МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Прес-реліз про засідання круглого столу „Шляхи реформування ...

07/03/2006 | Координаційна рада ВУА „За європейські цінності в науці”
Прес-реліз про засідання круглого столу „Шляхи реформування науки в Україні” проведеного Всеукраїнською асоціацією
„За європейські цінності в науці”.

30 червня в Інституті філософії НАНУ було проведено круглий стіл „Шляхи реформування науки в Україні”, організований Всеукраїнською асоціацією „За європейські цінності в науці”. З програмною доповіддю „Пропозиції до концепції реформування фундаментальної науки в Україні” виступив голова Асоціації доктор фіз.-мат. наук Роман Черніга. Він виклав детальний поетапний план порятунку фундаментальної науки в цілому та Національної академії наук України зокрема, які внаслідок цілої низки обставин знаходяться в критичному стані. Асоціація планує опублікувати доповідь у пресі.
Зі своєю окремою думкою стосовно „Пропозицій” виступив член Координаційної ради Асоціації кандидат хім. наук Ігор Шевченко. Зокрема, він закликав максимально зберігати кадровий склад науковців і уникати скорочення кількості науковців внаслідок праці спеціальної атестаційної комісії, яку пропонується створити в рамках плану Асоціації.
Із своїм баченням ситуації виступив член Правління Спілки викладачів вищої школи та науковців України доктор техн. наук Василь Кузьменко. Він звернув увагу присутніх на те, що Спілка ще 10 років тому розробила свій план реформ. Окрім того, його лякає запропонована участь державних чиновників у реформуванні науки.
Академік НАНУ Олег Кришталь підтримав напрацювання Асоціації та запропонував створити систему наукових центрів як місце роботи найкращих науковців України. Він зауважив, що істеблішмент НАНУ виступає проти реформ, навівши слова академіка НАНУ Віктора Бар’яхтара: „такі люди [ як Кришталь] – герострати від науки, котрі друкуються в газеті кривих дзеркал”. О. Кришталь наголосив, що критерії оцінки роботи науковців мають бути міжнародні, оскільки вони давно розроблені і з ними така ж ситуація як з демократією—нічого кращого людство ще не придумало.
В парадоксальній манері виступив доктор фіз.-мат. наук Федір Васько. Він вважає, що наука в Україні давно померла, тому її треба реанімувати, а не реформувати. Головною задачею держави в цьому сенсі він назвав створення електронного доступу для всіх науковців до інформаційних баз країн Заходу.
Голова Правління Спілки викладачів вищої школи та науковців України доктор техн. наук Іван Бейко зупинився на недоліках у викладанні науки в середній школі та вищих навчальних закладах. Щодо основної теми круглого столу, то він висловився за відлучення чиновників від проблеми реформування науки та написання підручників з викладенням стану на „передньому фронті науки” .
Канд. екон. наук Ніна Ісакова з Центру досліджень науково-технічного потенціалу ім. Доброва НАНУ проінформувала громадськість про невтішні результати анкетування наукових співробітників НАНУ відносно їх ставлення до реформ. Суспільствознавці, за даними анкетування, виявилися більш консервативними, ніж представники природничо-математичних наук, а зацікавленість в реформуванні різко падає з ростом посад, які займали респонденти.
Представник відділу прогнозування та інформаційно-аналітичного забезпечення Міністерства освіти і науки Людмила Костенко захищала необхідність збереження тих посадовців МОНу, яким треба доручати створення законів про науку, бо решта зробить їх ще гіршими. Вона також наголосила про важливу роль громадських організацій науковців, оскільки без них чиновники не зможуть забезпечити належне реформування. Доповідачка також виклала свої міркування стосовно результатів роботи робочої групи з розроблення концепції розвитку наукової сфери, яка була створена розпорядженням Президента України в жовтні 2005 р. (співголови групи В’ячеслав Брюховецький та Ярослав Яцків) і про роботу якої наукова громадськість фактично нічого не знає.
Дуже зацікавила присутніх доповідь кандидата фіз.-мат. наук Андрія Борисова з Українського державного центру науково-технічної та інноваційної експертизи МОН України. Він закликав до системного підходу до проблеми реформ. На прикладах він розкрив кричущу невідповідність існуючих законів інтересам вітчизняної науки, проілюстрував підміну понять в існуючій нормативній базі та практиці роботи державних чиновників, відповідальних за науку. За його словами, незалежно від поставленої мети, результатом будь-якої активності на науковому фронті виступає лише формальний звіт.
У загальній дискусії виступило чимало учасників круглого столу (член-кор. НАНУ д-р хім. наук Валерій Зажигалов, канд. хім.. наук Володимир Хоменко, д-р фіз.-мат. наук Олександр Габович, канд. філос. наук Вахтанг Кебуладзе, канд. хім. наук Рожнов Михайло, д-р юр. наук Олександр Костенко), які висловили свої зауваження щодо доповіді та інші міркування стосовно стану науки в Україні та шляхів покращання ситуації. Зокрема, точилася дискусія щодо доцільності атестації наукових кадрів. Неодноразово висловлювалася думка про необхідність спільного вирішення проблем науки всіма зацікавленими небайдужими науковцями та працівниками державних установ.


Адреси Асоціації
Поштова:
к. 10, вул. Стуса 28
Київ, 03142, Україна
Електронна: ukrnauka@email.ua
Інтернет: www.ukrnauka.org.ua

Контактні тел.: 8-066-108-90-20 (Роман Михайлович Черніга)
8-044)- 553-19-29 (Володимир Іванович Кузнєцов)

Відповіді



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".