МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Який зараз рівень неграмотності в Україні?

03/09/2005 | Георгій
Мені недавно попали під руку такі факти:

*У США 27 мільйонів людей (тобто приблизно кожний десятий) зовсім неграмотні (не знають літер і не можуть прочитати навіть окремих слів), і 45 мільйонів функціонально неграмотні (тобто знають літери і можуть складати з них слова, але не здатні зрозуміти смисл тексту з 3-4 речень, тому що витрачають усю свою енергію на процес читання).

*Сорок три відсотки американців (!!!) не мають навичок читання, достатніх для того, щоби від початку до кінця прочитати одну сторінку ресторанного меню. Такий самий відсоток (43%) не розуміє смисл географічної карти.

* На Півдні США більше 40% дітей не закінчує середніх шкіл. У штаті Місісіпі цей показник 46%. 35% дорослого населення цього штату має навички читання, які не задовільняють вимог до учнів шостого класу середньої школи.

Беручи до уваги ці цифри, можна зрозуміти, чому так звані "креаціоністи" (люди, які стверджують, що біологічна еволюція не відбувається) мають такий великий успіх у США. Дуже мало хто перевіряє, що ж вони насправді кажуть і пишуть. Величезний прошарок населення, через дуже серйозні дефекти в освіті, просто не може розібратися в таких питаннях, як генетичний код, мутації, алелізм, біогеографічна ізоляція, видоутворення і т.д. Тому серйозні фахівці, яких один відомий креаціоніст на ім"я д-р Хованд викликає на "дебати," просто приречені на нерозуміння погано освіченої маси, яка слідкує за цими "дебатами." З іншого боку, повторення "аргументів" типу "етава (еволюції) нє можеть бить, патаму что етава нє может бить нікагда" - стандартний підхід усіх "креаціоністів" - викликає бурхливий "одобрямс" цієї маси.

Сподіваюся, Україні до такого все-таки ще довго... Чи я помиляюся?

Відповіді

  • 2005.03.10 | Хома Брут

    тут йому карта і пішла

    > Такий самий відсоток (43%) не розуміє смисл географічної карти.
    А як же ж вони, тоє, на роботу своїм автом їздять? Просто цікаво, що мається на увазі і як проводиться "тест на розуміння смислу карти"?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.10 | Георгій

      Re: тут йому карта і пішла

      Хома Брут пише:
      > > Такий самий відсоток (43%) не розуміє смисл географічної карти.
      > А як же ж вони, тоє, на роботу своїм автом їздять? Просто цікаво, що мається на увазі і як проводиться "тест на розуміння смислу карти"?
      (ГП) Не знаю, дякую за питання - подивлюся. В оригінальному повідомленні, яке було поміщене на стенді однієї організації, що тут агітує за підвищення рівня грамотності серед дорослих, було, "cannot make sense of geographic maps and are unable to read road maps." Очевидно, тест був простий - дали людині карту (мапу) і запитали, що це значить. А щодо автом на роботу, гм... це взагалі-то можна просто вивчити шляхом повторення, розбиратися в географічних мапах для цього не обов'язково.

      А як в Україні з грамотністю і неграмотністю?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.10 | Роман ShaRP

        Поки що краще.

        Георгій пише:
        > А як в Україні з грамотністю і неграмотністю?

        "Останіх даних" в мене немає, та й проводити таке опитування в нас не проводять. Не спадає на думку, бо вважається, що народ "грамотний".

        В Україні, я думаю, поки що людям важко не стільки читати, скільки писати. Багато орфографічних помилок, досить примітивних, можуть плутати російські і українські слова.

        Оскільки культута "watching TV instead of reading" в Україні ще не сформувалася, у нас досі досить таки читаючий народ - було б тільки що почитати ;) (на жаль, дорожнеча книжок робить задоволення потреби в читанні не такою вже й простою справою).

        Тре буде поцікавитися в своїх знайомих з райцентрів, яка ситуація там.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.03.10 | Георгій

          Re: Поки що краще.

          Роман ShaRP пише:
          > Георгій пише:
          > > А як в Україні з грамотністю і неграмотністю?
          >
          > "Останіх даних" в мене немає, та й проводити таке опитування в нас не проводять. Не спадає на думку, бо вважається, що народ "грамотний".

          (ГП) Гмм... може, це і правда. У нас все-таки завжди слідкували, щоби дитина хоча б вісім класів закінчила і хоч якось там читати могла. Але я пригадую, як ще десь році у 1983 чи 1984 чув від однієї викладачки технікуму в Москві, що частина її студентів читати вміє тільки формально, тобто вони здатні скласти з літер слова, і це фактично все. Передати смисл прочитаного вони не могли, навіть коли текст складався з 3-4 простих речень. Вона була дуже здивована і сказала цим студентам, що їм не завадило б ходити частіше до бібліотеки. А вони на це засміялися і сказали, "Яка там бібліотека, Катерино Василівно, в нас як на край села вийдеш - вовки виють..." І це ще було у "благополучні" доперебудовні роки...

