МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У Криму — земельна криза

09/20/2006 | Експерт
У Криму — земельна криза

У вересні кримський парламент збереться спеціально для обговорення земельних питань

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь

«ПІДІЙШЛИ ДО КРИТИЧНОЇ МЕЖІ…»

Президія Верховної Ради Криму ухвалила рішення провести у вересні засідання, на якому в поглибленому й розширеному форматі розглянути земельну проблему. Президія вже доручила готуватися й виступити на сесії з доповідями із земельних питань голові Республіканського комітету із земельних ресурсів Миколі Голубєву, начальнику главку МВС України в Криму Володимиру Хоменку та прокурору Криму Віктору Шемчуку. Постійний представник Президента України в Криму Геннадій Москаль провів нараду й виступив із заявою, в якій зазначає, що земельні відносини в Криму підійшли до критичної межі». Під час наради зазначено, що тільки 2006 року в автономії відбулося 8197 акцій протесту, пов’язаних із земельними проблемами, хоча за весь 2005 рік була лише 2531 акція. Це свідчить про те, що проблема загострилася надзвичайно швидкими темпами. Люди втомилися звертатися до органів державної влади й, помітивши, що чиновники не йдуть назустріч потребам людей, вони самі змушені вирішувати особисті проблеми шляхом протестів і вуличних акцій. На думку Геннадія Москаля, ситуація вкрай загострилася тому, що багато разів органи влади сідали за стіл переговорів з громадськими організаціями протестувальників, але щоразу домовленості не виконувалися обома сторонами, реального розв’язання проблеми немає, земля для людей не виділена. Такий стан справ знижує довіру до органів влади і є основою для подальшої ескалації напруженості.

Таким чином, усі «поляни протесту» фактично стали індивідуальними акціями громадян, які дією висловлюють свій протест проти стилю роботи влади. Фактично Крим повернувся до ситуації 1991—1992 років, коли кримські татари займалися «самоповерненням» землі. Наприклад, заявив Геннадій Москаль, тільки в Сімферополі й Сімферопольському районі кримським татарам було гучно обіцяно 1100 гектарів землі, 800 з яких належить Академії аграрних наук України, яка категорично відмовилася її передавати. Фактично в усій автономії проблема землі безконфліктно вирішується лише в селах Добре і Гвардійське Сімферопольського району. Причому додаткове напруження в земельному питанні створюється тим, що більшість «самоповернень» здійснені на землях, які вже мають або власника, або орендаря, й це призводить до фізичного протистояння та конфліктів. Крім того, до протестних акцій залучені сьогодні не тільки кримські татари, а й слов’янське населення Криму. Деякі пікетування тривають уже декілька місяців, а часом і років, як, наприклад, «партенітська група» кримських татар, яка виводить численні пікети до уряду й парламенту автономії щопонеділка вже два-три роки. Уже декілька тижнів триває пікетування в Сімферополі й навколо нього. Тут стоять 28 пікетів, 71 намет, 10 вагончиків, 14 навісів, 239 макетів недобудованих будинків. У Судаку стоїть 9 пікетів, в Ялті — 5, в Алушті — 1. Скоєно одне самозахоплення цілого під’їзду житлового будинку, пікети також встановлені у Феодосії, Бахчисарайському районі. Загальна кількість учасників таких пікетів — декілька тисяч осіб. Протестними акціями охоплено понад 786 гектарів землі сільськогосподарського призначення.

На думку Геннадія Москаля, ситуацію посилює відсутність чіткої системи обліку земель і списків тих, хто дійсно має право на безкоштовне отримання землі. У результаті взаємні претензії висуваються як владі і представникам різних етнічних груп, так і різними групами репатріантів одна одній. Глибоко обурює той факт, що в процесі підпільної торгівлі землею беруть участь корумповані чиновники, які, порушуючи конституційні права громадян, у процесі розподілу землі мають особистий зиск. Усі ці конфлікти в Криму загрожують перерости з мирних акцій у відкрите й загальне громадянське протистояння.

У результаті Геннадій Москаль сказав, що він вважає за доцільне звернутися до Ради Національної безпеки й оборони України з метою термінового обговорення ситуації иа вживання дієвих заходів, які б запобігли дестабілізації обстановки на півострові.

ЗРОШУВАННЯ КРИМУ — ВЖЕ В МИНУЛОМУ…

На думку кримської прокуратури, ще однією проблемою, пов’язаною з невирішеністю проблеми землі, є повне розорення зрошувальних систем півострова, площа яких скоротилася більше ніж удвічі. У поданні главі уряду Криму прокурор автономії Віктор Шемчук, як повідомила «Дню» керівник прес- служби прокуратури Наталя Бояркіна, нагадав чиновникам норми законів, які вони ігнорують. Законами України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про меліорацію земель» обов’язки контролю за дотриманням правил експлуатації меліоративних систем та їх збереження покладені на центральні органи виконавчої влади та їхні органи на місцях, місцеві державні адміністрації й виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. 1990 року меліоративними мережами в Криму було забезпечено 397,3 тис. га земель, на яких було розташовано 3659 одиниць зрошувальної техніки. На сьогодні площа зрошуваних земель скоротилася до 178,4 тис. га, а зрошувальної техніки залишилося всього 952 машини. При цьому, як з’ясували прокурори, у відповідальних комітетах, органах влади й самоврядування дані про загальну чисельність демонтованих труб відсутні. Сьогодні система меліорації в Криму є взагалі безгоспною. Зрошувальні системи досі не передані в комунальну власність. На баланс поставлено лише 47 відсотків водоподавальних труб. Хоча цей процес, згідно з рішенням СМ АРК, мав завершитися в автономії ще в січні поточного року, в деяких районах він навіть не розпочався!

