МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Затверджено побудову пам"ятника Голоду 32-33 в Вашингтоні, США

10/12/2006 | Хома Брут
3-го жовтня 2006 року

Вашінґтон, Д.К. (УНІС) -- У п'ятницю, 29-го вересня 2006 року, Сенат США одноголосно прийняв HR562, резолюцію, яка дозволяє Урядові України побудувати пам'ятник жертвам українського Ґеноциду 1932-33 років у Вашінґтоні. Довгі зусилля нашої громади під проводом Українського Конґресового Комітету Америки (УККА), та його вашінґтонського бюра, Української Національної Інформаційної Служби (УНІС), увінчалися успіхом.

Українська громада США намагалиася досягти цієї цілі протягом більше ніж п'яти років. Довгочасний прихильник нашої громади, активний захисник демократичного розвитку України та спів-Голова Конґресового Українського Кокусу (КУК) Сендер Левін (Дем-Мічіґан) представив HR562 на розгляд Палати Представників 2-го лютого 2005 року. УНІС пильно слідив за просуванням цього законопроєкту та допомагав зорганізувати його підтримку серед Членів Конґресу. Врешті решт, 36 Конґресменів спів-спонзорували цю резолюцію. Повний список спів-спонзорів можна знайти за адресою: http://thomas.loc.gov/cgi-bin/bdquery/z?d109:HR00562:@@@P.

17-го лютого 2005 року, законопроєкт був переданий до Підкомітету Національних Парків Комітету ресурсів Палати Представників, а 9-го червня Підкомітет провів слухання, де УККА виступив на підтримку законопроєкту разом з Конґресменом Левіном. Свідчення Конґресмена Левіна було позитивно прийняте членами Підкомітету; багато з них погодилися, що пам'ять про маштаб, глибину та "нелюдську жорстокість" українського Голодомору-Ґеноциду потрібно увіковічити пам'ятником. Президент УККА Михайло Савків, мол. на слуханні сказав: "Лише маштаб, об'єм та значення цього людського горя повинні зобов'язати істориків визнати, що продукти харчування були та можуть бути використані як політична зброя. Лише цей висновок дає достатню підставу для побудови меморіялу українського Голодомору-Ґеноциду."

16-го листопада 2005 року, Член Конґресу Луї Гомерт (Респ-Тексас) виступив за розглядання цього законопроєкту і Палата Представників одноголосно прийняла його. "Відомий історикам як "Жнива розпачу," український Голодомор 1932-33 був результатом ... надмірних зборів зерна з ціллю невтралізації українського населення," сказав Конґресмен Гомерт під час виступу. "Понад 7 мільйонів людей померли від голоду, коли Росія закрила свій кордон для українців, щоб відрізати їм доступ до продуктів харчування. Спроби США виправити ситуацію були відкинуті сталінським режимом," продовжив він. "Прихильники HR562, -- завершив Голова Комітету, -- надіються, що побудова пам'ятника у Дистрикті Колюмбія допоможе повідомити ширший загал про цю подію та вшанує її жертв."

Опісля, законопроєкт був переданий до Підкомітету з питань енергії та природніх ресурсів Сенату США, який провів слухання 16-го листопада, 2005 року. На засіданні головував Сен. Креґ Томас (Респ-Вайомінг), а усні свідчення були подані Джоном Парсонсом, Заступником реґіонального директора з питань землі та ресурсів Служби Національних Парків (СНП) США. Конґресмен Левін (Дем-Мічіґан), спів-голова КУК та спів-спонзор HR562 подав письмові свідчення , як також і Достойний Олег Шамшур, Посол України в США, та Михайло Савків, мол., Президент УККА.

Після вступного слова Сенатора Томаса, п. Парсонс розпочав своє свідчення, заявивши, що HR562 "повторює ціль меморіялу жертвам комунізму," який плянується побудувати у Вашінґтоні. На жаль, пам'ятник жертвам комунізму є узагальненим і не перелічує страшні трагедії, які довелося пережити окремим націям під гнітом комунізму. На запитання Голови Комітету, що думають інші групи про пам'ятник жертвам комунізму, п. Парсонс чесно та правильно відповів: "Мені здається що він [пам'ятник жертвам комунізму] не відбиває всього того, що прагнуть сказати українці."

Інші свідчення перед підкомітетом далі говорили про те, як важливо відкрити пам'ятник жертвам українського Голомомору. Член Конґресу Левін, спонзор законопроєкту, перечислив величезні жертви, які приніс український народ під час ґеноциду та зауважив: "Цей пам'ятник не тільки вшанує жертв цього жахливого періоду в історії, але й служитиме нам всім пригадкою, що ми повинні разом працювати для упередження подібних трагедій в майбутньому. Ця пригадка є особливо важливою в контексті поновлення присвяти свободі та демократії, яке Україна зробила під час Помаранчевої Революції минулого року."