          Тут у США дизлексія (нездатність опанувати читання) - страшна проблема, і серед маленьких дітей, і серед підлітків. У середині 1990-х років тут був досить популярним телесеріал під назвою "Моє так зване життя," з Клер Дейнс у головній ролі. Один герой цього серіалу, хлопчик-підліток, який навчався у "високій школі" (тобто наші 9-12 класи), не міг читати, але якось умудрявся обманювати вчителів. Таких зараз все більше і більше.

          > В Україні, я думаю, поки що людям важко не стільки читати, скільки писати. Багато орфографічних помилок, досить примітивних, можуть плутати російські і українські слова.
          (ГП) Цікаво, а чи це корелює з кількістю класів, які людина закінчила, чи з соціальним статусом? У США є два види поганого письма - погана орфографія і певна дуже специфічна граматика. Перше не корелює з соціальним статусом, а радше корелює з тим, наскільки людина любить читати і наскільки вона "візуальна," має розвинуту зорову пам"ять. А от другий вид поганого письма - вжиток "субстандартної" граматики - прямо колрелює з расою і з матеріальними статками. Специфічна граматика - ознака людей афро-американського походження (чорних) і тих, хто з матеріально бідних сімей. Вони пишуть (і говорять), наприклад, "I am suppose to do this," або "they was tellin me," etc.

          > Оскільки культута "watching TV instead of reading" в Україні ще не сформувалася, у нас досі досить таки читаючий народ - було б тільки що почитати ;) (на жаль, дорожнеча книжок робить задоволення потреби в читанні не такою вже й простою справою).
          (ГП) Тут телебачення дійсно страшно псує людей, і також останнім часом відео-ігри (я навіть не знаю, що вже гірше). Але тут є ще і просто родини (переважно бідні чорні родини), які проводять своє дозвілля приблизно так, як їх пра-пра-пра... його проводили 150 чи 200 років тому, тобто сидять годинами на ганку, розводять теревені, а діти граються. Вони навіть і телевізорів не мають.

          > Тре буде поцікавитися в своїх знайомих з райцентрів, яка ситуація там.
          (ГП) Добре, дякую, пане Романе.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.03.10 | Роман ShaRP

            Re: Поки що краще.

            Георгій пише:
            > (ГП) Гмм... може, це і правда. У нас все-таки завжди слідкували, щоби дитина хоча б вісім класів закінчила і хоч якось там читати могла. Але я пригадую, як ще десь році у 1983 чи 1984 чув від однієї викладачки технікуму в Москві, що частина її студентів читати вміє тільки формально, тобто вони здатні скласти з літер слова, і це фактично все. Передати смисл прочитаного вони не могли, навіть коли текст складався з 3-4 простих речень. Вона була дуже здивована і сказала цим студентам, що їм не завадило б ходити частіше до бібліотеки. А вони на це засміялися і сказали, "Яка там бібліотека, Катерино Василівно, в нас як на край села вийдеш - вовки виють..." І це ще було у "благополучні" доперебудовні роки...

            Ви ж знаєте, пане Георгію, що Україна набагато менша, отже і не така "глуха", як Росія. Вам вже відомо, де я навчався. Так на паралельних кафедрах в нас вчилися і хлопці з Закарпаття, і з райцентрів, і, навіть, з "пгт." (селищ міського типу, які мало чим відрізняються від просто сіл)

            > > В Україні, я думаю, поки що людям важко не стільки читати, скільки писати. Багато орфографічних помилок, досить примітивних, можуть плутати російські і українські слова.
            > (ГП) Цікаво, а чи це корелює з кількістю класів, які людина закінчила, чи з соціальним статусом?

            Мені дуже важко сказати, тому що мій перший спогад про себе - якраз на читанні книжки (в 5 років).

            Я думаю, що на першому місті - здібності самої людини та її бажання навчатися. Далі йдуть школа і батьки як вихователі. Кількість класів і статус тут мають невелике значення тому що читання - це така штука, яку можна опановувати й розвивати самостійно.

            > У США є два види поганого письма - погана орфографія і певна дуже специфічна граматика. Перше не корелює з соціальним статусом, а радше корелює з тим, наскільки людина любить читати і наскільки вона "візуальна," має розвинуту зорову пам"ять. А от другий вид поганого письма - вжиток "субстандартної" граматики - прямо колрелює з расою і з матеріальними статками. Специфічна граматика - ознака людей афро-американського походження (чорних) і тих, хто з матеріально бідних сімей. Вони пишуть (і говорять), наприклад, "I am suppose to do this," або "they was tellin me," etc.

            Слов*янські граматики не такі "жорсткі", тому "специфічна граматика" досі лишається привілеєм тих, для кого ані російська ані українська не рідні.

            З орфографією дійсно проблеми, але, як Ви і написали, від "статусу" то не дуже залежить.

            > > Оскільки культута "watching TV instead of reading" в Україні ще не сформувалася, у нас досі досить таки читаючий народ - було б тільки що почитати ;) (на жаль, дорожнеча книжок робить задоволення потреби в читанні не такою вже й простою справою).
            > (ГП) Тут телебачення дійсно страшно псує людей, і також останнім часом відео-ігри (я навіть не знаю, що вже гірше).

