МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ВАК — не КДБ, а ДАІ на науковому шляху

06/21/2007 | Роман Бойко, перший заст. голови ВАК України
http://viche.info/index.php?action=archive&id=169


Роман Бойко: ВАК — не КДБ, а ДАІ на науковому шляху

Україна на роздоріжжі. Але що важливо: всі дороги фактично ведуть в одному напрямі – орієнтир на Європу. Суперечки лише щодо траєкторії. Жодна з політичних партій–учасниць парламентських виборів (крім маргіналів) не заперечувала євроінтеграції як стратегічного вибору.

Чи готова наша наука до цього процесу? Чого вартий наш освітній і науковий багаж на світовому тлі? Зокрема, що дає вітчизняній науці приєднання до Болонського процесу? У цьому контексті: які перспективи Вищої атестаційної комісії та вчених рад при університетах і наукових інститутах? Про це наша розмова з першим заступником голови ВАК України, доктором фізико–математичних наук, професором Романом БОЙКОМ.


– Романе Володимировичу, нині ВАКу виповнюється 15 років. Розкажіть нашим читачам про становлення Комісії.

– Ми створили установу, якої не існувало. Спершу був Указ Президента про створення ВАКу. Був виданий (трошки адаптований, багато в чому взятий із союзного) порядок присудження наукового ступеня. Потім перекинули потоки дисертацій з Москви на Київ. Усі дисертації з 1 вересня 1992 року вже не надсилали до Москви, а надходили сюди, у ВАК України, і відправлялись у Центральну наукову бібліотеку. Взяли під своє керівництво всі спецради. І, слава Богу, якось упоралися. Адже ніхто не мав досвіду роботи в цьому напрямі, але мали науковий досвід. Так почався український ВАК.

– Україна запроваджуватиме освітні та наукові стандарти, передбачені Болонською угодою. Які зміни очікують наукову сферу?

– Ми контролюємо якість третього циклу освіти – аспірантури. Я вже не раз мав дискусії із В'ячеславом Брюховецьким, з іншими людьми, які орієнтуються на західний варіант підготовки фахівців вищої кваліфікації. У мене є своє розуміння того, яка система в них і яка в нас. Дехто каже: ми втрачаємо в теоретичній підготовці під час навчання в аспірантурі. А на Заході чи в Штатах докторант проходить дуже солідну теоретичну підготовку. Натомість український аспірант склав три кандидатські іспити і далі – науковий тренінг.

У нашій системі широка університетська освіта, потім – вузька спеціалізація. За кордоном, там, де платна освіта, студент університету отримує вузьку вищу освіту. У нас, щоб вступити до аспірантури, треба вийти на передовий край науки, знати іноземну мову, філософію. Щоб займатися наукою, аби щось нове придумати, треба бути солідно озброєним. Ось тут і потрібна грунтовна теоретична підготовка. А також науковий тренінг, наукові статті, наукові результати. Так готується кандидат наук.

Якщо порівнювати наш і зарубіжний рівень підготовки у вищих навчальних закладах і в аспірантурі, то сумарно обсяг знань однаковий.


Рахунок у банку – мірило успішності вченого і не тільки

– Чи передбачає приєднання до Болонського процесу узгодження зі світовими стандартами чинної системи наукових ступенів?

– Наведу приклад. Коли ми почали видавати дипломи українською мовою, у нас було багато африканців. Як з'ясувалося, у ЦК КПРС їм обіцяли дипломи докторів філософії (PhD), хоч у союзному законі передбачалося лише два дипломи – кандидат і доктор наук. Виникли труднощі з перекладом назви наукового ступеня "кандидат наук", він не перекладається як "доктор філософії". Аспіранти–іноземці пікетували Кабінет Міністрів, щоб ми давали їм дипломи доктора філософії. Зрештою, за постановою Кабміну іноземцям, які захистили в нас кандидатську дисертацію, видавали дипломи англійською мовою про присвоєння ступеня доктора філософії (PhD) за певною спеціальністю.

