МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА

02/08/2003 | Майдан
У вівторок 11 лютого на сайті “Майдан” відбудеться інтернет-конференція всесвітньо- відомого американського вченого Джеймса Мейса– дослідника голодоморів , які відбулися протягом першої половини XX століття. в Україні . Інтернет конференція розпочнеться о 12.00 за київським часом.

Всі , хто хоче прийняти участь в цій конференції можуть вже зараз поставити запитання у відповідну тему, яка відкрита на вільному форумі сайту Майдан http://maidan.org.ua/go/free

Джеймс Мейс є автором фундаментальних праць з проблеми голодоморів в Україні, у свій час працював у спеціальній комісії Конгресу США, яка вивчала це питання

Відповіді

  • 2003.02.08 | Ihor

    В якому році була створенна вищезгаданна комісія?

  • 2003.02.08 | Ihor

    Хто був ініціатором створення комісії?(-)

  • 2003.02.08 | Ihor

    Що є результатом роботи комісії?

  • 2003.02.08 | Ihor

    Чому вас зацікавила тема голодоморів?(-)

  • 2003.02.08 | Ihor

    Чи ви розумієте українську мову?(-)

  • 2003.02.08 | Ihor

    Як український уряд сприяє вашій роботі?(-)

  • 2003.02.08 | Ihor

    Чи ваші роботи перекладенні на українську мову?(-)

  • 2003.02.08 | Ihor

    Які українські університети вас запрошували читати лекції?(-)

  • 2003.02.08 | Ihor

    Як дослідження голодоморів змінило ваш світогляд?(-)

  • 2003.02.08 | KVN

    Как Вы думаете, не повторяться ли эти событи снова?

    Как Вы думаете, в свете новых имперских замашек России и национал-предательской политики власти, не повторяться ли эти событи снова?
  • 2003.02.08 | vujko

    Чи вважаeтe Ви, що голодомор налeжить лишe iсторii?(-)

  • 2003.02.08 | vujko

    Який слiд, на Вашу думку, лишив голодомор в украiнськiй

    суспiльнiй свiдомостi?
  • 2003.02.08 | vujko

    Що e причиною фeномeну запeрeчeння голодомору?(-)

  • 2003.02.09 | Гайди До Байди

    Re: Чи США якось посприяли голодомору в 1932-33 рр.?

    Чому США небавом по Великому Виморенню в 1932-33 рр. визнали СССР?
    Хіба це не була така сама непослідовність, що властиво довела до Другої Світової Війни? Бо як відомо, без Сталінської підтримки, Гітлер не зміг би таким чином озброювати Третій Райх, котрий, таким чином, ставши світовою загрозою?

    Чому нині ще такі розбіжності у різних джерелах про число виморених українців, десь від чотирьох до тринайдцятьох мільйонів?

    Чи це у нашій сучасності ще прийнятно, що державні мужі Російської Федерації знижають число виморених українців у штучних голодах та привселюдно твердять ніби виморені українці по теперішніх землях Російської Федерації, як ось по Поволжі, були властиво росіяни, щоб за таким твердженням закривати справжні причини штучних голодів, а саме утвердження Московського Самодержавства?

    Хто і котрі приводи винні в тому, що штучні виморення дотепер не гаразд досліджені та ніхто не притягнутий до відповідальности? Чи це були лише природні стихії? Чи радше тому, що перші голоди виникали в урожайній Україні щойно в російських губерніях, як наслідок російської займанщини?

    Відомо, що вперше Ленін пізнав дієвість голоду, щоб тримати йому ворожі верстви населення в послусі.Тому в 1921 р. при неврожаї він крізь його комісарів стягав понадмірні харчподатки. У виморенні в 1932-33 рр. ніякий неврожай не був та Москва продала за безцін багато збіжжя США і Канаді. Навіть, змогли б застановлятись, що США допомогла сталінізації України, коли і згадувати американську допомогу не тільки в побудові Дніпрельстану. Отже, чи за таким спогляданням, це було б справедливо мовити про якесь посприяння США в упослідженні українства?

    Бернд Сенчук
  • 2003.02.10 | Andrij

    На вашу думку, які причини того, що Верховна Рада на 12 році

    незалежності досі не провела розслідування фактів геноциду українців 1933 року? Чи є в цьому провина президентів Кучми та Кравчука?
  • 2003.02.10 | Andrij

    Чи перекладені українською документи комісії Конгресу США

    з питань Голодомору? Чи доступні це документи для пересічних громадян в Україні?
  • 2003.02.10 | Roller

    Сколько русских погибло от голодоморов? (-)

  • 2003.02.10 | НеДохтор

    >> Info: Про Джеймса Мейса (+ фото)

    Думаю, що до початку прес-конференції не завадить загальна інформація про Джеймса Мейса.

    Фото і стаття тут:
    http://cn.com.ua/N202/culture/anniversary/anniversary.html
    нижче передрук (+) ще одна стаття.

    "Столичные Новости"
    электронная версия
    №06 (202) 19-25 февраля 2002
    ----------------------
    DANCING WITH WOLVES
    © Микола Рябчук

    Видному украинскому (и немного американскому) историку Джеймсу Мейсу исполнилось 50.

    «Танцующий с волками» — так назывался весьма популярный американский фильм, прошедший лет десять назад по всем кинотеатрам мира. Вопреки расхожим, в том числе голливудским, стереотипам, но в полном согласии с модной тогда (до 11 сентября 2001 года) политической корректностью, «хороший белый» в том фильме решительно становился на сторону индейцев в их отчаянном (и безнадежном) сопротивлении «плохим белым», огнем и мечом утверждающим на очередном континенте все преимущества своего «прекрасного нового мира».

    Американцы шутя называют таких «more native than the natives» — «более местный, чем местные» (native также означает «коренной», «здесь рожденный»). Канадский профессор Мирослав Шкандрий, регулярно привозивший в Украину своих студентов-славистов на летнюю языковую практику, рассказывал как-то, что в каждой группе всегда находилось несколько индивидов, не желающих возвращаться. Сии индивиды за несколько недель успевали столь плотно врасти в местную среду, что никакие преимущества развитой демократии и массового потребления их уже не прельщали. Профессору обычно стоило большого труда убедить «отщепенцев», что они все-таки обязаны в полном составе вернуться домой. А уж там, побеседовав с мамами-папами и прочими родственниками, каждый волен вернуться обратно, в полюбившуюся им страну, к туземным друзьям и подружкам.

    Джеймс Мейс, однако, сделал свой выбор уже в совершенно зрелом возрасте, имея за спиной диплом магистра в Мичиганском университете у авторитетнейшего профессора Романа Шпорлюка, докторат в Гарварде, солидную монографию «Коммунизм и дилеммы национального освобождения: национал-коммунизм в Советской Украине, 1918—1933» (Кембридж, 1983), опыт преподавания, семейный опыт (не совсем, впрочем удачный), а также еще один, весьма специфический опыт, который, быть может, как раз и сыграл впоследствии решающую роль в его экстравагантном украинофильском выборе.

    На протяжении нескольких лет Джеймс Мейс работал в специальной комиссии, созданной американским конгрессом для расследования обстоятельств организованного большевиками в 1932—1933 годах искусственного голода в Украине. Работа предполагала не только изучение архивных материалов, то есть всевозможных (впрочем, весьма ограниченных в то время) исторических источников, но и опрос живых свидетелей, волею судеб оказавшихся в Америке и Канаде. Можно себе представить весь ужас, который пришлось пережить этим людям и который пришлось сопереживать вместе с рассказчиками американскому исследователю, имевшему до того сугубо теоретические представления о специфике советского коммунизма и большевистской политики по отношению к Украине. Даже если это и совпадение, оно по-своему символично: два украинских исследователя, попытавшихся в разгар перестройки сделать то же самое в Украине (впрочем, без какой-либо поддержки со стороны местного верховного «конгресса»), вскоре умерли друг за другом от разрыва сердца.

    Сотни свидетельств, собранных Джеймсом Мейсом и его сотрудниками, составили многотомную Белую книгу о крупнейшем сталинском преступлении в Украине. Выводы комиссии позволили убедительно опровергнуть утверждения советской пропаганды и близких к ней американских ученых-советофилов, на протяжении десятилетий отрицавших сам факт геноцида, его масштабы и ответственность за него советского руководства. Быть может, именно тогда, во время этой нечеловечески жуткой эксгумационной работы, доктор Мейс перешел невидимую, но жестко установленную черту, отделяющую его, «белого» человека, от далеких и мало кому интересных «индейцев».

