МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

бюджетні гроші будуть "проїдатимуться" доти

08/02/2008 | сіда
"бюджетні гроші будуть тратися неефективно та "проїдатимуться" доти, доки наукові установи працюватимуть самі на себе, без урахування нагальних потреб у вирішенні назрілих проблем тієї чи іншої галузі народногосподарського комплексу країни. "
http://www.ac-rada.gov.ua/achamber/control/uk/publish/article/main?art_id=803703&cat_id=411

Розглянуто Колегією Рахункової палати

21.11.2006
Державні кошти "на вітер"

Створена Міністерством палива та енергетики України система планування та використання коштів державного бюджету, виділених на науку, не забезпечила вирішення стратегічних завдань розвитку паливно-енергетичного комплексу, інноваційних змін у цій сфері. Потреби енергетичних підприємств у науковому супроводі вирішення проблем розвитку галузі Міністерством та його Науково-технічною радою не вивчалися.

Тематика розробок формувалася Мінпаливенерго за поданням пропозицій від науково-дослідних установ, які й ставали переможцями тендерів, а конкретний споживач, практично, не визначався. Результатом такого підходу стала відсутність інноваційного характеру створеної науково-технічної продукції, її широкого впровадження. Тим самим, державні кошти витрачались неефективно. Як наслідок, мета бюджетних програм, що виконувалися, не досягнута - такі висновки зробила Колегія Рахункової палати за результатами аудиту планування та ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених Міністерству палива та енергетики України на науку у 2005 році та за 9 місяців 2006 року.

Використання коштів здійснюється без взаємозв'язку між цілями виділення і отриманими результатами, за відсутності реального впливу на вирішення проблем розвитку енергетичної галузі, підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів. Збільшення у 2006 році обсягів фінансування наукових розробок не зумовило якісних змін у їх результативності.

Внаслідок неналежного організаційно-правового механізму формування та відбору тематики, цілісної системи науково-технічного супроводу та наукового забезпечення розвитку енергетичної галузі, науково-технічна політика Міністертсва є некоординованою, непослідовною, нераціональною та неефективною. Отримані об'єкти інтелектуальної власності, які є результатом науково-дослідних робіт різних установ і проведені за рахунок коштів державного бюджету, на балансі Міністерства не обліковуються. Оскільки відповідними договорами не визначені умови використання і розпоряджання інтелектуальною власністю, права та економічні інтереси держави не дотримуються.

На думку Голови Рахункової палати - Валентина Симоненка, бюджетні гроші будуть тратися неефективно та "проїдатимуться" доти, доки наукові установи працюватимуть самі на себе, без урахування нагальних потреб у вирішенні назрілих проблем тієї чи іншої галузі народногосподарського комплексу країни. При цьому міністерства і відомства перш ніж фінансувати наукові установи за рахунок держбюджету, повинні самі чітко визначитися, у якому саме напрямі має працювати наука і яких саме результатів очікують замовники від науковців з урахуванням підвищення ефективності роботи тієї чи іншої галузі або підприємства. У підтвердження своїх слів Валентин Костянтинович навів приклад, коли виконання окремих наукових досліджень, затягнуте Міністерством на невизначений термін, стало причиною втрати актуальності робіт і, відповідно, неефективності використання коштів на їх проведення. Також внаслідок безсистемного використання коштів, по закінченню терміну дії Програми забезпечення розвитку ядерної енергетики, її наукова частина реалізована лише на 10 відсотків, комплекс робіт щодо технічного регулювання сфери ядерних матеріалів не виконано.

Відсутністю погоджених заходів з боку замовників програм, де Мінпаливенерго України є співвиконавцем, створено умови для використання Міністерством коштів на власний розсуд, у тому числі, на виконання робіт, які не мають на меті отримання наукового результату. Замовлення окремих робіт носить характер фінансової підтримки наукових підприємств.

Аудиторами зазначено, що Мінпаливенерго не забезпечило виконання визначених Законом України "Про наукову і наукову технічну діяльність" повноважень центральних органів виконавчої влади у цій сфері.

Відсутність у Мінпаливенерго цілісної системи науково-технічного супроводу та наукового забезпечення розвитку енергетичної галузі, недотримання вимог чинного законодавства та власних нормативних документів негативно вплинуло на виконання наукових державних і бюджетних програм і призвело до того, що більш ніж три чверті бюджетних коштів, виділених Міністерству у 2005 році та за 9 місяців 2006 року, використано ним з порушень вимог чинного законодавства та неефективно - в сумі 12,2 млн. гривень.

Прес-служба Рахункової палати України

Відповіді

  • 2008.08.03 | псевдоквази

    Щось новині скоро 2 роки

  • 2008.08.04 | сіда

    Re: бюджетні гроші будуть "проїдатимуться" доти

    в тому-то і полягає новина, що зясували-то коли, а нічого не змінилось. І не зміниться, доки науковці-неакадеміки не змінять свою пасивну позицію на активну. Безлад в науці - це наслідок їх позиції.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".