МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Що воно є - сінтоїзм?

02/09/2004 | Георгій
Сінтоїзм є релігією японського народу. Слово "сінто" або "шінто," від якого походить прийняте в західному світі позначення цієї релігії, означає щось типу "стара традиція," або "як воно було в старовину," або "така традиція, як треба," або навіть "така традиція, що іде від справжніх богів." Це слово виникло відносно пізно, десь у 6 сторіччі н.е., як реакція на поширення "нової" для Японії релігійно-філософської традиції, буддизму. Самі японці не особливо схильні називати свою релігію сінтоїзмом - в них для її позначення прийнятий термін "яо-йороцу но-камі," що буквально означає "вісім мільйонів камі."

Камі є центральним поняттям сінтоїзму. Це слово погано піддається перекладу на інші мови; воно передає водночас сенс "верхньості" (камі завжди є щось вище за людину, як небо або як людина чи тварина гігінтського зросту) і сенс щирого подиву, надзвичайно сильного "ошелешення," яке викликається присутністю камі. Як камі можуть розглядатися духи померлих предків, духи явищ природи (особливо шануються камі сонця, камі морської бурі), духи окремих елементів природи (наприклад, камі лісу, камі гір, камі струмочка), духи, які живуть у великих і грізних тваринах і птахах (камі ведмедя, камі орла), і, нарешті, живі люди, які займають по відношенню до людини позицію зверхності і авторитету (наприклад, для дитини її батьки є камі, для всіх японців імператор є камі і т.д.) У принципі, камі є не стільки об'єктом, скільки якістю - це певна надзвичайна, вища сила, яка живе і діє в елементах природи і в людях. Цій силі, на відміну від багатьох інших релігійних традицій, не обов'язково притамана якась вища добрість, моральність чи орієнтованість на службу людям.

Сінтоїзм є не стільки релігійною чи філософською доктриною, скільки традицією "відчувати" камі, завжди пам'ятати їх, віддавати їм шану і поводити себе так, щоби не викликати їх гніву. Головним способом дізнатися, які дії чи думки людини викликають гнів камі, а які - їх ласку, японці вважають не раціональне навчання, а інтуїцію. За думкою одного сучасного дослідника сінтоїзму, Сокіо Оно, "в японців нема чіткої ідеї стосовно камі. Вони усвідомлюють присутність камі інтуїтивно, глибинами свого єства, і спілкуються з камі напряму, без ніякого оформлення концепції камі або камі-теології." (Цит. за World Religions, p. 355.)

Вважається, що зараз тільки три мільйони японців (з більше ніж стомільйонного населення цієї країни) сповідують традиційний сінтоїзм. Але елементи сінтоїстських обрядів настільки увійшли в "душу" японського народу, що практично немає жодного японця, який не відчував би себе хоча б частково сінтоїстом і не приймав тим чи іншим чином участі в сінтоїстському культі. Традиційно можна віддавати пошану камі двома способами: відвідуванням храмів і релігійною церемонією в домашньому колі.

Сінтоїсьтських храмів в Японії дуже багато, але всі вони традиційно вважаються "похідними" від одного центрального храму в провінції Ісе. Легенда каже, що цей храм заснувала богиня сонця на ім'я Аматерасу-о-Мікамі, яка водночас була земною жінкою і родичкою першого імператора всієї Японії на ім'я Ямато. Принцеса Аматерасу разом зі своїм божественним родичем Ямато спустилися з неба і започаткували весь японський народ і весь японський спосіб життя. На тому місті, де нога Аматерасу-о-Мікамі вперше торкнулася землі, був побудований перший храм. Цей храм - досить скромна дерев'яна споруда - за традицією руйнується кожні 20 років і будується заново як точна копія попереднього. Є точні документи, які свідчать, що храм в Ісе виглядав точно так само, як зараз, у четвертому сторіччі нашої ери. Інші сінтоїстські храми обов'язково мають всередині якісь релікти з центрального зраму в Ісе - амулети, камінціБ або навіть трісочки дерева. Таким чином людина, яка заходить у будь-який сінтоїстський храм, безпосередньо "торкається" чогось з хпаму в Ісе і таким чином чогось такого, що сягає в найдавнішу давнину японської історії та об'єднує всіх японців в один рід.

