МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Що належить і що не належить цьому форумові?

06/19/2003 | Георгій
Дорогі учасники,

Хочу знати Ваші думки і поділитися своїми думками стосовно того, які дописи доречні на цій сторінці, і які ні.

Я думаю, що всі ви згодитеся, що на цей форум дуже доречно надсилати повідомлення, де обговорюються питання релігії. Я в зв"язку з цим хочу висловити подив відносно позиції п. Вільнодума, який вважає будь-яке повідомлення, де обговорюються, скажімо, питання біблійної герменевтики або християнської церковної традиції "спробами розвалити форум" і "перетворити його на школу з катехизису." Пане Вільнодуме, ніхто ж ВАС, або інших, не примушує брати участь у такого роду дискусіях. Теми, які мають відношення до релігії - в тому числі і християнської релігії - абсолютно доречні на цій сторінці ЗА ВИЗНАЧЕННЯМ. Також, поки в Україні залишатимуться християнські церкви і християни, обговорення питань, які зачіпають галузь християнської релігії, є абсолютно сумісним з українською специфікою цього форуму.

Я особисто не маю нічого проти і тоді, коли тут обговорюються питання інших релігій, включаючи РУНВіру, Оріанство і інші течії, які, згідно з висловлюваннями їх засновників і прихильників, спираються на стародавні українські вірування і традиції. Панове, зелена вам вулиця! Пропагуйте ваші погляди, пояснюйте їх, згуртовуйте навколо себе ваших однодумців, це ваше святе право! Якщо ви при цьому не будете проявляти агресії проти тих, хто не поділяє ваших поглядів, і також будете чутливими до релігійних і людських почуттів ваших не-одновірців, я, як модератор, урочисто клянуся ніколи не чинити вам ніякого опору.

Мені особисто дуже хотілося б побачити тут і представників інших монотеїстичних релігій, поширених в Україні, зокрема юдаїстів і мусульман. На жаль, поки що мої спроби залучити цих людей до участі в нашій конференції успіху не мали. На сайті "УП" є п. Розенцвайг, який сповідає юдаїзм і дуже багато знає про цю релігію, але він на цьому сайті поки що не активний. Прошу вас, якщо ви знаєте релігійних євреїв або мусульман (наприклад, з татар Криму), яким не байдужа Україна і її народ - розповідайте їм про наш форум; я впевнений, що ми від їх конструктивної участі збагатимося.

Завжди цікаво бачити на нашій сторінці також невіруючих. Я особисто вважаю надзвичайно для себе корисним, коли з"являється можливість поспілкуватися зі спокійним, врівноваженим, ввічливим дописувачем, який критикує релігійну віру і пропагує атеїстичний або агностичний світогляд. Мої побажання до цих співбесідників практично ті самі, що й до "нативістів" - будь ласка, проявляйте повагу до почуттів тих, хто таку віру має, і утримуйтеся від агресії. Тоді ми зможемо дуже багато сказати одні одним, і нам усім від цього буде краще.

Про теми "духовності." Таки дійсно важко чітко визначити, які теми є такими. Моя особиста точка зору на це така, що сюди підходить все, що стосується так званої "духовної сфери життя людини," тобто такі теми, як, наприклад, природа надхнення, мистецтва, наукового пошуку; роль мистецтва і науки в житті людей взагалі і українців зокрема; проблеми становлення особистості, формування рис характеру в юності і зрілому віці; природа кохання, закоханності, стосунків між статями; проблеми людської родини, шлюб, стосунки в подружжі; виховання дітей і стосунки між дітьми і батьками; культурний розвиток дорослої людини, її індивідуальне відношення до свого "культурного багажу," духовного коріння; взаємовідносини між національним і інтенаціональним в духовному житті людини; взаємовідносини між містом і селом, роль міської культури і фольклору у формуванні духовного життя, тощо. Звичайно, це я "хапнув" дуже широко, але я думаю, що в кожній з цих широких тем конкретні дописувачі зможуть знайти щось вужче і ближче до себе. Знову ж таки, я не думаю, щоби хтось тут мав право нав"язувати іншим, які "духовні" теми повинні і які не повинні обговорюватися. Не подобається, не цікаво - не підтримуй, от і все.

Ваші міркування?

Дякую всім,

Георгій

Відповіді

  • 2003.06.19 | Гура

    Пропозиція до всіх

    В цілому погоджуюсь.

    Але хочу додати:

    1) Дещо з того, що Ви навели, як приклад тем по "духовності" можна пропонувати також у "Культуру".

