МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ответы Чубарова на анкету газеты "День"

12/31/2009 | Монитор
МІЙ РІК — МІЙ «День»-2009

1. За традицією: ваш особистий рейтинг знакових подій в Україні та світі за 2009 рік. Які з них зі знаком плюс», а які зі знаком «мінус»?

2. Як, на вашу думку, за останній рік змінилися Україна та українці? Що змінилося конкретно (сподіваємося, на краще) у вашому житті: що нового дізналися? що побачили? чого досягли?

3. Хто для вас «Людина року»?

4. Кілька слів про себе та про ваш «День». Які теми, автори, публікації, знімки, акції зі шпальт «Дня» 2009 року вам найбільше запам’яталися і чому?

5. Ваш тост-афоризм (як варіант — малюнок) для великого родинного кола українців у новорічну ніч-2010.



Рефат ЧУБАРОВ, президент Всесвітнього конгресу кримських татар, перший заступник голови меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України III, IV, V скликань:

— Сподіваюся, що буду зрозумілим, сказавши чесно про те, що мої особисті оцінки подій, які відбуваються у світі та Україні, часто-густо базуються на розумінні того, як вони впливають (або впливатимуть) на стан вирішення кримськотатарської проблеми. Можливо, треба було б по-іншому, але правда полягає в тому, що і ХХI столітті значна частина кримських татар все ще розкидана по місцях вигнання, здійсненого за часи СРСР та не можуть повернутися на власні землі, а ті, хто повернувся, все ще чекають на відновлення справедливості...

1. Отже, тому знаковим подіями для мене 2009 року в Україні і світі є: по-перше, ухвалення 3 липня 2009 року Парламентською Асамблеєю ОБСЄ резолюції «Возз’єднання розділеної Європи : захист прав людини і громадянських свобод у регіоні ОБСЄ у ХХI столітті», якою ототожнені нацистський та комуністичний режими. Сюди ж додам доручення Президента України Віктора Ющенка Службі безпеки України щодо проведення досудового розслідування злочинів, здійснених комуністичним режимом СРСР проти кримськотатарського народу, які мають бути кваліфіковані як геноцид. На жаль, на оголошений у резолюції ПА ОБСЄ заклик щодо ознаменування 23 серпня «загальноєвропейським днем пам’яті жертв сталінізму і нацизму в ім’я збереження пам’яті про жертви масових депортацій і страт» в Україні відгукнулися відповідними масовими меморіальними заходами лише кримські татари. Це для мене тривожний сигнал щодо морального стану українського суспільства, яке понесло мільйони людських жертв за часи СРСР. По-друге, проведення першого в історії кримськотатарського народу Всесвітнього конгресу кримських татар, який відбувся у Сімферополі у травні 2009 року. Завдяки цій знаменній події створений реальний механізм координації практичних дій організацій кримськотатарської діаспори задля майбутнього свого народу, Криму та розвитку демократії в Україні. По-третє, феєричний тріумф молодої співачки Джамали (Сусанни Джамалатдінової) на Міжнародному конкурсі молодих виконавців популярної музики «Нова хвиля-2009», що сприяло впізнаванню Україною та світом багатогранного потенціалу кримськотатарської спільноти. По-четверте, економічна криза, негативні наслідки якого в першу чергу вдарили по тих людях, можливо, більше по кримських татар, які звиклися у вирішенні соціально-економічних питань своїх родин спиратися на власні сили. Таким людям в черговий раз було продемонстровано байдужість з боку держави до людських проблем. По-п’яте, президентська виборча кампанія, яка поглибила розчарування у суспільстві неспроможністю провідних українських політиків-представників національно-демократичного табору щодо об’єднання перед реальними загрозами для України та демократії.

2. Громадяни України стали більшими реалістами та прагматиками, але хотілося би, щоб ці якості як можна швидше трансформувалися у відповідальність та розуміння своєї безпосередньої причетності до майбутньої долі України.

3. Мої батьки, хай Всевишній надасть їм і далі здоров’я та сил, переживши війну, муки страждань та втрати своїх близьких у страшні роки вигнання, народили та повернулися на Батьківщину з чотирма синами, живуть в оточенні онуків, яких виховують у дусі любові до людей та оптимізму на майбутнє.

4. Кримські татари виходять з того, що гарантією відновлення їх прав як цілісного народу, який після майже півстолітнього вигнання, знову набуває своєї Батьківщини, може виступити сильна та демократична Україна, яка, в свою чергу, просто зобов’язана стати невід’ємною частиною великої європейської родини. Саме тому, у газеті «День» більше за все я ціную виваженість та об’єктивність матеріалів, що надаються на її шпальтах. «День» — одна з небагатьох газет в Україні, що послідовно сприяє вкоріненню в українському суспільстві принципів міжнаціональної та міжконфесійної толерантності та цим, на відміну від багатьох «балакучих» політиків, реально сприяє формуванню повноцінного громадянського суспільства в Україні.

5. Лозунг, що не втрачає своєї актуальності за глибиною свого змісту, — «За вашу і нашу свободу», як на мене, є універсальним філософсько-практичним побажанням для всіх порядних та чесних людей.

http://www.day.kiev.ua/206581/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".