            Телебачення ;)
      • 2005.03.10 | Olha_K

        Re: тут йому карта і пішла

        В мене є така знайома, із Баку. Вже 10 років в Америці, але не розуміє, що на карті написано. ТАк я запам*ятовує право-ліво. І це не Бруклін, тут всі американці навколо. А ще є люди з Росії які по шість років працюють у хімчистці, і ДОСІ хазаїн їм на пальцях (буквально, жестами) пояснює, що робити. Це некоректний приклад щодо грамотності, але це ілюстрація того, що і працювати, і водити авто можна взагалі не користуючись мовою.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.03.10 | Роман ShaRP

          Дозвольте вступитися за шоферів.

          Olha_K пише:
          > Це некоректний приклад щодо грамотності, але це ілюстрація того, що і працювати, і водити авто можна взагалі не користуючись мовою.

          Якщо своє, приватне - то так (хоча й тут водій має пам*ятати, принаймні, "азбуку дорожних знаків"). Але якщо він працює, чи на хазяїна, чи на фірму то все вже складніше, і йому доводиться мати справу з документами.

          Я працював з водіями. Вони були, може, не самими приємними й не самими письменними, і не самими культурними але читаючими, розумними та кмітливими людьми.
  • 2005.03.10 | Горицвіт

    Re: Який зараз рівень неграмотності в Україні?

    Мабуть, у нас не проводили таких досліджень. Бо від радянських часів вважалося, що грамотність 100%, і так традиційно і вважається. Але ясно, що це не так.


    Георгій пише:
    > * На Півдні США більше 40% дітей не закінчує середніх шкіл. У штаті Місісіпі цей показник 46%. 35% дорослого населення цього штату має навички читання, які не задовільняють вимог до учнів шостого класу середньої школи.


    У нас багато дітей не закінчують середніх шкіл (тобто 11 класів).
    Обов'язковими є 9 класів, їх формально більшість закінчують, але є таких багато, що в школу не ходять (працюють. або п'ють в підвалах). На цю тему статистика повинна бути (в міліції?). Так само в ПТУ.

    Тобто в процентах це запросто може бути 40%.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.10 | Горицвіт

      ще про грамотність

      Може, в Штатах у число неграмотних включають тих, хто не знає англійської мови, але знає іспанську.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.11 | Георгій

        Ви маєте рацію!

        Дійсно, я перевірив. Ці дані, що я наводив, підготовлені комісією з питань грамотності при окрузі Лоундес (Lowndes County) (це округ, в якому знаходиться мій університет, на сxоді штату Місісіпі, поруч з кордоном з Алабамою). Вони дійсно включили у свої цифри тих "неграмотних," які не читають англійською мовою, але читають іспанською.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.03.11 | Людмила

          горе-дослідники...

          отут постає питання про рівень "грамотності" тих, хто береться проводити таке дослідження.

          а чи є інформація, як до результатів поставилися американці????
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.03.11 | Георгій

            Re: горе-дослідники...

            Людмила пише:
            > отут постає питання про рівень "грамотності" тих, хто береться проводити таке дослідження.
            (ГП) Взагалі-то так, не треба було включати одномовних не-англомовних у список неграмотних. Але, як це не парадоксально, я не думаю, що це дуже сильно вплинуло на результати. Річ у тому, що таких іспаномовних американців, які зовсім не знають англійської мови (до такого ступеню, що навіть не можуть прочитати навіть простенький текст з 3-4 речень), серед американських ГРОМАДЯН і ЛЕГАЛьНИХ імігрантів дуже мало. Інша річ недавні нелегальні імігранти - ті дійсно дуже часто зовсім не знають англійської мови, але як раз їх у це дослідження не включили.

            > а чи є інформація, як до результатів поставилися американці????
            (ГП) Подивлюся. Поки що моє враження таке, що на цю активність комісії нашого округу Лоундес дуже мало хто реагує. Втім, те, що частота дітей і підлітків з дислексією у США росте, я чую вже давно.
  • 2005.03.11 | Боровик

    Лажа (-)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.11 | Георгій

      А які Ваші дані...

      ... по США і по Україні? Я повторюю, мої дані взяті з постера, який виставлений у нашому університеті однією місцевою організацією, яка бореться за підвищення рівня грамотності серед дорослих. Я їм повірив. Якщо Ви маєте інші дані, дайте їх. Не можна ж так голослівно, лажа, лажа.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.12 | Боровик

        Re: А які Ваші дані...

