МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Еліта та Литвин взялися за науку

04/29/2009 | Голос України
http://www.golos.com.ua/article/1240391518.html

Еліта взялася за науку

Сьогодні в Києві завершиться дводенна Міжнародна елітна конференція, присвячена українській науці. Організатором заходу виступив Фонд громадянських досліджень і розвитку США за сприяння Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України і Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, передає «Ліга». У роботі конференції беруть участь глава секретаріату Президента України Олег Рибачук, міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко, президент НАНУ Борис Патон, виконувач обов’язків голови Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Ігор Юхновський та інші офіційні особи.




http://www.golos.com.ua/article/1239978080.html

Відповідь на історичний виклик зобов’язана сформувати еліта
18.04.09
З виступу Голови Верховної Ради України, віце-президента НАНУ Володимира Литвина на загальних зборах Національної академії наук України 15 квітня 2009 року

Високе академічне зібрання!

Насамперед складаю щиру подяку за надану вами можливість майже три роки працювати в Президії НАНУ, за підтримку, доброзичливість і мобілізуючу критику.

А власне виступ розпочну зі слова «криза», яке в Україні, схоже, буде невдовзі передувати слову «мама».

Криза докорінно змінила вимоги до організації нашої повсякденності.

Перед світом — надзвичайний історичний виклик.

Відповідь на нього зобов’язана сформувати еліта. Інтелектуальна, наукова, творча. До неї почали прислухатися, але не в нас.

Та це належить зробити вже навіть з огляду на незіставність, більше того — суперечність, між сьогоденням, у першу чергу глобальною економікою, яка завалюється, і національними політиками.

А також через їх непристосованість до важкої будівничої роботи.

Особливо зараз видно їхній масштаб і їхню відповідність, а точніше — невідповідність, запитам дня.

Країна поставлена перед необхідністю продемонструвати здатність приймати стратегічні рішення і масштабно діяти.

Натомість — заклики до «перезавантаження», черга в опозицію, відстороненість і суцільні взаємні поради.

На практиці: нові реалії — окремо, ми — окремо.

Світ радикально змінюється. Ми — ні. Ми — про своє. Про наміри. Про досягнення на фоні окремих недоліків. А про недоліки на фоні опонентів.

Ритуал витримується.

Як наслідок — прискорений процес автономізації й атомізації всіх інститутів. Як наслідок — фрагментизація України.

Живемо за інерцією. Країна тримається на хаосі.

Нас же тримають на рівні рефлексії. Ми ж притерпілися.

Потрібен глибокий, об’єктивний аналіз процесів і проблем у світі та в нас. На основі наукового підходу, а не політичної смиканини і заяложеної фактологічної бази.

Інтелектуали, а відтак науковці, мають, наголошу більш категорично — зобов’язані, сказати: що відбувається, чому весь цей безлад поглиблюється і за якими векторами рухатися, розвиватися.

Відповідно — усе це належним чином повинно бути почуте. Насамперед владою. Лише при такому підході ми убезпечимося від подальшої примітивізації нашого буття.

Отже, висновок очевидний: Україна гостро і невідкладно потребує серйозної розмови з позицій розуму. Загостреного розуму.

Україна гостро і невідкладно потребує глибинних коректив функціонування економіки й суспільства.

Потрібен загальнонаціональний план дій. Наголошую: реальний план дій, а не чергові пишномовні програми, ультиматуми.

Якщо й надалі вся ця стратегічна робота залишатиметься прерогативою політиків та влади, Україну чекають набагато гірші часи.

Отже, фундаментальне завдання: усвідомити й осмислити витоки загальноцивілізаційної кризи (а саме такою вона є), чітко окреслити послідовність дій і засади організації нашого життя у післякризовий період.

Чи буде він більш стабільним? Чи є підстави говорити про «кінець історії» (Фукуяма) у тому сенсі, що закінчується етап більш-менш визначеного і прогнозованого буття людства? І чи правильно говорити про «повернення» історії (Роберт Кейган) з її багатолінійністю, конфліктами, домінуванням права сили?

І знову ж таки мова має йти про місце наукового співтовариства, місце науки і технологій на новому витку суспільного поступу.

У цьому зв’язку звернуся до результатів математичного моделювання, яке було зроблене російськими вченими для пояснення механізмів зростання населення.

Стеля, межа несучої спроможності землі підвищується в результаті розвитку життєзабезпечуючих технологій, а темпи зростання населення світу протягом більшої частини людської історії були у довгостроковій перспективі пропорційні темпам технологічного зростання.

Скажімо, мільярд чоловік при інших рівних умовах робить приблизно в тисячу разів більше відкриттів, ніж мільйон чоловік.

У той же час абсолютні темпи технологічного росту також пропорційні і самому рівню технологічного розвитку.