За кордоном процес атестації зовсім інший. Там учена рада університету присудила ступінь і все, людина має диплом. І держава не дає жодних обіцянок тій людині, яка має науковий ступінь. А в нас атестація наукових кадрів – це державне визнання рівня кваліфікації вченого. Що це означає? Держава гарантує (неважливо, де ти захистився, в якому університеті) соціальні пільги: соціальний захист, пенсійне забезпечення, додаткову житлову площу тощо. Присудження наукових ступенів – державна справа. Відтак – і державний контроль потрібен.

До того ж є люди, які не просто хочуть мати диплом про вищу освіту та бути кандидатом наук, а прагнуть долати наукові вершини. Для них і є ступінь доктора наук. Я їх порівнюю із альпіністами. Є туристи, і є альпіністи в науці.

Мірило успішності вченого за кордоном – рахунок у банку, а у нас – кандидат, доктор, академік. У нас можна бути кандидатом, доктором, академіком, а грошей не мати. Проблема приєднання України до Болонського процесу – це нестиковка моделей підготовки фахівців. І слід робити все, щоб зближувати наші моделі. У нас доктор – це людина, яка може очолювати науковий напрям. Кандидат – той, хто продемонстрував, і держава визнала, що він може вирішувати наукові завдання. І ВАК, як представник від держави, контролює рівень підготовки науковців, зупиняє лжедослідження (на жаль, це не завжди вдається).

Коли в нас була місія Світового банку, я розповідав про нашу систему атестації і поцікавився враженнями гостей. А вони й кажуть: "Дуже схоже на КДБ". "Та ні, – відмовляю – воно більше схоже на ДАІ. Дарма ви так кажете. Якщо подивитеся на свої принципи атестації, вони будуть такі самі".

Адже в західних університетах отримання диплома доктора філософії (PhD) – не вершина для вченого. Визнання набувається, переконаний, складніше, ніж у нас. Адже роботодавець персонально перевіряє якість роботи вченого. Отам і є ВАК, але локальний. У нас – державний, масовий.

Після приєднання України до Болонського процесу, кажуть, не треба ВАКу. Але основна ідея цього процесу – забезпечення конкурентоспроможності освіти. А без контролю якості це неможливо, абсурдно.


Що робити з докторами

Якщо відверто казати, і те, що на державному рівні ВАК контролює якість дисертацій, за такого "масового виробництва", не дає високого ефекту. Фільтр не надто ефективно працює. Є чимало браку. Але це не брак у дисертаціях справжніх науковців. Маю на увазі відсоток людей, котрих називають пройдисвітами. Проти них хоч які фільтри став... – марно. Але для порядних людей контроль ВАКу – це допомога. Вони намагаються довести свої наукові здобутки і науково–теоретичну підготовку до належного рівня.

Проблема наближення вітчизняної моделі до стандартів, передбачених Болонською угодою, пов'язана з третім освітнім циклом. У вітчизняній моделі, на мою думку, немає механізму університетського контролю якості атестації. Якщо ВАК ліквідувати, то хто контролюватиме? Це по–перше. По–друге, є "надбудова" – доктор наук. Як з нею бути? Багато вчених кажуть: не чіпати. По–третє, як приєднатися нашим академічним інститутам до Болонського процесу?

– Як, на вашу думку, потрібно реформувати академічні інститути? Можливо, варто залишити за ними пріоритет у розробці фундаментальних проблем, передавши університетам прикладні завдання?

– Не думаю. Нині наукова робота – це не провідне завдання університетів. В Академії наук науковими розробками займаються вчені–професіонали. Коли представники Світового банку запитали про оцінку перспектив науки в університетах, я відповів: "Не даватиму оцінку, ви самі оцініть, лише скажу: вчений Академії наук приходить зранку і до вечора проводить дослідження, а в університеті професор, доцент займаються переважно викладацькою діяльністю, тож тільки виняткові люди можуть ще щось встигнути зробити на науковій ниві".

На Заході вчений, який займається наукою має гранти, його звільняють від читання лекцій, він має одну–дві лекції на тиждень. Це, по суті, наш академічний учений, який вивчає прикладні й теоретичні проблеми та ще й підробляє на чверть ставки в університеті. Відтак, їхній університет схожий на наш академічний інститут. Але ж там є ще тяглова сила. На Заході вченого, який не виборює грантів, навантажують так само, як нашого асистента. Однак у наших університетах немає винятку – навантажують усіх.