        У мене дані дуже прості. Зайдіть на один з багатьох статистичних сайтів про освіту і ви побачите, що рівень вищої освіти (не загальноосвітньої) в США є чи не найвищим в світі. Кількість абітурієнтів просто найвища.
        Також візьміть в якості точку відліку відсоток користувачів інтернету, власників комп*ютерів чи подібнеого і ви побачити, що майже кожен параметр просто не залишає поля для "Сорок три відсотки американців (!!!) не мають навичок читання, достатніх для того, щоби від початку до кінця прочитати одну сторінку ресторанного меню".
        Щодо полрівняння з Україною, візьмемо статисктику із сайту міністерства освіти України - вищу освіту здобувають трохи більше трьохсот студентів на кожні 10000 населення, а мають дипломи біля 14%. В США ці цифри в два рази вищі. Тепер перемножте всі ці дані на хабарі, технічне оснащення і так далі і отримаєте картину близької до реалій.
        В моєму райцентрі вже аж три вузи видають дипломи про вищу освіту. Найбільша проблема в тому, що викладачі нарешті наїлися гречки та яєць і вже не беруть хабарі натурою. Моя однокласниця там "вчилась" і дуже жалілась, що їй треба було здавати екзамен по якомусь предмету, бо пришелепкуватий викладач не бере хабарі.
        ***
        Також пропоную спитати майданівців відносно "Величезний прошарок населення, через дуже серйозні дефекти в освіті, просто не може розібратися в таких питаннях, як генетичний код, мутації, алелізм, біогеографічна ізоляція, видоутворення і т.д."
        Думаю, що це стосуватиметься переважної кількості майданівців і це не є ненормальним.
        Незнання того, що РЕЦЕСИВНИЙ АЛЕЛЬ ВПЛИВАЄ НА ФЕНОТИП ТІЛЬКИ ТОДІ КОЛИ ГЕНОТИП ГОМОЗИГОТНИЙ, не є шкідливим.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.03.12 | Георгій

          Re: А які Ваші дані...

          Боровик пише:
          > У мене дані дуже прості. Зайдіть на один з багатьох статистичних сайтів про освіту і ви побачите, що рівень вищої освіти (не загальноосвітньої) в США є чи не найвищим в світі. Кількість абітурієнтів просто найвища.
          (ГП) Згоден з цим. Але це все-таки суттєво менше половини населення. Дані про абсолютну і функціональну неграмотність стосуються іншої половини.

          > Також візьміть в якості точку відліку відсоток користувачів інтернету, власників комп*ютерів чи подібнеого і ви побачити, що майже кожен параметр просто не залишає поля для "Сорок три відсотки американців (!!!) не мають навичок читання, достатніх для того, щоби від початку до кінця прочитати одну сторінку ресторанного меню".
          (ГП) Можливо. Думаю, що якісь похибки у методиці дослідження, що я його цитував, були. Але все рівно кількість функціонально неграмотних людей у США суттєва, і це дуже погано. Думаю, що молодь, яка грається у високотехнологічні комп'ютерні ігри, є величезним резервом, який поповнює армію неграмотних. А цей резерв є і в Україні, і він в ній збільшується, так само як і у США.

          > Щодо полрівняння з Україною, візьмемо статисктику із сайту міністерства освіти України - вищу освіту здобувають трохи більше трьохсот студентів на кожні 10000 населення, а мають дипломи біля 14%. В США ці цифри в два рази вищі. Тепер перемножте всі ці дані на хабарі, технічне оснащення і так далі і отримаєте картину близької до реалій.
          (ГП) Сумно, але це не відповідає на моє головне питання: який все-таки відсоток неграмотних і функціонально неграмотних серед населення України?

          > В моєму райцентрі вже аж три вузи видають дипломи про вищу освіту. Найбільша проблема в тому, що викладачі нарешті наїлися гречки та яєць і вже не беруть хабарі натурою. Моя однокласниця там "вчилась" і дуже жалілась, що їй треба було здавати екзамен по якомусь предмету, бо пришелепкуватий викладач не бере хабарі.
          (ГП) Н-да-с, pieta, signori. :(

          > ***
          > Також пропоную спитати майданівців відносно "Величезний прошарок населення, через дуже серйозні дефекти в освіті, просто не може розібратися в таких питаннях, як генетичний код, мутації, алелізм, біогеографічна ізоляція, видоутворення і т.д." Думаю, що це стосуватиметься переважної кількості майданівців і це не є ненормальним. Незнання того, що РЕЦЕСИВНИЙ АЛЕЛЬ ВПЛИВАЄ НА ФЕНОТИП ТІЛЬКИ ТОДІ КОЛИ ГЕНОТИП ГОМОЗИГОТНИЙ, не є шкідливим.
          (ГП) Я не сперечаюся з тим, що людина, яка не є фахівцем у біології, має повне право не знати тих термінів, які Ви вжили у Вашому реченні. Але ця людина, якщо вона має якусь освіту і певне правильне моральне виховання, тим не менш усвідомлює, що за цими термінами щось стоїть, що це не порожні звуки. Тому ця людина не полізе в дебати з біологами, доводячи, що ті просто обманюють публіку: ну от ми ж не бачимо, щоби бактерії перетворювалися у жирафів, а ті у гравців у бейсбол, значить, ніякої еволюції нема. У США, на жаль, це повсякденна реальність.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.03.12 | Боровик

            Re: А які Ваші дані...