Під час перебування у храмі віруючий сінтоїст повинен пройти через кілька встановлених ритуалів. Це передусім омовіння, особливо рук і рота, водою, яка знаходиться всередині храму - іноді набраною в особливий кам'яний басейн, а іноді водою струмочка, який природньо протікає через внутрішність храму. Іноді це омовіння супроводжується обвівюванням гілками священного японського дерева сакури. Після цього віруючий повинен дати священнику (або священниці - сінтоїстські храми часто обслуговуються жінками) якусь пожертву; це може бути рис, рисове вино або горілка (саке), якісь дрібні гроші, або навіть і просто маленька гілочка сакури. За цим обрядом принесення пожертви (сінсен) слідує молитва (норіто). Для молитви віруючі сідають на землю, вклоняються головою до землі, потім плескають у долоні (як правило, двічі), і вже потім вголос просять камі про певну ласку (часто хороший врожай; для молитви про гарний урожай є спеціальні ритуалістичні тексти). Після норіто за традицією відвідувачі храму повинні сісти разом за трапезу, причому вважається, що під час цієї трапези (наораі) з ними разом їдять і п'ють камі. Наораі часто супроводжується споживанням чималої кількості саке. Нарешті, після закінчення наораі відвідувачі можуть, якщо хочуть, попросити жінку - господиню храму (міко) - виконати священний танець під назвою кагура. Існує трдцять п'ять різновидів кагура, і вони іноді супроводжуються співами або вигукуваннями фрагментів із священних сінтоїстських книг, "Кодзікі" і "Ніхонгі."

В японських родинах також практикуються сінтоїстські ритуали. Багато японських осель мають спеціальну поличку, яка називається "камі-дана." Вся родина збирається перд цією поличкою два рази на день - рано вранці і ввечері, і голова родини кладе на цю поличку маленькі пожертви (як правило у формі кількох зернин рису). Одна з пожертв присвячується камі тієї місцевості чи природнього середовища, в якому стоїть оселя (наприклад, камі лісу або камі гори), а друга - камі клану, до якого належить родина (юдзігамі). Після принесення цих пожертв кожний з членів родини поводить себе так, як і в сінтоїстському храмі перед молитвою-норіто, тобто сідає, вклоняється головою до землі і двічі плескає в долоні. Проте ритуальних молитов дома не читають, а натомість просто проводять кілька хвилин у повній тиші.

Великою подією в житті сінтоїстів є особливі релігійні фестивалі, наприклад новорічний фестиваль або свято врожаю. Під час цих фестивалів люди сповідають свої гріхи у храмах (що, як правило, супроводжується невеличкою грошовою компенсацією священикам і священицям-міко), а потім влаштовують величезні, пишні і дуже веселі процесії.

Сінтоїзм у 1890 році був оголошений обов'язковою релігією всіх японців. Сінтоїстське вчення стало викладатися в усіх школах, причому особливий акцент робився на ідеях, що головним камі для всіх японців є їх імператор і що всі японці є однією родиною, в якій імператор є батьком. Монополія сінтоїзму була скасована першою японською конституцією (автором якої, як це не іронічно, був не японець, а американський генерал Дуглас Мак-Артур) у 1947 році. Ще за два роки до того, у 1945 році, після підписання Японією акту капітуляції перед союзними державами, тодішній імператор Хірохіто зробив публічну заяву, що він сам не вважає себе камі і не наполягає на поклонінні собі як божеству. Але ці очевидно політичні акції, мабуть, не мали особливого впливу на японську сінтоїстську ментальність.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".