Коли і чому "рубають" дисертацію

– Як ВАК співпрацює з Академією наук?

– Ми працюємо з усіма однаково, незважаючи на те, звідки прийшла недосконала дисертація, з академічного інституту чи з університету, відмовляємо в присудженні ступеня.

Учені ради з присудження наукових ступенів відкриваємо і в університетах, і в інститутах. Але в академії простіше відкривати ради, бо знаємо: там робиться наука, ведуться дослідження. А це означає: аспірант має реальний план робити, він, так би мовити, при науці, при серйозній роботі. Адже в науковому дослідження завжди є якісь деталі, їх можна доручити аспірантові і він працюватиме, буде причетний до основного напряму наукових досліджень. А в університетах інша ситуація. Там багато аспірантів. Але написання кандидатської дисертації – це, нажаль, не завжди наука. Тому і проблематично відкривати там спецради. Шкода, але в нас більше про дисертації говорять. А ось про наукові здобутки забувають.


Філософія науки й університетська автономія

У контексті Болонського процесу йдеться про ліквідацію ВАКу, автономію університетів, теоретичну підготовку здобувачів... Проблема теоретичної підготовки – це передусім проблема Міністерства освіти і науки. Там затверджують навчальні програми та програми кандидатських іспитів. А ось ВАК ініціював скасувати кандидатський іспит з філософії, бо магістри філософію вивчають від античності до сьогодення. Ми пропонуємо: варто перейти на складання кандидатського іспиту з філософії науки. Цю ідею ми висували років п'ять тому. І росіяни цю ідею виношували. Чув, уже запровадили. А ми ще й досі тупцюємо на місці. Президія ВАК прийняла постанову звернутися до Міністерства освіти і науки і все–таки розглянути це питання: відійти від підготовки та складання загального курсу філософії, а дати теоретичну підготовку з філософії науки.

Якщо казати про теоретичну підготовку, то це означає: на захисті дисертації здобувачі мають демонструвати теоретичні знання. І ми закликаємо, постанови приймаємо, щоб на захистах не тільки про дисертацію розпитували, а й про те, що здобувач знає. В Англії, коли я з'ясовував , як відбувається захист, в університеті Лондона, де патроном є королева і працював Дарвін, розповідали таке: два опоненти сідають і години три розмовляють на будь–яку тему із здобувачем. А потім оголошується вердикт. Апеляцію в разі незгоди здобувач має право подати королеві лише на те, що з ним мало розмовляли. І ми натякаємо спецрадам: перевіряйте на захисті й теоретичні знання здобувача. Часом запрошуємо до ВАКу, розпитуємо, проводячи експертизу написаного. Ми боремося за якість.

Нині університети змагаються за автономні права присудження наукових ступенів без контролю ВАКу. Ми у відповідь на це запропонували експеримент. Ідея така: університет, ректор, учені ради мають контролювати своїх людей, які присуджують ступені.

– Якщо реалізувати цей експеримент, розширити повноваження вчених рад, які функції мають залишитися за ВАКом?

– Уявіть, потік дисертацій – п'ять тисяч на рік... ВАК – центр масового обслуговування. Однак у документах з питань атестації ніде не зазначено про відповідальність за роботу спецрад ні ректора, ні вченої ради університету. У дипломі зверху написано, наприклад: "Рішенням спеціалізованої вченої ради університету присуджено..." Присуджено і крапка, все. Не здійснюється подальший аналіз дисертації і наукової діяльності. Не вироблено способи контролю за процесом присудження наукових ступенів. А наукові ступені не можна роздавати абикому. Про репутацію університету на Заході дбають, там не торгують репутацією. Вітчизняні ж університети, нажаль, репутацією не переймаються (таке враження).