    Вот уже почти десять лет он живет в Киеве, где обзавелся семьей, друзьями и множеством профессиональных и общественных «нагрузок», которые пытается усердно исполнять с американской педантичностью в нашем отнюдь не педантичном обществе. Он редактирует англоязычные версии газеты «День» и журнала «Полiтична думка», преподает (по-украински и по-английски) в Киево-Могилянской академии, пишет научные статьи и блестящие газетные колонки. Он приучился жить скромно, по-нашенски, на одну, как говорится, зарплату (хотя, впрочем, и три-четыре украинские зарплаты — это все равно меньше, чем одна «нормальная», западная); приучился носить в морозы кроликовую шапку-ушанку и хлестать водку straight-up, то есть не разводя никакой американской гадостью вроде тоника или кока-колы.

    Но главное: он научился понимать Украину, как мало кто из его соотечественников, да впрочем, и самих украинцев. Он не испытывает никаких иллюзий по отношению к украинской власти и созданной ею системе, он весьма критичен в своих статьях, но в то же время — очень деликатен в формулировках и осторожен в прогнозах. Он знает, что и сколько пришлось пережить этому обществу, и понимает, что для излечения глубочайших психических травм и социальных неврозов нужно время, терпение и все еще отсутствующее в Украине компетентное врачевание. Сталинизм осуществил в стране своеобразный антиотбор, негативную селекцию: выжили отнюдь не самые лучшие, честные, трудолюбивые, смелые, инициативные. Скорее наоборот: все мы — наследники далеко не самого лучшего генетического материала. Не осознав этого, мы вряд ли исцелимся.

    ...Как-то в конце 1992 года мы мчались с Джимом поздней ночью по пустынной автостраде из Чикаго в Урбану-Шампейн, где он в то время работал в Иллинойском университете. Болтали о разном, соскальзывая с англо-украинского суржика на украинско-английский и обратно. И вдруг я узнал, что среди предков Джима не было никаких украинцев, никаких славян. Но зато — зато! — была прабабушка-индианка!

    «Dancing with wolves!» — сказал я, имея в виду его странные украиноведческие наклонности.

    Мы засмеялись. Мы еще не подозревали тогда, что его забавное хобби может вдруг стать смыслом большой и по-своему замечательной жизни.
    ----------------------


    (+)

    http://kreschatic.kiev.ua/?id=2109&page=2
    Свідчення очевидців голодомору і досі під арештом
    Наталя ЗІНЧЕНКО
    “Хрещатик”
    №98 (2109), вівторок, 9 червня 2002 року

    ----------------------------
    ...
    Вже є Указ Президента “Про відзначення 70-ї річниці голодомору в Україні” в листопаді 2003 року. Члени асоціації сподіваються, що до цієї дати збудують Пантеон. А ще вони мають надію зняти арешт і передати до архіву 15 томів і 120 аудіо-касет із записами свідчень очевидців, наданих сенатською комісією США урядовій делегації України ще десять років тому. Збираються також опублікувати тритомник Джеймса Мейса, який розшифрував ці касети.

    На жаль, подружжя Маняків не дожило до цього дня. Трагічно загинув Володимир, а невдовзі раптово померла Лідія. Очолив організацію в 1994 році юрист, народний депутат України, голова Української республіканської партії Левко Лук’яненко. Багато років поряд із ним працюють Олександра Веселова, Василь Марочко, Павло Оробченко, Дмитро Каленик, Наталя Суходольська, Юрій Писаренко, Любов Стасів. До ювілею Кабінет Міністрів вручив їм Подяки. Закінчилися урочистості процесією до пам’ятного знаку жертвам голодомору на Михайлівській площі і молебнем у пам’ять загиблих.

    ...
    ----------------------------
  • 2003.02.10 | Navigator

    Чи не слiд нам брати приклад з евреiв, якi спромоглися

    сповiстити про свою трагедiю всьому свiту i цим закласти надiйний фундамент державностi i зробили заштрих проти антисемiтизму.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

      Re:Господь дає нам вчителів ЧЕРЕЗ ВОРОГІВ, але ми НЕ ВЧИМОСЯ(-)

  • 2003.02.10 | Пані

    Питання до доступ до совіцьких архівів

    Шановний пане Мейз, чи є в вас проблеми із доступом до архівів КПРС та НКВС в Москві? Чи вдалося вам отримати матеріали стосовно голодомору звідти? Чи були перешкоди і хто перешкоджав? Дякую.
  • 2003.02.10 | Майдан

    Джеймс Мейс: Політичні причини голодомору в Україні (1932—1933рр

    Текст цієї праці, надрукованої в Українському історичному журналі у 1995 році, Ви можете прочитати є Бібліотеці "Майдану"

    http://maidan.org.ua/n/lib/1044901106
  • 2003.02.10 | Мартинюк

    Як Ви можете пояснити "арешт" документів наданих Конгресом США

    Як Ви можете пояснити ( прокоментувати) фактичний арешт 15 томів і 120 аудіо-касет із записами свідчень очевидців, наданих сенатською комісією США урядовій делегації України ще десять років тому. Чому українські дослідники до цього часу не можуть користуватися цими матеріалами. Чим пояснює влада таку свою поведінку ?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

      Re: Як Ви можете пояснити "арешт" документів наданих Конгресом США

      Перепрошую:ПРОСТО, ТЕРОР ПРОДОВЖУЮТЬ ВІДОМІ СИЛИ - моє пояснення ...
  • 2003.02.10 | Cikavy

    Chy nadashe Maidanu rezul'taty doslidzhen' ?

    Rezul'tativ roboty komisii ta inshyx dokumental'nyx pidtverdzhen'
    Holodomoru.

    Shchob vony buly na cjomu web-sajti dostupni vsim.
  • 2003.02.11 | Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

    Re: ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА

    Пане Джеймсе! Чи Ви вірите, що сьогодні Україна незалежна держава в якій не продовжується антиукраїнський масивний і масовий терор, розпочатий в 33-тьому році?
    Буду вельми вдячний за відверту (як завше!) з Ваших непорочних уст відповідь.
    З пошаною, Вадим Смогитель
  • 2003.02.11 | petro voitsekhovsky

    your view on Ukraine's advances to liberal democracy

    Dear Prof. Mace,

    Ukraine seems to be the only country whose post-communist history allows most contraversial interpretations. Many (e.g. the US Government) have consistently listed it among "new democracies", while others have called it names like a "rent-seeking state" or an "executive-branch syndicate wrapped in the legitimacy of a nation". There is no question that Ukraine has less political freedom today than it had, say, ten years ago. On the other hand, the agenda of today's big political debate is moving towards classical liberalism agenda ("honest" capitalism, rule of law, political freedoms).

    How would you assess Ukraine's advances towards liberal democracy over the last 10 years? Would you agree to interpret the stand-off between pro-Kuchma politicians and Our Ukraine as a stand-off between the rent-seeking state and the emerging forces of liberalism?

    Respectfully,

    Petro Voitsekhovsky
    Graduate Fellow
    Department of Government and Politics
    University of Maryland
    e-mail: pvoitsekhovsky@gvpt.umd.edu
  • 2003.02.11 | Stan

    Чому взагалі потрібно досліджувати геноцид?

    Певно, це запобігає повторенню страшних сторінок історії...
  • 2003.02.11 | David Marples

    Re: ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА

    Greetings Jim,

    Please assess the comments of Mark Tauger regarding the relatively poor Soviet harvest of 1932 and the reported efforts of the Soviet state to alleviate shortages. Is this a valid argument?

    David
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Clevinger

      Re: 30-е годы - не 40-е и не 50-60-е

      Принимаете ли Вы в своих построениях во внимание, что идеологией 30-х годов было не "Россия - родина слонов", а "выше знамя пролетарского
      интернационализма"?
  • 2003.02.11 | Моругін

    Що таке геноцид?

    Геноцид - це знищення представників однієї нації представниками іншої, чи будь-яке нищення за расовою, чи національною ознакою?
  • 2003.02.11 | Моругін

    Яка все ж таки мета голодомору?

