Може, хтось знає про нац. відсоткові норми
07/09/2007 | Koala
В епоху застою в СРСР були відсоткові норми прийому на роботу за національною ознакою, це, здається, загальновідомо. Але хтось знає, коли і за яких умов вони запроваджувалися? Які саме вони були в різних республіках і областях, як змінювалися з часом? Бо мої знайомі старшого віку знають лише про факт існування таких норм, але не про їхнє точне значення (виявлялися вони лише за ознакою "в нас вже досить").
Відповіді
2007.07.11 | толя дейнека
думаю, якби вони були формалізовані, тобто зафіковані на папері
якби вони були формалізовані, тобто зафіковані на папері, це давно було б відомо і на цих відсотках колектив авторів потанцював би брудними ногами. Точно при прийомі у вузи існувала програма підтримки народів півночі і азії - але кого це сьогодні цікавить?якщо обмеження існували - скоріше вони були негласними, типа начальство мало дивитися, щоб установа не перетворювалася на заповідник етносу чи навіть якогось клану, просто пропорційно національному складу населення місцевості. Але така установка не завжди спрацьовувала.
Певно можна згадати ще, що згідно традиції (від Хрущова? скоріше Брежнєва) повелося, що перший секретар ніціонального утворення - представник титульної нації, другий секретар - росіянин.
2007.07.11 | Koala
Мого дідуся, українця з козаків, звільнили за...
одночасно український націоналізм і сіонізм - набрав євреїв в свій інститут понад квоту, а написати просто сіонізм на 100% українця - виглядало б занадто несерйозно, навіть для кінця 70-х.До речі, дідусь був "побутовим антисемітом" - любив на кухні порозповідати, до чого "ці жиди" країну довели, щоправда, щоразу уточнюючи, що мова йде не про його зятя (і мого батька).
2007.07.12 | Koala
Re: думаю, якби вони були формалізовані, тобто зафіковані на папері
толя дейнека пише:> якби вони були формалізовані, тобто зафіковані на папері, це давно було б відомо і на цих відсотках колектив авторів потанцював би брудними ногами.
Якби їх розсекретили
> Точно при прийомі у вузи існувала програма підтримки народів півночі і азії - але кого це сьогодні цікавить?
Ви певні, що існувала? Можете точно сказати, в чому вона полягала і звідки інфа?
> якщо обмеження існували - скоріше вони були негласними, типа начальство мало дивитися, щоб установа не перетворювалася на заповідник етносу чи навіть якогось клану, просто пропорційно національному складу населення місцевості.
Дивилося не керівництво, а 1-й відділ.
> Але така установка не завжди спрацьовувала.
> Певно можна згадати ще, що згідно традиції (від Хрущова? скоріше Брежнєва) повелося, що перший секретар ніціонального утворення - представник титульної нації, другий секретар - росіянин.
А в США заступник будь-якого начальника - негр або жінка, або хоча б латинос чи азіат (за виключенням того випадку, коли сам начальник з цього набору). Зверніть увагу )))
2007.07.20 | толя дейнека
Re: думаю, якби вони були формалізовані, тобто зафіковані на папері
Koala пише:> Якби їх розсекретили
думаю, з цим жодних проблем не було б. Наприклад, за часів уряду гайдара, чи якогось національного уряду в республіках. написане на папері і розповсюджене по установам не має шансів лишитися закритим.
> Ви певні, що існувала? Можете точно сказати, в чому вона полягала і звідки інфа?
упс. не знаю як цю інфу можна підняти зараз. Я просто помню, що до нашої групи в університеті привезли двох буряток, чи щось подібне - вони дуже поступалися в рівні і не могли б поступити разом з усіма. і вони не були блатними мажорками. Називали їх на жаргоні "нацменівська програма", чи щось подібне, але я не цікавився подробицями.
> Дивилося не керівництво, а 1-й відділ.
певно, так.
> А в США заступник будь-якого начальника - негр або жінка, або хоча б латинос чи азіат (за виключенням того випадку, коли сам начальник з цього набору). Зверніть увагу )))
можу тільки прийняти до відома ваше свідчення
2007.07.11 | Navigator
Кримських татар ще в 90-ті на роботу в Криму не приймали
У мого колеги жінка - кримська татарка.Закінчила технікум.
В Криму їй пропонували лише роботу в полях.
...
В військових і морських училищах євреїв "відсікали" на медичній комісії. Щоб не мучились на екзаменах.