            Георгій пише:

            > (ГП) Сумно, але це не відповідає на моє головне питання: який все-таки відсоток неграмотних і функціонально неграмотних серед населення України?
            Варто би уточнити критерії оцінки. Якщо мова іде про уміння розібратись в інструкції по користуванні мікрохвильової пічки, то моя вельми суб*єктивна думка - у нас цей показник на рівні трохи більше 40% проти 15% в США.
            Трохи з особистого досвіду.
            Я мав щастя вчитись в звичайному радянському ПТУ №31, також мав безліч друзів в інших ПТУ №14, №10... Маю сказати, що грамотність серед "бурсаків" ніяк не перевищувала 10%. Зважаючи на те, що кількість "партомісць" в ПТУ в Україні була більшою ніж кількість студентів ВНЗ, можна судити про грамотність всього населення. Тобто переважно освіта існує на рівні "Грицевої шкільноїх науки".
            >
            > > ***
            > > Також пропоную спитати майданівців відносно "Величезний прошарок населення, через дуже серйозні дефекти в освіті, просто не може розібратися в таких питаннях, як генетичний код, мутації, алелізм, біогеографічна ізоляція, видоутворення і т.д." Думаю, що це стосуватиметься переважної кількості майданівців і це не є ненормальним. Незнання того, що РЕЦЕСИВНИЙ АЛЕЛЬ ВПЛИВАЄ НА ФЕНОТИП ТІЛЬКИ ТОДІ КОЛИ ГЕНОТИП ГОМОЗИГОТНИЙ, не є шкідливим.
            > (ГП) Я не сперечаюся з тим, що людина, яка не є фахівцем у біології, має повне право не знати тих термінів, які Ви вжили у Вашому реченні. Але ця людина, якщо вона має якусь освіту і певне правильне моральне виховання, тим не менш усвідомлює, що за цими термінами щось стоїть, що це не порожні звуки. Тому ця людина не полізе в дебати з біологами, доводячи, що ті просто обманюють публіку: ну от ми ж не бачимо, щоби бактерії перетворювалися у жирафів, а ті у гравців у бейсбол, значить, ніякої еволюції нема. У США, на жаль, це повсякденна реальність.
            Добре, почитайте Дзеркало Тижня, хоча б вчорашній номер. В рубриці Людина - Охорона здоров*я-Наука таке женуть, що запросто складається враження про порожні звуки замість термінів. Є підозра, що ті недолугі переклади з інопреси проходять відбір по рівню розумінню перекладачем. Нічого розумнішого він не може впетрати от і робить переклади примітивних текстів, які не досягають рівня знань біології які можна черпнути з підручника за середню школу. Здається, газета (не жовта) розуміє рівень своїх читачів.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2005.03.13 | Георгій

              Оце страшно

              Боровик пише:
              > (...) почитайте Дзеркало Тижня, хоча б вчорашній номер. В рубриці Людина - Охорона здоров*я-Наука таке женуть, що запросто складається враження про порожні звуки замість термінів. Є підозра, що ті недолугі переклади з інопреси проходять відбір по рівню розумінню перекладачем. Нічого розумнішого він не може впетрати от і робить переклади примітивних текстів, які не досягають рівня знань біології які можна черпнути з підручника за середню школу. Здається, газета (не жовта) розуміє рівень своїх читачів.
              (ГП) Пане Боровику, я ж саме через отаке і розпочав цю тему. Таке враження, що зараз і у США, і в Україні іде якась скажена атака обскурантизму. В людей зовсім вже зникає розуміння, що об'єктивна емпірична наука взагалі існує, що це серйозне заняття, що фізики, хіміки, біологи будують свої концепції на спостереженнях, дослідах, публікаціях, які діють змогу іншим незалежно перевірити правдивість даних, і т.д. Пан Горицвіт в іншій гілці писав, що підручники чи монографії з якоїсь "енергетики душі" видаються в Україні з грифами Міністерства Освіти. А тут у США на повному серйозі ведеться кампанія за те, щоби на підручники з біології наклеювали ярлички-дісклеймери, "Еволюція - це не факт, а тільки теорія." (Що далі - "електричний струм це не факт, а тільки теорія?" І невже глузду не вистачає відділити біологічну еволюцію як явище, яке існує об'єктивно, від еволюційної теорії? І невже глузду також не вичтачає, що є і інші теорії у природничих науках - теорія електромагнетизму, атомно-молекулярна теорія будови матерії, теорія тяжіння, теорія відносності, клітинна теорія, ..., ..., ...?) На повному серйозі пропонують викладати креаціонізм паралельно з "еволюційною біологією" (ніби креаціонізм є науковою теорією). Абсолютно розмиваються уяви про те, чим саме у природничих науках є спостереження, чим є питання, чим є гіпотеза (теорія), чим є передбачення, і чим є тест. Палата представників штату Луїзіана прийняла офіційне рішення, що еволюційна теорія Дарвіна є проявом расизму. Що ж це за часи, в які ми з Вами живемо?
            • 2005.03.15 | Георгій

              Кошмарний сон - ні, правда, на жаль...

              Про "освіту" і "вчені ступені" з деяких офіційно сертифікованих університетів США - особливо подивіться лінк про його "докторську" дисертацію...

              http://home.austarnet.com.au/stear/kent_hovind_page.htm
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2005.03.17 | Stanislav

                Re: Кошмарний сон - ні, правда, на жаль...

