МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

(P) Божественна Літургія Св. Отця Василія Великого

05/27/2008 | Роксана
БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ СВЯТОГО ОТЦЯ НАШОГО ВАСИЛІЯ ВЕЛИКОГО
Posted by о.Віталій on Лис 15th, 2007 2007
Лис 15
Поданий текст Служебника для священиків Ієрей цілує святу Євангелію і трапезу, робить над нею хрест і виголошує:Ієрей: Благословенне царство Отця, i Сина, i Святого Духа, нині, i повсякчас, i на віки вічні.

Хор: Амінь.

В мирі Господeві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За мир з висот i спасіння душ наших Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За мир всього світу, добрий стан святих Божих Церков i з’єднання всіх Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За святий храм цей i тих, що з вірою, побожністю i страхом Божим входять до нього, Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За святішого Вселенського Архієрея нашого ім’я, Папу Римського, Господеві помолімся. Хор: Господи, помилуй.

За блаженнішого Патріарха нашого Кир ім’я, i за преосвященнішого Митрополита нашого Кир ім’я i за боголюбивого Єпископа нашого Кир ім’я, чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет i людей Господеві помолімся. Хор: Господи, помилуй.

За богобережений народ наш, за правління i все військо Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За місто це (за село це або за святу обитель цю), i за кожне село, місто, крашу, i за тих, що вірою живуть в них, Господеві помолімся. Хор: Господи, помилуй.

За добре поліття, за врожай плодів земних i часи мирні Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За тих, що плавають, подорожують, за недужих, страждаючих, полонених i за спасіння їх Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За раба Божого (рабу Божу або рабів Божих) ім’я, i блаженну пам’ять його (її або їх), та щоб проститися всякому прогрішенню його (її або їх), добровільному i недобровільному, Господеві помолімся. Хор: Господи, помилуй.

Щоб неосудно стати йому (їй або їм) на Страшному суді Христовому, й оселити душу його (її або душі їх) в країні живих, в місці світлому, де всі Святі праведні спочивають, Господеві помолімся. Хор: Господи, помилуй.

Щоб визволитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй i охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.Хор: Господи, помилуй.

Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю i Приснодіву Марію, з усіма Святими пом’янувши, самі себе, i один одного, i все життя наше Христу Богові віддаймо.Хор: Тобі, Господи.

Молитва першого антифону:Господи Боже наш, Твоя влада несказанна i слава неосяжна. Твоя милость безмірна i чоловіколюб’я невимовне; Сам, Владико, з добросердечності Твоєї споглянь на нас i на цей святий храм, i вчини з нами i тими, що моляться з нами, багаті милості Твої i щедроти Твої.

Виголошення: Бо Тобі належить усяка слава, честь i поклоніння, Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Хор: Амінь.

Хор співає Перший антифон. Після антифону диякон:

Ще і ще в мирі Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй i охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.Хор: Господи, помилуй.

Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну нашу Богородицю i Приснодіву Марію з усіма Святими пом’янувши, самі себе один одного, i все життя наше Христу Богові віддаймо.Хор: Тобі, Господи.

Молитва третього антифону:Ти, що дарував нам ці спільні й суголосні молитви й обіцяв вволити прохання двох або трьох, що згодяться в ім’я Твоє, Сам i нині прохання слуг Твоїх на пожиток сповни, подаючи нам i теперішньому віці пізнання Твоєї істини, a в майбутньому даруй життя вічне.

Виголошення: Бо Ти благий i чоловіколюбець Бог єси, i Тобі славу возсилаємо Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Хор: Амінь.

Малий вхідКоли ж хор співає третій антифон ієрей творить перед святою трапезою три поклони, бере святу Євангелію, йде праворуч поза престолом; і так, вийшовши північними дверми, зі свіченосцями попереду, робить малий вхід. Ставши на звичайному місці, і тихо мовить Молитву входу:

Владико, Господи Боже наш, Ти установив на небі чини i воїнства Ангелів i Архангелів на служіння Твоєї слави, тож вчини із входом нашим, щоб був входом святих Ангелів, які співслужать з нами i разом з нами славословлять Твою доброту, бо Тобі належить усяка слава, честь i поклоніння, Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Амінь.Ієрей, благословлячи, мовить:

Благословенний вхід святих + Твоїх завжди, нині, i повсякчас, i на віки вічні.Потім ієрей цілує святу Євангелію і, показуючисвяту Євангелію, виголошує:

Премудрість, прості.

