МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вопрос свидомим. 1939 год. Карпатская республика - это Украина?

06/25/2002 | АВ
Никак не могу понять, как венгерские войска в 1939 уничтожали украинскую "Карпатскую республику" и где именно. И почему украинскую "Карпатскую республику"? Свидомые - просто молчат, линков нет, историография СССР этот факт замяла.

Просветите?

Відповіді

  • 2002.06.25 | Victor

    Відпвідь несвідомому - RTFM

    Заходьте на цю адресу, читайте, дивіться по посиланнях - може щось і зрозумієте. Але з того що Ви пишете, то навряд

    http://history.franko.lviv.ua/gryc_r4.htm

    Цей шматочок, щоб було зрозуміло де шукати
    Там у кінці передостаннього розділу, Тому скопіював з заголовком останнього.


    Ріббентроп перед від’їздом на переговори з Польща наприкінці січня 1939 р. запевняв німецьких генералів, що Рейх має намір утворити васальну державу – “Велику Україну” – з територій, в яких живуть українці в Росії, Польща й Закарпатській Україні. Першим кроком на шляху до створення цієї держави мало б бути вирішення питання Закарпатської України.

    Цьому маленькому краєві судилося зіграти несподівано велику роль у міжнародних подіях напередодні другої світової війни. Закарпатські лідери, вслід за словацькими політиками скористалисяз послаблення Чехо-Словаччини після Мюнхенської угоди 30 вересня 1938 року. Вони домоглися надання Підкарпатська Русь давно обіцяного Прагою статусу автономного краю. Після призначення наприкінці жовтня 1938 р. прем’єр-міністром цього уряду Августина Волошина в політичному житті цього краю верх взяла українська орієнтація.

    Згідно рішення німецько-італійського арбітражу у Відні (2 листопада 1938 р.) уряд Карпатської України змушений був уступити Угорщині південну частину разом з Ужгородом, Мукачевим і Береговим й евакуюватися до нової столиці – Хуста. Невдача не зменшила рішучості українських лідерів будувати українську державу у межах обкроєної автономії. Уряд Волошина українізував освіту та пресу, розширив сітку кооперативів, організував роздачу продовольства і налагодив комунікації. Для захисту кордонів були створені власні збройні сили – т. зв. Карпатська Січ. На виборах 16 лютого 1939 до автономного сейму коаліція українських партій – Українське національне об’єднання – одержала 86,1% голосів виборців.

    Українська автономія у Закарпатті стала причиною неспокою одразу у декількох столицях. Прага і Варшава боялася українського ірредентизму, який посилався після проголошення Карпатської України. Ці побоювання не були безпідставними: те, що найменша і найпізніше пробуджена частина України буде, як здавалося в 1938 р., найближча до здобуття державності, викликало величезну хвилю національного піднесення серед західних українців. Тисячі молодих галичан, членів і прихильників ОУН, оминаючи польські прикордонні пости, перебирилися гірськими стежками в Закарпаття і вступали в Карпатську Січ

    Занепокоєння європейських держав викликала позірна підтримка Карпатської України фашистською Німеччиною. Англійський і французький уряди трактували проголошення Карпатської України як перший крок до створення васальної української держави під німецьким протектортом. Це збільшувало напругу й у стосунках між Москвою і Берліном. У своїй промові на XVIII з’їзді ВКП(б) 10 березня 1939 р. Сталін присвятив проблемі Карпатської України окреме місце. Він висміяв ідею приєднання Радянської України з 30 млн. чол. до краю з населенням всього 700 тис. чол. як пропозицію “злиття слона з комарем”.

    Німецьке керівництво сприйняло виступ Сталіна як відмову Радянського Союзу від претензій на цю частину української території. Кількома днями пізніше Гітлер дав дозвіл Угорщині на окупацію Закарпаття. Радянське керівництво потрактувало ліквідацію Карпатської України як поступку з боку Німеччини. Цей обмін “любязностями” став першим сигналом до німецько-радянського зближення, що завершилося укладенням пакту Молотова-Ріббентропа і промостило шлях німецькій агресії на Схід.

    14 березня 1939 р. угорське військо заатакувало Карпатську Україну. Ввечері цього ж дня уряд Волошина ще встиг проголосити державну незалежність краю. Незалежність тривала недовго: 16 березня угорське військо захопило Хуст. Карпатська Січ, слабо оснащена й погано озброєна, протягом п’яти днів чинила опір регулярній армії. Навіть після поразки ще до середини квітня у Карпатах тривала партизанська війна.

    Серед усіх частин Чехо-Словаччини Карпатська Україна єдина вчинила збройний опір загарбнику. Невідомо, чи фашистська Німеччина змогла б у найближчі роки добитися таких приголомшуючих успіхів, якщо б чудово вишколена і прекрасно оснащена чеська армія виявила хоча б частину того бойового духу, яким відзначилася Карпатська Січ навесні 1939 р.



    СПАДЩИНА МІЖВОЄННОЇ ДОБИ
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.06.26 | АВ

      Один такой маленький мануал? Но всё равно - спасибо.

      Заходьте на цю адресу, читайте, дивіться по посиланнях - може щось і зрозумієте. Але з того що Ви пишете, то навряд

      --- Я это пойму так, как написано. А "шось" - это уже беллитристика.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.06.26 | Victor

        Re: Один такой маленький мануал? Но всё равно - спасибо.

