослідження на галузях, що є національними пріоритетами для України та інших країн реціпієнтів УНТЦ.

Насправді, Програма цільових та науково-конструкторських розробок УНТЦ та НАН України намагається зосередитися на проектах, що відповідають національним пріоритетам України, оскільки і фінансуються вона з національного бюджету. Для України це дослідження у сфері нанотехнологій, біотехнологій, промисловій безпеці, індустріальних технологіях тощо. Оскільки ці пріоритетні галузі досліджень в минулому могли бути частково військовими, на сьогодні вони ідентифікуються як галузі, що мають бути вдосконалені таким чином, щоб створити в Україні сильну сучасну новаторську конкурентоспроможну ринкову економіку.

Ніка: Пане Худ, скажіть, будь-ласка, чи не має намір Ваш центр розширити своє поле діяльності та почати фінансувати наукових проекти гуманітарних напрямків? Якщо так, то яких галузей?

Andrew Hood: Як я вже казав, фінансуючі сторони УНТЦ вже зараз обговорюють питання щодо майбутніх напрямків діяльності УНТЦ, але рішення ще не прийнято. Щоб змінити повністю напрямок діяльності УНТЦ по нерозповсюдженню ЗМЗ треба цілком переглянути мету існування УНТЦ. Фінансуючі сторони обговорюють питання про те, чи варто змінювати початкову мету УНТЦ і якщо так, то які саме зміни слід зробити.

Тимур: Як УНТЦ здійснює пошук закордонних партнерів для реалізації проектів українських науковців? Дякую

Andrew Hood: На нашому сайті та за допомогою співробітників УНТЦ науковці можуть отримати список імен іноземних партнерів попередніх проектів нашої організації. Також наша організація сприяє контактам із зарубіжними колегами шляхом підтримки ділових відряджень, поїздок делегацій на семінари та конференції. Але УНТЦ намагається навчити українських вчених знаходити собі партнерів самостійно. Українські вчені мають знати потенційних партнерів у своїй сфері. УНТЦ вчить їх бути самодостатніми та не залежати від нашої організації. Таким чином, УНТЦ де може допомагає, однак ми більше зацікавлені у тому, щоб допомогти українським вченим навчитись як контактувати та співпрацювати з іноземними партнерами незалежно від нашої допомоги.

Учасник: На сайті Вашої організації вказано, що УНТЦ здійснює фінансування поїздок українських вчених закордон. Скажіть будь-ласка за яких умов здійснюється подібне фінансування? Чи поширюється воно також на представників гуманітарних наук? Дякую

Andrew Hood: На жаль, УНТЦ не має достатньо ресурсів, щоб допомогти всім вченим. Гранти на ділові відрядження надаються на конкурсній основі. З метою встановлення ділових контактів, перевага надається тим вченим, що беруть участь у наших проектах. Мало вірогідно, що УНТЦ зможе фінансувати вчених-гуматаріїв, якщо вони не будуть брати участь у наших проектах.

Tetjana: Шановний містер Худ, в рамках нашої організації, що займається сертифікацією автоматизованих систем керування та програмного забезпечення, була створена реальна команда науковців та колишніх працівників оборонного комплексу (4 доктора технічних наук, 2 кандидата технічних наук). З 2003 р. ця команда займалась розробкою проекту в сфері інформаційних технологій та функціональної безпеки інформаційно-керуючих систем. В 2005 році проект отримав грант на доопрацювання від Науково-технологічного центру, після чого проект знову був відправлений на розгляд експертам. На зборі GMB що відбувся 16 листопада цього року було прийнято рішення не виділяти фінансові кошти на розвиток проекту.

Менеджер проекту, що брав участь у 5 зборі Експертної групи в Нідерландах 19-22 листопада цього року, дізнався, що область спеціалізації цього проекту була визначена невірно (замість "Інформаційних технологій" була визначена група "Безпека АЕС") і проект мав би бути віднесений до іншої технічної області і відповідно – розглядатися експертами іншої спеціалізації.

Оскільки фактично розгляд проекту по суті не відбувся (бо вважати таким належним розглядом розгляд проекту експертною групою іншої спеціалізації є, вочевидь, неправильним) в нас є питання: Що в цьому разі слід робити, щоб проект був віднесений до належної області і розглядався експертами належної спеціалізації. Як визначається технічна спеціалізація, до якої відноситься проект, чи працівники УНТЦ, що відносять проект до тієї чи іншої сфери, є достатньо кваліфіковані?
Які існують засоби контролю при віднесенні проекту до тієї чи іншої сфери спеціалізації?
Дякую

Andrew Hood: Ми будемо раді дослідити більш детально ситуацію з Вашим проектом. Будь-ласка звернітся до нашого офісу з детальною інформацією про Вашу проектну пропозицію (номер, назва) та повідомте про те, що з нею сталося настільки багато, наскільки Ви знаєте.

Тетяна: Пане Худ, мене цікавить, які саме мирні проекти Ви маєте на увазі. Чи поширюється фінансування на проекти щодо дослідження безпекових проблем в регіональному контексті? Чи можуть українські неурядові громадські організації отримати грант на реалізацію, наприклад, проекту, спрямованого на поглиблення взаємодії між неурядовими структурами країн Чорноморського регіону? Дякую.

Andrew Hood: Під мирними проектами УНТЦ має на увазі розробки непов’язані зі ЗМЗ та військовою сферою. Проекти УНТЦ направлені на різноманітні сфери наукової діяльності, переважно у прикладній сфері. Однак УНТЦ займається проектами, що стосуються національної безпеки у тому її значенні, що має справу з гуманітарними проблемами, такими як захист навколишнього середовища та охорона здоров’я.

Діяльність УНТЦ зосереджена на колишніх вчених, що займались розробками в галузі ВПК. Але якщо вчені працюють в неурядових структурах, вони однаково підходять під критерії УНТЦ. Оскільки цільовою нашої організації є саме вчені, а не певні інститути. Центр співпрацює з приватними організаціями, такими як виробничі компанії та неурядові групи. Будь-яка проектна команда, до складу якої входять як військові, так і цивільні вчені, є прийнятною для фінансуючи сторін УНТЦ. Те, що Ви пропонуєте, відповідає нашій місії та нашій діяльності, однак звичайно нам треба було б більш докладно з Вами попрацювати та детальніше вивчити запропоновані Вами можливості співпраці.

Оскільки УНТЦ включає учасників країн ГУАМ, підхід, що включає регіональну співпрацю, повністю відповідає місії УНТЦ.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".