Тоді, зробивши поклін, входить у святий вівтар, кладе святу Євангелію на святій трапезі, a співці співають Прийдіте поклонімся…і тponapi, ієрей мовить цю молитву: Боже святий, що в Святих перебуваєш, Тебе трисвятим голосом Серафими оспівують, i Херувими славословлять, i всі Небесні Сили Тобі поклоняються. Ти з небуття в буття привів усе, створив людину на Твій образ i подобу, i всякими дарами її прикрасив. Ти даєш тому, хто просить, премудрість i розум, i не погорджуєш грішником, a встановлюєш покаяння на спасіння. Ти сподобив нас, смиренних i недостойних слуг Твоїх, i в оцю хвилину стати перед славою святого Твого жертовника i належне Тобі поклоніння i славослов’я приносити. Сам, Владико, прийми i з уст нас грішних Трисвяту пісню i посіти нас милостю Своєю. Прости нам усяке прогрішення, добровільне i недобровільне, освяти наші душі й тіла i дай нам побожно служити Тобі всі дні життя нашого, молитвами святої Богородиці i всіх Святих, що від віку Тобі угодні були.

Виголошення: Бо Ти святий єси, Боже наш, i Тобі славу возсилаємо, Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас. I на віки вічні. Хор: Амінь.

Коли співається Трисвяте, ієрей мовить Трисвяте, при чому творить три поклони перед святою трапезою. Потім відходить до горного місця, і мовить: Благословенний, хто йде в ім’я Господнє.Благословенний Ти на престолі слави царства Твого, що сидиш на Херувимах, завжди, нині, i повсякчас, i на віки вічні.

По закінченні Трисвятого ієрей виголошує за престолом:

Будьмо уважні. Мир + всім. Премудрість, будьмо уважні.Хор співає прокімен.

Читання АпостолaІєрей: Премудрість.

Читець читає надпис.Ієрей: Будьмо уважні. Коли скінчиться

Апостол, мовить ієрей: Мир + тобі. Премудрість, будьмо уважні.Хор співає Алилуя, а ієрей , кадить святу трапезу навкруги, ввесь вівтар, намісні ікони, крилос, людей. Покадивши входить у святий вівтар і, ставши перед святою трапезою, мовить цю молитву перед Євангелієм:

Засвіти в серцях наших, чоловіколюбче Владико, нетлінне світло Твого богопізнання і відкрий духовні очі наші, щоб ми розуміли Твої євангельські проповідування. Вклади в нас і страх блаженних Твоїх заповідей, щоб ми, перемігши всі тілесні похоті, провадили духовне життя, думаючи і діючи все, що угодне Тобі. Бо Ти є просвічення душ і тіл наших, Христе Боже, і Тобі славу віддаємо з безначальним Твоїм Отцем, і пресвятим і благим і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.Ієрей, стоячи перед святою трапезою і дивлячись на захід, виголошує:

Премудрість, прості, вислухаймо святого Євангелія. Мир + всім.Хор: І духові твоєму.

Ієрей: Від святого ім’я Євангелія читання.

Хор: Слава Тобі, Господи, Слава Тобі.

Ієрей: Будьмо уважні. По закінченні Євангелія:Хор: Слава Тобі, Господи, Слава Тобі.

Ієрей кладе святу Євангелію на трапезі і начинає так: Промовмо всі з усієї душі і з усієї мислі нашої промовмо.Хор: Господи, помилуй.

Господи вседержителю, Боже отців наших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.Хор: Господи, помилуй.

Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.Хор: Господи, помилуй (тричі). Молитва усильного благанняГосподи Боже наш, усильне це моління прийми від слуг Твоїх і помилуй нас з великої милости Твоєї, і щедроти Твої зішли на нас і на всіх людей Твоїх, що очікують від Тебе багатої милости.

Ще молимось за святішого вселенського Архієрея нашого ім’я Папу Римського, і за блаженнішого верховного Архієпископа нашого Кир ім’я, і за преосвященнішого Митрополита нашого Кир ім’я, і за боголюбивого Єпископа нашого Кир ім’я, за тих, що служать і послужили у святому храмі цьому, і за отців наших духовних, і всіх у Христі братів наших.

