МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

10/15/2007 | Интервью Бориса Евгеньевича Патона, 2007 г.
На мой взгляд, настоящий ученый отличается тем, что он живет своей наукой, отдает всего себя науке и при том не думает о своем кошельке и о том, чтобы он постоянно пополнялся.

Интервью Бориса Евгеньевича Патона
(из документального цикла "Таємницi України"). 2007 г.

http://www.icfcst.kiev.ua/museum/GL_HALL2/Gl_Paton_NS_r.html

Відповіді

  • 2007.10.15 | Iryna_

    Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

    Це дуже популярна пісня серед вчених старшого покоління. Паралельно вони дуже люблять розповідати, як їм класно було за радянських часів у 60-70 роки, коли їхня зарплата була порівняно дуже високою.
  • 2007.10.15 | Леонид

    Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

    Б.Е. Патон:
    «На мой взгляд, настоящий ученый отличается тем, что он живет своей наукой, отдает всего себя науке и при том не думает о своем кошельке и о том, чтобы он постоянно пополнялся».

    Б.Е. - «настоящий ученый», ибо он давно «живёт своей наукой» (прихватизировав спорткомплекс «НАУКА») – и теперь «не думает о своем кошельке и о том, чтобы он постоянно пополнялся».
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.03.08 | !

      Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

  • 2007.10.15 | Iryna_

    цікава дискусія про стимули для занять наукою (л)

    http://flying-bear.livejournal.com/327600.html?thread=4972720#t4972720
  • 2008.03.09 | igorg

    Отже ідеальне місце для знаять наукою - шарашка

    Всі земні проблеми там на задньому плані. Дах є, койка є, годують, вдягають, працюй до несхочу :).
  • 2008.07.02 | ВР

    Зустріч Полохала з Патоном

    24.06.2008 13:05

    Питання законодавчого забезпечення розвитку науки обговорили голова Комітету з питань науки і освіти Володимир Полохало та президент Національної академії наук України Борис Патон (Інформаційне управління)  

    Під час зустрічі наголошувалось, що плідна співпраця Комітету та Національної академії наук "є запорукою зростання конкурентоспроможності народного господарства та економічного розвитку України".

    Голова Комітету В.Полохало зазначив, що держава має максимально сприяти розвитку Академії та підвищенню її ролі у галузі науки та інноваційній діяльності країни. Підкреслювалось, що вже реалізовано низку заходів щодо підвищення статусу Академії і посилення її впливу на прийняття державних рішень.

    Однак, наголошувалось на зустрічі, залишається низка питань, що потребують термінового вирішення. Зокрема, недостатнє фінансування науки призводить до незацікавленості молоді роботою в наукових установах. Серед чинників, які мають слугувати залученню молодих кадрів до наукової діяльності, підвищення заробітної плати та забезпечення житлом.

    В.Полохало поінформував Б.Патона, що за ініціативою Комітету Кабінетом Міністрів України підготовлено пропозиції щодо внесення змін до законів "Про наукову і науково-технічну діяльність" та "Про вищу освіту". Після розгляду цих пропозицій у міністерствах, галузевих академіях наук, вищих навчальних закладах запропоновані доповнення будуть опрацьовані і узагальнені Комітетом.

    На зустрічі акцентувалась увага на необхідності створення ефективних умов для залучення майнових можливостей НАНУ до реалізації інноваційних проектів та розробок.

    Обговорювались також питання міжнародного співробітництва на парламентському рівні з Німеччиною та Росією в питаннях науково-технічного розвитку.

    http://portal.rada.gov.ua/rada/control/uk/publish/article/news_left?art_id=123964&cat_id=37486
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.02 | Iryna_

      зустрілись два спеца з сучасної науки...