2007.07.12 | igorg
Критична цифра загальновідома - 10%
Якщо менше, тоді етнос асимілює, або принаймні не справляє впливу на суспільство. Тому невигідний етнос розселяється по усюдах, щоб ніде цей відсоток не перевищувався, а вигідний навпаки заселяється компактно, щоб перевищував. Така схема була полонізації, така сама й схема русифікації. Українців з Холмщини росіяли по Польщі, щоб ніде не проживали компактно більше 10%. Росіян переселяли так само, а українців виселяли. Крім того було загальне перемішування за якого вигравала найчисельніша нація - російська.КПСС уважно відслідковувала цифри соціального складу населення скрізь і відповідно регулювала. От як саме це сказати важко. Бо із зрозумілих причин така інфа була закрита. Ці хлопці у важливих справах не любили залишати слідів. У них була своя феня, зрозуміла лише втаємниченим. Часто дзвінок чи фраза означала більше ніж усі офіційні документи, або навіть їх закреслювала.
2007.07.20 | Svitlana
Re: Може, хтось знає про нац. відсоткові норми
Такі норми і справді існували, і не лише в період застою. На них просто була побудована система - нарма на хліб (картки) і норма на нац. відсоток. В різний час і в різних місцях будувалась з різних вихідних позицій, відповідно і відсотки були різними. Більше того, в сучасній Росії і досі існують подібні норми, наприклад при прийомі до вузу. У МГІМО норма на українців - 5 осіб на курс. Інформація не таємна. Щодо практичного втілення цих норм та їх наслідків - спробуйте почитать Дмитра Солов'я. Він задавався питаннями наукового потенціалу у цьому відношенні (набір у вузи, подальший розподіл на працю за національною ознакою).2007.07.24 | stefan
ОІІМФ 1967р.
На факультет експлуатації морського транспорту було прийнято 7 груп-175чол.)рекордний набір.Тоді сильно розвивався флот, порти(Іллічівськ, Находка, Восточний, Южний).Євреїв було прийнято тільки 3чол.
-----------
Більш-менш ще приймали євреїв на 2 факультети:
-механізація портів
-гідротехннічний.
Ці спеціальності не мали плавпрактики і не "візувалися".
Ось чому Михайло Жванецький вчився на факультеті "механізація портів".
2007.08.02 | Koala
Дякую за відповіді
Тепер більш цікаве питання: чи могло бути так, що 1930-і роки в Україні в ГПУ-НКВС спеціально на керівні посади набирали більше євреїв, щоб викликати ненависть не до справжніх організаторів розкуркулення, голоду і чисток, а до євреїв?В мене виникло нічим не підтверджене (поки що) припущення, що автором відсоткових норм в СРСР був перший наркомнац - самі знаєте хто...
2007.08.05 | Svitlana
Re: Дякую за відповіді
Не думаю, щоб це від початку було спланованою акцією. Але розмови про євреїв/не євреїв тоді також були.2007.08.06 | Koala
А чому?
Зіштовхувати різні національності - чудовий спосіб ствердитися при владі.2007.08.06 | Svitlana
Re: А чому?
А тому, що, видається мені, якби це було хоч якось документально підтверджено, або хоч якось було можливо це обгрунтувати - воно уже було б обгрунтовано. Євреї на відміну від українців дуже скрупульозно ставляться до своєї історії, особливо у аспекті маніпуляцій на національних ознаках.2007.08.06 | Koala
Насправді ні.
Прискіпливістю в ставленні євреїв до історії навіть не пахне. Просто є група, яка заробляє на криках "як нас всі зневажають і принижують". Ця група створює враження, ніби євреї дуже уважно відстежуть власну історію. Коли ж іде про переваги для євреїв, то тут багато не заробиш - тому цю тему і не вивчають.2007.08.06 | igorg
То Ви погано знаєте комсистему. Найбільш важливі
а особливо практичні питання не мали паперового втілення . Ця система жила й діяла за спеціальною фенею. Можливо хтось це колись й дослідить, але це так. Як приклад. Мій родич був у таборі. І ось жо них прибуло декілька сот уніатських священників із мізерними термінами. Але усі знали, що жоден із них не виживе. Була усна команда - знищити. Через місяць нікого з них не лишилося. Жодних наказів і паперів. Тобто система працювала ідентично кримінальній системі. Там також паперів не пишуть . І, до речі, ці ситеми працювали дуже дружно. Кримінальна завжди виконувала і виконує замовлення КДБ (зараз певно ФСБ).Є багато й інших прикладів. Це дуже дивна й цікава для дослідника структура. Але це значно ближче до кримінального світу ніж до державного утворення. Це те, що називалося партійним кервіництвом країною.