    2) Пропоную перейменувути форум на: "Релігія та філософія". Тоді, по-перше, не буде перетинання з "Культурою", по-друге, релігія вже частково вбирає в собі поняття духовності (специфічної, звичайно), а по-третє, це дасть можливість оживити форум, дати йому нове, "світоглядне забарвлення". Наприклад, мені дуже подобається філософія східних релігій, цікаві філософські погляди покійного Олександра Меня і т.і. Крім того, я думаю, що толерантні дискусії між людьми з різними світоглядами посприяють взаємозбагаченню та заставлять по-новому подивитись на ті самі речі.

    Прошу всіх висказатись.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.06.20 | Franko

      Не думаю

      Поняття націоналізму і патріотизму, наприклад, яке ми тут нещодавно обговорювали, не відноситься до релігії, але відноситься до духовності. Тому викидати духовність не можна. Можна хіба додати філософію. (ІМХО)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.06.20 | Гура

        Re: Не думаю

        Franko пише:
        > Поняття націоналізму і патріотизму, наприклад, яке ми тут нещодавно обговорювали, не відноситься до релігії, але відноситься до духовності. Тому викидати духовність не можна. Можна хіба додати філософію. (ІМХО)

        Для таких питань є основний політфорум.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.06.24 | Thinker

          Згоден з Гурою

          Поняття "духовність" можна трактувати розширено до безмежності.
          Тому слід обмежитись релігійно-філософсько-світоглядними темами.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.06.25 | Thinker

            А ще краще просто: "Релігія та атеїзм"

            Бо філософія - теж надто широко (тут може бути і соціальна філософія, філософія науки, і багато чого іншого - в принципі для будь-якої сфери життєдіяльності може бути своя філософія)
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.06.25 | Георгій

              Атеїзм - теж форма релігії, хіба ні? (-)

            • 2003.06.25 | Гура

              Я проти цього

              Атеизм - релігія "навпаки". Це ми вже проходили. Нецікаво.

              Thinker пише:
              > Бо філософія - теж надто широко (тут може бути і соціальна філософія, філософія науки, і багато чого іншого - в принципі для будь-якої сфери життєдіяльності може бути своя філософія)

              От і добре. Будуть бажаючі - будуть дискусії.
              Але мене більше цікавлять теми потенційних можливостей інтелекта людини, зв"язок людини зі Всесвітом, тема ноосфери і т.і. Тобто те, що поки що не пояснено наукою, але "обиграно" народних міфах, віруваннях. Тут є простір для обговорення, гіпотез, роздумів...
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2003.06.26 | Thinker

                В такому разі цьому форуму належить УСЕ (-)

    • 2003.06.20 | Вільнодум

      Пропоную назвати форум

      "Духовна Філософія України"

      Ця назва обмежує диспути по двом важливим критеріям:
      -- Духовність (є широким поняттям, яке включає в себе релігії)
      -- Специфічно Українською темою, що вносить важливий зміст і напрямок.

      Слово "філософія" в цій назві дає основу для духовних пошуків базовану на науці, або вносить елемент науки в духовність, що для сучасної людини, якою б "релігійною" вона не була, є просто необхідним.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.06.20 | Георгій

        Наука умеет много гитик...

        Вільнодум пише:
        > "Духовна Філософія України"
        >
        > Ця назва обмежує диспути по двом важливим критеріям:
        > -- Духовність (є широким поняттям, яке включає в себе релігії)
        > -- Специфічно Українською темою, що вносить важливий зміст і напрямок.
        >
        > Слово "філософія" в цій назві дає основу для духовних пошуків базовану на науці, або вносить елемент науки в духовність, що для сучасної людини, якою б "релігійною" вона не була, є просто необхідним.
        (ГП) Може й так. "Елемент" слово хороше. Проте, як Ви, безумовно, знаєте, духовна сфера людини включає і багато такого, що не є предметом науки - наприклад, мистецтво, література, музика. Чи є наукою філософія, більше того, чи є місце для науки у філософському аналізі, залишається відкритим питанням; дуже багато серйозних, професійних філософів вважає, що ні (згадайте хоча б Г'юма чи пізніше екзістенціалістів).

        Деякі релігії, зокрема християнство, також принципово не базуються на науці. Наука за визначенням є процес, який іде згідно з законами так званого наукового методу, який включає в себе спостереження, запитання, гіпотези, передбачення і тести. Християни вважають, що все це стосується природи, тоді як Бог - феномен позаприродний (він створив природу і сам не є її частиною). Тому для пізнання Бога класичний науковий метод непридатний. Вже найперша "сходинка" в драбині наукового методу не є підходящою: Бога неможливо спостерігати у загальноприйнятому сенсі, тобто за допомогою фізичних органів почуттів. Ідея Бога не є синтезом інформації, яку ми здобуваємо через спостереження - вона швидше є "об'явленою" ("revealed").