                Георгiй, але ж насправдi унiверситет, де цей "доктор" отримав ступiнь, не е "офицiйним":
                http://www.talkorigins.org/faqs/credentials.html
                Formerly affiliated with Hilltop Baptist Church in Colorado Springs, Colorado, Patriot University is accredited only by the American Accrediting Association of Theological Institutions, an accreditation mill that provides accreditation for a $100 charge. Patriot University has moved to Alamosa, Colorado and continues to offer correspondence courses for $15 to $32 per credit. The school's catalog contains course descriptions but no listing of the school's faculty or their credentials. Name It and Frame It lists Patriot University as a degree mill [3].
                Георгій пише:
                > Про "освіту" і "вчені ступені" з деяких офіційно сертифікованих університетів США - особливо подивіться лінк про його "докторську" дисертацію...
                >
                > http://home.austarnet.com.au/stear/kent_hovind_page.htm
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2005.03.17 | Георгій

                  Дякую за виправлення, але все рівно жах

                  Stanislav пише:
                  > Георгiй, але ж насправдi унiверситет, де цей "доктор" отримав ступiнь, не е "офицiйним":
                  > http://www.talkorigins.org/faqs/credentials.html
                  > Formerly affiliated with Hilltop Baptist Church in Colorado Springs, Colorado, Patriot University is accredited only by the American Accrediting Association of Theological Institutions, an accreditation mill that provides accreditation for a $100 charge. Patriot University has moved to Alamosa, Colorado and continues to offer correspondence courses for $15 to $32 per credit. The school's catalog contains course descriptions but no listing of the school's faculty or their credentials. Name It and Frame It lists Patriot University as a degree mill [3].
                  (ГП) Пане Станіславе, дякую за Ваш коментар. Ви маєте рацію, Пі-Ю дійсно не можна вважати "офіційно" акредитованим. Я до зовсім недавнього часу взагалі не знав про існування організацій типу "Accrediting Association of Theological Institutions." Але, знаєте, все рівно це жах, що такі люди їздять по США з виступами, ведуть радіопрограми, продають відео і т.д., і всі кажуть на них, "доктор такий-то."

                  Взагалі я своє повідомлення помістив сюди не стільки з метою показати, яка у США низька грамотність, а радше тому, що мене дуже непокоїть наступ обскурантизму в цій країні. Як Ви думаєте, це тільку у США іде цей наступ темряви, чи скрізь у світі? Чи є люди типу "доктора" Ховінда у Західній Європі, Східній Європі?
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2005.03.21 | Stanislav

                    Re: Дякую за виправлення, але все рівно жах


                    > (ГП) Пане Станіславе, дякую за Ваш коментар. Ви маєте рацію, Пі-Ю дійсно не можна вважати "офіційно" акредитованим. Я до зовсім недавнього часу взагалі не знав про існування організацій типу "Accrediting Association of Theological Institutions." Але, знаєте, все рівно це жах, що такі люди їздять по США з виступами, ведуть радіопрограми, продають відео і т.д., і всі кажуть на них, "доктор такий-то."
                    >

                    Так, Ви маєте рацію. Це окрема проблема неправдивих credentials загалом та diploma mills зокрема. Здається, головні галузі, де це поширене - поп-психологія та, власне, "християнська" псевдо-наука. Жоден легітимний університет, навіть екстра-фундаметалістський (і, до речі, теж неаккредитований) Bob Jones U. диплом за таку слабку роботу не дасть (останній, правда, досліди в області еволюції теж, мабуть, не підтримає ;))
                    Містер Ховінд, мабуть, і справді вважає, що він має науковий ступінь ;). З боку Пі Ю вимагати за абсолютно беззмістовний папірець трактат на 100 сторінок - справжній садизм та великий підступ. Аналогічний "диплом" можна купити у Universal Life Church - значно швидше і дешевше. "Доктора" Ховінда ошукали :)

                    Українські дописувачі мають приемну можливість згадати "проффесора" Януковича. От наші паперові ступені, на превеликий жаль, і справді зазвичай "офіційні".
                    > Взагалі я своє повідомлення помістив сюди не стільки з метою показати, яка у США низька грамотність, а радше тому, що мене дуже непокоїть наступ обскурантизму в цій країні. Як Ви думаєте, це тільку у США іде цей наступ темряви, чи скрізь у світі? Чи є люди типу "доктора" Ховінда у Західній Європі, Східній Європі?

                    Хмм... Цікаве питання. Проблема, звичайно, існує, хоча я не візьмуся визначити масштаб. На пострадянських широтах можна відзначити "народних цілителів", "астрологів" та "оккультистів" та іншу схожу дурню, а також нову псевдорелігію на кшалт Рерихівців. "Християнських" "науковців" менше через дещо менший вплив християнства (хоча, я чув про схожу "православну" макулатуру).
                    Дійсно, щось відбувається...
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2005.03.21 | Георгій