    Як по-вашому, у чому полягала мета Кремля, коли він влаштовував штучний голод в Україні. Чи була мета знищити людей? Чи не став голодомор наслідком простої байдужості керівництва компартії до власного народу? Чи не став голодомор наслідком бюрократичних перекручень сталінської політики?
  • 2003.02.11 | Serhiy Hrysch

    Як з Вами зв"язатися після конференції? Імейл? (х)

  • 2003.02.11 | Serhiy Hrysch

    Центр Дослідження Голодомору

    Які є основні центри дослідження Голодомору?

    Уряд України наступного року буде вшановувти пам"ять Голодомору спорудженням монументу жертвам Голодомору. Існують пропозиції по відкриттю постійного Дослідницького Центру Голодомору, які є у євреїв, поляків і інших. Як ви до цього ставитесь? Чи це "реальна справа"? З чого треба починати, на Вашу думку?

    Метою подібного центру могли б стати збирання свідчень, збирання інформації щодо тих, хто був його організаторами і виконавцями, підготування судової справи щодо винуватців Голодомору.

    Один член моєї родини загинув внаслідок Голодомору. Інші спаслися тим, що жили у містах.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Мейс

      Re: Центр Дослідження Голодомору

      Єдиного центру дослідження голодомору в Україні немає. Були спроби створення Унраїнського народного інституту дослідження геноциду у 1993 році. Був опублікований проект, програма, статут, схему такого центру. Навіть ця оргснізація пройшла реєстрацію в Печерському райвиконкомі, та, на жаль, ця ідея не отримала жодної фінансової і ідеологічної підтримки ні з боку держави, ні з боку громадських іституцій. Так, що я залишився директором інституту без інституту. Проте слід зазначити, що в цій галузі працює ціла армія українських науковців як в столиці так і в регіонах. Думаю, що це питання постане завтра на слуханнях у Верховній Раді, як і питання меморіалу. Моє ставлення до створення пам"ятника чи меморіалу загалом позитивне. Проте спершу треба, щоб ця ідея стала не лише справою групи патріотів, а справою всенародною.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.11 | Адвокат ...

        Скільки шансів є. що

        Мейс пише:
        > Єдиного центру дослідження голодомору в Україні немає. Були спроби створення Унраїнського народного інституту дослідження геноциду у 1993 році. Був опублікований проект, програма, статут, схему такого центру. Навіть ця оргснізація пройшла реєстрацію в Печерському райвиконкомі, та, на жаль, ця ідея не отримала жодної фінансової і ідеологічної підтримки ні з боку держави, ні з боку громадських іституцій. Так, що я залишився директором інституту без інституту. Проте слід зазначити, що в цій галузі працює ціла армія українських науковців як в столиці так і в регіонах. Думаю, що це питання постане завтра на слуханнях у Верховній Раді, як і питання меморіалу. Моє ставлення до створення пам"ятника чи меморіалу загалом позитивне. Проте спершу треба, щоб ця ідея стала не лише справою групи патріотів, а справою всенародною.

        ... ця ідея стане всенародньою справою? І скіко часу на те піде? Може я ся помиляю, однак, ґрунтуючи сь на поточній практиці української влади, все те буде зведене до чергового "хвармального міроприємства". :(:
  • 2003.02.11 | Serhiy Hrysch

    Завтра слухання у Верховні Раді щодо Голодомору

    Які ефективні кроки може зробити наш Парламент для вшанування для вшанування жертв Голодомору і непущення його повторення?

    Які б кроки зробили б Ви (Ваш Конгрес США), якщо таке трапилося б у США?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Мейс

      Re: Завтра слухання у Верховні Раді щодо Голодомору

      Я запрошений на слухання. Ваша тема настільки цікава, наскільки і всеосяжна. Не все залежить від парламенту, не все залежить від Президента. Втім, єдине, що можна і треба зробити уже зараз - це визнати факт штучного голодомору на законодавчому рівні. Є ще у мене одна заповітна ідея, у день памёяті жертв голодомору виставити у вікнах тим, що знають і пам"ятають, свічку у вікні. Ця акція не буде помпезною, ні плакатною. Це буде народний день пам"яті.
  • 2003.02.11 | James Mace

