Західні дипломати постійно називали царських послів “les Ambassadeur...">
МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

як називали себемешканці Московії до Петра/Катерини?

05/18/2010 | +O
Слава Ісусу Христу!
постійно читаю про те, що називалися "Московія", але у якості доказу приводяться документи західного походження. От наприклад http://tsn.ua/article/print/analitika/na-gorodi-buzina.html:
> Західні дипломати постійно називали царських послів “les Ambassadeurs Moscovіtes”, бо Московія прийняла назву “Россія” лише за царя Петра І. Народ називали московитянами до ХVІІІ ст. Італієць Гуагніно у праці “Sarmatіae Europae descrіpto” (1581 р.) виразно розмежовує назви “Polonіa, Russіa, Lіvonіa і Moschovіa”. Те саме бачимо на усіх картах аж до початку ХІХ ст.. А ще до XVІІ ст. картографи називали Московію Татарією. Голландський географ Ніколас Вітсен склав карту Московщини “Нова Ландскарта Північної і Східної Татарії 1687 р.”, а згодом написав книжку “Північна та Східна Татарія”, яку присвятив Петру І.

> 1716 р. в Нюрнберзі видано “Atlas novus”. Ціла територія від Сяну аж до Дніпра позначена як “Russіa Rubra”, а нижче дописано “Ukraіna” на противагу до північних земель, названих там “Russіa Moscovіtіca”. У словнику “Baudraud”, виданому в Парижі 1701 р. під назвою “Ukraіne і Russіe”, читаємо про Україну-Русь від Чорного моря до Львова. Московія зветься тут “Moscovіta”. Шарль Монтеск’є у творі “Про дух законів” (1748) постійно вживає термін Московія. Подібних прикладів безліч.

> Навіть після перейменування Петром І 1721 р. “Московського царства” на “Россійскую імперію” в Західній Європі ще довго трималися старі традиційні терміни “Московія” і “московити”. Ще 1869 р. французький політик К. де Ламар писав: “В Європі існує народ, забутий істориками, – народ русинів. Цей народ має свою історію, відмінну від історії Польщі та ще відміннішу від історії Московщини. Він має свої традиції, свою мову, окрему від московської і польської, має виразну індивідуальність, за яку бореться. Історія не повинна забувати, що до Петра І той народ, який ми називаємо рутенами, звався руським, або русинами, і його земля звалася Руссю і Рутенією, а той народ, який ми нині звемо руським, звався москвинами, а їх земля – Московією. В кінці минулого століття всі у Франції і в Європі добре вміли відрізняти Русь від Московії”. Сучасний французький історик Фернан Бродель у праці “Матеріальна цивілізація, економіка і капіталізм, XV–XVІІІ ст.” постійно називає допетрівську Росію терміном Московія.

> Катерина ІІ “височайшім повелєнієм” дарувала московському народу ім’я “русскіє” і заборонила йому вживати ім’я “московитяни”. Цариця виступила проти офіційного вживання етноніма “москалі”: “Ім’я Московія, Москов, Москаль, Москвич зовсім недавно (!) від сутнього незнання або ж від сусідньої зависті (!) прийнято”. А тим часом у деяких країнах Європі й досі навіть тарганів називають „москалями”.



існують якісь документальні свідчення про їхні самоназви??

Відповіді

  • 2010.05.19 | igorg

    Так вони й самі це ніби як не заперечують


    Название: О том, как росло Московское княжество и сделалось Русским царством
    Автор: Константин Бестужев-Рюмин
    Издательство: С.-Петербург: Типография Товарищества «Общественная польза»
    Год: 1866
    Страниц: 170
    Формат: djvu/pdf
    Размер: 5,6/12,8 MB
    Качество: хорошее
    Язык: русский
    История возвышения Москвы в лаконичном и последовательном изложении крупного русского историка.

    Константин Николаевич Бестужев-Рюмин (1829-1897) - известный русский историк XIX века, долгое время он возглавлял кафедру русской истории в Петербургском университете. В понимании русской истории Бестужев-Рюмин в основном разделял идеи С. М. Соловьева. В своих исследованиях он строго придерживался принципа всестороннего изучения явлений прошлого, строго научного объективизма, опорой которому служат предварительная критика и тщательный анализ фактов. Бестужев-Рюмин придавал большое значение источникам как самостоятельному объекту изучения, то есть тому, что впоследствии сложилось в специальную историческую дисциплину - источниковедение. Он неоднократно высказывал мысль о том, что материалом для историка служат не только исторические факты, описанные в летописях и грамотах, но и сами эти летописи и грамоты, поскольку в них выразились понятия известного времени, что черпая из источников сведения, необходимо изучать и воззрения писавшего.