Нині хочемо провести такий експеримент: делегуємо університетам відповідальність за якість атестації. Університети просять Президента дати їм право автономії, щоб вони взагалі були наче Крим. А як вони контролюватимуть роботу спеціалізованих учених рад? Має бути якийсь механізм. Згідно з проектом постанови про експеримент ми тільки третину дисертацій братимемо на контроль. Це передусім стосується так званих "варягів", аспірантів, які вчилися десь, а захищаються, наприклад, в одному з університетів у Києві.

Коли ми ініціювали цю ідею, то розіслали листи, запропонувавши Академії наук, Міністерству освіти і науки висловитися щодо механізму контролю якості атестації на місцях. Відповіді немає! Бо виборюють право самостійно присуджувати наукові ступені окремим здобувачам в окремих галузях наук, є бажання взяти на себе повноваження, а відповідальність – немає. Відповідальність – зайва формальність? Ні, за експериментом університети і спецради вже нестимуть відповідальність. Передусім має зрости відповідальність наукових керівників. Якщо довіряють своїм ученим радам, то надсилатимуть нам документи лише на підпис, бо є нормальні здобувачі, справжні, але й їм контроль не завадить.

Я був на засіданні робочої групи при Президентові, де Ярослав Яцків із В'ячеславом Брюховецьким казали: там, у ВАКу, бюрократи. Знаєте, нас не так багато, всього 50 осіб. В експертних радах і в спецрадах – ваші ж колеги, представники університетів і Академії наук. То де ж корені бюрократизму і "липових" дисертацій? А ви кажете, що ВАК винен у всьому. Знищиться ВАК – оцих 50 осіб – і мережа наукової системи розпадеться.

Кажуть: у Європі немає ВАКу. Зате в Європі є таке, чого у нас немає. Відповідальності за виданий диплом у нас немає, а в Європі, очевидно, є. У нас у жодному документі не звучить: хто відповідає, за те, що там в університеті робиться? За все відповідає ВАК!

На нараді ця вимога відповідальності була підтримана.

Тож розпочнемо експеримент?!

– Романе Володимировичу, дякуємо за розмову, відверті міркування.


Розмову вели
Світлана ПИСАРЕНКО, Валентин БУШАНСЬКИЙ, Наталя ДЖАББАРОВА.
№7 (2006)

Відповіді

  • 2007.06.21 | Здивований

    Re: ВАК — не КДБ, а ДАІ на науковому шляху

    І в нього ще не забракло нахабства серйозно говорити про цю комісію! Хай краще відповість, що зробили в науці доктори та кандидати

    В. Ющенко
    Ю. Тимошенко
    В. Янукович
    Н. Шуфрич
    Бандурка
    Толстоухов
    Кремінь,
    Ніколаєнко
    та багато інших.

    У нас спаплюжено саме поняття "наука". ВАК дає зелене світло неукам. Тільки в НАН кожного року захищаються сотні людей. Серед них суттєву частку складають економісти (а економіка відстала), філологи (а мова засмічена), історики (а історія перекручена зліва й справа, не кажучи вже про плагіат), філософи (перерахуйте, будь-ласка, сучасних видатних українських філософів).

    Сором та й годі.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.06.21 | Shame on Mister Boiko!!!

      Re: ВАК — не КДБ, а ДАІ на науковому шляху

      >>Якщо відверто казати, і те, що на державному рівні ВАК контролює якість дисертацій, за такого "масового виробництва", не дає високого ефекту. Фільтр не надто ефективно працює. Є чимало браку. Але це не брак у дисертаціях справжніх науковців. Маю на увазі відсоток людей, котрих називають пройдисвітами. Проти них хоч які фільтри став... – марно. Але для порядних людей контроль ВАКу – це допомога. Вони намагаються довести свої наукові здобутки і науково–теоретичну підготовку до належного рівня>>.

      1) пройдисвіти -- Проти них хоч які фільтри став... – марно.
      2) для порядних людей контроль ВАКу – це допомога. це допомога??? Which one???

      Mister Boiko -- such logics is a shame for all physicists and mathematicians!!!
    • 2007.06.22 | Do not touch Толстоухов!

      Re: ВАК — не КДБ, а ДАІ на науковому шляху

      Do not touch Толстоухов!