  • 2008.07.04 | Пандора

    Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

    Сьогодні (3 липня 2008 ) ми (штатні працівники різних інститутів НАНУ,що мешкають в гуртожитках останньої) пікетували Президію НАНУ в зв,язку з тим, що нас примушують підписувати дискримінаційні тристоронні угоди з ДЖКП, які роблять нас, фактично рабами, або дозволяють виселити "без надання будь-якого іншого житла". з нами ВО Керуючого справами НАНУ говорив (Степаненко В.Д.). Він так і сказав, що НАНУ є кузнею аспірантів. Здобув собі додаткову освіту (аспірантура в НАНУ) - звільни місце новим бажаючим. Науковці, штатні працівники НАНУ не повинні займати у гуртожитках місць, призначених для аспірантів. Якщо "ви" не в змозі придбати собі квартири у Києві (з.п. наук.співроб. зі ступенем кандидата наук і стажем науковим 7 років близько 1800 грн.), то звільніть робочі місця тим, хто може собі придбати квартири. А самі їдьте до Ізраїлю, Канади, США і куди ще хочете. Але місця в гуртожитках звільніть для аспірантів (нахабна брехня! всі аспіранти поселені, та й навіщо їх продукувати на закордон лише???). На наше зауваження, що за таких обставин ми змушені будемо залишити науку та НАНУ, а вона, в свою чергу позбудеться своєї середньовікової складової (безперервність у науковому поступі та розробках), тобто, зрештою перестане існувати, нам ВО Керуючого справами оптимістично відповів: "ну й не буде існувати, а поки що ми будемо готувати аспірантів"
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.04 | Iryna_

      Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

      Пандора пише:
      >"ну й не буде існувати, а поки що ми будемо готувати аспірантів"
      непогано

      ну так тим більше треба намагатись чогось добитись - триматись все одно нема за що

      підхід був би нормальний - аби за три роки за кордоном на квартиру таки можна було б заробити
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.07.04 | Сергій

        Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

        Взагалі-то "заробити на квартиру в Києві" не є кінцевою метою науковця! Знаю масу прикладів, коли люди, маючи чудові квартири в Києві, тим не менше покинули їх і працюють на Заході.
    • 2008.07.04 | Гость

      Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

      Делайте выводы - вы молодые специалисты никому не нужны, если вы уйдете - тем лучше - экономию бюджета распределят между собой кормушники-руководители, а на ваше место возьмут аспирантов- рабов новых и все, вы не нужны, поэтому и нет среднего звена, а зачем? В этом весь парадокс - наука стала на путь бизнеса, ничего не производя, а защита аспирантов - это тоже пафос для существования Академии, диссертации - слабенькие.
    • 2008.07.04 | loup-garou

      Re: Борис Евгеньевич Патон о настоящем ученом и его кошельке

      В нормальних країнах після аспірантури не тільки житла не гарантовано, а і роботи. Переважна більшість народу в кінці кінців покидає науку, замахавшись мотатися по постдоках, не маючи можливості завести сім'ю і тп. Навіть отримавши постійну роботу, на житло працюють все життя, а по столицях все одно все життя знімають - і нічого, не особливо скаржаться.
      А у нас чомусь у молодих "науковців" така тонка душевна організація - дискримінація-геноцид, панімаєш, еліті-мозкам нації розмножуватись ніде. При тому, що ціни на житло уже давно Європу перегнали. Так шуруйте зі своїм стажем в якийсь Миргород чи Конотоп у технікумі викладать - отримаєте ті квадратні метри. Але нє, шланг - це стан душі. Житло ми хочемо тільки в Кийові, і шоб зразу на випуск з аспірантури!

      (Ірині) Думаю, що такого золотого часу, як в кінці 90х, коли за 1-2 постдоки можна було заробити на квартиру, уже не буде. Дуже шкода з особистої точки зору (я якраз не встиг), але глобально це правильно - якщо, звичайно, ми хочемо перейти на світові правила гри. Навіть зараз українські молоді вчені в дещо виграшному становищі - вони можуть дозволити собі перерву між постдоками і не вилетіти з науки, оскільки як мінімум український affiliation у них завжди залишається. Закордонні науковці такої можливості не мають.

      P.S. Сумний професіональний гумор - здається, я це вже постив тут:
      http://particle.physics.ucdavis.edu/rumor/doku.php?id=rejection
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.07.04 | Skapirus

        Ви невірно розставляєте акценти

        loup-garou пише:
        > А у нас чомусь у молодих "науковців" така тонка душевна організація - дискримінація-геноцид, панімаєш, еліті-мозкам нації розмножуватись ніде. При тому, що ціни на житло уже давно Європу перегнали. Так шуруйте зі своїм стажем в якийсь Миргород чи Конотоп у технікумі викладать - отримаєте ті квадратні метри. Але нє, шланг - це стан душі. Житло ми хочемо тільки в Кийові, і шоб зразу на випуск з аспірантури!
        Ви не туди дивитеся. Якщо в НАНУ ділиться житло під маркою "для молоді", а сама молодь з того нічого не має, то може треба ганьбити не молодь, а когось іншого? До речі, при такому розкладі я б взагалі хотів би, аби в НАНУ ніякого житла не розподілялося. Ні для кого: ані для Патона, ані для академіків, все одно толку з більшості з них ніякого.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.07.04 | loup-garou

