МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Монополії Укртелекому невблаганно наближається кінець

03/16/2006 | Вячеслав Хаврусь
Cьогодні був на семінарі Асоціації Української науково-освітньої мережі УРАН, наслідком якого стала новина за наступною адресою: http://maidan.org.ua/static/news/1142540563.html (наведена нижче). Якщо когось цікавлять подробиці одержання доступу до повнотекстових статей від Elsevier - пишіть, спробую проконсультувати. По собі можу сказати, що це вже є в нашому Інституті. Фактично, це вже зовсім інший рівень досліджень, коли не виходячи з лабораторії я можу завантажити будь-яку статтю з Elsevier за oстанні 5 років, не треба клянчити у західних колег, щоб вислали.
Монополії Укртелекому невблаганно наближається кінець
Сьогодні в науковій бібліотеці НТУУ “Київський політехнічний інститут” був проведений семінар для представників освітніх та наукових закладів м.Києва з питань побудови в Україні оптичної інфраструктури передачі даних зі швидкістю, яка може сягати 10 гігабіт/сек. Семінар був проведений представниками Асоціації Української науково-освітньої мережі УРАН (UKRAINIAN RESEARCH AND ACADEMIC NETWORK).

Не вдаючись в глибинні подробиці функціонування волоконно-оптичних технологій передачі даних, зупинимося коротко на перевагах їх використання для кінцевого користувача:
* Високошвидкісний інтернет-трафік в Україні (швидкість передачі 1-10 Гігабіт/сек), швидкість трафіку у зовнішній світ може теж бути доведеною до 10 Гігабіт/сек;
* Корпоративний телефонний зв'язок на базі VoIP з зовнішніми шлюзами в Україну і в світ, наслідком використання якого є одержання місцевого, міжміського та міжнародного телефонного зв’язку по цінам, які суттєво нижчі, ніж ті, які надає Укртелеком;
* Надання доступу до серверів відеоконференцій;
* Корпоративний доступ до ліцензійних баз науково-технологічної інформації;
* Створення національної системи для наукових обчислень GRID-мережі та доступ до мереж GRID-систем інших країн через високошвидкісний канал передачі даних (GEANT).

Зауважимо, що побудова Асоціацією УРАН та використання власних оптоволоконних мереж (виготовлених фактично з плавленого скла на відміну від мідних кабелів) передачі даних дозволяє знизити вартість інтернет-трафіку в 3-5 разів порівняно з Укртелекомом. До останнього часу практично весь трафік за межі України забезпечувався винятково цієї компанією-монополістом, яка і дотепер різноманітними методами намагається зберегти власне становище та високі тарифи на зв’язок (неважливо який – телефонний чи передачу даних). Для порівняння, наприклад, вартість оренди внутрішньоміського оптоволоконного каналу в 2 МБіт/сек коштуватиме для бюджетних організацій близько 11 тис. грн/рік.

На даний момент до асоціації УРАН входять наступні оператори, які діють в різних містах України: СЕІ, UARNet, KS-Net, Kharkiv-online та IUF-Net. Наприклад, в Києві на пр.Науки кілька тижнів тому вже здійснене підключення наукових установ до оптоволоконної мережі UARNet, що зокрема дозволило науковим організаціям отримати корпоративний доступ до повнотекстових електронних версій наукових журналів видавництва Elsevier за останні 5 років. Як було повідомлено під час семінару, для того, щоб підключити платні ресурси іншого наукового видавництва - Springer - на рік треба витратити 25-30 тис.$. Очевидно, що навіть при нашій бідності це надто мала сума як для всієї України і її варто було б виділити для повноцінного функціонування науки в державі. Однак цю суму має сенс виділяти лише в тому випадку, коли більшість наукових та освітніх установ будуть об’єднані в єдину мережу.

Зараз будуються і скоріше за все до кінця року будуть добудовані міські оптичні сегменти з включенням освітніх та наукових організацій у великих містах України (Київ, Одеса, Севастополь, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Сімферополь, Донецьк, Луганськ). Передача даних між містами (до того часу, як будуть побудовані власні канали) планується шляхом оренди оптичних та зовнішніх каналів компанії Датагруп. В підтримку проекту Міністерством освіти і науки розроблений проект Державної програми "Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці" на 2006-2010 роки, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 р. N 1153. Цією програмою передбачено створення оптичної інфраструктури в містах України та на міжміських і міжнародних напрямках. Зокрема, відповідно до згаданої програми очікується організація мультигігабітних з'єднань із словацькою, чеською, австрійською та угорською науково-освітніми мережами (напр., мережа Geant).

Звертаємо Вашу увагу, що ознайомитися зі змістом презентацій, а також матеріалами семінару можна з відповідної інтернет-сторінки: http://www.cei.uran.net.ua/archives/2006mar-cef-kiev/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".