МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Проросійські казаки дестабілізують ситуацію в Криму

12/03/2003 | line305b
Влада і кримські татари вважають, що проросійські казаки дестабілізують ситуацію в Південно-Східному Криму

Міжетнічна ситуація у Південно-Східному Криму залишається непростою. Днями у Судаку представники проросійських сил зірвали проведення міжетнічного “круглого столу”, на якому мали розглядатися шляхи її нормалізації. Тож місцева влада і кримські татари вважають, що російськомовні козаки дестабілізують обстановку в регіоні.

Під час “круглого столу”, організованого судацькою владою, планувалося знайти шляхи виходу із конфліктних ситуацій, що останнім часом виникли в регіоні і призвели до протистояння між місцевим кримськотатарським і слов’янським населенням. Із 1996 року, коли в Південно-Східному Криму сталися масові кримськотатарські заворушення, в цьому регіоні тліють джерела міжетнічною напруги, але останнім часом вони знову починають спалахувати. І хоча експерти кажуть, що ці конфлікти насправді є соціально-економічними, зокрема, за землю, яку місцева влада не поспішає надавати репатріантам, преса та кримський політикум переважно подає їх саме як міжетнічне, міжконфесійне протистояння.

Втім, зрив “круглого столу” виглядає саме таким чином. Напередодні лідери кримськотатарської громади висловили протест проти того, що російськомовні козаки ходять у військовій формі і з канчуками, за їхніми словами, це викликає негативні історичні асоціації у кримськотатарського населення і дратує людей, а тому звернулися із закликом переговори проводити у цивільному одягу. Втім козаки наполягли на своєму і на засідання “круглого столу” прийшли у військових одностроях. Лідери регіонального меджлісу і мусульманської громади покинули залу засідань, за ними пішов і мер Судака Леонід Шремф.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ремзі Ільясов каже, що останнім часом проросійське козацтво стало серйозним чинником у дестабілізації в регіоні: “Я справді вважаю, що козаки Російської общини є дестабілізуючою силою. Вони розгулюють містом, заходять, наприклад, до гуртожитків, питають, як тут з порядком і пропонують свої послуги, цей порядок тут наводити. Таке враження, що немає міліції, немає влади, тільки козаки мають наводити лад. Це обурює і дратує людей, в тому числі кримських татар. Адже кримських козаків ніколи не було, де вони взялися – ніхто не знає. А ці нагадують наглядачів у таборах, де кримські татари утримувалися в депортації. Таке проросійське козацтво – це, фактично, воєнізована структура, зі своєю уніформою, організаційною структурою, якимись засобами... Воно справді прямим чином дестабілізує...”, – вважає Ремзі Ільясов.
Представники проросійських судацьких козаків із кореспондентом Радіо “Свобода” відмовилися спілкуватися. А от у прес-службі мера Судака Леоніда Шремфа повідомили, що ситуація в регіоні непроста, але повністю під контролем місцевої влади. Тут теж не схвалюють поведінку отаманів судацького козацтва, але вважають, що діалог буде продовжений.

Володимир Притула, RFE/RL


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".