При цьому слід нагадати, що в усі історичні епохи жило в межах 9 млрд. чоловік. Така ж кількість населення планети очікується незабаром.

Таким чином, світ стоїть перед необхідністю переходу в нову якість, у нову епоху, через свого роду революцію — в економічній, соціальній, культурній сферах. Це питання виживання людства.

Україна не повинна залишитися на межі епох.

Економічні завдання лежать у площині загальновизнаних правил і тенденцій. А відтак — очевидні. Складніше з політичними проблемами, розв’язання яких вимагає знання історії, традицій, ментальності, врахування розстановки політсил тощо.

Але ми, як завжди, очевидне не робимо, складне — ускладнюємо. Особливо з урахуванням того, що над завданнями економічної модернізації в нас домінує прагнення постійних політичних пертурбацій. На практиці ж воно матеріалізується у чергових спробах легітимізувати феодальну політичну систему, перекроїти країну під політичний момент і під конкретні особистості.

Чи відбудеться в підсумку реформування суспільства?

Вважаю — ні. Забігання, без опори на економічну базу, через девальвацію духовної основи — це прискорення краху. Це — приклад СРСР останніх його років.

Сьогодні мусимо принципово сказати як застереження: держава, яка не забезпечує конституційний порядок, законність та дотримання прав людини, яка залежить від зовнішніх чинників і спирається на них, не може вважатися повноцінно суверенною. Це формальний суверенітет. У кращому разі.

Життєво важливо ув’язати суверенітет з якістю державного управління.

Примусити усвідомити: держава — надзвичайно складна історична конструкція, формується тривало з залученням усіх сторін. Насамперед за безпосередньої участі народу.

І далеко не завжди через вибори: безкінечні вибори як прикриття безпорадності — не найвище наше політичне надбання.

Не менш нагальною є необхідність відійти від конформізму.

Перестати боятися не сподобатися владі.

Перестати освячувати все, що спускається згори. Почати демонструвати принциповість. Наприклад, у ставленні до такої новації, як створення чергової державної екологічної академії. Або щодо наруги над Академією правових наук. А то відозву підписали з цього приводу — і все, «с глаз долой — из сердца вон».

Мають домінувати не політичні та безкінечні організаційні інвективи, а проривні ідеї.

Наше завдання із завдань: пробудити і максимально включити в практичне життя креативну енергію людей.

Для цього потрібна серйозна розмова, потрібні, мабуть, струс і стрес.

А головне — потрібна нова економіка на основі науки. Треба відкинути курс на індустріалізм. Принаймні не освячувати такий курс. Цей етап уже закінчився. Криза на це владно вказує. А ми прагнемо повернути всі показники до рівня 1990 року, як колись зіставляли наші здобутки з 1913 роком.

Загальна українська вимога має вирізнятися ставкою на інтелектуальний продукт тих же якості і масштабів, що в Європі та Америці.

Не менш важливо примусити усвідомити очевидне: культура йде за політичною могутністю і економічними можливостями.

А відтак, дивитися і діяти цілісно.

Направити вектор державного руху на цивілізаційний, духовний розвиток. Це й буде засвоєний урок з нинішніх непростих реалій.

Зрозуміло, що без інтелекту, без НАНУ, в якій він значною мірою зосереджений, не буде адекватної відповіді України на сучасні виклики.

Вірю, що українські науковці скажуть своє слово.

Втім, іншого нам не дано.

Відповіді

  • 2009.04.29 | вчeний з 70-х

    Якщо відкинути офіціоз типу: "...без інтелекту, без НАНУ..." то

    нeпогано, як на акадeміка.
  • 2009.04.29 | Iryna_

    заголовок хороший. литвин ТА еліта. але воно мабуть думає що

    воно якраз еліта

    цікаво в кого доповідь для нього переписали
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.04.30 | Torr

      не Вірю, що українські науковці скажуть своє слово,

  • 2009.04.30 | Смішний

    Re: Еліта та Литвин взялися за науку

    Дискурс про особливу роль еліти у розбудові держави використовується для закріплення невиправданого домінування групи людей, які вважають себе елітою над рештою. Створюючи враження, що на "еліту" припадає непропорційне навантаження у справі розбудови держави, нівелюється роль суспільства в цілому та до нехтування інтересів "плебсу". Звідси вам і бюджет держави, де на Феофанію виділяється більше грошей ніж на всю протитуберкульозну програму в державі, або де створення памятних споруд (собі?) дорівняє річному фінансування доброму десятку університетів на рік. Найогидніше те, що "плебс" охоче підхоплює цю думку та очікує месіі, який прийде і все вирішить. Думаю, це і поставить остаточний хрест на Україні.
    Визначення суспільства як "плебсу" запозичено із словника реального представника "еліти".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".