МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як подати успішний проект в FP7

10/27/2005 | Shooter
Оскільки мав змогу "зблизька спостерігати" над процесом конкурсу наукових проектів на фінансування від ЄУ в рамках FP6, обіцяю поділитися "враженнями та порадами" на згадану в заголовці тему.

Наперед: ґайд є виключно неофіційний, в жодному разі не відображає позицію Єврокомісії чи інших офіційних установ ЄУ. :) Я "залишаюся" виключно Шутером, консультаційні послуги щодо написання та подання подібних проектів не надаю, хоча й на певні чітко сформульовані питання можу давати відповіді.:)

Буду працювати над цим "короткими доповнюючими повідомленнями" напротязі 1-1,5 місяця.

Наперед тішуся :)

Відповіді

  • 2005.11.03 | Shooter

    Загальні зауваги

    Перше (можливо й зайве, проте...:) ). В загальному ситуація з фінансуванням наукових проектів ЄУ за участи українських колективів принципово змінилася від FP5 до FP6. Коли "повне фінансування" в FP5 українські вчені могли отримати лише в рамках підпрограми INTAS, яка мала порівняно невеликий бюджет, то в FP6 українські організації вже могли отримати "повне" фінансування в "головній частині" FP6; частина бюджету FP6 була зарезервована для участи в проектах FP6 "третіх країн" (так звана INternatinal COoperation programme/budget). Доречі, "значна" сума цього INCO бюджету в FP6 так і залишилася невичерпаною. Чомусь активність вчених з "третіх країн" виявилася нижча, ніж очікувалася...

    Друге. В FP7 очікується збільшення бюджету в порівнянні з FP6 під два рази. Правда, викликає певний скептицизм факт, що країни-члени ЄС все ще не можуть домовитися щодо принципів формування (загального) бюджету на період 2007-2012, і, таким чином, затвердження конкретної суми для FP7 залишається "підвішеним"...Проте в будь-якому випадку слід сподіватися "значного", "відчутного" зростання бюджету FP7. Я би ризикнув спрогнозувати - не менше, ніж на 50%.

    Третє. Success ratio серед proposals є на рівні 15-20%. Себто, конкуренція є досить висока. І беручи до уваги високий середній рівень науки в Європі, особливо Західній, напрошується банальний висновок: шанс бути успішним мають лише справді інновативні, дуже добре написані проекти.

    Четверте. Evaluator'ами proposals є, в більшости випадків, high level вчені. А весь процес евалюацій є максимально можливо демократичний та об'єктивний. Доречі, згідно "писаних" правил евалюатором може бути громадянини БУДЬ-ЯКОЇ держави. Звісно, згідно "неписаних" правил головний масив групи вже запрошених евалюаторів формують громадяни країн ЄУ. Проте згідно все тих же "неписаних" правил "є добре" мати, скажімо, в групі 20 евалюаторів 2-3 представників "третіх країн". Вчені екс-Союзу мають, в загальному, добру репутацію, і тому (принципово) їх без проблем запрошують на евалюації. Саму ж участь в евалюаціях я би назвав "неоціненою допомогою " в справі написання в майбутньому усіпшного проекту, оскільки евалюатор має можливість "з першоджерела" дізнатися/побачити - як би мав виглядати успішний проект, і як виглядає неуспішний one.
    І тому моя порада всім українським вченим, які володіють в достатній мірі англійською, - як тільки буде можливість зареєструвати себе в датабазі евалюаторів для FP7 - негайно це зробіть! Я буду відслідковувати цей процес, і як тільки відповідний сайт буде відкрито - розміщу інформацію про це тут, на Майдані.
    І ще одне тут же. Оскільки Єврокомісія намагається всіма силами слідувати принципу еґаліте, то, як це комусь не здається парадоксально :), шанси бути вибраним як евалюатор в жінки, яка працює в промисловості, є суттєво вищими, ніж в чоловіка, який працює в академічній інституції. :) Тут же ж - я не намагаюсь відрадити чоловіків-"чистих вчених" від реєстрації в датабазі евалюаторів, навпаки, я закликаю ВСІХ це зробити, як тільки з'явиться така можливість.
    В FP6 в priority 4 - Nanomtechnologies... bla-bla-bla останній cаll вже був, тому практичного сенсу в реєстрації в згаданій датабазі немає . В інших priority це може бути інакше - тому "решті" вчених рекомендую заглянути на офіційний сайт FP6 тут:
    http://fp6.cordis.lu/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP6HomePage

    П'яте. Середній бюджет для "стандартного R and D" проекту є в межах 700 тис.-2 млн євро (при середній кількости учасників 5-10 організацій і 3 річного терміну контракту - це непогані гроші. особливо для Східної Європи). Бюджет для "більших" проектів (наприклад, т.зв. Integrated Projects) вже досягає 7-10 млн євро; правда, кількість учасників зростає до 20-30.

    Шосте. В FP6, в порівнянні з FP5, було впроваджено два принципово нових "великих" типи проектів - Network of Excellence
    (nightmare...) і вже згаданий IP. В FP7 подібних принципових новацій не очікується.

