МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Принципи реформування НАНУ і роль держави в цьому процесі.

01/23/2008 | cartes
НАНУ в часи СРСР була прикладеною до Промкомплексу, зокрема – ВПК. І наука так, як радянське життя дозволяло, впроваджувалась у промисловість. Одне було підігнане до іншого, і все разом огорожене залізною завісою, щоб не було витоку мізків.

Першою впала залізна завіса, і мізки повитікали, другим впав Промкомплекс, а разом з ним і виправдання для існування сталінської (чи берієвської) Академії. І хоча промисловість так-сяк відроджується, вона значною мірою робить це без допомоги вчених хлопців.

Фактично виживають ті, хто:
- вміє підставляти кармана під біджетне фінансування,
- встановив контакти з джерелами фінансування на Заході,
- зумів налагодити наукоємну комерцію.

Роль держави полягає в тому, щоб допомогти розвинутись до пристойного рівня всім трьом способам існування колективів сьогоднішньої НАНУ.

Тобто:

1. Визначити фундаментальні інститути і забезпечити їм державне фінансування,
2. На рівні міжурядових контактів посприяти залученню наших науковців до виконання наукових і технічних проектів в розвиненому світі.
3. Законодавчо і фінансово посприяти комерційній діяльності фірм, що діють під егідою НАНУ.

Отже, реконструкція НАНУ має відбутися поетапно.

На першому етапі всі залишаються на своїх місцях, але інститути класифікуються на фундаментальні і прикладні. Першим фінансування збільшується з року в рік, другим – залишається на постійному (скажімо, на інтервалі 10 років) рівні.
Академіки продовжують отримувати свої стипендії (до речі, це є ключом, що відчинить дверцяти перебудови – велику систему важко зруйнувати ззовні, треба залучити на свій бік «просунутих» академіків. Згадаймо, що комуністичну систему зруйнували Горбачов і Єльцин).

На другому етапі Академію складають лише фундаментальні інститути. Академікам залишаються певні пільги (підписки на журнали, безкоштовні ноутбук, моб. телефон і мат. допомога в розмірі місячного доходу один раз на рік). Решта особливостей академічного статусу ліквідується.

Якщо це здійснити, то решту структурно-функціональних перебудов можна буде здійснити відносно спокійно, оскільки за відсутності мотивацій стримування почнуть працювати мотивації розбудови.

Відповіді

  • 2008.01.23 | Torr

    А шо такє "наукоємна комерція"?

  • 2008.01.24 | Iryna_

    Re: Принципи реформування НАНУ і роль держави в цьому процесі.

    Якщо коротко - все правильно. Є ще деякі деталі.

    Єдиний момент - персональна підписка нікому не потрібна, хіба на який академічний вісник з протоколами засідань.

    Ноутбуки і мобілки аспіранти самі собі можуть купити, навіщо це академікам безкоштовно? Все одно онукам гратись віддадуть.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".