Хор: Господи, помилуй (тричі). Ще молимось за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо.Хор: Господи, помилуй (тричі). Ще молимось за тут присутніх людей, що очікують від Тебе великої і багатої милости, за тих, що творять нам милостиню, і за всіх православних християн.

Хор: Господи, помилуй (тричі). Виголошення: Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні. Хор: Амінь.

Тільки вірні, ще і ще в мирі Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй. Молитва вірних перша

Ти, Господи, показав нам це велике Таїнство спасіння, Ти сподобив нас смиренних i недостойних слуг Твоїх, бути служителями святого Твого жертовника; Ти силою Святого Твого Духа вчини нас здатними до служби цієї, щоб ми, неосудно станувши перед святою славою Твоєю, принесли Тобі жертву хвали; бо Ти дієш усе в усіх. Дай, Господи, щоб за гріхи наші i за людські невідання була прийнятна i приємна наша жертва перед Тобою.Виголошення: Бо Тобі належить усяка слава, честь i поклоніння, Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас, i на віки вічні.

Молитва вірних другаБоже, Ти, що в милості i щедротах посітив смирення наше, поставив нас, смиренних, i грішних, i недостойних рабів Твоїх, перед святою славою Твоєю служити святому Твоєму жертовникові. Ти укріпи нас силою Святого Твого Духа на службу цю i дай нам слово на відкривання уст наших, щоб призивати благодать Святого Твого Духа на дари, що мають бути предложені.

Виголошення: Премудрість. Щоб під владою Твоєю завжди бережені ми Тобі славу возсилали, Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Хор: Амінь.

Під час співання Херувимської пісні ієрей проказує тихо оцю молитву: Ніхто не достойний із зв’язаних тілесними похотями і пристрастями приходити, або приближатися, або служити Тобі, Царю слави, бо служити Тобі велике і страшне і самим небесним силам. Та одначе, ради несказанного і безмірного Твого чоловіколюб’я, безперемінно і незмінно Ти став чоловіком і був нашим архієреєм, і богослужбової цієї і безкровної жертви священнодійство передав Ти нам, як Владика всіх. Ти бо єдиний, Господи Боже наш, володієш небесними і земними, Тебе на престолі херувимському носять, Ти серафимів Господь і цар Ізраїлів, Ти єдиний святий і в святих спочиваєш. Тебе, отже, молю єдиного, благого і благоуважного: Споглянь на мене грішного і непотрібного слугу Твого й очисти мою душу і серце від сумління лукавого, і вчини мене здатним силою Святого Твого Духа, одягненого благодаттю священства, стати перед цією Твоєю святою трапезою і священнодіяти святе і пречисте Твоє тіло і чесну кров. Бо до Тебе приходжу, схиливши мою шию, і молюся Тобі, щоб Ти не відвернув лиця Твого від мене, ані не виключив мене з-поміж слуг Твоїх, але сподоби мене, щоб я, грішний і недостойний слуга Твій, приніс Тобі ці дари. Ти бо єси той, Хто приносить і Кого приносять, і Хто приймає і Кого роздають, Христе Боже наш, і Тобі славу віддаємо з безначальним Твоїм Отцем, і пресвятим і благим і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Після молитви ієрей кадить святу трапезу навкруги, ввесь вівтар, намісні ікони, крилос і людей й ставши перед святою трапезою, мовить Херувимську пісню тричі і по кожному закінченні поклоняється один раз. Ми, херувимів тайно являючи і животворящий Тройці трисвятую пісню співаючи, всяку нині житейську відкладім печаль.Щоб і Царя всіх ми ппийняли, що Його в славі невидимо супроводять ангельські чини. Алилуя, Алилуя, Алилуя.

Іерей йде до проскомидійніка, кадить чесні дари, тихо молячись:

Боже, милостивий будь мені грішному.Взявши воздух каже:

Піднесіть руки ваші до святині і благословіть Господа.Кладе воздух на ліве рам’я, бере в руки святий дискос і чашу, переносить св. Дари до святилища, і виголошує:

Святішого вселенського Архієрея нашого ім’я Папу Римського, блаженнішого Патріярха нашого Кир ім’я, преосвященнішого Митрополита нашого Кир ім’я і боголюбивого Єпископа нашого Кир ім’я, і ввесь священичий, дияконський і монаший чин, Богом бережений народ наш, правління і все військо, благородних і повсякчас згадуваних фундаторів і доброчинців святого храму цього і всіх вас првославних християн, нехай пом’яне Господь Бог у царстві Своїм завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. Хор: Амінь. І співає: Щоб і Царя…

Ієрей кладе св. Дари на трапезі, мовлячи:Благообразний Йосиф, знявши з хреста пречисте тіло Твоє, плащаницею чистою обвив і, пахощами покривши, у гріб новий положив.