      He is a great philosopher. For confirmation see:

      http://www.filosof.com.ua/publik.htm

      ЖУРНАЛ

      "Філософська думка"

      Видавці: Інститут філософії імені Г.С.Сковороди НАН України
      "Центр практичної філософії"

      Головні редактори:
      Мирослав Попович
      Анатолій Толстоухов

      РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
      Єрмоленко Анатолій
      Жмир Володимир
      Ішмуратов Анатолій
      Колодний Анатолій
      Кисельов Микола
      Конверський Анатолій
      Лісовий Василь
      Лук'янець Валентин
      Лях Віталій
      Малахов Віктор
      Попович Мирослав
      Пролєєв Сергій
      Табачковський Віталій
      Толстоухов Анатолій

      And even more

      ЖУРНАЛ
      "Практична філософія"

      РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
      Андрущенко В.П.
      Горський В.С.
      Губерський Л.В.
      Добронравова І.С.
      Єрмоленко А.М.
      Кисельов М.М.
      Князєв В.М.
      Конверський А.Є.
      Кремень В.Г.
      КушерецьВ.І.
      Лой А.М.
      Лук'янець В.С.
      Парапан І.Г.
      Попов М.В.
      Причепій Є.М.
      Рябов С.Г.
      Сидоренко Л.І.
      Табачковський В.Г.
      Толстоухов А.В.
      Цюрупа М.В.

      РЕДАКЦІЯ ЖУРНАЛУ

      Шеф-редактор Толстоухов А.В.
      Головний редактор Андрущенко В.П.
      Заступник головного редактора Kисельов М.М.
      Науковий редактор Лук'янець В.С.
      Відповідальний за випуск Парапан В.Б.

      A nice company of the leading Ukrainian philosophers! Note, that Толстоухов А.В. is a leader of quotation.
  • 2007.06.21 | apolo

    Re: ВАК — не КДБ, а ДАІ на науковому шляху

    Рекомендую з віршів Павла Глазового узяти "про бобика"

    Cуть віршу в тому, що спритний дядько продає на базарі групу маленьких різних тваринок й розповідає у віршованій формі про них, як про ансамбль, кожен з членів якого уміло виконуцє гру на певному інструменті.

    Однак тітка, яка зацікавилася, зауважила зразу ж, що нічого не кажеться у вірші про бобика, який теж продається.

    Далі Павло Глазовий (царство йому небесне) пише:
    - а у дядька очі хитрі і лоб непорожній:
    " Бобик, тітко, в цім ансамблі - КЕРІВНИК ХУДОЖНІЙ"

    От таке тут ми і читаємо: запитують не дуже відомо що конкретно,-то й відповідається що не будь, etc. Та й взагалі, склалося враження, що запитуючі дуже добре відчувають (на польовому рівні) стан відповідача, і тому, відчуваючи потенційну неможливість конкретних відповідей, задають неконкретні (дуже поверхневі) запитання.

    (Може, наприклад, вони навіть товаришують з відповідачем і добре знають його).
  • 2007.06.21 | igorg

    Та вже краще не назовеш! Якщо зважити на нинішню

    ситуацію на дорогах.
  • 2007.06.21 | apolo

    cтосовно назви

    Нещодавно зупинив Інспектор ДАІ. Поговорили про порушення, трохи я посперечався, ну потім бачу, що треба ж таки дати "десятку" (бо хіба ж я можу бути не винним?). Даю "відповідний знак" - а він мені пояснює, що зараз вже все по-новому (треба взяти в нього цей його блокнот, сісти в АВТО, покласти 10 в блокнот, вийти з АВТІВКИ, повернути панові блокнот).

    А взагалі, задумаймося: щось в країні політично змінюється (а вся реальна виконавча система лише симулює принципово нові дії).
    Тому така й чесна назва статті. За це, щиро вдячний сайту ВІЧЕ.
  • 2007.06.21 | igorg

    Так багато сказано про відповідальність

    Мене вражає свята, аж по-дитячому наївна, простота цієї людини :). Це ж треба так щиро про все розказати й продемонструвати абсолютну відірваність від реальності української науки й освіти :). От дійсно ніким і нічим не лякана адмінструктура. Така що є істиною в останній інстанції :).

