МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Що таке надхнення?

04/30/2003 | Георгій
Останнім часом мене дуже цікавить це питання (може тому, що я цього надхнення маю малувато і заздрю тим, хто його має більше :) ).

Мотив надхнення дуже часто повторюється в поезії Пушкіна. Загальновідомий вірш "Я помню чудное мгновенье" закінчується могутнім акордом про "воскресіння" творчого пориву в душі поета. Пушкін, як і інші романтики, відкидав тезу класицистів, що головною ознакою митця є просто досконале володіння технікою зображення реальності. Натомість, він вважав цією ознакою певний творчий шал, безумство, коли митець у якомусь пориві піднімається над реальністю і завдяки цьому під'йому (який ще Платон описав під назвою "ентоусіасмос") бачить реальність краще, і по-іншому, ніж не-митець. Але якщо придивитися, можна помітити, що Пушкін іноді дуже скептичний і ядучий, коли він описує надхнення в різних людей. Його улюблений герой Євгеній Онєгін, наприклад, пережив у своїй юності час, коли "... так ПОХОДИЛ он на поета, когда в углу сидел один." Все, що з цього "творчого" пориву в Онєгіна вийшло, було тільки зовнішньою схожістю, та ще може пару пантофлів і журналів він у пориві цього "надхнення" спалив у комині.

Цікаво, хто що думає про надхнення, творчий процес? Як це питання освітлювалося і освітлюється в класичній і сучасній українській літературі, філософії, публіцистиці - може, хто знає? Заздалегідь дякую.

Відповіді

  • 2003.04.30 | Адріана

    Re: Що таке надхнення? Або-Муза

    Як знаєте з грецької міфології- Муза, одна з дев'яти богинь поезії, мистецтва, науки. Іншими словами, творче надхнення, творчість поета, творчість його мистецтва. Коли маємо "надхнення" до будь чого, не лише в мистецтві, тоді легко творити і думати. І я вірю, що кожний з нас має такі пориви, але ,безперечно, не завжди. Може і добре, бо тоді був би переобтяжений розум і тяжче було б розпізнавати "надхнення" від уявної фантазії думок.
    Тут не люблять, як я пишу свої вірші, але просто маю один, що піходить до цієї теми.

    Муза!

    Чи ти покинула мене Музо надхнення,
    Чи заховалася у поросі думок?
    Я жду тебе, бо лиш благословення
    Твоє, о Музо, сплете слави вінок.

    Так хочеться у це десятиріччя
    Возвеличати землю, що воскресла знов.
    Без тебе, Музо, лиш противоріччя,
    Плаче душа. Візьми ж під свій покров.

    Як можу я щось величне писати,
    Коли дивлюся на покривджений мій люд,
    Як можу зло я славою назвати,
    В той час ,як землю прикриває давній блуд.

    Хіба радітиму тому, що це не вперше
    Риють могили для тебе краю мій,
    А ти, немов Христос, зійдеш з розпяття
    І знов сіятимеш у величі своїй.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.04.30 | Георгій

      Дякую, гарний вірш!

      Пані Адріано, Ви маєте хист до поезії. Вам треба більше писати! Бажаю успіхів. --ГП
  • 2003.05.01 | Георгій

    Re: Що таке надхнення?

    Згадую деякі приклади творчого методу моїх улюблених митців, письменників...

    Ернест Гемінгуєй, мабуть, підписався б під тезою класицистів, що єдиною суттю надхнення є досконале володіння формою. Він категорично заперечував будь-який емоційний під'йом, шал, платонівський "ентоусіасмос." Писав дуже помалу, але щодня, не дозволяючи собі жодної перерви. Працював тільки рано вранці, десь між шостою і десятою годиною. Багато разів старанно перечитував і переписував написане, шліфував речення, добиваючися, щоби написане створювало зоровий образ максимальної сили. Не відходив від друкарської машинки, поки не бачив принаймні одного речення, яке задовольняло б його вимоги, але й не захоплювався писанням після того, як це речення було готове.

    Парадоксально, що саме оцим сухим, тверезим, повільним методом були написані оповідання і романи неймовірної емоційної сили - "Ріг бика," "Кішка під дощем," "Там, де чисто й світло," "Недовге щастя містера Френсіса Макомбера," "І сходить сонце," "Прощавай, зброє!", "За ким сумує дзвін," "Рухоме свято," і інші.

    Цікаво, як писали наші українські класики? Яке в їх творчому методі було співвідношення між "шалом" і спокійним, тверезим шліфуванням форми?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".