Достойний Олег Шамшур, Посол України в США, підкреслив брутальність українського Ґеноциду 1932-1933 років. Називаючи ґеноцид по-українськи Голодомором, посол Шамшур звернув увагу до «беспрецедентної трагедії мого народу, подібної до Голокосту маштабом, жорстокістю та цинізмом виконавців.» Дуже виразний у своїй промові, Посол описав «біль та гірку пам'ять Голодомору, [які] живуть у майже кожній українській родині; вони і досі крають наші серця.» Президент УККА зацитував Комісію у справі українського Голоду Конґресу США, яка працювала у 1986 році, і яка зробила висновок, що «Йосиф Сталін та його прихильники створили ґеноцид проти української нації у 1932-1933 роках.» У більш широкому констекті увіковічення пам'яти жертв, Президент УККА Савків знову наголосив, що пам'ятник у Вашінґтоні "пояснить справжнє значення терміну "жертви комунізму." Їхня найбільша жертва стала результатом жорстокої ідеології -- їжа у формі зброї... Хоча інші нації світу також пережили багато горя, маштаб та жорстокість українського Голодомору і досі мало відомі світу."

На запитання щодо прийняття HR562 Сенатом, Достойний О. Шамшур заявив: "Відразу після підписання закону президентом США, актуальним завданням стане проведення переговорів зі службою Національних парків США щодо достойного місця у столиці, де буде споруджено пам'ятник. Одночасно, Посольство України в США розраховує на співпрацю з усією українською громадою у справі визначення найкращої мистецької реалізації цього меморіялу." З черги, президент УККА Михайло Савків, мол., заявив: "Це дуже радісний день для української американської громади. Це був досить довгий шлях і ми дякуємо обидвом Палатам Конґресу за підтримку цього законопроєкту. Тепер для цілого світу у Вашінґтоні стоятиме пам'ятник жертвам українського Ґеноциду 1932-1933 років. Ніколи не забуваймо їх жертв!"

20-го квітня 2006 року цей законопроєкт був включений у календар голосування Сенату США, а 29-го вересня ц.р., Сенат одноголосно прийняв його. 2-го жовтня законопроєкт був представлений до підписання Президентові США, Джорджу Бушу.

Відповіді

  • 2006.10.24 | Хома Брут

    Президент США підписав постанову Сенату по меморіалу

    Сенат США прийняв законопроєкт HR562-пам'ятник жертвам українського Голодомору-Ґеноциду 1932-33p
    From: Michael Sawkiw ^
    16-го жовтня 2006 року

    ПРЕЗИДЕНТ БУШ ПІДПИСАВ ЗАКОН ПРО ПОБУДОВУ ПАМ'ЯТНИКА ЖЕРТВАМ УКРАЇНСЬКОГО ҐЕНОЦИДУ

    Вашінґтон, Д.К. (УНІС) -- 29-го вересня ц.р., Сенат США прийняв законопроєкт HR562, який дозволяє Урядові України побудувати пам'ятник жертвам українського Голодомору-Ґеноциду 1932-33 рр. на федеральній землі у Вашінґтоні, Д.К. Два тижні пізніше, 13-го жовтня ц.р., Президент Джордж Буш підписав цей закон і таким чином уможливив плянування конкретних заходів для побудови пам'ятника.

    Підписання цього закону є великим досягненням та результатом наполегливої праці Конґресмена Левіна (Дем-Мічіґан), 36 спів-спонзорів законопроєкту в Конґресі, та української американської громади під провдом Української Національної Інформаційної Служби (УНІС), вашінґтонського бюра Українського Конґресового Комітету Америки (УККА). "Занадто довго трагедія українського Голодомору-Ґеноциду залишалася майже невідомою для американського народу", -- сказав Конґресмен Левін, який є спів-головою Конґресового Українського Кокусу. "Цей Акт Конґресу дозволить побудувати пам'ятник в пам'ять мільйонів жертв, які втратили своє життя і нагадуватиме нам про необхідність співпрацювати і надалі, щоб запобігти подібним трагедіям в майбутньому."

    УККА вислав вітального листа Президентові Вікторові Ющенку та Міністрові закордонних справ України Борисові Тарасюкові, висловлюючи радість громади з приводу побудови пам'ятника жертвам Ґеноциду, а також висловлюючи бажання активно співпрацювати з Урядом України над здійсненням цього проєкту.

    УККА закликає всю українську громаду приєднатися до зусиль для побудови цього пам'ятника до 2008 року, щоб присвятити його відкриття 75-ій річниці Ґеноциду. Відкривши цей пам'ятник, ми допоможемо народам, які ще стаждають під ярмом тоталітарних режимів і таким чином належно вшануємо пам'ять невинних людей, які загинули через свою любов до волі.

    Просимо сконтактуватися з Вашими місцевими відділами УККА або відвідати нашу веб-сторінку при http://www.ucca.org, щоб отримати більш детальні інформації про те, як долучитися до цього проєкту.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".