МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Науковці проти реформування системи атестації наукових кадрів !

01/11/2008 | Проффесор
Голос України 07.12.07

Науковці проти непродуманих реформ

Академія наук вищої школи України, заснована у 1992 р. з ініціативи визначного українського фізика професора В. І. Стріхи, громадська організація, яка об’єднує провідних українських науковців ВНЗ, — звернулася до Віктора Ющенка з проханням не допустити поспішної й непродуманої реформи наукової галузі взагалі та системи атестації наукових кадрів зокрема.

Як відомо, Україна успадкувала від колишнього СРСР двоступеневу систему, що передбачає здобуття ступенів кандидата й доктора наук. У зверненні зазначається, що «за всіх недоліків цієї системи (надмірна забюрократизованість, помітна девальвація наукових ступенів з окремих наук, насамперед, суспільно-гуманітарного профілю), вона все ще залишається стимулом до подальшого наукового пошуку й зростання».

Сьогодні в рамках інтеграції України в європейський освітній простір порушується питання про перехід до одноступеневої системи атестації наукових кадрів. Основною мотивацією ініціаторів такої реформи є начебто наявність в Європі єдиного наукового ступеня — доктора філософії, щодо якого позиціонування українських кандидатів і докторів є невизначеним.

Проте, як вважають науковці, цей аргумент не витримує критики. Болонський процес усіляко підтримує ідею неперервного наукового зростання. Для його стимулювання у більшості країн Європи фактично йде процес запровадження другого, вищого наукового ступеня. Так, університети у країнах англійської традиції дедалі частіше присуджують ступінь доктора наук, вищий щодо традиційного доктора філософії. У країнах французької традиції таку ж роль виконує ступінь «великого», або «спеціального доктора», а в країнах німецької традиції (зокрема, в сусідній Польщі) — ступінь «доктора-габілітата». Беззастережно відданими одноступеневій системі залишаються хіба що університети країн «третього світу».

Не є актуальним, на нашу думку, і питання міжнародної конвертації українських ступенів. Сьогодні ВАК України вже без додаткового захисту видає нашим кандидатам наук дипломи докторів філософії для використання їх поза межами України. Як показує досвід, українські науковці, які працюють у провідних наукових установах світу, не мають проблем з визнанням цих дипломів.

Відтак учені АН ВШ України переконані: поспішне й непродумане реформування системи атестації наукових кадрів, передчасний перехід до однорівневої системи докторів філософії (або ж, за іншим проектом, до дворівневої системи, де передбачено ще наявність атестованих докторів — що автоматично робить просто докторів неатестованими!) здатне лише погіршити і так непросту ситуацію в українській науці, позбавити вчених важливого стимулу до подальшого зростання.

Для нас очевидною є необхідність вдосконалення існуючої системи атестації наукових кадрів, зокрема в напрямку підвищення вимогливості, недопущення захисту відверто «липових» дисертацій, кількість яких рік у рік зростає. У зверненні до Віктора Ющенка наголошується: депутати, чиновники й бізнесмени, які не працюють в науці, але здобувають наукові ступені кандидатів і докторів та академічні звання, використовуючи фінансові й адміністративні важелі, несуть основну відповідальність за це огидне явище.

Науковці наголошують, що «питання системи атестації наукових кадрів аж ніяк не першочергове. Значно пріоритетнішим і невідкладним є вироблення системи партнерських відносин між державою й науковою спільнотою, яка б нарешті повернула престиж праці, відновила демократичні основи наукового життя, гарантувала б достатній рівень підтримки фундаментальних і прикладних досліджень».

Максим СТРІХА, керівник наукових програм Інституту відкритої політики.

Київ.

http://www.golos.com.ua/article/1196946174.html

Відповіді

  • 2008.01.11 | Мля

    Re: Науковці проти реформування системи атестації наукових кадрів !

    > Беззастережно відданими одноступеневій системі залишаються хіба що університети країн «третього світу».

    Мля. США та Японія - країни «третього світу».
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.01.11 | Iryna_

      Re: Науковці проти реформування системи атестації наукових кадрів !

      Щось у Стріхи тут не склалося....
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.01.11 | теж_вчоний

        Пожалійте його: ніц за душею крім тієї лички...

  • 2008.01.11 | Мля

    позбавити вчених важливого стимулу до подальшого зростання

    > поспішне й непродумане реформування системи атестації наукових кадрів, передчасний перехід до однорівневої системи докторів філософії здатне лише погіршити і так непросту ситуацію в українській науці, позбавити вчених важливого стимулу до подальшого зростання.

    Теза про можливість позбавити вчених важливого стимулу до подальшого зростання, це вже вааще.
  • 2008.01.11 | Мля

    стимул до подальшого наукового пошуку й зростання

    > Україна успадкувала від колишнього СРСР двоступеневу систему, що передбачає здобуття ступенів кандидата й доктора наук. вона все ще залишається стимулом до подальшого наукового пошуку й зростання».

    Нарешті зрозуміло, чому наша наука ще дихає. Завдяки успадкуванню від колишнього СРСР двоступеневої системи, що передбачає здобуття ступенів кандидата й доктора наук. Мля.
  • 2008.01.14 | apolo

    Re: Науковці проти реформування системи атестації наукових кадрів !

    чув про існування ЗМІ, що дуже спритно, з прекрасною мовою, з національною окрасою, - пропагують впевнене просування виключно провладною ходою на всіх напрямках. Голос - це мабуть якраз таке.
    Дякую. Відтепер знатиму.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".