          Re: Ви невірно розставляєте акценти

          Те, що якесь житло там таки ділять - це зовсім інший сюжет, який мені обговорювати нецікаво - так само як, наприклад, депутатські пільги, мерседес Івченка чи туфлі Януковича.

          > До речі, при такому розкладі я б взагалі хотів би, аби в НАНУ ніякого житла не розподілялося.

          Абсолютно згоден. НМД академія має платити нормальну зарплату по штатному розкладу (звідки її взяти - це знову ж таки інше питання, причому суто технічне), а працівники вирішувати, на що її витратити. При розподілі інших благ, як показує практика, завжди знаходяться персонажі, рівніші за інших.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.07.04 | vsv

            Re: Ви невірно розставляєте акценти

            И не "ривниши", а "видатниши"
      • 2008.07.04 | Фізик

        Проблема молодих науковців: чия це проблема?

        > В нормальних країнах після аспірантури не тільки житла не гарантовано, а і роботи. Переважна більшість народу в кінці кінців покидає науку, замахавшись мотатися по постдоках, не маючи можливості завести сім'ю і тп.
        Але для найкращих науковців робота знайдетья і вистачить грошей на житло. А в Україні наукою можуть займатись тількі ті, у кого вирішене питання з житлом (і це не завжди найкращі науковці).
        > Навіть отримавши постійну роботу, на житло працюють все життя, а по столицях все одно все життя знімають - і нічого, не особливо скаржаться.
        А нас науковці навіть знімати не можуть. Взяти в кредит теж.
        > А у нас чомусь у молодих "науковців" така тонка душевна організація - дискримінація-геноцид, панімаєш, еліті-мозкам нації розмножуватись ніде. При тому, що ціни на житло уже давно Європу перегнали. Так шуруйте зі своїм стажем в якийсь Миргород чи Конотоп у технікумі викладать - отримаєте ті квадратні метри. Але нє, шланг - це стан душі. Житло ми хочемо тільки в Кийові, і шоб зразу на випуск з аспірантури!
        Можна по різному дивитись на бажання молодих науковців займатись наукою в Україні. Індівідульний підхід: є молода людина, яка хоче чимось займатись (наприклад, формули писати чи пісні співати), а ій гроші на це не дають. Воно абідно канєшно... Що ій можна сказати? Що життя така штука, де не завжди бажання з можливостями співпадають.
        Існує інший погляд на цю проблему. Існує Україна. Хочеться, щоб в ній була наука. Але найкращі молоді науковці, які народились в Україні не можуть в ній працювати. І це проблема не тільки молодих науковців, а ще проблема хворої Держави.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.07.04 | loup-garou

          Re: Проблема молодих науковців: чия це проблема?

          Фізик пише:

          > Існує інший погляд на цю проблему. Існує Україна. Хочеться, щоб в ній була наука. Але найкращі молоді науковці, які народились в Україні не можуть в ній працювати. І це проблема не тільки молодих науковців, а ще проблема хворої Держави.

          Це якщо виражатися словами з великої літери. По простому це проблема зарплати. Будуть платити мнсу навіть 1500 євро, і "найкращі молоді науковці, які народились в Україні" не зможуть в ній працювати уже через конкуренцію з панаєхавшими європейцями, індійцями та китайцями, які потурбуються і про чесний конкурс, і про прозоре фінансування. А дєльож кількох десятків квартир на кілька десятків тисяч людей тут ні при чому.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.07.04 | Фізик

            Re: Проблема молодих науковців: чия це проблема?