                      Войовничий псевдохристиянський креаціонізм у США

                      Stanislav пише:
                      > Так, Ви маєте рацію. Це окрема проблема неправдивих credentials загалом та diploma mills зокрема. Здається, головні галузі, де це поширене - поп-психологія та, власне, "християнська" псевдо-наука.
                      (ГП) Точно. Мені, до речі, подобається, що Ви берете слово "християнська" в лапки. Моя найперша викладацька робота у США була adjunct instructor у навчальному закладі, який називається Seattle Pacific University. Це маленький, дуже дорогий і дуже хороший приватний університет, який належить Церкві Вільних Методистів США (одна з найбільш теологічно консервативних протестантських церков армініансько-весліанського напрямку). Коли я починав там працювати у 1996 році, я боявся, що я там не матиму права навіть сказати слово "еволюція." Але виявилося, що там в їх Department of Biological Sciences завідуючий і кілька викладачів - науковці, які опублікували статті з питань теорії біологічної еволюції у найкращих мейнстрімових біологічних журналах! Годі й говорити, що біологічна еволюція там викладається дуже якісно, на високому рівні. Те саме у римо-католицькому університеті Лойоли, і в багатьох інших християнських університетах. Ніякого протиріччя між теорією біологічної еволюції і християнською релігійною доктриною нема, є протиріччя тільки між нормальними людьми і невігласами.

                      >Жоден легітимний університет, навіть екстра-фундаметалістський (і, до речі, теж неаккредитований) Bob Jones U. диплом за таку слабку роботу не дасть (останній, правда, досліди в області еволюції теж, мабуть, не підтримає ;))
                      (ГП) Може і ні, серед фундаменталістів дійсно поширений войовничий "креаціонізм." Ваш покірний слуга вважає цей так званий "креаціонізм" просто маразмом. Це своєрідний різновид "передового вчення Леніна-Сталіна-Мічуріна-Лисенка," яке стверджувало, що генів нема, тому що їх просто не може бути. Аргументація "християнських" креаціоністів дуже часто нагадує мені аргументацію колишніх совєцьких лисенківців. Еволюції нєт, патаму чта їйо нє может бить нікагда...

                      > Містер Ховінд, мабуть, і справді вважає, що він має науковий ступінь ;). З боку Пі Ю вимагати за абсолютно беззмістовний папірець трактат на 100 сторінок - справжній садизм та великий підступ. Аналогічний "диплом" можна купити у Universal Life Church - значно швидше і дешевше. "Доктора" Ховінда ошукали :)
                      (ГП) Ну, нічого, він дуже добре заробив на продажі відео і на радіопередачах... До речі, я недавно прочитав на Ягу-групі, де дебатують з "креаціоністами," що Ховінд зараз є ВЛАСНИКОМ Пі-Ю.

                      > > (...) (ГП) Взагалі я своє повідомлення помістив сюди не стільки з метою показати, яка у США низька грамотність, а радше тому, що мене дуже непокоїть наступ обскурантизму в цій країні. Як Ви думаєте, це тільку у США іде цей наступ темряви, чи скрізь у світі? Чи є люди типу "доктора" Ховінда у Західній Європі, Східній Європі?
                      >
                      > Хмм... Цікаве питання. Проблема, звичайно, існує, хоча я не візьмуся визначити масштаб. На пострадянських широтах можна відзначити "народних цілителів", "астрологів" та "оккультистів" та іншу схожу дурню, а також нову псевдорелігію на кшалт Рерихівців. "Християнських" "науковців" менше через дещо менший вплив християнства (хоча, я чув про схожу "православну" макулатуру).
                      (ГП) Треба щось робити з цим...

                      > Дійсно, щось відбувається...
                      (ГП) Так, на жаль, відбувається наступ темряви.
      • 2005.03.17 | Stanislav

        Re: А які Ваші дані...

        Алe якщо відвeрто, сам факт того, що "організація бореться за підвищення рівня грамотності", даe підставу підозрювати баяс. Тобто що вищі цифри нeграмотності, то кращe цій організаціі.

        Георгій пише:
        > Я повторюю, мої дані взяті з постера, який виставлений у нашому університеті однією місцевою організацією, яка бореться за підвищення рівня грамотності серед дорослих.
  • 2005.03.12 | Olha_K

    CIA World Fact book data on literacy in Ukraine

    for Ukraine
    Literacy:
    definition: age 15 and over can read and write
    total population: 99.7%
    male: 99.8%
    female: 99.6% (2003 est.)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.12 | Poplar

      Юридична особа - це особа яка має юридичну освіту :( (-)

    • 2005.03.12 | Горицвіт

      Re: CIA World Fact book data on literacy in Ukraine

      Вони це взяли, скоріше всього, з нашої статистики. А де взяла наша статистика - невідомо. Очевидно, що не 99.7% (за свідченням вчителів, багато дітей в середніїх класах не вміють читати).
  • 2005.03.28 | igor

    Re: Який зараз рівень неграмотності в Україні?