    Re: ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА

    ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА (192) Майдан ®. 08-02-2003 18:33
     В якому році була створенна вищезгаданна комісія? (16) Ihor . 08-02-2003 19:52
     законодавство, яке створило комісію було прийняте у 1984 році. Починав практику в 1986 році.
     Хто був ініціатором створення комісії?(-) (5) Ihor . 08-02-2003 19:54
     Громадська група «Американці в обороні людських прав в Україні» почала збирати підписи американців українського походження на петиції в 1983 році, коли були різні акції присвячені 50-річчю голодомору, отримали широку підтримку організацій української громади США, американського єврейського комітету та пізніше в Конгресі. Позаяк тодішній президент Рейган був проти комісії такого типу на грунті американської Конституції, Комісія була створена не окремим законом, а як додаток до загального бюджету уряду та була у попередніх рішеннях Верховного суду США для так званих гібридських комісій і отже була у повній відповідності з американською Конституцією. Треба підкреслити, що література, яка бачить створення цієї комісії, як частини загальної рейганівської кампанії проти СРСР, як імперії зла, не відповідає фактам.
     Що є результатом роботи комісії? (6) Ihor . 08-02-2003 19:56
     Хоч, на превеликий жаль, ніякого публічного чи наукового резонансу до її роботи майже не було, крім як в українській американській громаді, Комісія опублікувала два томи публічних слухань, де члени комісії слухали осіб, які пережили голодомори (1987-88), Рапорту Конгресові (1988) як її підсумкової роботи та три томи усних свідчень оригінальною мовою (1990). Хоч мало хто читає офіційні рапорти, екемпляри мають бути в кожному сховищі урядових документів у кожному американському штаті. Ми не сподівались, що розпад СРСР відбудеться так скоро, але ми знали, що рано чи пізно якась Українська держава буде існувати і ми хотіли залишити для майбутніх українських істориків підхід до розуміння голодомору, як центрального моменту історії підрадянської України. Рапорт аналізував і радянську і нерадянську історіографію з того питання, радянську пресу того часу (переважно декрети, накази, і т.ін.) та радянську історичну художню літературу (Радянский Союз був державою, де те, що написано як фікція могло бути набагато ближче до правди, ніж те, що було написано як історія). Додаткові частини аналізували голод поза Україною, реакцію США до голомору та дали в англійському перекладі унікальні повідомлення від італійського консула в Україні Серджіо Граденего. Тритомник усних свідчень був спробою зберегти джерело, що швидко зникає. Слава Богу, що Україна отримала незалежність коли ще була можливість зібрати подібні джерела тут.
     Чому вас зацікавила тема голодоморів?(-) (6) Ihor . 08-02-2003 19:58
     Ще в 1981 році, я захистив докторську дисертацію на тему національного комунізму в УРСР від 1918 до 1933 рр. Тоді професор (тепер академік) Омелян Пріцак запросив мене працювати над проектом дослідження голодомору в Українському науково-дослідному інституті при Гарвардському університеті – проектом, за яким була створена книжка Роберта Конквеста, «Жнива скорботи». Це було фактичним продовженням моєї попередньої праці в тому пункті, що все, що було зроблено за період розстріляного відродження в Україні закінчилось у 1933 році одночасно з голодомором і терором Постишева.
     Чи ви розумієте українську мову?(-) (5) Ihor . 08-02-2003 20:01
     Можу сказати, як лауреат журналу “Сучасність” за 1995 рік та як чоловік дружини, української письменниці, яка не володіє англійською мовою – досить вільно.
     Як український уряд сприяє вашій роботі?(-) (3) Ihor . 08-02-2003 20:02
     Навіть у 1990 році на останніх зборах членів Комісії був присутнім тодішній посол УРСР в ООН Геннадій Удовенко і ми тиснули один одному руку. В незалежній Україні офіційне ставлення до досліджень обставин голодомору завжди було позитивним, але постійна економічна криза цього періоду зробила науку взагалі тяжкою для всіх наукових дослідників. І, як багато колег, я був змушений обставинами шукати ненаукові заробітки.
     Чи ваші роботи перекладенні на українську мову?(-) (3) Ihor . 08-02-2003 20:04
     Мої праці на цю тему були опубліковані німецькою, голландською, іспанською, іврит, російською, відповідно аннглійською і українською мовами. Але фундаментальні роботи, такі як “Комунізм та дилеми національного визволення. Національний комунізм в радянській Україні 1918- 33 років” (Гарвард, 1983), і роботи Комісії, а це в загальному підсумку понад 300 видавничих аркушів, в Україні ніколи не були опубліковані, вони взагалі залишаються раритетом, недоступним великому колу істориків, не кажучи уже про широку громадськість. Я друкував тут немало робіт, в тому числі про голодомори, особливо статтю “Політичні причини голодомору” в Українському історичному журналі і т. д. Але треба сказати , що над чим питанням сьогодні в Україні працює чимало подвижників=дослідників, і ми тепер багато знаємо того, про що ми під час роботи Комісії могли тільки здогадуватися. Зацікавлених відсилаю до унікальної книги, виданої в Одесі=Львові 2001 року “Голодомор в Україні 1932-1933 рр. Біографічний покажчик. Це 654 сторінки, де задокументовані основні праці з цього питання. Основна проблема _ не відсутність літератури, чи грунтовних досліджень, а їх малотиражність. З чим це пов”язано, самі добре знаєте.
     Які українські університети вас запрошували читати лекції?(-) (3) Ihor . 08-02-2003 20:06
     Понад шість років я викладаю політологію в Національному університеті “Києво-Могилянська академія” та виступаю на різних конференціях. Проте мої поодинокі виступи у Києві, Чернігові, Харкові, Львові, чи в Хорватії та Канаді, як, до речі, і виступи моїх українських колег не мали і не могли мати публічного резонансу, позаяк подібні конференції відбуваються, як правило, у вузькому колі науковців, тобто тих, яких ні в чому переконувати не потрібно. Скажу більше, надзавданням тих, які мали пречетність до роботи американської Комісії, було, що самі українці в материковій Україні пізнали правду про своїх батьуів, про те, що довелося пережити українському народові, позаяк ця тема була повністю закрита у радянській пресі і літературі. Як не прикро це визнавати, це надзавдання ми не виконали. Чому це так важливо? Тому що питання на вікопомне запитання Михайла Грушевського “Хто такі українці і чого вони хочуть?” потрібно шукати у минулому, у самоусвідомленні того, що народові довелося пережити. Історія _ частина самоусводомлення нації.
     Як дослідження голодоморів змінило ваш світогляд?(-) (4) Ihor . 08-02-2003 20:08
     Я, як і багато представників свого покоління мав ліві політичні переконання, але згодом побачив як гасла соціальної справедливості призводятьдо жахів, так само як і ідеологія фашизму, що в своїй основі містить грунт любові до своєї держави, свого народу. Я став дуже чутливим до всіх питань геноциду і дійшов до погляду, що людство – це сукупність різноманітностей усіх культур, і, може, саме через те геноцид – це злочин не проти жертв, а проти людства, як такого, тому знищення чи калічення будь-якого члена людської сім’ї – це акт збіднення всього людства, збіднення сукупності культурного багатства людської раси.
     Как Вы думаете, не повторяться ли эти событи снова? (7) KVN . 08-02-2003 20:31
     Любая историческая трагедия – явление уникальное, но этот ужас все время продолжается. Просто вспомним, что случилось в Балканських государствах, или что творится сейчас в Чечне.
     Чи вважаeтe Ви, що голодомор налeжить лишe iсторii?(-) (4) vujko . 08-02-2003 20:37
     Який слiд, на Вашу думку, лишив голодомор в украiнськiй (7) vujko . 08-02-2003 20:40
     На ці два питання треба відповісти разом. Сама фраза «Лише історія» призводить до помилки. Кожна особа, кожна громада, кожна нація і саме людство, як сукупність є в кожну хвилину продуктом своєї особливої історії. Але те, що трапилося в Україні в 1933 році і взагалі в тридцятих роках ХХ ст. створило фундаментальний розрив у нормальному розвитку європейської нації. В тьому сенсі можна говорити про сучасну Україну, як постгеноцидне суспільство, в якому немає консенсусу щодо основних національних цінностей, консенсусу, який є більшості європейських країн.
     Що e причиною фeномeну запeрeчeння голодомору?(-) (7) vujko . 08-02-2003 20:45
     По-перше, ще дуже живучий міф про велику дружбу радянських народів. Що українці, вірмени, прибалти не мали окремих історій, була тільки єдина радянська історія. Є позиція, що все надбання радянського періоду є власність великоруского народу, але він ні в чому не винен, тому що росіяни «страждали так само, як усі». Безперечно, росіяни страждали, але не так само. Коли ми не постараємося зрозуміти ці різні історії, ми ніколи не зрозуміємо, чому росіяни відрізняються наприклад від узбеків. В світі більшість науковців просто звикли бачити Радянський Союз через призму Росії і це призводить до нової версії міфу 19 століття про народи без історії. Симптоматично, що сьогодні заперечення факту штучного голодомору в Україні накладається на позицію демонстрацію лояльності до Росії, по пропоганди приєднання України до Росії. З наукового, це питання набуває суто політичного забарвлення.
     Re: Чи США якось посприяли голодомору в 1932-33 рр.? (17) Гайди До Байди . 09-02-2003 17:26
     Рапорт Комісії чітко документує, що і коли знав американський уряд. У висновках Комісії, що американський уряд так само як і інші уряди знав про трагедію в Україні, але навпаки надав дипломатичне визнання СРСР в листопаді саме 1933 року. У прдовження попередніх запитань я хочу привести слова українського священника Биковця, який описував трагедію український священників у 1932-33рр., який пише, що всі знали, що вони загинуть, але єдиною мрією і думкою у всіх було таке: «чи світ буде знати про це і чи свт щось скаже. І чи буде кому помолитися за тих, що загинуть». Провина Сша і інших держав в тому, що знали і промовчали. Причина більшості трагедій народів в мому, що знали, але промовчали. І тут уже не мають значення ні політичні, іднологічні чи світоглядні причини. Геноцид – найбільший злочин проти світової цивілізації і повною мірою за це відповідають ті, хто це робив і ті хто мовчки спостерігав.
     На вашу думку, які причини того, що Верховна Рада на 12 році (10) Andrij . 10-02-2003 00:57
     Тут неабияку роль зіграла громадянська відвага і подвижницька праця як еміграційних так і українських науковців, політиків, самосвідомих громадян. Це велика перемога тих, які протягом останнії 12 років самовіддано працювали і усе ж добилися, щоб питання начебто суто історії стало предметом обговорення на найвищому законодавчому рівні.
     Чи перекладені українською документи комісії Конгресу США (9) Andrij . 10-02-2003 01:02
     Ні.
     Сколько русских погибло от голодоморов? (-) (3) Roller . 10-02-2003 07:49
     Точної цифри ніхто не знає і навряд чи буде колись з»ясована. Під смертальну косу потрапили українці, росіяни, поляки, шведи, прибалти, євреї. В цьому сенсі як ніколи набуває актуального значення позиція «Всі ми діти твої, Україно». Треба усвідомлювати, що УРСР напередодні голоду була найбільшою після РСРФР республікою в СРСР і компарія України – найбільшим підрозділом ВКП(б). Період національного відродження, коренізації, українізації приніс несподівані результати. Хоч і в рамках імперських обіймів, але Україна поступові починала відвойовути певні незалежні культурні, полічичні, наукові сфери. Щоб перейти до надзавдання - створення людини нового типу- радянської людини, до держави без націй - радянської держави на основі єдиної мови і культури, треба було зламати Україну, як таку, що Сталін і його сатрапи здійснили за допомогою штучного голодомору. Якщо відверто, то незважаючи на усі політичні, економічні, культурні негаразди в незалежній Україні, попри всю критику Заходу, і навіть мої власні упередження, я все ж захоплююсь мужністю і силою народу, який перейшовши через столітнє пекло, усе спромігся на створення власної держави. На творення свого власного, ні в кого не позиченого майбутнього.
    Чи не слiд нам брати приклад з евреiв, якi спромоглися (18) Navigator . 10-02-2003 16:34 нове На початку дослідження голокосту єврейські дослідники також мали проблемми з загальним науковим світом. Гелен Файн, яка написала монографію «розрахунки з геноцидом. Національні відповіді до голокосту», яка отримала премію соціологічної науки ям. Петеріма Сороки, не могла отримати роботу в університетах США протягом 15 років. Але сміливі єврейські дослідники працювали з підтримкою єврейської громади у всьому світі. Власне, я сам живий приклад ставлення до цієї теми науковців в США та на Заході. Я не зміг отримати роботу після Комісії у США і причиною відмови був аргумент, що я вибрав не ту тему, не ту націю, не той народ.
     Re:Господь дає нам вчителів ЧЕРЕЗ ВОРОГІВ, але ми НЕ ВЧИМОСЯ(-) (7) Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ . 11-02-2003 03:13 нове
     Який з мене, Вадиме, вам ворог. Вадиме, я тільки що пережив чотири операції і на мене чекає п»ята. Май совість.
    Питання до доступ до совіцьких архівів (16) Пані ®. 10-02-2003 18:46 нове
    Питання про доступ до будь-яких архівів у всьому світі дуже складне. Але головне управління архівів в Україні на чолі Руслана Пирога завжди робило все, щоб сприяти роботі серйозних дослідників голодомору. Більшість докеументів, які збереглися в Україні так чи інакше відпрацьовані. Головна проблема тепер – доступ до московських архівів, де знаходяться основні накази центру до Харкова. До речі, навіть у США, державні архіви, які стосуються України після 1948 року залишаються закритими в силу діючого законодавства. Так що роботи вистачить усім і не на один рік.
    Джеймс Мейс: Політичні причини голодомору в Україні (1932—1933рр (21) Майдан ®. 10-02-2003 20:42
    Питання складне, тому я відсилаю Вас до «Українського історичного журналу» за 1995 рік, №1. Джеймс Мейс «Політичні причини голодомору 1932-33р.р.».
    нове Як Ви можете пояснити "арешт" документів наданих Конгресом США (19) Мартинюк ®. 10-02-2003 20:51 нове
    Що трапилося з документами я не можу збагнути. До мене не раз зверталися науковці зі скаргами, що вони не можуть отримати до них доступ. Втім особливо підкреслюю , особливо людям, причетним до роботи Комісії. Ми передали в бібліотеку Верховної Ради не оригінали, а усі копії документів і переслуховувань зроблених до речі за мій рахунок. Оригінали знаходяться в Національному архіві США. Я я не дуже вірю у чийсь злий умисел, позаяк усі документи опубліковані. Виною «арешту» швидше за все є чиясь беззалаберність і безгосподарність.
     Re: Як Ви можете пояснити "арешт" документів наданих Конгресом США (12) Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ . 11-02-2003 00:07 нове Chy nadashe Maidanu rezul'taty doslidzhen' ? (10) Cikavy . 10-02-2003 21:07 нове
     Не розумію питання.
    Re: ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА (14) Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ . 11-02-2003 00:04 нове your view on Ukraine's advances to liberal democracy (10) petro voitsekhovsky . 11-02-2003 02:42
    Ukraine’s main problem here is the structures of influence and authority inherited from the Soviet period by a civil society still too weak to effectively control state policy. See my articles on the dysfunctionality of Ukraine’s elite and society in Suchasnist’, 1997, Nos. 3, 7-8.
    Чому взагалі потрібно досліджувати геноцид? (8) Stan . 11-02-2003 04:03 нове
    Дослідження геноциду дає нам почуття вартості кожного національного члена людської родини. Дослідження жахів має сенс перш за все у підтвердженні загальнолюдських цінностей.
    Re: ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЖЕЙМСА МЕЙСА (12) David Marples . 11-02-2003 04:48 нове Що таке геноцид? (5) Моругін . 11-02-2003 09:44
    Додаю свою статтю, що буде опублікована в Енциклопедії модерної України:
    ÃÅÍÎÖÈÄ (ñò. ãð. генос, ð³ä, + ëàò. caedo, âáèòè — íàðîäîâáèâñòâî) äåô³í³þºòüñÿ â ì³æíàðîäíîìó ïðàâ³, ÿê êàìïàí³ÿ ïîâíîãî ÷è ÷àñòêîâîãî çíèùåííÿ íàö³îíàëüíî¿, ðàñîâî¿, åòí³÷íî¿, ðåë³ã³éíî¿ ãðóïè ÿê òàêî¿. Òåðì³í “ãåíîöèä” óâ³éøîâ ó øèðîêèé âæèòîê ï³ñëÿ äðóãî¿ ñâ³òîâî¿ â³éíè äëÿ çàñóäæåííÿ ïåðåñë³äóâàíü ºâðå¿â ³ öèãàí íàöèñòàìè.  ðåçîëþö³¿, îäíîãîëîñíî ñõâàëåí³é 11 ãðóäíÿ 1946 ð., ¥åíåðàëüíà Àñàìáëåÿ ÎÎÍ âèçíà÷èëà, ùî “ó â³äïîâ³äíîñò³ ç íîðìàìè ì³æíàðîäíîãî ïðàâà ãåíîöèä º çëî÷èíîì, ÿêèé çàñóäæóº öèâ³ë³çîâàíèé ñâ³ò ³ çà çä³éñíåííÿ ÿêîãî îñíîâí³ âèíóâàòö³ ³ ó÷àñíèêè ï³ääàþòüñÿ ïîêàðàííþ”. ̳æíàðîäíà “Êîíâåíö³ÿ ïðî çàïîá³ãàííÿ òà ïîêàðàííÿ çëî÷èíó ãåíîöèäó” â³ä 9.Õ²². 1948 ð., ÿêà âñòóïèëà â ä³þ 12 ñ³÷íÿ 1951 ð. âèçíà÷ຠ5 àêö³é, ÿê³ ìîæóòü òðàêòóâàòèñÿ ÿê ãåíîöèä:
    1. óáèâñòâî ÷ëåí³â ãðóïè;
    2. çàâäàííÿ ñåðéîçíî¿ ò³ëåñíî¿ àáî ïñèõ³÷íî¿ øêîäè ÷ëåíàì ãðóïè;
    3. íàâìèñíå ñòâîðåííÿ ãðóï³ æèòòºâèõ óìîâ, ðîçãàõîâàíèõ íà ¿¿ ô³çèñíå çíèùåííÿ â ö³ëîìó àáî ÷àñòêîâî;
    4. çàñòîñóâàííÿ, ñïðÿìîâàíèõ íà ïîïåðåäæåííÿ íàðîäæóâàíîñò³ â ãðóï³;
    5. ïðèìóñîâå ïåðåì³ùåííÿ ä³òåé îäí³º¿ ãðóïè â ³íøó.
    Äëÿ âèçíàííÿ ôàêòó ãåíîöèäó, íåîáõ³äíî äîâåñòè ôàêò õî÷ áè îäíîãî ç öèõ ï’ÿòüîõ àêò³â, íàâìèñíî ñïðÿìîâàíèõ ïðîòè îäí³º¿ ç âèùåçãàäàíèõ ãðóï.
    Çà ì³æíàðîäíîþ óãîäîþ çëî÷èí ãåíîöèäó ìîæå áóòè ñóá’ºêòîì ñóäîâîãî ïðîöåñó é ïîêàðàííþ â áóäü-ÿê³é äåðæàâ³, äå çëî÷èíåöü çàòðèìóºòüñÿ.

