МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Що нe можна подолати, тe трeба очолити" (/)

04/08/2008 | Георгій
Що не можна подолати, те потрібно очолити [ Факти і коментарі ]

6 Квітня, 2008 21:00

Ще три місяці тому Московський Патріарх Алексій не вважав 1020-річчя Хрещення Русі важливою подією. Тоді він збирався 2008 рік присвятити пам’яті святого Іоанна Кронштадського.

26 грудня, напередодні Нового року і напередодні Різдва Христова, в робочій Патріаршій резиденції в Чистому провулку відбулася традиційна зустріч Патріарха Московського Алексія II з журналістами найбільших інформаційних агентств і радіостанцій Росії, про що повідомив портал «Патріархія.Ru».

У зустрічі взяли участь кореспонденти «Радіо Росії», радіостанцій «Мир», «Голос Росії», «Радонєж», радіо Бєлграда (Сербія), інформаційних агентств «Інтерфакс», ІТАР-ТАРС, РІА «Новини», газети «Комерсант», а також заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків протоієрей Всеволод Чаплін і глава Служби комунікації ВЗЦЗ священик Михайло Прокопенко.

Серед інших Алексію II було поставлене і наступне питання:

— Ваша Святість, які, на Ваш погляд, найважливіші події (виділено авт.) очікуються наступного року в житті Церкви і держави? Які поїздки заплановані Вами в 2008 р.?

— Майбутній рік в нашій Церкві буде присвячений святкуванню 100-річного ювілею кончини праведного Іоанна Кронштадського. Осмислення духовної спадщини святого Іоанна — основна тема (виділено авт.) науково-богословських конференцій і симпозіумів в 2008 р. Звичайно, центральними святковими заходами року, присвяченого Іоанну Кронштадському, стануть богослужіння в дні пам'яті цього подвижника благочестя і молитвеника землі Російської.

У 2008 р. ми також відзначатимемо 700-річчя заснування Свято-Покровського жіночого монастиря в Хотьково.

З поїздками я поки що не визначився, але мене звали відвідати і Ярославську, і Санкт-Петербурзьку, і Ліпецьку, і Єкатеринбурзькую єпархії. Ставилося питання про Нашу участь в освяченні Никольського кафедрального Собору у Відні (Австрія).

Найбільш значна грядуща подія в житті держави, — це вибори Президента Росії. Думаю, що наш народ повинен зробити правильний вибір, реагуючи не на слова і обіцянки, а на конкретні справи того або іншого кандидата.

***

Рівно за три місяці, 26 березня, Московський Патріарх перераховує ювілей праведного Іоанна у ряді інших ювілеїв, на передостанньому місці. А головною подією бачить вже святкування 1020-річчя Хрещення Русі.

Ось що про це повідомляє той же портал «Патріархія.Ru»: «Після закінчення засідання Опікунської ради «Фонду єдності православних народів» Предстоятель РПЦ перерахував основні майбутні церковні події і пам'ятні дати 2008 року: святкування 1020-річчя Хрещення Русі, ювілеї храмів і монастирів і т.д. Святійший Патріарх також поділився планами предстоятельских візитів, серед яких — відвідини Спасо-Преображенського Валаамського монастиря (серпень) і візит до Австрії (грудень)».

От так ювілей Кронштадського Пастиря вже загубився серед ємкого «і т.д.». Що ж спонукало в такий короткий термін Московського Патріарха пригадати про круглу дату Хрещення Русі?

Як видно, відповідь на це питання криється в стратегії, звичайно вживаній спецслужбами: «Що не можна подолати, те потрібно очолити». Задумане святкування 1020-річчя Хрещення Русі обіцяло стати святкуванням саме події, здійсненої в Києві, коли про Москву ще і чутки не чували. Тобто весь акцент святкування вказував би на те, що з Києва світло Христової віри розійшлося по всій Русі, що Київська Церква старша за Московську, а тому остання не може бути її повноправною Матір'ю. На що вона, проте, наполегливо претендує, «забуваючи», що Хрещення Русі було від греків, з Константинополя.

Все це загрожувало накластися на можливе просування в 2008 році УПЦ МП у бік автокефалії. У цьому контексті нагадування самим собі, що хрещення було в Києві і що тут був центр Церкви всієї Русі, сталося б вельми до речі для прихильників більшої самостійності від Москви.

Певною небезпекою для Патріархії повинен здаватися і Собор УПЦ, скликання якого очікувалося в грудні, але було перенесене на 2008 р. під приводом сполучення його з ювілеєм. Багато хто назвав його Помісним Собором і багато, як прихильників так і супротивників, чекали і чекають від нього рішень про більшу самостійність УПЦ від Москви. Аж до автокефалії.

І все це на тлі вимог консервативних кіл РПЦ про скликання її Помісного Собору, якого не було з 1990 року. Саме таку вимогу, серед інших, озвучує в своїх заявах своєрідний символ консерваторів єпископ Чукотський Діомід. У Патріархії скликати Помісний Собор не хочуть, а тому скликання подібного Собору в Києві для неї – як заноза.

Отже, знаючи ще в грудні минулого року про майбутнє святкування 1020-ліття Хрещення Русі, в Московській патріархії тоді вважали потрібним просто ігнорувати цю подію. Але потім, враховуючи його потенційну небезпеку, вирішили його очолити. А саму подію перетворити на свято «єдиної купелі трьох народів».

І тепер саме 1020-річчя Хрещення Русі, а не 100-річчя від упокоєння праведного Іоанна Кронштадського, називають головною датою 2008 року для РПЦ. Своєю активною участю в святкуванні представники Патріархії і союзні їй політики, як Марков і Затулін, намагаються заглушити дійсний сенс події 1020-річної давності. І, напевно, щиро жаліють, що не можна назвати цю подію «Хрещенням Москви і Росії», до якого б Україна навіть територіально не мала ніякого відношення.

Михайло СИВАК –

для «Українського Православ’я»

http://www.uaorthodox.info/ua/catalog/Publikatsiyi/Fakti_i_komentari/SHCHo_ne_mozhna_podolati__te_potribno_ocholiti.html


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".