    Вибачте, але має бути хоч трошки критичного відношення до інформації, особливо з невідомих джерел. Якщо людина не вміє читати то поясніть яким чином вона працює, купує щось, взагалі як вона існує в сучасному суспільстві. Навіть в Україні. Опишіть життя неграмотного і ви зрозумієте абсурдність названих Вами цифр. Принаймні 2/3 цих людей мають бути безробітними.
    Це із серії передвиборчих страшилок "АМЕРИКАНЦІ ІДУТЬ!!!!"
    Панове! Дайте посилання на джерела таких досліджень!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.28 | Георгій

      Re: Який зараз рівень неграмотності в Україні?

      igor пише:
      > Вибачте, але має бути хоч трошки критичного відношення до інформації, особливо з невідомих джерел.
      (ГП) Я вже подав посилання на джерело. Це дані просто переписані мною зі стенду комісії округу Лоундес (Lowndes County) штату Місісіпі, де я живу і працюю. Ця комісія створена за рішенням ради громадських представників (Board of Commissioners) нашого округу для з'ясування ситуації щодо грамотності дорослого населення і для вироблення міроприємств, що мають за мету покращення рівню цієї грамотності. Очевидно, навіть якщо їх дані по США в цілому і по штату Місісіпі зокрема не дуже точні (наприклад, через те, що вони в число неграмотних включили тих, хто може читати, але не англійською мовою) - проблема з грамотністю дорослого населення у США є, і вона дуже серйозна. Інакше прагматичні американці не саджали б людей з місцевого уряду на цю роботу.

      >Якщо людина не вміє читати то поясніть яким чином вона працює,
      (ГП) У США дуже багато людей не працює зовсім. Наприклад, серед заміжніх жінок тільки біля 50% має роботу. Зауважте, що офіційні цифри "безробітних" (кілька відсотків) відображуть тільки тих, хто ПРАГНЕ отримати роботу і офіційно реєструється як безробітний. Також, багато мільйонів людей, головним чином недавніх імігрантів з Латинської Америки, працює на роботах, де навіть літер знати не треба - копає землю, збирає яблука, міняє простирадла в готелях тощо.

      >купує щось,
      (ГП) Запросто. Практично все у США можна купити у супермаркеті, де ти просто ідеш між поличками і кладеш, що хочеш, у свого возика, а потім платиш касирові. Всі товари загорнуті у напівпрозорі або прозорі загортки, нічого читати не треба.

      >взагалі як вона існує в сучасному суспільстві.
      (ГП) Американське суспільство дуже гетерогенне. В ньому руч-об-руч живуть люди, які мають за плечима 18-20 років систематичної освіти у школах та університетах, і люди, які ніколи не ходили ні до якої школи. Іноді не так легко відрізннити одних від других, поки з ними не заговориш. А більшість людей і не освічена по-справжньому, і не не-освічена, а так, щось проміжне. В якійсь школі скільки-то там років вчилися, але абсолютно нічого не читають, на роботі клацають на потрібні кнопки комп'ютера, вдома дивляться телевізор. Знань про світ - майже нуль. Бажання щось дізнатися - теж.

      >Навіть в Україні. Опишіть життя неграмотного і ви зрозумієте абсурдність названих Вами цифр. Принаймні 2/3 цих людей мають бути безробітними.
      (ГП) А як Ви визначаєте безробітну людину? Скільки в Україні людей, які не працюють поза своїм помешканням І потім, чому Ви впевнені, що копачеві канав або тітоньці, яка сапає грядки, потрібна грамота?

      > Це із серії передвиборчих страшилок "АМЕРИКАНЦІ ІДУТЬ!!!!"
      (ГП) Ну, ні, я дуже перепрошую, якщо я створив таке враження своїм повідомленням. Я живу у США вже 15 років, люблю цю країну і зовсім не вважаю, що вона якось загрожує Україні. Я просто знаю, що тут іде багато складних процесів, зокрема дійсно дуже страждає, деградує система освіти і вперто живе неграмотність і малограмотність (функціональна неписьменність). Хотілося б знати, як із цим справи в Україні. Я вже бачив кілька повідомлень, де статистика письменності в Україні виглядає добре, і це мене радує. Але я, разом з тим, бачу, що в Україні теж достобіса темряви, дикості, невігластва серед людей, і таке враження, що криза шкільної та університетської освіти ці негативні явища дуже агравує.

      > Панове! Дайте посилання на джерела таких досліджень!
      (ГП) Добре, спеціально для Вас, якщо Ви не вірите мені на слово, знайду координати нашої Lowndes County Board of Commissioners.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.30 | igor

        Re: Який зараз рівень неграмотності в Україні?

        Дуже дякую! Я не відразу зрозумів, що Ви з Америки.
        Дійсно дуже парадоксальна ситуація, якщо це дійсно має місце, а не є спробою "вибити кошти". Я просто не можу уявити життя неграмотної людини в Україні :). Вона просто не виживе!!! При нашій бюрократії ніким крім бомжа вона бути просто не може. В нашому, абсолютно негуманному суспільстві, неграмотна людина або швиденько опуститься на найнижчий щабель, або стрімко буде робити карєру (аж до премєра).

        Анекдот: Начальник приїхав до свого кума в село:
        - Куме! Хватить тобі гній на хфермі вилами кидати, я тобі посаду дам, керувати будеш!
        - Так я ж нічого не знаю...
        - Молодець! Отак і будеш казати! Нічого не знаю, щоб все було зроблене!!!

        Як на мою практику - дуже життєво :))


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".