    Ðîçâèòîê ³äå¿ ãåíîöèäó
    Þðèäè÷íå ³ ïðàâîâå âèçíà÷åííÿ ãåíîöèäó, ÿê ïðèíöèïó ì³æíàðîäíîãî ïðàâà áóëî çä³éñíåíå âåëèêîþ ì³ðîþ çàâäÿêè çóñèëëÿì âèäàòíîãî ³ñòîðèêà ³ þðèñòà Ðàôàåëÿ Ëåìê³íà.
    ³í âïåðøå çàïðîïîíóâàâ ³äåþ, ÿêà çãîäîì íàáóëà íàçâè “ãåíîöèä” ó 1933 ð. íà Ï’ÿò³é ̳æíàðîäí³é êîíôåðåíö³¿ ç ïèòàíü óí³ô³êàö³¿ êðèì³íàëüíîãî çàêîíîäàâñòâà. ªâðåéñüêèé þðèñò ç Ïîëüù³ ïîäàâ íà ðîçãëÿä ö³º¿ êîíôåðåíö³¿ ïðîåêò, â ÿêîìó çíèùåííÿ ðàñîâèõ, ðåë³ã³éíèõ ÷è ñóñï³ëüíèõ êîëåêòèâ³â îãîëîøóâàëèñÿ çëî÷èíàìè íå ëèøå ïðîòè çàêîí³â äàíîãî íàðîäó, à é ïðîòè çàêîí³â íàö³¿, çàêîí³â ëþäñòâà ³ ëþäÿíîñò³. Ðàôàåëü Ëåìê³í çàïðîïîíóâàâ òîä³ äâà òåðì³íè äëÿ âèçíà÷åííÿ äâîõ çëî÷èí³â: âàðâàðñòâî ³ âàíäàë³çì. Íåïðèéíÿòèé ïðîåêò Ëåìê³íà ÷èòàºòüñÿ òàê:
    “Òîé, õòî ç íåíàâèñò³ äî ðàñîâîãî, ðåë³ã³éíîãî ÷è ñóñï³ëüíîãî êîëåêòèâó ÷è ç ìåòîþ âèêîð³íåííÿ òàêîãî ïî÷èíຠêàðàëüíó àêö³þ ïðîòè æèòòÿ, òèëîâî¿ ö³ëüíîñò³, ñâîáîäè, ã³äíîñò³ ÷è åêîíîì³÷íîãî ³ñíóâàííÿ ÷ëåíà òàêîãî êîëåêòèâó, º âèíåí çà çëî÷èíè âàðâàðñòâà...
    Òîé, õòî ç íåíàâèñò³ äî ðàñîâîãî, ðåë³ã³éíîãî, ÷è ñóñï³ëüíîãî êîëåêòèâó, ÷è ç ìåòîþ âèêîð³íåííÿ òàêîãî çíèùóº éîãî êóëüòóðí³ òà õóäîæí³ ö³ííîñò³, º âèíåí çà çëî÷èíè âàíäàë³çìó...
    Âèùåçãàäàí³ çëî÷èíè ïîâèíí³ áóòè çàñóäæåí³ é ïîêàðàí³ íåçàëåæíî â³ä ì³ñöÿ, äå çëî÷èí áóëî ñêîºíî, é ãðîìàäÿíñòâà çëî÷èíöÿ çà çàêîíàìè êðà¿íè, äå çëî÷èíåöü áóâ çààðåøòîâàíèé...”
    Ïîë³òèêà í³ìåöüêî¿ îêóïàö³¿ à ïåð³îä Äðóãî¿ Ñâ³òîâî¿ â³éíè ïîãëèáèëè ïåðåêîíàííÿ Ëåìê³íà â òîìó, ùî àêòè, ÿê³ â³í ïðàãíóâ â³äçíà÷èòè ÿê çëî÷èíè ïðîòè ïðîòè çàêîí³â íàö³é, ìàëè ´ëîáàëüíèé õàðàêòåð ³ ìåòîþ ¿õ áóëî íàñèëüíèöüêà çì³íà ö³ëî¿ åòí³÷íî¿ êàðòè ªâðîïè. Öå áóëà ñêîîðäèíîâàíà ïðîãðàìà øòó÷íîãî îñëàáëåííÿ ïîíåâîëåíèõ íàðîä³â ªâðîïè ç òèì, ùîá í³ìö³ çàëèøèëèñÿ äîì³íàíòíîþ ãðóïîþ íàâ³òü ó âèïàäêó ïðîãðàøó óòëåðîì â³éíè. Ð.Ë. âïåðøå äåô³í³þâàâ ãåíîöèä, ÿê çíèùåííÿ íàö³îíàëüíèõ çðàçê³â ïîíåâîëåíî¿ ãðóïè òà íàñàäæåííÿ íàö³îíàëüíèõ çðàçê³â ïîíåâîëþâà÷³â íà êîð³ííå íàñåëåííÿ, ÷è íà òåðèòî𳿠ï³ñëÿ óñóíåíåííÿ ïîíåâîëåíîãî íàñåëåííÿ. ³í äåòàëüíî ïðîàíàë³çóâàâ âèêîðèñòàííÿ íàöèñòàìè ñîö³àëüíèõ, åêîíîì³÷íèõ, á³îëîã³÷íèõ, ô³çè÷íèõ, ðåë³ã³éíèõ ìîðàëüíèõ òåõíîëîã³é äëÿ ï³äðèâó ñòðóêòóðíèõ ôóíäàö³é íàö³îíàëüíîãî æèòòÿ ïîíåâîëåíèõ íàðîä³â é ï³äãîòîâêè ´ðóíòó ¿õíüî¿ ãåðìàí³çàö³¿.
    Ïðîöåñ íàä â³éñüêîâèìè çëî÷èíöÿìè â Íþðíáåðç³ ïîñèëèâ ïîíÿòòÿ “çëî÷èí³â áåç ³ìåí³”, ÿê³ çàëèøàþòüñÿ çëî÷èíàìè. Õàðò³ÿ ̳æíàðîäíîãî â³éñüêîâîãî òðèáóíàëó âèçíà÷èëà òðè òèïè òàêèõ çëî÷èí³â: çëî÷èíè ïðîòè ìèðó, çëî÷èíè ïðîòè ëþäñòâà, âîºíí³ çëî÷èíè.  îáâèíóâà÷åíí³ 8 æîâòíÿ 1945 ð. ãîëîâíèõ í³ìåöüêèõ çëî÷èíö³â ì³ñòèëàñÿ ôîðìóëà: çà “íàâìèñíèé ³ ñèñòåìàòè÷íèé ãåíîöèä”. Âèêîðèñòàííÿ òåðì³íó “ãåíîöèä” äî þðèäè÷íî òî÷íîãî éîãî îôîðìëåííÿ ï³äòâåðäæóº, ùî ì³æíàðîäíà ñï³ëüíîòà òëóìà÷èëà ãåíîöèä, ÿê ïîðóøåííÿ íåçì³ííîãî ïðàâà, à íå ïîðóøåííÿ çàêîíó.
    Ð.Ë. ââ³â ñëîâî “ãåíîöèä” ó íàóêîâèé îá³ã ó 1944 ð. â êíèç³ “Âëàäà Îñ³ â îêóïîâàí³é ªâðîï³”, íàïèñàâ ïðîåêòè îñíîâíèõ þðèäè÷íèõ äîêóìåíò³â ïðî ãåíîöèä — ðåçîëþö³þ 96(²) â³ä 11.Õ²². 1946 ð. Ãåíåðàëüíî¿ Àñàìáëå¿ ÎÎÍ ³ ̳æíàðîäíó óãîäó, ëîá³þâàâ â óðÿäàõ êðà¿í ÷ëåí³â ÎÎÍ ³ äîáèâñÿ ì³æíàðîäíîãî â³äçíà÷åííÿ ãåíîöèäó, ÿê çëî÷èíó, ùî çàâæäè ³ñíóâàâ, íàâ³òü áåç ³ìåí³. Éîãî çóñèëëÿìè áóëî ïðèéíÿòî íàçâó öüîãî ñòðàõ³òëèâîãî ÿâèùà â ³ñòî𳿠ëþäñüêî¿ öèâ³ë³çàö³¿. Îñíîâíà ð³çíèöÿ îñòàòî÷íî¿ äåô³í³ö³¿ ãåíîöèäó â ̳æíàðîäí³é êîíâåíö³¿ â³ä çàïðîïîíîâàíî¿ Ëåìê³íèì ïîëÿãàëà ó ñêàñóâàíí³ çàõèñòó ñîö³àëüíèõ ãðóï ÿê òàêèõ. Öå áóëî çðîáëåíî ï³ä òèñêîì ïîëüñüêî¿ äåëå´àö³¿, ÿêà òîä³ ïåðåáóâàëà ï³ä ïîâíèì êîíòðîëåì ÑÐÑÐ ³ êîìóí³ñòè÷íî¿ ³äåîëî㳿, ÿê³ ñòàâèëè çà ìåòó ë³êâ³äàö³þ “åêñïëóàòîðñüêèõ” ñîö³àëüíèõ ãðóï ÿê êëàñîâèõ âîðîã³â. Äî ñüîãîäí³ öå ñòàíîâèòü îñíîâíó ïðîáëåìó ÿê â ñóñï³ëüñòâîçâàâñòâ³, òàê ³ â ì³æíàðîäíîìó ïðàâ³.
    ϳçí³ø³ äîñë³äíèêè ãåíîöèäó ìàëè ïðîáëåìè ç îðè´³íàëüíèì ôîðìóëþâàííÿì ïîíÿòòÿ ãåíîöèäó ³ çàïðîïîíóâàëè ñâî¿ âëàñí³ ³íòåëåêòóàëüí³ äåô³í³ö³¿, íàïðèêëàä îäí³ çàïðîïîíóâàëè âèêîðèñòàííÿ òåðì³íó ãåíîöèä ò³ëüêè äëÿ ñïðîá ïîâíîãî çíèùåííÿ äàíî¿ ãðóïè ³ åòíîöèä — äëÿ ÷àñòêîâîãî çíèùåííÿ. Ùå ³íø³ çàïðîïîíóâàëè âèêîðèñòàííÿ ñëîâà ãåíîöèä äëÿ áóäü-ÿêîãî îäíîñòîðîííüîãî ìàñîâîãî óáèâñòâà. Õî÷ íàóêîâö³ ìàþòü ïðàâî äåô³í³þâàòè ñâî¿ êîíöåïö³¿ ÿêîìîãà âèã³äí³øå â êîíòåêñò³ âëàñíèõ äîñë³äæåíü, òàê³ çóñèëëÿ óñå æ íå ìàþòü çíà÷åííÿ äëÿ óí³âåðñàëüíîãî ïðàâîâîãî ðîçóì³ííÿ ãåíîöèäó.