    Далі я буду намагатися давати поради для найбільш типових "R and D" проектів, cебто STRP в FP6, розглядаючи безпосередньо схему оцінювання проекту під час його евалюації.

    (Далі буде...)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2005.11.18 | Shooter

    Продовжую. Критерій 1 - relevance.

    Оцінка проектів, поданих до ЄК, здійснюється щодо 5-6 критеріїв, в залежності від "інструменту". Далі будуть обговорені найбільш типові критерії.

    В загальному, існує threshold value по всіх 5-6 критеріях + загальний threshold. Якщо проект отримує оцінки або нижчі від порогової по будь-якій з категорій, або нижчій від загальної порогової - він пролітає. Проте навіть успішне "переступання через пороги" не гарантує того, що проект буде фінансовано: зі всіх проектів одного call'у, включаючи всі топіки одного і того ж інструменту/типу проектів (наприклад, в FP6 - STRP i IP проекти "йдуть окремо"; але ця "окремість" є закладена вже в тому, що формуються окремі "cаll'и"), формується загальний ranking лист. І фінансування отримують лише ті проекти з "верхньої частини", на які вистачає фінансування (а бюджет на кожен call є аllocated in advance). Тому, якщо Ви тільки slightly over thresholds - навряд чи отримаєте гроші.
    Як приклад: використовується 5-бальна система оцінки, 6 критеріїв, максимальна можлива оцінка - 30 (ніколи не бачив), порогова сумарна - 21. Проте вести мову про фінансування можна лише тоді, якщо Ви хоча би в районі 24-24,5 балів.

    Далі. Зрозуміло, що "головним" критерієм є Science and Technology Excellence, і це виражено квантитативно таким чином, що "поріг" для S&TE є найвищим: зазвичай це 4 з 5, при 3 з 5 для решти критеріїв. Проте bearing in mind вище згадані числа, можна твердити: щоб бути успішним, попри дуже добру S&T частину, всі решта частини повинні бути також дуже добрі, хоча би на 4.

    ****************************************8

    Тепер повертаємося до першого критерію - relevance, який ніби-то, вигляає "легеньким". Насправді ж, якщо Ви "буквально" не будете слідувати тексту call'у - то Вас або взагалі "заріжуть" на релеванс, або дадуть лише "трієчку", що погіршить Ваші шанси.

    Два приклади з практики. Call був "мультифункціональні тонкі керамічні плівки з радикально новими магнітними, електричними чи оптичними властивостями". Себто, в цьому описі є наступні підкритерії:
    1) мультифунціоналізм
    2) тонкі плівки
    3) керамічні плівки
    4) радикально нові властивості...
    5) (продовження 4) - властивості - магнітні, електричні та оптичні.

    І про згаданих два приклади.
    Перший - проект був за української участи (причому, укр. організація була координатором - ще одна ГРУБА помилка, але про це пізніше). Проект був про заміну стандарнтних "хромових" антикорозних покриттів на "нехромові". Проте щодо "релевантності" ці плівки, фактично, failed по 2,5 пунктах: "-1" - за "радикально нові властивості", "-1" за пункт 5, оскільки антикорозійні властивості матеріалу "слабо" корелюють :) з перерахованими, "-0,5" за мультифункціональність (фактично, єдиний арґумент "за" що ці плівки ще можуть мати і "еститичну функцію"). Сума сумарум: <3 балів за релеванс, і далі про проект вже можна забути.

    Другий проект був цікавиший. Мова велася про отримання в "тонкоплівному стані" керамічного матеріалу, якому:
    а) в bulk cтані - лише 3-4 роки (себто, відносно "новий")
    б) який має таку фантастичну властивість, як 1D-теплопровідність, керовану магнітним полем ("вкл-викл") через т.зв. "спіновий ланцюговий потік"...
    Здавалося - що вже може бути "оригінальніше, новіше і більш релевантне"?
    Проте в "релеванс" проект отримав "лише" slightly>3, а оскільки так чи інакше всі оцінки є "взаємноовпливнювальні" (не зважаючи на цілковито протилежні строгі рекомендації ЄС :) ), то проект хоч і "переповз пороги", але шансу отримати фінансування немає.

    І головні арґументи "проти" в евалюаторів були:
    1) так, матеріал має фантастичну властивість (був навіть запропонований опис "магнітно-термальну"), проте це не є ні магнітною, ні електричною, ні оптичною властивостями
    2) цей матеріал вже відомий в bulk, і єдине, чого хочуть досягти пропонуючі - отримання його в стані тонкої плівки, - не є "радикальною новизною" і стосується, швидше, методологічної сторони, як development of material itself...

    Висновок: якщо пишете проект - "20 разів" прочитайте текст call'у з акцентом на Ваш топік. І якщо розумієте, що Ваш проект на цю "рибу ЄС" "натягнути" буде майже неможливо - не тратьте надаремно сили.

    З іншого боку, якщо з точки зору типу матеріалу і очікуваних від нього властивостей "Ви в топіку", Ви все одно мусите продемонструвати у Вашому проекті, що мова ведеться rather about innovative approach, not incremental scientific development process.

    Далі буде (як тільки знайду вільний час :) )


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".