Кадить чесні дари тричі і мовить:Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай відбудуються стіни єрусалимські. Тоді уподобаєш Собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді покладуть на вівтар Твій тельців.

Ієрей стоячи перед св. трапезою мовить: Сповнім молитву нашу Господеві.Хор: Господи, помилуй.

За принесені чесні дари, Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю і страхом Божим входять до нього, Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Щоб визволитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Ієрей мовить тихо:Господи Боже наш, Ти, що створив нас i ввів нас в оце життя, показав нам дорогу до спасіння й дарував нам одкровення небесних таїнств; Ти ж бо поставив нас на цю службу, силою Духа Твого Святого. Благозволь ото, Господи, стати нам служителями Нового Твого Заповіту, слугами святих Твоїх Таїнств; прийми нас, що приближаємося до Твого святого жертовника ради багатства милости Твоєї, щоб ми стали достойними приносити Тобі цю духовну i безкровну жертву за наші гріхи i людські невідання і, прийнявши її у святий, i наднебесний, i духовний Твій жертовник як приємний запах, зішли нам благодать Святого Твого Духа. Споглянь на нас, Боже, i подивися на цю службу, i прийми її, як прийняв єси Авелеві дари, Ноєві жертви, Авраамові священства, Самуїлові мирні приноси. Як Ти прийняв від святих Твоїх Апостолів оцю правдиву службу, так прийми i з рук нас грішних ці дари в благості Твоїй, Господи, щоб ми, сподобившись без пороку служити Твоєму святому жертовникові, знайшли нагороду вірних i мудрих управителів у страшний день Твоєї праведної заплати

Виголошення: Щедротами єдинородного Сина Твого, що з Ним благословенний єси, з пресвятим і благим і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Хор: Амінь.

Ієрей: Мир + всім.

Хор: І духові твоєму.

Ієрей: Возлюбім один одного, щоб однодумно визнавати.

Хор: Отця, і Сина, і Святого Духа, Тройцю єдиносущну і нероздільну.

А ієрей покланяється тричі, мовлячи тихо:Возлюблю Тебе, Господи, кріпосте моя; Господь твердиня моя і захист мій.

І цілує чесні дари. Якщо є два ієреї або більше, то всі вони цілують чесні дари, і один одного в рамена. А настоятель каже: Христос посеред нас і той, хто цілував, відповідає: І є, і буде. Ієрей виголошує: Двері, двері, в премудрості будьмо уважні.Хор: Вірую в єдиного Бога Отця, вседержителя, творця неба і землі, і всього видимого і невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця народженого перед усіма віками. Світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він задля нас людей і нашого ради спасіння зійшов із небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком. І був розп’ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований. І воскрес у третій день, згідно з Писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зі славою судити живих і мертвих, а Його царству не буде кінця. І в Духа Святого, Господа животворного, що від Отця [і Сина] ісходить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняємий і рівнославимий, що говорив через пророків. В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву. Ісповідую одне хрищення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь.

Ієрей виголошує: Станьмо гідно, станьмо зі страхом, будьмо уважні, щоб святе приношення в мирі приносити.Хор: Милість миру, жертву хваління.

Іерей, дивлячись на захід, благословить і виголошує: Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога і Отця, і причастя Святого Духа + нехай буде з усіма вами.Хор: І з духом твоїм.

Іерей, повернувшись до сходу: Вгору піднесім серця.Хор: Піднесли до Господа.

Благодарім Господа.Хор: Достойно і праведно є поклонятися Отцю, і Сину, і Святому Духові, Тройці єдиносущній і нероздільній.