    Ãåíîöèä â ³ñòî𳿠ñâ³òó
     ðåçîëþö³¿ 96(²) ïðî ãåíîöèä ñêàçàíî: “×èìàëî âèïàäê³â çëî÷èí³â ãåíîöèäó ìàëè ì³ñöå ï³ä ÷àñ ïîâíîãî ÷è ÷àñòêîâîãî çíèùåííÿ ðàñîâèõ, ðåë³ã³éíèõ, ïîë³òè÷íèõ òà ³íøèõ ãðóï”. Ùå äî ïî÷àòêó ïèñàíî¿ ³ñòî𳿠ð³çí³ ãðóïè òàê ÷è ³íàêøå çíèùóâàëè ³íø³ ãðóïè. Á³áë³ÿ çãàäóº ïðî çíèùåííÿ àìàëåõèò³â ³çðà¿ëüöÿìè, Ôóê³ä³ä ðîçïîâ³äຠÿê Àô³íè ï³ñëÿ ïàä³ííÿ Ìåëîñà óáèëè âñ³õ ÷îëîâ³ê³â â³éñüêîâîãî â³êó, ïðîäàëè âñ³õ æ³íîê â ðàáñòâî ³ ï³çí³øå êîëîí³çóâàëè ñàìå ì³ñòî ñâî¿ìè ãðîìàäÿíàìè. Çàãàëüíîâ³äîìà ³ñòîð³ÿ çíèùåííÿ Êàðòàãåíó ³ êàðòàãåíö³â ðèìëÿíàìè. ³äîìà ³ñòîð³ÿ êðèâàâî¿ ð³çí³ ó Ôðàíö³¿ Õ²² ñò., êîëè áóëî çâåäåíî àëüá³ãîéö³â. Ìàéæå îäíî÷àñíî õðåñòí³ ïîõîäè â Ïðóñ³¿ ïîâí³ñòþ çíèùèëè íåõðèñòèÿíñüêèõ ñëîâ’ÿíñüêèõ ìåøêàíö³â. Ó XVII ñò. õðèñòèÿíè ìàéæå ïîâí³ñòþ áóëè ë³êâ³äîâàí³ â ßïîí³¿.  ðåçóëüòàò³ ãåíîöèäó áóëî âèãóáëåí³ ð³çí³ ³íä³àíñüê³ ïëåìåíà ³ ¿õíÿ êóëüòóðà â ϳâí³÷í³é Àìåðèö³.
    ÕÕ ñòîë³òòÿ ñïðàâåäëèâî íàçèâàþòü ñòîë³òòÿì ãåíîöèäó. ³ä çíèùåííÿ íàðîäó ãåðåðî í³ìöÿìè â Íàì³á³¿ íà ïî÷àòêó ÕÕ ñòîë³òòÿ äî ãåíîöèäó 1915 ð. Îñìàíñüêî¿ ³ìïå𳿠ïðîòè â³ðìåí, äî ë³êâ³äàö³¿ ð³çíèõ íàðîä³â â ÑÐÑÐ ÷àñ³â Ñòàë³íà. Çíèùåííÿ ºâðåéñòâà ³ öèãàí³â íàöèñòàìè ï³ä ÷àñ Äðóãî¿ Ñâ³òîâî¿ â³éíè ----— íàéÿñêðàâ³øèé â ìîäåðíîìó ñâ³ò³ ïðîÿâ³â ïîë³òèêè ãåíîöèäó, äî òîãî æ ³íòåëåêòóàëüíî ï³äêð³ïëåíèé ³ âèïðàâäàíèé ò.ç. ðàñîâîþ òåîð³ºþ. ªâðå¿â íèùèëè íå íà îäí³é îêðåì³é òåðèòîð³¿, à ïîâñþäíî, êóäè ïðèõîäèëè í³ìåöüê³ ôàøèñòè. Ñïèñîê ìîæå áóòè ïðîäîâæåíèé ìàéæå áåç ê³íöÿ. ªäèíà îô³ö³éíà ñïðîáà ³äåíòèô³êóâàòè ãåíîöèäè 20 ñò. áóëà çä³éñíåíà ó Ðàïîðò³ ϳäêîì³òåòó ÎÎÍ ïðî çàïîá³ãàííÿ äèñêðèì³íàö³¿ ³ çàõèñò ìåíøèí Êîì³ñ³¿ ëþäñüêèõ ïðàâ Þíåñêî Áåíîì Ó¿òèêåðîì. Öåé ðàïîðò ñïåöèô³÷íî çãàäàâ ãåðåððî, â³ðìåíñüêå íàðîäîâáèâñòâî, ãîëîêîñò, “óêðà¿íñüê³ ïîãðîìè 1919 ð. ºâðå¿â”, óáèâñòâî åòí³÷íî¿ ãðóïè ãóòó òóòñÿìè â Áóðóí䳿 â 1965 ð. ³ 1972 ð., ³íä³àíö³â ïëåìåí³ àõå ó Ïàðàãâà¿ òà ðåë³ã³éíî¿ ãðóïè áàõà¿ â ²ðàí³. Çàóâàæóº íà óâàãó òîé ôàêò, ùî õî÷ äâà ãåíîöèäè ç öüîãî ñïèñêó ìàëè ì³ñöå â Óêðà¿í³, í³÷îãî íå áóëî ñêàçàíî ïðî ïîêàðàí³ íàðîäè, ÿê ïðî æåðòâè, ³ íå áóëî â³äçíà÷åíî øòó÷í³ ãîëîäîìîðè â Óêðà¿í³, òà é âàæêî áóëî íàâ³òü óÿâèòè ïîä³áí³ çãàäêè â îô³ö³éíîìó îðãàí³ ÎÎÍ òîãî ÷àñó.

