МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Нужна помощь касательно голодомора

05/21/2005 | Петр Тарасевич
На одном из российских либеральных форумов я встрял в дискуссию на исторические темы и, в частности, о голодоморе. Кто-нибудь может мне помочь ответить на пару вопросов, которые мне там задали?

1) зачем был организован голодомор - цель, задачи, конкретная выгода организаторов и т.д.
2) почему сытый город не отреагировал - не знали? знали, но помочь не захотели или побоялись?
3) сколько погибло в процентах от общего числа населения УССР
4) было ли что-либо подобное в соседних областях России и Белоруссии

Спасибо

Відповіді

  • 2005.05.21 | Koala

    Re: Нужна помощь касательно голодомора

    >1) зачем был организован голодомор - цель, задачи, конкретная выгода организаторов и т.д.
    Сталін намагався взяти під контроль всі сфери життя в країні. В 20-і роки були ліквідовані "шкідливі елементи", такі, як священики, члени різних партій, дворяни, куркулі, націоналісти і т.ін. Селян в 29-30-31 роках позбирали в колгоспи. Але якщо в Росії це було сприйнято нормально - селяни Росії завжди жили общинами - то українські селяни виділялися, по-перше, індивідуалізмом, а по-друге, своєю українськістю - порівняно з русифікованими містами. Для тотального зрівняння треба було влаштувати нове переселення, але переселити 10-15 млн людей було фізично неможливо. Можна було почати фабрікувати справи, як це робилося потім з містами, але це було занадто довго. Можна було влаштувати щось типу війни на своїй території (деінде так і було). А можна було просто вивезти хліб і ще й отримати за нього гроші в кризовій Європі, що й було зроблено

    2) почему сытый город не отреагировал - не знали? знали, но помочь не захотели или побоялись?
    Знали, але не всі. Мій дідусь розповідав, що дізнався про те, що щось коїться, коли поїхав з Ленінграду, де тоді вчився, до рідного села довідку отримати - коли поїзд відходив з Харкова, міліція конфісковувала ВЕСЬ ХЛІБ у подорожніх - навіть бутерброди в студента. В місцевостях, де був голод, міста, звісно, знали, але див. п.1 - активних вже позабирали, повиганяли і постріляли, а інші боялися. І, до речі, місто не було таке вже "сите". Продукти були по картках, середня зарплатня була біля 300 рублів - при цінах, які Хрущов знизив вдесятеро (тобто "калбаса па два сємдєсят" коштувала 27 рублів за кг).

    3) сколько погибло в процентах от общего числа населения УССР
    Ніхто нормально не рахував. Якщо вважати населення СРСР на той час 150 млн, а жертвами голодомору 32-33 років 5 млн, маємо біля 3%, якщо 10 млн - відповідно - 6%. Зупинимося на 5%, але це дуже приблизно.

    4) было ли что-либо подобное в соседних областях России и Белоруссии
    Звісно, було - вся Кубань, Курська область. Ще раз: там, де люди були занадто самостійними.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.05.21 | Петр Тарасевич

      Re: Нужна помощь касательно голодомора

      Спасибо большое. Стало намного понятнее.

      Можно еще пару уточняющих вопросов?

      1) Коллективизация в СССР была в конце 20-х (у меня она ассмоциируется с 1927-1928 гг.), голодомор - спустя пять лет, т.е. тогда, когда коллективизация в целом была завершена. Насколько я понимаю, украинские крестьяне тоже уже были в колхозах и ломать их уже не нужно было. Возможно, я не прав (может, у меня даты перепутались?)

      3) население Украины тогда - ??? Даже если предположить сегодняшние 50 млн, 10 млн погибших - это каждый пятый. Такое не то что не заметить невозвожно, такое должно вызвать просто панику. На том же российском форуме кто-то сказал, что 20% умерших от голода - это цифры осажденного Ленинграда. О панике же в Украине в те года речь не идет. Более того, в городах о голодоморе могли не знали. Может ли это означать, что масштабы голодомора сильно преувеличены? Я тоже видел цифру 10 млн, и она как раз и вызвала эти вопросы. Пять миллионов, про которые Вы упомянули, звучит более умеренно, но я ее не видел - это какие-то подсчеты историков?

      4) Курск и Кубань. Можно ли ссылаться на эти регионы? Их жители подтвердят или там о голодоморе вообще ничего сегодняшним жителям неизвестно? Может, есть какой-нибудь мемориал или музей или книга?
  • 2005.05.25 | Габелок

    Re: Дуже прошу, прочитайте

    перш за все Роберта Конквеста "Жнива Скорботи" (є й російський переклад)

    http://zhnyva33.narod.ru/

    Потім, зайдіть сюди:

    http://www2.maidan.org.ua/n/famine/1037201204

    й сюди:

    http://www2.maidanua.org/news/index.php3?bn=maidan_famine&site=maidan
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.05.25 | Петр Тарасевич

      Спасибо! То, что надо (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".