МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Совість України проти виправлення підручників з історії

06/11/2002 | Майдан-ІНФОРМ
В Україні шириться громадська ініціатива, підтримана провідними істориками, вченими, діячами культури і мистецтва: Відкритий лист українських істориків, інтелігенції та представників громадськості з приводу загрози політичного перегляду української історії президенту, голові Верховної Ради та прем’єр-міністру України.

Громадська ініціатива виникла на Інтернет-сайті Майдан, коли Україна дізналася, що 24 травня 2002 року у Москві очолюваною російським та українським віце-прем’єр-міністрами Валентиною Матвієнко та Володимиром Семиноженком підкомісією з культурного та гуманітарного співробітництва між Росією та Україною створена робоча група з розробки нових підручників історії, оскільки російській стороні не сподобалось як українською історіографією висвітлюється голодомор 1932-33 років та війна між Українською Народною Республікою і більшовицькою Росією 1917-20 рр.

Спочатку на Вільному Форумі сайту “Майдан” розпочалась дискусія, а потім серед дописувачів та читачів сайту виникла ініціатива розпочати боротьбу зі спробою ревізії української історії.

Першою ластівкою протесту став підготовлений “майданівцями” і узгоджений з вченими-істориками Відкритий лист українських істориків, інтелігенції та представників громадськості з приводу загрози політичного перегляду української історії президенту, голові Верховної Ради та прем’єр-міністру України.

Листа підписали такі відомі й авторитетні вчені як доктор історичних наук, професор Ярослав Дашкевич, доктор історичних наук, професор Володимир Сергійчук, доктор історичних наук Сергій Білокінь, член-кореспондент НАН України, директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського Павло Сохань, доктор історичних наук, професор, директор Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України Ганна Скрипник, професор, секретар Національної спілки письменників України, голова Всеукраїнського педагогічного товариства Анатолій Погрібний, президент Національного університету “Києво-Могилянська Академія” В’ячеслав Брюховецький, численні доктори й кандидати історичних наук. Не залишились осторонь і громадські діячі, представники мистецтва та культури: доктор філософії Євген Сверстюк, співробітник Інституту філософії Національної Академії Наук України Юрій Бадзьо, лауреат премії імені Василя Стуса Василь Овсієнко (всі троє – колишні політв’язні радянських таборів), мати знищеного радянським режимом легендарного українського дисидента Валерія Марченка Ніна Марченко (Смужаниця), Почесна голова Союзу Українок Атена Пашко (вдова В’ячеслава Чорновола), редактор Фонду В’ячеслава Чорновола Валентина Чорновіл, літературознавець, заслужений діяч науки України Михайлина Коцюбинська, голова видавництва “Смолоскип” Осип Зінкевич, письменник Юрій Хорунжий, заступник голови Всеукраїнської Ліги Українських Жінок Наталя Осьмак (дочка члена Центральної Ради і президента УГВР Кирила Осьмака). А ще сотні і сотні громадян (співаків, біологів, фізиків, хіміків, архітекторів, учнів та студентів).

Вже через два дні з’явилися десятки добровольців з усіх куточків України, готових поширювати та пропагувати Відкритого листа, збирати підписи, кількість яких зростає лавиноподібно. Кожен бажаючий може поставити свій підпис під листом-протестом прямо в Інтернеті, зайшовши на сайт “Майдан” (http//maidan.org.ua), а також надіслати свої думки та пропозиції на електронну адресу (history@maidan.org.ua).

Оскільки за браком часу та завантаженістю ініціатори написання Відкритого листа ще не знайшли приміщення (як відомо, сайт “Майдан” приміщення не має), де можна було б отримати бланки для підписів, і куди можна було б надіслати вже підписані листи, для цього тимчасово використовується домашня адреса редактора “Майдану” Михайла Свистовича (08200, м. Ірпінь Київської області, вул. Українська, 50, тел. 8-04497-54-676).

Окрім Відкритого листа на “Майдані” виникло кілька нових ініціатив, одна з яких зветься “Надішли листа з протестом”. Вона полягає в заклику до всіх небайдужих людей надсилати на електронні адреси державних і наукових установ та персонально державних і наукових діячів (як в Україні, так і в Росії) листа з протестом проти перегляду змісту українських підручників. На сайті відкривається дискусійний історичний Форум, де будь-яка людина, що має доступ до Інтернету, може висловити свою думку. Також на сайті буде створено “чорний” список тих, хто відмовився підписатися під Відкритим листом.

Але головним стало створення Комітету на захист української історії, Почесним Президентом якого погодився стати Ярослав Дашкевич. Метою діяльності Комітету стане запобігання перегляду української історії, відновлення історичної правди, зв’язок між вченими та громадськістю, моніторинг ситуації у цій галузі та висвітлення її у засобах масової інформації.

====
ПІДПИСАТИ ВІДКРИТИЙ ЛИСТ МОЖНА ТУТ
http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_petit&key=1023814416

Обговорити цю новину у форумі


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".