    Обладая прекрасной памятью при обширной начитанности, Бестужев-Рюмин был хорошим рассказчиком: стройная концепция, живые, яркие образы, прочувствованные характеристики придают дополнительный интерес его работам, которые в плане стиля и доступности изложения выгодно отличаются от сочинений многих его коллег. Предлагаемую сегодня Вашему вниманию работу с весьма «говорящим» названием «О том, как росло Московское княжество и сделалось Русским царством» энциклопедический словарь Брокгауза-Ефрона охарактеризовал как «выдающийся рассказ».

    http://natahaus.ifolder.ru/3544994


    Название: Московское царство
    Автор: Георгий Владимирович Вернадский
    Формат: html
    Размер: 1.15 MB
    Серия или Выпуск: Серия «История России», книга 5

    Серия «История России», книга 5

    Аннотация
    «Московское царство» – книга, завершающая «Историю России» Г.В.Вернадского. Автор повествует о событиях отечественной истории от эпохи царствования Ивана Грозного до Смутного времени и восхождении на престол и утверждении династии Романовых. На основе обширного круга источников, читатель знакомится с определяющими тенденциями экономической, социально-политической и культурной жизни России этого периода.

    http://natahaus.ifolder.ru/250009
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.05.19 | +O

      Re: Так вони й самі це ніби як не заперечують

      дякую. п.Ігоре. Так розумію, там (де книги) потрібна реєстрація, але перше, аніж цьому приділяти мій час.., можливо Ви читали і мене можете зорієнтувати: мене цікавить не так, чи російські історики розрізняють Московію і Росію (від якої, власне, до нині їхня самоназва "русские"), як те, чи існують свідоцтва називання "самих себе так-то і так-то" жителями Московії (яких ми назагал називаємо "московитами"). Ну, наприклад, можемо говорити про назву Україна, але людність усвідомлювала себе "русинами" (тощо). А як там: також "русини"??
      Вибачте, що займаю Ваш час, просто хотів би в цьому питанні розібратися, а час свій готовий присвятити, якщо зорієнтуєте де шукати
      З повагою
      о.Олег Жаровський
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.05.19 | Isoлято

        Можливо, Вас це здивує, але в середньовічній Європі...

        ...(та, мабуть, і в світі) мало який народ САМ СЕБЕ називав так, як його називають сусіди.

        А як називали? Найкращим прикладом, мабуть, можуть слугувати литвини (нинішні білоруси), які себе, німудрствуя лукаво, називали ТУТЭЙШЭ. Про те, що подібна практика існувала у інших народів, свідчить, між іншим, самоназва німців... А як себе називали мешканці Московії, дізнатися досить важко, бо мови, які тоді існували на тій території, майже повністю винищені і замінені "аднім опчіпанятним їзиком". Я припускаю, що велика частина московитів називала себе "ерся (ерзя)" або "рєзя", і назву "русскіє" впровадили саме тому, що вона була співзвучною, тож доволі швидко "пріжилас".
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.05.19 | +O

          не дивує. Дуже дякую за відповідь, але

          шукаю саме документальні свідчення тих років. Бажано - визнавані офіційною історіографією. навіть, якщо це буде "тутейші" - потребую слова, яке фіксує мову того народу і т.д.
          З повагою
          о.Олег
        • 2010.05.19 | igorg

          Пошукайте оригінал (точніше близький до

          оригіналу) переклад записів Афанасія Нікітіна. Там дуже багато цікавого, такого чого адаптований до шкільних підручників переклад і близько не містить. http://www.hrono.ru/dokum/1400dok/za3morya.html
          В тексті він називає Русь як свою землю. Втім чи так було в оригіналі сказати важко оскільки лишилися тільки переписані варіанти.
      • 2010.05.19 | igorg

        З посилань можна качати без реєстрації

        з тих що в дописі. Робота Бестужева, це початок 19 століття й тоді така постановка питання нікого не шокувала. Якщо говорити про більш ранні часи то важко знайти писемних московитів поза державним офіціозом. Здається історична міфотворчість в Московії розпочалася вже за Івана Грозного. А створити міф про Русь-Росію Петра й наступників надоумили німці, аби Петро мав можливість увійти до Європи не як азіат, нащадок Чингісхана й Батия, а ніби-то як нащадок Київської Русі. Взагалі з руссю багато проблем бо існує ціла низка назв з добавкою Русь. З того що я читав виходить так, що після нашестя Батия й руйнації Київської Русі ніщо більше руссю аж до того часу як почалася Московська імперія не називалося. Навіть коли кажуть про ярлик Невського то й то не на Русь а на Київські землі.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.05.20 | +O

          Re: З посилань можна качати без реєстрації

          > ... поза державним офіціозом.
          а офіціоз завжди писав про землі а не про народ, як я розумію...
          Дякую за посилання
          З повагою
          о.Олег


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".