        Цікаво, що інші про це думають - чи повинні ми тут обговорювати тільки ті аспекти людської духовності, що підлягають науковому аналізу?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.06.20 | Гура

          Назва форуму...

          Георгій пише:
          > Вільнодум пише:
          > > "Духовна Філософія України"
          > >
          > > Ця назва обмежує диспути по двом важливим критеріям:
          > > -- Духовність (є широким поняттям, яке включає в себе релігії)
          > > -- Специфічно Українською темою, що вносить важливий зміст і напрямок.
          > >

          Думаю, що така назва не досить вдала, то му що вона обмежувала б нас тільки національними границями, а у думка, як відомо, не має національності. Крім того, що таке "дух та духовність взагалі"? Неведома звірюшка :-). Кожен розуміє як хоче. А як що до "Матеріальної філософії?" :-) Одним словом: НЕ ВДАЛО.

          > > Слово "філософія" в цій назві дає основу для духовних пошуків базовану на науці, або вносить елемент науки в духовність, що для сучасної людини, якою б "релігійною" вона не була, є просто необхідним.
          > (ГП) Може й так. "Елемент" слово хороше. Проте, як Ви, безумовно, знаєте, духовна сфера людини включає і багато такого, що не є предметом науки - наприклад, мистецтво, література, музика. Чи є наукою філософія, більше того, чи є місце для науки у філософському аналізі, залишається відкритим питанням; дуже багато серйозних, професійних філософів вважає, що ні (згадайте хоча б Г'юма чи пізніше екзістенціалістів).
          >
          > Деякі релігії, зокрема християнство, також принципово не базуються на науці. Наука за визначенням є процес, який іде згідно з законами так званого наукового методу, який включає в себе спостереження, запитання, гіпотези, передбачення і тести. Християни вважають, що все це стосується природи, тоді як Бог - феномен позаприродний (він створив природу і сам не є її частиною). Тому для пізнання Бога класичний науковий метод непридатний. Вже найперша "сходинка" в драбині наукового методу не є підходящою: Бога неможливо спостерігати у загальноприйнятому сенсі, тобто за допомогою фізичних органів почуттів. Ідея Бога не є синтезом інформації, яку ми здобуваємо через спостереження - вона швидше є "об'явленою" ("revealed").
          >
          > Цікаво, що інші про це думають - чи повинні ми тут обговорювати тільки ті аспекти людської духовності, що підлягають науковому аналізу?

          А що взагілі ото - "людська духовність?" Я чесно не знаю.
          От що таке релігія - знаю: то містичні вірування людей.
          Тому краща назва: "Філософія і релігія" або "Релігія і філософія".
      • 2003.06.24 | Thinker

        Совковий погляд на філософію

        Вільнодум пише:
        > Слово "філософія" в цій назві дає основу для духовних пошуків базовану на науці...

        Thinker:
        Філософія ніколи не була, не є, і не буде наукою.
        Квазінауковість (коли ненаукові теорії рядяться в наукові шати) - найбільший ворог науки.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.06.24 | Георгій

          Огюст Конт не згодився б :) (-)

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.06.24 | Thinker

            Спростовано практикою (-)

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.06.24 | Георгій

              Протилежне теж не особливо практичне...

              Он з екзістенціалістів лишилося хіба що "make your choices, and face the consequences..." Їх страшно вульгаризували, спростили і залишили в їх абсолютно ірраціональній філософії тільки квазі-раціональне, "колонаукове."
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2003.06.24 | Thinker

                Протилежного немає - є багато різних напрямків

                І тільки в такому вигляді і можлива філософія - як сукупність різних вчень, різних спроб різних людей осмислити своє буття, відповідно до найбільш пекучих сучасних проблем, і разом з тим в контексті вічності. Одні вчення втрачають вплив (можливо, щоб через кілька десятиріч чи сторіч знову відродитись), з'являються інші, і так буде завжди.

                Екзистенціалізм не був і не міг бути спростованим практикою, бо він ніколи не претендував на наукове пояснення чого б то не було, він просто прагнув зрозуміти людину в її бутті.
                Натомість "позитивізм", що хотів зробити з філософії науку, обрізавши її чисто до питань наукової методології, навіть в цьому "обрізаному" завданні не досягнув своєї мети (хоча й зробив чимало для розвитку та розуміння методологій окремих наук, але не зміг створити цільної науково-методологічної системи).
  • 2003.06.20 | Тестер

    Re: Можна так:"Філософія, релігія, духовність" (-)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.06.20 | Гура

      Як компроміс піде (-)

