МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Севастопольський форум

11/02/2006 | Експерт
Севастопольський форум

«Південна політична столиця» стає інтелектуальним майданчиком для пошуку моделей розвитку Причорноморського регіону

Микита КАСЬЯНЕНКО, Севастополь — Сімферополь


Наприкінці минулого тижня в Севастополі відбулося відразу два інтелектуальних форуми. Національний інститут стратегічних досліджень за підтримки Фонду Конрада Аденауера провів круглий стіл «Крим на шляху до стабільності та розвитку: перспективи та проблеми», який став, власне, інтелектуальною розминкою для більш широкої дискусії вчених, аналітиків, практиків державного управління в рамках започаткованого «Українським клубом», для якого газета «День» кілька місяців тому надала можливість широкого поширення своїх ідей, Центром соціальних досліджень «Софія» та Севастопольською міською адміністрацією «Севастопольського форуму». Дискусія задумана як аналітичний майданчик, який буде працювати постійно, однак раз на рік його активісти планують саме в Севастополі проводити широкі дискусії для напрацювання практичних рекомендацій для політиків. Організатори амбітно визначили місію свого дітища, як «формування на базі севастопольського майданчика стратегічних комунікацій для національних та міжнародних еліт з України, країн організації Чорноморської економічної співпраці, Євросоюзу, Росії та США, участь в ініціативах, спрямованих на перетворення Севастополя на центр міжцивілізаційного діалогу і міжнародної співпраці, місце проведення міжнародних і загальнонаціональних форумів». Передбачається також, що «Севастопольський форум» стане місцем презентації соціокультурних ініціатив і проектів розвитку міжнародного, загальнонаціонального і регіонального рівня. У Києві відомими аналітиками Андрієм Єрмолаєвим, Володимиром Лупацієм (ЦСД «Софія»), Олександром Литвиненком, Володимиром Фесенком, (ЦППД «Пента»), Мариною Вітровою (Російський медіа- центр), Євгеном Копатьком (Донецький інформаційно- аналітичний центр), з участю інших відомих соціологів, політологів, вчених створена Громадська організація «Севастопольський форум», яка в співтоваристві з Севастопольською держадміністрацією та Севастопольською міськрадою бере на себе поточну роботу форуму та організацію поточних дискусій з участю ЗМІ, а також організацію щорічних форумів.

Два дні першого Севастопольського форуму, в якому взяли участь понад 100 вчених, аналітиків, депутатів різних рівнів, представників Кабінету Міністрів, Секретаріату Президента України, державних службовців та журналістів причорноморських областей України та Києва, наукових та аналітичних центрів Росії та України, представників посольств та дипломатичних місій, акредитованих в Україні, були вкрай насичені інтелектуальними заходами. У рамках форуму Севастопольська міська адміністрація презентувала «Програму сталого соціально- економічного, екологічного та культурного розвитку Севастополя на 2006 — 2015 роки», а Центр соціальних досліджень «Софія» представив проект «Севастопольського форуму» разом з фондом «Відродження» — збірник аналітичних матеріалів «Південний вектор» євроінтеграційної стратегії України». Учасникам форуму були презентовані книга Андрія Єрмолаєва «Коли наступить рік України в Україні?», збірник фонду Конрада Аденауера «Соціальна ринкова економіка орієнтир для України», збірники аналітики Центру сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону «Номос» «Чорноморська безпека», інформаційно-аналітичний аналіз Міністерства економіки Криму про основні тенденції розвитку автономії та інші аналітичні документи. На вступній сесії форуму, яку провів заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Захарій Варналій, були обговорені важливі проблеми: зовнішня політика Євросоюзу та перспективи «Чорноморського виміру», формування «Чорноморського єврорегіону» та можливостей і перспектив для України.

У ході форуму відбулися круглі столи «Чи потрібні Україні проекти «переосвоєння» Криму та причорноморських областей», «Севастополь в пошуках стратегії розвитку: чи може місто претендувати на статус «літньої столиці», і «Чорноморський регіон — виклики та можливості для Європи, України, Росії», кілька прес-конференцій. У ході дискусій за круглими столами аналітиками було висунуто кілька проривних ідей, які ще потребують аналізу та осмислення. Зокрема, давній автор «Дня», член «Українського клубу» Сергій Дацюк презентував основи нової теорії — інфраполітики, вніс пропозицію створити в Україні Інститут розвитку інфраструктури, яка була з цікавістю сприйнята представниками Севастопольської влади та аналітиками, що брали участь у дискусії. Зокрема, загальновизнано, що існує певна «методологічна криза», яка заважає знаходити адекватні рішення в умовах проблемних ситуацій, що Україна ще тільки має виробити детальну геополітичну стратегію для себе, яка була б адекватною ситуації у всій Європі. Зокрема, що стосується Криму, то за умови, якщо Крим Україні потрібен, вона має мати реальний проект його «переосвоєння», в якому б знайшли логічне вирішення такі напрямки, як його демілітаризація, адекватний розвиток курортної галузі та її соціальної, промислової, аграрної, фінансової, культурної інфраструктури тощо. Зокрема, на форумі багато говорилося про те, що для успішного розвитку Причорноморського регіону Європи необхідна слов'янська єдність. Разом з тим багато учасників дискусії підтримали думку Рефата Чубарова про те, що для такого багатоетнічного і розмаїтого в конфесійному плані регіону слов'янська єдність — необхідна, однак недостатня умова, вона має доповнюватись реальними програмами формування міжнаціональної та міжрелігійної злагоди.

На зміст аналітики форуму значно вплинули політичні події, які були фоном для його дискусій, зокрема, події в Києві стосовно «переформування» політичної коаліції, зустріч Президента України з російським прем'єр-міністром Михайлом Фрадковим, переговори Віктора Януковича з ним, стан українсько-російських енергетичних відносин, заяви чільних українських політиків, зустріч та переговори в Севастополі змішаної російсько- української комісії з проблем базування в Севастополі Чорноморського флоту, прес-конференція президента Росії Володимира Путіна, в якій він торкався аналогічних питань, події в Угорщині тощо.

Детально основні напрямки та теоретичні аспекти дискусії будуть опубліковані в аналітичних матеріалах в наступних номерах «Дня».

№187, вівторок, 31 жовтня 2006

http://www.day.ua/171373/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".