А ієрей молиться тихо:Сущий Владико, Господи, Боже Отче Вседержителю, поклоняємий, достойно воістину, i праведно, i гарно, як годиться величності святости Твоєї, Тебе хвалити, Тебе оспівувати, Тебе благословити, Тобі поклонятися, Тобі дякувати, Тебе славити, єдиного істинного сущого Бога, i Тобі приносити з серцем сокрушеним i духом смиренним оцю духовну службу нашу, бо Ти єси Той, Хто дарував нам пізнання Своєї істини. I хто спроможний висловити могутність Твою, голосною вчинити всю хвалу Твою або повідати кожночасно чудеса Твої?Владико всіх, Господи неба i землі, і всього видимого й невидимого створіння, Ти, що сидиш на престолі слави i споглядаєш на безодні – безначальний, невидимий, незбагненний, неописаний, незмінний; Отче Господа нашого Ісуса Христа, великого Бога i Спасителя, надії нашої, який є образом благости Твоєї, печать рівнообразна, що в Собі являє Тебе – Отця, живе Слово, Бог істинний, предвічна премудрість, життя, освячення, сила, справжнє світло, що через Нього Дух Святий з’явився, Дух істини, дар усиновлення, запорука майбутнього спадкоємства, початок вічних благ, животворяща сила, джерело освячення; Ним бо підкріплене все створіння, духовне i розумне, Тобі служить i Тобі повсякчасно возсилає славослов’я, бо все служить Тобі. Тебе ж хвалять Ангели, Архангели, Престоли, Господьства, Начала, Влади, Сили i багатоокі Херувими; перед Тобою навкруги стоять Серафими, шість крил в одного i шість крил у другого; i двома ото вони покривають обличчя свої, a двома ноги, двома ж літаючи, безперестанно взивають один до одного устами, в невмовкаючих славословленнях.

Виголошення: Переможну пісню співаючи, викликуючи, взиваючи і промовляючи. Хор: Свят, свят, свят Госпoдь Саваот, пoвне небо і земля слави Твоєї, осанна на висотах. Благословенний, хто йде в ім’я Господнє, осанна на висотах.

Ієрей молиться тихо:3 цими блаженними Силами, Владико чоловіколюбче, i ми грішні кличемо i мовимо: Святий єси i воістину пресвятий, i немає міри величі святости Твоєї, i праведний єси в усіх ділах Твоїх, бо правдою й істинною постановою Ти все здійснив щодо нас.Ти бо створив людину, взявши порох із землі, і, вдостоївши її образом Своїм, Боже, Ти поставив її в достатньому раю, i за збереження заповідей Твоїх Ти обітував їй безсмертне життя i насолоду вічних благ. Коли ж вона не послухала Тебе, істинного Бога, щo створив її, i дала себе звести зміїною приманою, i вмертвила себе своїми прогрішеннями, Ти, Боже, праведним Твоїм судом вигнав її з раю в цей світ i повернув до землі, з якої вона була взята, улаштовуючи їй спасіння через відродження в Самому Христі Твоєму.

Бо не відвернувся Ти докраю від створіння Твого, що його Ти створив, Благий, ані не забув Ти діла рук Твоїх, але відвідував їх на всі лади, ради милосердя благости Твоєї; Ти посилав Пророків, творив чудеса через Святих Твоїх, що в кожному роді благовгодили Тобі; Ти промовляв до нас устами слуг Твоїх Пророків, провіщаючи нам прийдешнє спасіння; Ти дав нам закон на поміч й Ангелів поставив охоронцями.

A коли прийшла повнота часу, Ти говорив до нас через Самого Сина Твого, що Ним Ти i віки сотворив. Він, бувши відблиском слави Твоєї i образом істоти Твоєї, що носить все словом сили Своєї, не вважав за здобич бути рівним Тобі, Богові й Отцеві, але, будучи предвічним Богом, на землі появився i з людьми співжив; і, народившись з Діви святої, Сам умалив Себе, вид слуги прийняв i став подібним до тіла смирення нашого, щоб нас подібними вчинити до образу слави Своєї. Бо тому, що через людину гріх увійшов у світ, a через гріх – смерть, благоволив Твій Син, будучи в лоні в Тебе, Бога й Отця, що народився від жінки, святої Богородиці i Приснодіви Марії, бувши під законом, осудити гріх Своїм тілом, щоб, умираючи в Адамі, оживотворилися ми в Самому Христі.