    Як ілюстрація. Телефоную у ВАК і хочу запитати, чи опубліковано повідомлення про захист пана Н. Ніби цілком нормальне запитання і оголошення проплачене. У відповідь я почув що нас багато, а їх мало і вони таких послуг не надають: "Приезжайте, покупайте Вісник и ищите там что Вам нужно!". Бац, кладуть слухавку. Телефоную знов. Пояснюю, що я телефоную не з Києва і що мені таки справді важливо взнати цю інформацію (з масою вибачень). І що у відповідь? Не менш щире здивування "ВИ ПОНІМАЄТЄ КУДА!!! ЗВОНИТЄ!!! МИ ВИШЕ МІНІСТЕРСТВА!!! ВИ ПОНИМАЕТЕ ЧЕМ ЕТО ВАМ ГРОЗИТ!!!". Відчуваєте? Я розумію, що може в неї поганий настрій, чи спека, тіснява. Але ж, вибачайте, і їй телефонує ніби не двірник Вася. Та нічим воно мені не грозить, бо та тітка забула запитати прізвище :). І телефонував я в редакцію вісника ВАК. А навіть якби я зателофонував і голові ВАК то що з того? Я ж не потеревенити з ним хочу про погоду. Невже так важко дати ту інформацію на сайт? І взагалі, що можна дізнатися, зайшовши на сайт ВАК, пошукачеві?!!! Ану знайдіть там паспорт спеціальності, список провідних установ, впорядкований список фахових видань, список і склад Спецрад де можна захиститися.

    Може хтось пояснить в чому саме вона полягає, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ стосовно ВАК. Або наведе приклад як ВАК і коли за що відповів, або як саме реалізується цей механізм відповідальності :). Якось так виходить, що оті 50 людей із зовсім іншого світу. Бо вчені, що поза ВАК абсолютно безвідповідальні. І от цікаве питання пан задав університетам: "А як Ви доведете, що ви відповідальні, як будете нести відповідальність?". А як же її ВАК несе?

    Університети не турбуються про репутацію?! О! Та від їх репутації наразі залежить число і якість студентів, а також і якість викладачів. Це не 100%, але десь так на 20-50% є. А як турбується про власну репутацію ВАК? Які механізми і чому?

    Я не проти того, що ВАК охоче проявить принциповість на якомусь безродному вченому з безродним керівником. Тому "наука" у нас все ближче крутиться до ВАК. Добре якщо керівник має вагу :). У таких керівників сотні захищених їх учнями дисертацій :). І це не дивує ВАК?

    Стосовно того, що доктори у нас можуть очолити науковий напрям :). Вибачте, та вони нафіг нікому не потрібні без відповідних посад й оточення й звязків у верхах. За 15 років лише МОН нарешті спромоглося завести внутрішню базу даних докторів наук (їм треба для акредитацій ВНЗ, я так думаю). Доктор наук, як такий, як вчений, нікого не цікавить. А тим більше у ВАК. Їм вистачає тих, що тирлуються з надією увійти до обраних цією хвірмою й отримати реальний кусочок власної вагомості й безвідповідальності. От якщо вони знають, як тими кусочками розпорядитися, тоді вони стають вкрай потрібними :). Але яке це відношення до їх наукової роботи й до наукового напряму? Це ж просто можливість лобіювати власні інтереси через ВАК :).

    ВАК допомагає вченим, аспірантам і докторантам? Це мене вкрай зацікавило :). Бо ще такого ніколи не бачив і не чув. Ні, справді, там є гарні люди в яких можна приватно довідатися багато цікавого. Але щоб ВАК, як структура!!!

    Один досить гарний вчений мене довго і завзято переконував, що він дуже принципова людина, і саме звідти випливають його претензії до моєї роботи. Однак принциповість вочевидь виявилася безпринципністю, а вчений звичайним хабарником (хоч і доволі грамотним), що набивався чи то на хабар чи то на керівництво, але однозначно хотів "допомогти". Звісно що далеко нє бєзвозмєздно.