У Сакському районі, повідомляє прес-служба прокуратури, досі жоден з об’єктів зрошування не переданий у комунальну власність. З метою усунення порушень закону Сімферопольським міжрайонним природоохоронним прокурором до Сакської райдержадміністрації в грудні 2005 року було внесене подання, однак реальних заходів для усунення порушень закону й передання в комунальну власність зрошувальних систем райдержадміністрацією не ухвалено. У результаті тяганина, допущена в земельній сфері Сакського району посадовими особами райдержадміністрації протягом більш як двох років з часу видання відповідної постанови Кабінету Міністрів України, призвела до пошкодження й розкрадання 16 тисяч 760 метрів трубопроводів зрошувальних систем району!

Прокурор Криму Віктор Шемчук вважає, що саме невиконання районними державними адміністраціями вимог закону, постанов Кабінету Міністрів України й Ради міністрів АРК, а також відсутність контролю з боку Радміну автономії з цього питання стала причиною безгоспності меліоративних систем і, як наслідок, сприяло їх розкраданню. Нарівні з безпосередніми збитками через втрату труб цим завдається значна шкода землям, на яких по- варварському пошкоджений родючий шар грунту при викопуванні труб. Парадоксально, заявляє кримська прокуратура, але уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів — реском — «не бачить» пошкодження земель, не інформує органи влади й правоохоронні органи.

Часто розкрадання водоносних труб здійснюється в безпосередній близькості від населених пунктів, але й це не сприяє пильності контролерів. Посадові особи ТОВ «Меріва» протягом двох місяців на території села Гвардійське викопали 1,2 кілометра трубопроводу, чим завдали збитку державі на суму 55 тис. грн. Посадові особи ТОВ «Агрофірма «Крим» у квітні поточного року вздовж дороги Піщане-Берегове Бахчисарайського району провели демонтаж труб меліоративної системи, чим завдали державі збитку на суму 108,9 тис. грн. Однак відповідальні працівники Бахчисарайської та Сімферопольської райдержадміністрацій, Піщанівської й Гвардійської сільських рад, а також контрольних органів «мовчали». Сімферопольською міжрайонною природоохоронною прокуратурою виявлені згадані факти правопорушень, і за результатами проведеної перевірки порушені кримінальні справи, досудове слідство у яких ще триває, повідомляє прокуратура автономії. Також були бездіяльними органи контролю Сакської райдержадміністрації, коли приватне підприємство «Маріамполь» демонтувало зрошувальні системи на території району вздовж траси Сімферополь-Євпаторія. Розрита земля зацікавила тільки природоохоронних прокурорів, які наразі проводять досудове слідство щодо порушеної кримінальної справи. Тільки цього року органам прокуратури та міліції довелося порушувати 45 кримінальних справ за фактами розкрадання зрошувальних систем, 24 з яких розслідили й направили до суду. До органів влади прокуратурою внесене 14 розпоряджень про усунення порушень закону. До суду пред’явлено 4 позови з метою відшкодування завданого державі збитку на загальну суму 3 млн. грн.

Висновки прокуратури однозначні: причинами, що сприяли згаданим порушенням законодавства, стали неналежне виконання функціональних обов’язків посадовими особами місцевих органів виконавчої влади й самоврядування, міністерствами й відомствами Криму, відсутність дієвого контролю за їхньою діяльністю з боку Ради міністрів Криму. Прокуратура Криму ставить питання про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у порушенні вимог законодавства щодо використання, збереження меліоративних мереж і земельних ресурсів, повідомляє прокуратура Криму.

№158, середа, 20 вересня 2006

http://www.day.kiev.ua/168921/

Відповіді

  • 2006.09.20 | Лозина-Лозинский

    Re: Ну и?

    В очередной раз автор Касьененко расскзал о нелегких буднях Москаля и Шемчука.

    И тот и другой фактически признают, что кроме "разговоров" о наших крымских ворах они ни к чему не способны. Называют всякие разные цифры, в отчаянии ломают руки. А толку?

    Если рельные полномочия Москаля недостаточны, а команды "ломать всех янучар через колено", к чему он способен, с самого верха не поступало, то его позиция понятна. Заявления, письма, брифинги - эдакое пиар-приложение своей деятельности он обеспечивает, но где собственно сами его действия? Кто его слушает? Где проявляется его власть СИСТЕМНО защищать Конституцию и интересы президента в нашем кучмистском заповеднике? Кроме как договорится о присылании сюда бригады сыскарей из Киева ничего нет. (хотя и это неплохо)

    Но Шемчук то чего плачется? Да за месяц прокуратура моглабы сделать так, что к этим полевым трубам боялись бы подойти воры-колхозники.
    Да вся эта прокуратура одна шарага со всей крымской ВР и СМ, всем понятно, в конце концов. Так хоть бы не плакал тогда, а чесно защищал бы своих корешей, но туда же - ах, воруют, законов не выполняют!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".