Тому навряд чи Ви знайдете офіційні папери з цифрами про дискримінацію за якоюсь ознакою в часи розвинутого соціалізму. Кожен ясно уявляв, що з ним станеться, якщо такий папірець випливе у світ широкий. І боялися не когось, а власних тофаріщей . Конкуренція була дуже висока.
2007.08.07 | Svitlana
Може15 років спеціалізації на ХХ столітті і малувато,
але в мене вже склалося певне уявлення про принципи, і, що саме цікаве, як на мене, механізми функціонування тоталітарної системи радянського зразка. Останні років п'ять воно вже навіть трохи гнітити почало. Мабуть буде книжка врешті про методи функціонуання системи.igorg пише:
> а особливо практичні питання не мали паперового втілення . Ця система жила й діяла за спеціальною фенею. Можливо хтось це колись й дослідить, але це так. Як приклад. Мій родич був у таборі. І ось жо них прибуло декілька сот уніатських священників із мізерними термінами. Але усі знали, що жоден із них не виживе. Була усна команда - знищити. Через місяць нікого з них не лишилося. Жодних наказів і паперів. Тобто система працювала ідентично кримінальній системі. Там також паперів не пишуть . І, до речі, ці ситеми працювали дуже дружно. Кримінальна завжди виконувала і виконує замовлення КДБ (зараз певно ФСБ).
> Є багато й інших прикладів. Це дуже дивна й цікава для дослідника структура. Але це значно ближче до кримінального світу ніж до державного утворення. Це те, що називалося партійним кервіництвом країною.
> Тому навряд чи Ви знайдете офіційні папери з цифрами про дискримінацію за якоюсь ознакою в часи розвинутого соціалізму. Кожен ясно уявляв, що з ним станеться, якщо такий папірець випливе у світ широкий. І боялися не когось, а власних тофаріщей . Конкуренція була дуже висока.
Значною мірою Ви праві, щодо партійного керівництва. І розраховувати на те, що буде віднайдено папірец де чорним по білому буде написано "дискримінація за національною ознакою. відсоткові норми" є щонайменьше наівним.
Але ж зовсім без паперів система також працювати не може. Треба лише вміти їх читати. Тому й говорила я про обгрунтування, а не про віднайдення в архіві якогось остаточного папірця. Історія взагалі, навіть безвідносно до тоталітаризму, на певному етапі нагадує складання мозаїки. Зможеш побачити у величезній кількості різних папірців самі ті, що потрібні і склати їх до купи - отримаєш результат, картину певного перебігу подій, з причинами та наслідками. Тому й пропонувала спробувати поскладати окремі наявні відомості про застосування подібних норм - практичні результати так би мовити їх застосування. Можливо щось у тому процесі і вималюється.
Наведений вами приклад зі священниками також підлягає обрахунку, між іншим. Маючи дані про результат - тотальну смертність в мінімальні терміни, приналежність до однієї партії ув'язнених, соціальну ознаку і ще деякі елементи, підтвердивши всі ці дані висновок про існування або не існуванняя наказу на знищення цілком можливо обгрунтувати.
2007.08.07 | Koala
Не зовсім так.
Приклади непорівнювані. Так, були неписані правила і накази. Але вони виконувалися або якщо були разові (як-от вбити когось), або якщо із центру постійно стежили за виконанням (тому всі накази Сталіна виконувалися). Але припустити, що десятиліттями перші відділи по всьому Союзу набирали по нац. нормам, не маючи цих норм перед очіма... якось занадто складно.2007.08.08 | igorg
Абсолютно сучасний приклад, але персони ті самі
Як ілюстрація, як це працює.В нашому місті йде боротьба з несплатою за комунальні послуги. Мер сидить на фірмі, що є посередником в оплаті між людиною і ЖКК .
Отже, всі керівники звітують про стан оплати. Для цього вони вимагають від працівників подати інфу про сплату. Оскільки це іна приватна то заставляють писати заяву, що я такий-то бажаю, щоб на підприємство передавали інфу про стан сплати мною за ком.послуги. Не бажаючих писати, а також тих, хто має борги звільняють, або не беруть на роботу. Це загальновідомо. Але ЖОДНИХ документів, що підтверджують такий стан речей ви не знайдете. Це характерна особливість бандитської влади. Вони діють за неписаними законами й правилами.
І, звісно, було б дуже гарно, якби таки ці неписані закони, правила і т.п. було досліджено і оприлюднено. Приблизно як досліджено функціонування кримінального світу. Надто це близько.