    В чому ж нас хочуть переконати тут?
    Як на мене то лише в тому що без отих 50 чиновників українська наука загине за лічені роки й існує лише майже виключно завдяки їх зусиллям :). Бо бачите ті науковці в університетах (ну чого ж Ви такі тупі пане Брюховецький & академічна чеснота?!) не можуть навіть відповісти на запитання ВАК, як вони забезпечать власну відповідальність! Так відповідь же очевидна і питання риторичне. ЗАВДЯКИ ВАК!!!!
  • 2007.06.22 | Хто більше ?

    Виявили дисертацію, яка була тричі захищена різними авторами

    http://patent.km.ua/ukr/articles/group27/i756

    Програму-шпигуна, яка дає змогу, порівнюючи тексти, виявляти у них «запозичені» фрагменти, розробили на факультеті комп’ютерних систем у Національному авіаційному університет

    Експериментатори виявили дисертацію, яка була тричі захищена різними авторами

    Тестування програми на прикладі дисертаційних авторефератів показало, що серед дисертацій, які подавалися на розгляд Вищої атестаційної комісії України з 1999 року, чимало подібних одна до одної... майже наполовину. Окрім того, вдалося встановити факт захисту однієї і тієї ж дисертації різними особами у трьох регіонах України. Хитрують і в інший спосіб. Молоді науковці виїжджають до Москви, купують там дисертації російських колег, а потім захищають ці готові роботи в Україні. Нині дослідження претендентів на науковий ступінь перевіряють лише після анонімок чи інших звинувачень у плагіаті. Очевидним видається запровадження обов’язкової перевірки роботи кожного здобувача. Однак цю думку не поділяють у ВАК. За словами заступника голови цієї комісії Романа Бойка, програма в цілому непогана, але користуватися нею доцільно вибірково: суттєвих підстав не довіряти кандидатам немає. Абсолютно серйозно пан Бойко мене переконував, що є науки з обмеженим полем досліджень. Відтак деякі збіги речень у різних авторів можуть трапитися... випадково. Окрім того, зі слів Романа Бойка, комісія не має достатніх ресурсів, аби організаційно забезпечити увесь цей процес. Зокрема, через брак комп’ютерної техніки і персоналу. Втім, є підстави вважати, що не поспішають впроваджувати цю програму зовсім з інших причин. Зокрема, аби не викрилися можливі пікантні нюанси у наукових роботах відомих людей. Окрім того, ця новація похитнула б бізнес із виготовлення дисертацій «на замовлення».
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.06.22 | igorg

      Саме так. ВАК не має бажання забезпечувати публічність захисту

      Адже це робиться елементарно. Досить поставити дуже просту вимогу до Спецрад - створити й підтримувати інтернет ресурс на якому
      1) Не менше ніж за рік (6 місяців) до захисту викладати текст дисертації для загального обговорення на форумі
      2) Забезпечити доступ до матеріалів захисту (аудіозапису, презентації, відгуків і т.п.)
      3) Забезпечити вільний інтернет-доступ до захищених дисертацій.
      4) На сайті ВАК мати лінки спецрад та список розміщених та захищених дисертацій з посиланнями (втім останнє можливо і через ресурси Вернадського).

      Забезпечити незалежність спецрад - вивіши їх з фактичного нинішнього підпорядкування ректорів ВНЗ. Наприклад: зобовязати ВНЗ надавати для діяльності спецрад ресурси: приміщення, оргтехніку. Робота ПРИ ВНЗ спецради має бути ВАЖЛИВОЮ умовою 4-го рівня акредитації. Спецрада формується як обєднання фахівців. До речі зовсім не обовязкова їх фізична присутність на захисті, що часто носить формальний характер. Більш важливе знайомство кожного фахівця з роботою й його висновок. Й зробити це можна й засобами інтернет. Таким чином не буде потреби в десятку однотемних спецрад, а склад може покращитися.
      Одним словом, вчені не є найгіршою частиною нашого суспільства і якщо їм не заважати активно, а тим більше, якщо сприяти то будуть гарні результати.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".