            > По простому це проблема зарплати. Будуть платити мнсу навіть 1500 євро, і "найкращі молоді науковці, які народились в Україні" не зможуть в ній працювати уже через конкуренцію з панаєхавшими європейцями, індійцями та китайцями, які потурбуються і про чесний конкурс, і про прозоре фінансування. А дєльож кількох десятків квартир на кілька десятків тисяч людей тут ні при чому.
            Згоден, що платити високу зарплату це більш здоровий шлях. Але мені аж страшно про таке говорити. В мене вже на рівні умовних рефлексів: якщо бюджетникам підвищують зарплату на 20%, то ціни піднімаютья вдвічі :)
          • 2008.07.04 | Skapirus

            Не факт

            loup-garou пише:
            > Будуть платити мнсу навіть 1500 євро, і "найкращі молоді науковці, які народились в Україні" не зможуть в ній працювати уже через конкуренцію з панаєхавшими європейцями, індійцями та китайцями, які потурбуються і про чесний конкурс, і про прозоре фінансування.
            Я не впевнений, що з нашою транспортною системою, медичним та іншим обслуговуваннням, вартістю оренди житла та іншими "принадами" буде багато багато бажаючих працювати в Україні. Тут вже десь було посилання на обговорення в Росії (здається, Ірина наводила), що навіть якби в Росії зробили для науковців з/п в 2000 євро, то навряд чи хтось з закордонних росіян повернувся б назад через всі оті побутові проблеми.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.07.04 | Simpleton

              Дужe вжe схоластична дискусія, алe додам своїх 5 копійок.

              1). Читав ту дискусію про російську науку. Там мова йшла про тe, чи повeрнуться зі CША (наприклад) профeсори, що мають там постійні позиції. Цe _дужe далeко_ нe тe самe, чи нe приїдуть до тієї ж Росії (чи України) ті (навіть з інозeмців), хто нe зміг знайти собі постійну позицію у CША чи Зах. Європі. Міг би погодитися, що приїдуть, якби нe ... Україна.

              2). Якщо з/п в науці досягнe 1500 єврів, то наука знову станe коритцeм для мажорів, як цe було за совка. Бо п'яниця-мажор більшe нідe нe потрібeн, a щоб був за ним хоча б мінімальний догляд - можe зійти і наука. Аджe очeвидно, що 24/7 у кабаках - цe нe найкращий спосіб життя навіть для дитини мільярдeра.

              Тож дужe сумніваюся, що в Україні колись хтось зможe створити нeкорумповану науку _у форматі НАНУ_, тобто коли можна дeсятиліттями нічого нe робити, при тому постійно просвeрдлюючи нові дірочки під нові зірочки :-).
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.07.04 | Iryna_

                Re: Дужe вжe схоластична дискусія, алe додам своїх 5 копійок.

                Simpleton пише:
                > 1). Читав ту дискусію про російську науку. Там мова йшла про тe, чи повeрнуться зі CША (наприклад) профeсори, що мають там постійні позиції. Цe _дужe далeко_ нe тe самe, чи нe приїдуть до тієї ж Росії (чи України) ті (навіть з інозeмців), хто нe зміг знайти собі постійну позицію у CША чи Зах. Європі. Міг би погодитися, що приїдуть, якби нe ... Україна.

                китайці приїдуть

                > 2). Якщо з/п в науці досягнe 1500 єврів, то наука знову станe коритцeм для мажорів, як цe було за совка. Бо п'яниця-мажор більшe нідe нe потрібeн, a щоб був за ним хоча б мінімальний догляд - можe зійти і наука. Аджe очeвидно, що 24/7 у кабаках - цe нe найкращий спосіб життя навіть для дитини мільярдeра.

                100%
                тому на жаль - я дуже підтримую позицію молодих науковців щодо проблем з квартирами - якщо таки почнуть давати квартири - через пару днів вас звільнять, і на ваших місцях будуть діточки - ну не мільярдерів, а простих районних прокурорів і подібних, у яких на повну вартість квартири не вистачить, а на такий шлях її отримання (тобто на відповідні хабарі) - вистачить.


                > Тож дужe сумніваюся, що в Україні колись хтось зможe створити нeкорумповану науку _у форматі НАНУ_, тобто коли можна дeсятиліттями нічого нe робити, при тому постійно просвeрдлюючи нові дірочки під нові зірочки :-).
            • 2008.07.04 | loup-garou

              Re: Не факт

              Skapirus пише:

              > Я не впевнений, що з нашою транспортною системою, медичним та іншим обслуговуваннням, вартістю оренди житла та іншими "принадами" буде багато багато бажаючих працювати в Україні. Тут вже десь було посилання на обговорення в Росії (здається, Ірина наводила), що навіть якби в Росії зробили для науковців з/п в 2000 євро, то навряд чи хтось з закордонних росіян повернувся б назад через всі оті побутові проблеми.

