МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"караїмська спільнота... мала б порушити питання про повернення їй повністю святині"

01/20/2012 | Antigravedigger
Релігійна панорама,
інформаційно-аналітичний журнал, №6(128), 2011р.

Кримських караїмів не пускають у їхню святиню. Такого глуму вони певне не знали ніколи. Зібравшись відзначити своє народне свято Орак Тою (свято врожаю) 15 жовтня в Чуфут-Кале, караїми не змогли зайти до фортеці Кале, бо ж, дивись, з розпоряджання нового директора Бахчисарайського заповідника, у віданні якого знаходиться фортеця, пана В.Науменка перед ними закрили всі ворота. Відтак нова бюрократична влада по-злодійському украла у караїмів те, що їм законно належить, украла те, що будувалося їх далекими предками, те, що вони з року в рік на чистому ентузіазмі відремонтували, відреставрували, повертали до нового життя. Обурює й те, що без узгодження із караїмськими організаціями по велінню того ж владики М. Науменка, створена Асоціацією кримських караїмів у садибі Фірковича виставка предметів історії караїв, предметів їх побуту та культури, експозиція з караїмської релігії в кенаса (до речі, єдина в Україні) були згорнуті. Проте, незважаючи на це бюрократичне чванство, свято своє вже із болем у серці караїми все ж провели. Молодь оздобила два храми дарами землі кримської. Але й тут виявився «пеньок» від Науменка на узгодженому святковому регламенті: в садибі Фірковича не вдалося так, як це було в минулі роки, провести святкову трапезу із блюдами кухні кримських караїмів. Прийшлося розгортати з дому заготовлені бутербродики і нахолодно пожувати їх, лише уявляючи при цьому і відчуваючи по пам'яті ті смаки, які залишилися з минулого року (А.Колодний).

Вище зазначалося, що згідно вказівки В.Науменка згорнуто виставку караїмської культури, яка десять років експонувалася в садибі Фірковича. Приміщення тут було оформлене в національному дусі. Виставлялися предмета побуту, репродукції картин караїмських художників М. Казаса, Є. Мінаш, були картини і фотографії національних героїв та вождів, видів Кале й Балта Тіймез, зразки караїмського національного одягу тощо. Виставка працювала не лише як музейна установа. Тут проводилися заняття з дітьми, семінари, конкурси, конференції. Будиночок відвідували учасники всесвітньої зустрічи караїмів, вчені різних фахів не лише з України, а й із закордоння – Туреччини, Франції, Росії, Японії…. . Це було єдине місце для знайомства із караїмською етнокультурною, національним одягом…

Як бачимо, культура караїмського народу нищиться тими, хто мав би її зберігати. I все це твориться поза спиною представницького органу караїмів їх Асоціації, очолюваною М. Ормелі, поза спиною священноначалія караїмської релігії.

За таких умов караїмська спільнота на правах повної законності мала б порушити питання про повернення їй повністю святині. Гадаємо, що кошти, які зароблялися б від екскурсій, можна було б використати і для охоронно-зберігаючих робіт. і для розширення об'єктів екскурсійного зацікавлення, і для оплати працівників закладу та ін. Не вистачало б трохи - допомогли б спонсори… Чуфут Кале має належати кримським караїмам а не панові М. Науменку. Таким не був його попередник, з яким ми, вчені з Києва, Спілкувалися в січні 2011 року. Людина великої освіченості й розуміння необхідності збереження всього, що належить цьому невеличкому народу і що сприяє його самозбереженню.

Це думка науковців - релігієзнавців України з Національної Академії Наук. Ми висловлюємо нашу підтримку караїмам і готові разом з ними боротися за їх Правду, проти варварства

(А.Колодний - заст. директора-керівник Відділення релігієзнавства ІФ НАНУ, президент Української Асоціації релігієзнавців).


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".