I, поживши в цьому світі, Він дав спасенні повеління, відвернув нас від ідольської примани, привів до пізнання Тебе, істинного Бога й Отця, придбав Собі нас у вибраний люд, царське священство, народ святий і, очистивши нас водою й освятивши Духом Святим, віддав Себе взамін смерті, що в собі держала нас, запроданих гріхові. I, зійшовши через хрест до аду, щоб наповнити Собою все, Він усунув болі смерти i воскрес у третій день, i простелив шлях усякій плоті воскресінням з мертвих, бо неможливо було, щоб зотління держало начальника життя. Він став початком усопших, первородним з мертвих, щоб Самому бути всім, серед усіх першим. I, вийшовши на небо, Він сів праворуч величности Твоєї во вишніх, i прийде віддати кожному за вчинками його.

A на спомин спасаючого Свого страждання Він зоставив нам це, що ми принесли за Його заповідями. Він бо, маючи вийти на добровільну, i приснопам’ятну, i животворящу Свою смерть, в ночі, в яку віддав Себе за життя світу, взяв хліб у святі Свої i пречисті руки, показав Тобі, Богові й Отцеві, благодарив, благословив (і благословляє), + освятив, переломив, Виголошення: дав святим Своїм ученикам i апостолам, кажучи: Прийміть, їжте, це є Тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів. Хор: Амінь.

Іерей вклоняється низько. Ієрей: Так само взяв i чашу з виноградним плодом, розвів, благодарив, благословив (і знову благословляє), + освятив, Виголошення: дав святим Своїм учням i апостолам, кажучи: Пийте з неї всі, це є Кров Моя Нового Завіту, що за вас i за багатьох проливається на відпущення гріхів.Хор: Амінь.

Іерей, поклонившись низько, молиться:Це чиніть на Мій спомин, бо кожного разу, як їсте хліб цей i п’єте чашу цю, Мою смерть звіщаєте, Моє воскресіння ісповідуєте.Отож i ми, Владико, споминаючи спасительні Його страждання, животворящий хрест, триденне погребення, з мертвих воскресіння, на небеса вознесіння, праворуч Тебе, Бога й Отця, сидіння, i славний i страшний Його другий прихід.

Ієрей бере в свої руки дискос і чашу, підносить, чинить ними знак хреста і виголошує:

Твоє від Твоїх Тобі приносимо, за всіх i за все.Хор: Тебе оспівуємо, Тебе благословимо, Тобі дякуємо, Господи, i молимось Тобі, Боже наш.

Ієрей молиться:Ради цього, Владико пресвятий, i ми, грішні i недостойні слуги Твої, сподобившись служити святому Твоєму жертовникові, не за праведні вчинки наші, бо нічого доброго ми не вчинили на землі, але ради милости Твоєї i щедрот Твоїх, що Ти їх щедро зілляв на нас, зі сміливістю приближаємося до Твого святого жертовника і, поклавши містообразне святого Тіла i Крови Христа Твого, Тобі молимось i Тебе призиваємо, Святий над святими, щоб доброзичливістю Твоєї благости прийшов Дух Твій Святий на нас i на дари оці, що перед нами, i благословив їх, i освятив, i показав.

Ієрей покланяється тричі перед святою трапезою.І нахилившись знаменує святий хліб, кажучи:

Хліб ото цей самим чесним Тілом + Господа, i Бога, i Спаса нашого Ісуса Христа.Амінь.

Благословляючи святу чашу, мовить:A чашу оцю самою чесною Кров’ю + Господа, i Бога, i Спаса нашого Ісуса Христа.Амінь.

Благословляючи святощі, мовить:

Пролитою + за життя світу.Амінь, амінь, амінь.

Ієрей молиться:A нас усіх, що від одного хліба i чаші причащаємося, з’єднай одного з одним на причастя єдиного Духа Святого, i вчини, щоб ні один з нас не причастився святого Тіла i Крови Христа Твого на суд або на осудження, але щоб ми знайшли милость i благодать з усіма Святими, що від віку Тобі благовгодили, праотцями, отцями, патріярхами, пророками, апостолами, проповідниками, благовісниками, мучениками, ісповідниками, вчителями, i з усяким духом праведним, усопшим у вірі.

І взявши кадило, ієрей виголошує: Особливо з пресвятою, пречистою, преблагословенною, славною Владичицею нашою Богородицею i Приснодівою Марією.Хор: Тобою радується, Благодатная, все створіння, ангельський Собор i людський рід, освячений Храме i Раю духовний, дівственна Похвало, з Тебе ж бо Бог воплотився i хлоп’ятком став, сущий перед віками Бог наш; утробу бо Твою престолом сотворив, a лоно Твоє просторіше від небес учинив. Тобою радується, Благодатная, всяка твар, слава Тобі.