    Ãåíîöèä â ³ñòî𳿠Óêðà¿íè
    Ïåðø³ ïèñåìí³ çãàäêè ïðî ìàñîâ³ âèíèùåííÿ ëþäåé íà òåðèòî𳿠Óêðà¿íè äàòóþòüñÿ ÷àñàìè Êè¿âñüêî¿ Ðóñ³, êîëè êíÿãèíÿ Îëüãà âèãóáèëà ïëåì’ÿ äåðåâëÿí, ñïóñòîøëèâîþ äëÿ êðàþ âèÿâèëàñÿ ìîíãîëîòàòàðñüêà íàâàëà. Ó òðàäèö³éí³é ºâðåéñüê³é ³ñòîðè÷í³é äóìö³ íàçèâàþòü öèôðó ïîíàä 100 òèñ. ºâðå¿â, óáèòèõ ï³ä ÷àñ Õìåëüíè÷÷èíè
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Майдан

      Зараз пан Джеймс Мейс відповів на запитання які були до 12.00 на

      Якщо ви не бачите правильного кодування, ми зараз змінимо його.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.11 | line305b

        Майдану: там кодировка и вправду нечитабельная в конце; не могли

        бы изменить? Дякую.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.02.11 | Technar

          Ми над цим працюємо

          Вийшли деякі технічні проблеми.
    • 2003.02.11 | Clevinger

      Re: Украинизация на Кубани и в Курской области

      Не приходила ли ВАм в голову мысль, что украинизация на Кубани была прекращена именно потому, что вызывала дополнительное и совершенно не нужное властям сопротивление населения?