              Із уже пристроєних типу Летючого ведмедя і його компанії - можливо. А непристроєні таку гризню влаштують, що мало не покажеться. З західними людьми включно, бо проблема безробіття стоїть дуже гостро. Навскидку - з 7-8 відносно молодих людей в моїй лабораторії (<40 років) один "відслужив" на постдоці в Чілі, один в Мексіці, один в Бразілії і ще один на Тайвані (всі, крім одного - французи). Це так, кого згадав. Запевняю Вас, що принад в тих країнах не менше. Молодший Зінн-Жюстен - чи не головний сучасний французький матфізик - постдочив рік чи два в Москві. Через Дубну взагалі чортзна-скільки іноземців пройшло, причому не тільки з соцтабору. І т.д.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.07.04 | Iryna_

                Re: Не факт

                я вже писала, що в аспіранти (звісно платні) і постдоки до нас хотіли - причому не з відсталих країн

                хтось би приїхав, бо людям не звідси важко уявити наші маразми
        • 2008.07.04 | Simpleton

          Вибачтe, пановe, хтось можe пояснити цe слово "молодий" в

          усій цій дискусії? Яка логіка? Тут була одна дописувачка, яка хвалилася тим, що працювала дeсь на виробництві, а потім поступила до аспітрантури (якась гуманітарка) і за три роки захистилася.

          Так от вона була пeвна (і її підтримали кілька інших дописувачів), що вона має одeржати житло у пeршу чeргу.

          Тобто, чим мeншe людина працювала, тим більшe повинна одeржати? Чи усвідомлює панство, до якої корупції цe можe привeсти, якщо цe зробити дійсно законом? Ось вам схeма: 1 (один) профeсор, 1 рeдактор часопису, 1 члeн ВАКу.

          У відділі профeсора пишуть статті і дусeртацію
          -10000$, часопис публікує поза чeргою - 5000$, ВАК затвeрджує поза чeргою - 10000$. За якихось 25000$ квартира у Києві.

          Зрозумів би, якби встановили якісь сeрйозні умови: 40 статeй (умовно - число можна обговорювати) у провідних часописах, причоми з ділeнням на кількість співавторів (тобто 0.5 статті з одним співавтором і т.п.) - і одeржуєш квартиру. Тож зможeш зробити цe за три роки - флаг у руки. За 20 років - тe самe. Принаймні, був би витриманий принцип оплати "по труду", як колись вчили.

          А давати квартиру лишe за тe, що молодий????
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.07.04 | Фізик

            Re: Вибачтe, пановe, хтось можe пояснити цe слово "молодий" в

            > Вибачтe, пановe, хтось можe пояснити цe слово "молодий" в усій цій дискусії?
            Тут, мабуть, кожен має в голові конкретні приклади з свого життя. Я знаю молодих науковців, які працюють у нашому інституті. З моєї точки зору вони мають гарний науковий потенціал. Ім хочеться працювати в Києві, але вони мають проблеми з житлом. Мені від цього сумно. Ось і все.
            > Тобто, чим мeншe людина працювала, тим більшe повинна одeржати? Чи усвідомлює панство, до якої корупції цe можe привeсти, якщо цe зробити дійсно законом?
            Взагалі з цим я згоден.
  • 2009.05.06 | інтерв'ю

    Академік НАНУ А.П.Шпак: "Справжній учений - це не машина..."

    Академік НАНУ А.П.Шпак: "Справжній учений - це не машина..."

    14.04.2009

    Аргументи для оптимізму

    Справжній учений - це не машина, яку, коли не заправив бензином, значить, кінець рухові. Таку людину не зупинить у пошукові ніщо, навіть відсутність коштів.

    http://www.nas.gov.ua/News/Publishers/nov/Pages/090424.aspx
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.05.07 | versus

      Блакитна мрія наших феодалів від науки - мати у власності

      наукових кріпаків, які працювали б на них задарма. 8\
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.05.07 | Кріпак, науковий

        Це не мрія -- це здійснена реальність.

        Згадайте, які ви маєте права, привілеї та пільги та порівняйте їх з тими, що має ваше наукове панство.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".