        Вам мало?
        Прошу

        Документики

        ВИСТУП ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ АВГУСТИНА ВОЛОШИНА ПРИ ВІДКРИТТІ ПЕРШОГО ЗАСІДАННЯ СЕЙМУ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ

        15 березня 1939р

        Світлий сойме!

        З глибини душі відчуваю важність тих слів, якими ословив я Вас, як першу законно вибрану політичну репрезентацію нашого народу. При цій нагоді переживаю найвизначнішу хвилину свого життя.

        Світлий сойме!

        В цих словах криється величезна важність нинішнього історичного дня. Боже Провидіння дозволило мені відкрити перший сойм Карпатської України словами Тараса Шевченка:

        “Встане Україна, світ правди засвітить

        і помоляться на волі невольничі діти...”

        Висловлюю глибоку вдячність Богові, що дозволив дочекатися цього великого нашого свята, що є святом цілого українського народу. Дозволив якраз нам — найменшій частині українських земель — бути вільними. Від національної загибелі врятувала нас наша глибока віра у наше національне воскресіння. Почавши від XII віку, безупинно вів наш народ боротьбу за свої права із завойовниками і вже здавалося, що наші вороги зітруть нас із лиця землі.

        Після зруйнування Січі підняв своє могутнє слово Тарас Шевченко, як степовий буревій; задрижав царський трон; всенародного пориву більше не можна було здержати.

        В Карпатській Україні приготовлялася для нас неминуча загибель, щораз більше витискали нас у гори. Половина нашого народу поневолена була виемігрувати. Нашу мову витиснено з урядів, а навіть з церкви. В Карпатській Україні відносини були неможливі. Та хоч як нас переслідували, дух, ідею не можна в кайдани закувати.

        Що ми діждалися цього часу, можемо завдячувати витривалості нашого народу. Незважаючи на всі трагічні переживання, залишилися ми вірними синами свого народу, дух предків додавав нам творчої сили і почуття єдності. Дня 12 лютого ми доказали, що ми достойні бути між вільними народами.

        З цього місця сердечне дякую нашому народові за те велике довір'я. Прирікаємо, що над своє життя будемо берегти його волю. Дякую всім братам-українцям за висловлення радості. Одночасно дякую і всім людям доброї волі, що тішаться нашими успіхами.

        Ми розбудуємо Карпатську Україну, з признанням повних прав і національним меншостям, щоб усі громадяни Карпатської України почувалися щасливими.

        З цієї нагоди не можу не згадати президента бувшої ЧСР, що скликав наш перший сойм. Вітаю всіх тих. що нас вітали з усіх країв. Вітаю його преосвященство д-ра Дениса Нарадія. апостольського адміністратора нашої греко-католицької єпархії, вітаю преосвященного владику Діонизія, єпископа православної єпархії, вітаю заступників урядів і нашого війська, вітаю наших українських братів з-за кордону, що прибули на відкриття нашого сойму, і всіх інших гостей.

        На основі статті V, Установчих зборів конституційного закону ч: 328 Зб. Зак. і Розп. відкриваю перше засідання сойму Карпатської України. (Оплески.)

        Сойм Карпатської України. — Л., 1991. —С. 61—63.




        ЗАКОН ПРО НЕЗАЛЕЖНІСТЬ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ

        15 березня 1939 р.

        Сойм Карпатської України ухвалив цей закон:

        § 1 Карпатська Україна є незалежна Держава.

        § 1. Назва Держави є: КАРПАТСЬКА УКРАЇНА.

        § 3. Карпатська Україна є республіка з президентом, вибраним Сеймом

        КУ, на чолі.

        § 4. Державна мова Карпатської України є українська мова.

        § 5. Барва державного прапору Карпатської України є синя і жовта, при чому барва синя є горішня, а жовта є долішня.

        § 6. Державним гербом Карпатської України є дотеперішній краєвий герб: медвідь у лівім червонім полі й чотири сині та жовті смуги в правому півполі. і ТРИЗУБ св. Володимира Великого з хрестом на середньому зубі. Переведення цього місця закону полишається окремому законові.

        § 7. Державний гімн Карпатської України є: “Ще не вмерла Україна...”.

        § 8. Цей закон обов'язує зараз од його прийняття.

        Українська суспільно-політична думка...
        —Т. 2.—С. 398.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.06.27 | АВ

          Дякую! (-)

  • 2002.06.26 | Shooter

    Re: Вопрос свидомим. 1939 год. Карпатская республика - это Украина?

    АВ писав(ла):
    > Никак не могу понять, как венгерские войска в 1939 уничтожали украинскую "Карпатскую республику" и где именно. И почему украинскую "Карпатскую республику"? Свидомые - просто молчат, линков нет, историография СССР этот факт замяла.
    >
    > Просветите?

    :): Ne "Karpats'ku respubliku", a "Karpats'ku Ukrajinu"

    A materialu pro ce v sotci mozhna znajty more. Jandex-om skorystajtes'.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.06.27 | Rostyk

      Re: Вопрос свидомим. 1939 год. Карпатская республика - это Украина?

      Shanovnyj Viktore!

      Nastil'ky vdalu vidpovid', jak "RTFM" pidshukaty spravdi vazhko. Vitaju!!! Tak, "manual" dijsno pomahaje. Chasom...

      Z povahoju,

      Rostyk


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".