      Почему Вы полагаете, что в Курской области все население было украинским к 30-м годам: 1 миллион 200 тысяч?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.11 | Мейс

        Re: Украинизация на Кубани и в Курской области

        На тему голодомору на Кубані існує жимала література. У тритомнику уснеих свідчень, опублікованих Комісією є спогади Василя Барки, тодішнього інспектора шкіл на Кубані. Голодомор не був спричинений українізацією, але він був використаний для того, щоб її припинити. Після приїзду у Лазаря Кагановича на Кубань для контролю над хлібозаготівлями, він стверджував, що основні проблеми хлібозаготівель саме в місцях, де проживають українці і де активно працювали посланці наркомосвіти УРСР Миколи Скрипника.
        Щодо Курської області, то південна її область була переважно українською. І саме тут було знайдено найбільш масово "куркулів", "петлюрівців", "шкідників", "ворогів народу". Хоча ксе ж на Курщині було легше отримати їжу, чимало селян з Україні тікали на Курщину, але вони були вислані назад в Україну у 1933 році. Щодо точних цифр жертв голодомору, то я хочу визначитися з відповіддю. Це питання лежить в площині дуже складних демографічних досліджень і обчислень. Результати перепису населення 1937 року були надовго засекречені аж до 1990 року. Але навіть згідно цих даних населення України зменшилося більш як на три мільйони. Звісно ніякого приросту. Це питання не політичних спекуляцій, а точних досліджень, які під силу тільки серйозній науковій структурі.
    • 2003.02.11 | Clevinger

      Re: Как Вы относитесь к рассчету людским потерь в голод

      ные 1932— 1933 годы, приведенным в работе Население России в 20 в т 1
      Автор: Поляков Ю.А. , "Российская политическая энциклопедия" - 2000?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.11 | Мейс

        Re: Как Вы относитесь к рассчету людским потерь в голод

        Цієї робити Ю.Полякова я на жаль не читав. Але я знайомий з роботою іншого Олександра Полякова "Диверсия под флагом помощи", М., 1985., в якій усі спроби Сша та інших країн допомогти голодуючим селянам оцінювався, як імперіалістичне шкідництво.
    • 2003.02.11 | Clevinger

      Re: Уровень смертности в различных областях Украины колебался от

      10 до 100 % - стандартная посылка в украинской прессе.

      Как Вы себе представляете распределение людских потерь по регионам?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.11 | Мейс

        Re: Уровень смертности в различных областях Украины колебался от

        Чимало дослідників займалися цим питанням. Видано чимало регіональних книг пам"яті. Можна впевнено стверджувати, що основний удар прийшовся на найбільш хліборобські області України. Харківщину, Дніпропетровщину, Сумщину, Київську область. Спостерігаються точкові місця, де голод лютував найсильніше. Вимирали цілі села. Втім цілісного знання, цілісної картини ми поки що немаємо. Досліджено причинеи, механізм, політику голоду. Деталізація ще попереду.
  • 2003.02.11 | Адвокат ...

    Пане Джеймсе, Ви фахово досліджували український комунізм,

    то не могли б Ви навести, так би мовити, основні його риси? А також викласти Вашу думку щодо ролі, яку він відіграв у голодоморі 30-х років минулого століття?

    Дякую.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Мейс

      Re: Пане Джеймсе, Ви фахово досліджували український комунізм,

      Основна риса національго комунізму - перемирення ідеалів міжнародного інтернаціоналістичного комунізму з прагненням справедливості для даної нації. Український національний комунізм має свої початки під час революції, коли більшовики та їх прихильники вимагали створення Радянської України, яка мала бути українською своїм національним характиером. Політика українізації, сприйнята у 1923 році до певної міри легітимізувала такі прагнення. Більше того, як найбільший підрозділ ВКП(б) підтримка КП(б)У мала вирішальне значення доя перемоги Сталіна над своїми опонентами. Невиконання нереальних завдань хлібозаготівель дало можливість Москві звинуватити комуністів в Україні в тому, що вони були прихованими націоналістами (декрет ВКП(б) 14 грудня 1932 року. Цей декрет раптово припинив українізацію у північному Кавказі. Подібний декрет наступного дня припинив українізацію в інших районах СРСР, комуністи України були звинувачені у т.з. механістичному проведенні українізації і ця політика стала мертвою буквою. Тема широка. Я би радив читати дослідження доктора Юрія Шаповала та Володимира Пристайко, а також книги Станіслава Кульчицького. Моя монографія на цю тему вийшла англійською мовою, на жаль не перекладена.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.11 | Адвокат ...

        Добре, дякую за посоку!

        Однак Ви згадали про українізацію, так би мовити, не питомих українських земель. Яка Ваша думка: хто був автуром тієї "експасії"? І ще. Чому, на Вашу думку, українські національ- комуністи підтримали,-- саме Сталіна,-- а не його супротивників у боротьбі за ґеґемонію у ВКП(б)?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.02.11 | Мейс

          Re: Добре, дякую за посоку!

          Дякую за питання і за тему. Питання непросте. Причина в тому, що українські націонал-комуністи підтримали Сталіна тому, що він активно підтримав політику коренізації, в Україні - українізації, озвучену Миколою Скрипником. Троцький і його оточення були категорично проти, втім погляди Троцького на українське питання загальновідомі.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.02.11 | Адвокат ...

            Я те ж ся тримав тієї думки:

            Сталін їх,-- вельми прохвесійно,-- використав. А потому,-- повбивав.

            Інша річ,-- чи були українські національ- комуністи єдні, аби відігравати у тих подіях самостійну ролю? Чи спадало їм таке на думку?


            Озвучив то,-- Скрипник. Я про автура питав сь! На мій погляд, то була ідея Сталіна.
  • 2003.02.11 | Clevinger

    Re: Грушевский и голод

    Господин Джеймс, сохранились ли какие-то сведения об отношении Грушевского к голоду 30-х годов?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Мейс

      Re: Грушевский и голод

      Грушевського було заарештовано у 1931 році. Про цей період відсилаю вас до книжки Володимира Пристайка та Юрія Шаповала "Михайло Грушевський і ГПУ-НКВД. Трагічне десятиліття: 1924-1934". Арешт, катування, обставини смерті, дискредитація його імені і його роботи - частина генерального плану знищення України, частиною геноциду.
  • 2003.02.11 | Clevinger

    Re: Восточная Украина - была ли она сильнее всего затронута

    голодом?

    Верны ли представления, что сильнее всего пострадали Полтавская и соседние области?

    Происходили ли параллельно массовые высылки "кулаков" в Россию?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Мейс

      Re: Восточная Украина - была ли она сильнее всего затронута

      Безперечно. Найбільше фактично постраждала Харківщина, цьому є свої причини, адже це була столиця, культурно-політичний центр України. Сама Полтавська область була створена лише після голодомору, на той час існувало тільки шість областей і АМРСР (в якій, до речі, існувала двомовність: молдавська і українська мови)в складі України. Тому виокремити кількість жертв в сьогоднішніх адміністативних поділах досить складно. Але існують вражаючі спогади про те, як лютував голод на Полтавщині.
  • 2003.02.11 | DevRand

    скажіть будь ласка,на вашу думку

    чи ще потрібне своєрідне "лікування" від тих травм, що отримали люди під час голодоморів, або можливо час - найкращий лікар?

    І якщо лікування потрібне, то який один окремо взятий метод ви вважаєте головним?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Мейс

      Re: скажіть будь ласка,на вашу думку

      Беперечно. Найкращий лікар - час і пам"ять. Пам"ять іноді болить, але тільки згадавши можна врятуватися від страхів минулого. Взагалі, історія - наука песимістична щодо майбутнього. Це як у Еклезіаста "Я бачив жах. І називався він повним знанням". Чи можливе повторення пекла, який пережив український народ? Я би хотів відповісти: ні! Неможливе. Але ми також сьогодні вже живемо в історії. І можемо жахаючись побачено в новинах, сказати: історія нічого не учить. Втім повну відповідь на це запитання можедати тільки час.
  • 2003.02.11 | Майдан

    ДЯКУЄМО ВСІМ УЧАСНИКАМ КОНФЕРЕНЦІЇ.

    Зараз ми (тимчасово) завершуємо наше спілкування. Однак на питання які ми не встигли відповісти, а також питання які ще можуть появитися пан Мейс обіцяє відповісти найближчим часом по мірі можливості.
    Ваші запитання , враження та пропозиції будуть з вдячністю розглянуті.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.11 | Костя

      Майдане,а як учасникам можна з Мейсом зв"язатися по ел.пошті?(-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".