    • 2003.06.20 | Вільнодум

      "Філософія, релігія, духовність" підходить,

      але не має в назві Українського. Я ХОЧУ і НАПОЛЯГАЮ на форумі, який буде для України, а не форумом для Мормонів, СЄ і т.д.. Звичайно, що ми можемо розмовляти про Мормонів, але через призму їх "потрібності" або "відношення" до України. Інакше не буде концентрації на ДУХОВНИХ ПОТРЕБАХ України. Це для мене є ДУЖЕ важливим елементом.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.06.21 | Гура

        Re: "Філософія, релігія, духовність" підходить,

        Вільнодум пише:
        > але не має в назві Українського. Я ХОЧУ і НАПОЛЯГАЮ на форумі, який буде для України, а не форумом для Мормонів, СЄ і т.д.. Звичайно, що ми можемо розмовляти про Мормонів, але через призму їх "потрібності" або "відношення" до України. Інакше не буде концентрації на ДУХОВНИХ ПОТРЕБАХ України. Це для мене є ДУЖЕ важливим елементом.

        Цей сайт взагалі - український. Тому нема потреби для кожного підфорума приписувати спеціально слово "Україна" (Історія України, Культура України і т.д.) - це і так зрозуміло.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.06.21 | Георгій

          Згоден

          Гура пише:
          > Цей сайт взагалі - український. Тому нема потреби для кожного підфорума приписувати спеціально слово "Україна" (Історія України, Культура України і т.д.) - це і так зрозуміло.
          (ГП) Точно. Ми всі беремо участь у цьому форумі саме тому, що ми маємо бажання поділитися тими чи іншими думками, які, з нашої точки зору, життєво важливі саме для України і її народу. При цьому, я думаю, ці думки можуть бути про щось таке, що у вузькому сенсі не обов'язково є чимось безпосередньо українським і тільки українським. Мене, наприклад, дуже цікавить розвиток християнської ідеї в Україні, серед її народу. Але, розвиваючи мої думки, я не вважаю неправильним писати про розвиток християнської ідеї серед інших народів і також про розвиток цієї ідеї в її "чистому," позанаціональному вигляді. Так само цілком доречними, з моєї точки зору, є дописи про роль науки в житті людей взагалі (а не тільки українців), про роль мистецтва, літератури тощо. Ми повинні якось зв'язувати це все з реальним життям України, але нам не обов'язково при цьому винаходити якісь нібито абсолютно ідіосинкратичні саме для України галузі духовності, тощо.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.06.21 | Гура

            ОК

            Думаю, якщо не буде суттєвих заперечень, то можна буде попрохати у Технаря підкоректувати назву цього підфоруму...
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.06.22 | Вільнодум

              Добре, хай буде "Філософія, релігія, духовність" (-)

          • 2003.06.22 | Р.М.

            Хіба справа у назві

            Головне, що би цей форум відповідав своєму призначенню. А оже, спочатку треба вирішити, яким ми його хочемо бачити і який на ньому повинен панувати дух.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.06.22 | Гура

              Re: Хіба

              Р.М. пише:
              > Головне, що би цей форум відповідав своєму призначенню. А оже, спочатку треба вирішити, яким ми його хочемо бачити і який на ньому повинен панувати дух.

              Дух - отрезвляющий :-).
              Для цього повиння бути матеріалістично-філософська компонента. Інакше з нірвани можна колись і не вийти :-).
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2003.06.22 | Р.М.

                Re: Хіба

                Гура пише:
                > Р.М. пише:
                > > Головне, що би цей форум відповідав своєму призначенню. А оже, спочатку треба вирішити, яким ми його хочемо бачити і який на ньому повинен панувати дух.
                > Дух - отрезвляющий :-).
                > Для цього повиння бути матеріалістично-філософська компонента. Інакше з нірвани можна колись і не вийти :-).

                Для цього окрім балачок про високі матерії і вихвалянь свого інтелекту, потрібна проста відвертість і щирість у пошуках істинм.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2003.06.23 | Гура

                  Re: Хіба

                  Р.М. пише:
                  > Гура пише:
                  > > Р.М. пише:
                  > > > Головне, що би цей форум відповідав своєму призначенню. А оже, спочатку треба вирішити, яким ми його хочемо бачити і який на ньому повинен панувати дух.
                  > > Дух - отрезвляющий :-).
                  > > Для цього повиння бути матеріалістично-філософська компонента. Інакше з нірвани можна колись і не вийти :-).
                  >
                  > Для цього окрім балачок про високі матерії і вихвалянь свого інтелекту, потрібна проста відвертість і щирість у пошуках істинм.

                  Це що - закид, що я колись був НЕЩІРИЙ????????????

                  Ненавиджу нещирість :-(
  • 2003.06.20 | Тульский пряник

    Для мусульман

    Интересно, а есть какой-нибудь сайт для мусульман Украины?
    Например в РФ:
    http://www.muslim.ru/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".