Ієрей молиться:Зі святим Йоаном пророком, предтечею i христителем, зі святими i всехвальними Апостолами, зі святим ім’я, що його пам’ять творимо, i з усіма Святими Твоїми, i за їхніми молитвами посіти нас, Боже. I пом’яни всіх раніше усопших в надії воскресіння i життя вічного.

Tуm ієрей поминає померлих, кого хоче, i мовить:За упокій i відпущення прогрішень душі усопшого раба Твого (усопшої раби Твоєї або усопших рабів Твоїх) ім’я на місці світлому, звідки відійшла печаль i зітхання, упокой його (ії або їх), Боже наш. I упокой його (її або їх) там, де сяє світло лиця Твого.

Потім каже:Ще молимося Тобі, Господи, пом’яни святу Твою соборну й апостольську Церкву, що від кінців i аж до кінців вселенної, i умиротвори її, яку Ти набув чесною Кров’ю Христа Твого, i храм цей святий утверди аж до кінця віку.Пом’яни, Господи, тих, що принесли Тобі ці дари, i тих, за кого, через кого i ради кого їх принесли. Пом’яни, Господи, тих, що приносять плоди i добро творять у святих Твоїх церквах i пам’ятають про вбогих, воздай їм багатими i небесними Твоїми дарами; даруй їм замість земного – небесне, замість дочасного – вічне, замість тлінного – нетлінне.

Пом’яни, Господи, тих, що в пустинях, i горах, i вертепах, i пропастях земних.

Пом’яни, Господи, тих, що в дівстві, i побожності, i подвижництві, i чистому житті перебувають.

Пом’яни, Господи, богобережений народ наш, правління i все військо. Даруй їм глибокий i невід’ємний мир; натхни їхні серця прихильністю до Церкви Твоєї i до всього люду Твого, щоб за їхнього спокою ми провадили тихе й мирне життя в усякому благочесті й чистоті. Пом’яни, Господи, всяке начальство i владу, братів наших у палаті i все воїнство; добрих у благості збережи, лукавих добрими вчини ласкою Твоєю.

Пом’яни, Господи, тут присутніх людей i з оправданих причин відсутніх, i помилуй їх та нас багатством милости Твоєї; скарбниці їх наповни всяким добром; подружжя їх у мирі й однодумності збережи, дітей вигодуй, молодь виховай, старців підтримай, малодушних утіш, розсіяних ізбери, заблуканих поверни i приєднай до святої Твоєї католицької й апостольської Церкви; навіжених нечистими духами звільни, з плаваючими плавай, з подорожніми подорожуй, вдовицям стань на поміч, сиріт захисти, полонених визволи, недужих вилікуй; i всіх тих, що на судах, i в рудниках, i на засланнях, i на гірких роботах, i в усякій журбі, i нужді, i утисках, – пом’яни, Боже.

I всіх тих, що потребують великого Твого милосердя, тих, що люблять нас, i тих, що ненавидять, i тих, що доручили нам, недостойним, молитися за них, i всіх людей Твоїх пом’яни, Господи Боже наш, i на всіх вилий багату Твою милость, даючи всім те, чого вони просять, на спасіння. A кого ми не пом’янули, через невідання, чи забуття, чи через безліч імен, Ти сам пом’яни, Боже, бо Ти знаєш вік i ім’я кожного, Ти ж знаєш кожного від лона матері його.

Ти бо, Господи, поміч безпомічним, надія безнадійним, бурями гнаним спаситель, плаваючим пристановище, недужим лікар; тож для всіх будь усім, відаючи кожного i прохання його, дім, i потреби його. Ізбав, Господи, місто це (село це або обитель цю), i всяке села місто, i країну від голоду, пошести, землетрусу, потопу, вогню, меча, навалу чужих народів та міжусобної брані.

Ієрей виголошує: Найперше пом’яни, Господи, святішого Вселенського Архиєрея нашого ім’я, Папу Римського, блаженнішого Патріарха нашого Кир ім’я, преосвященнішого Архиєпископа і Митрополита нашого Кир ім’я, боголюбивого Єпископа нашого Кир ім’я, i даруй їх святим Твоїм церквам, щоб у мирі, цілі, чесні, здорові, довголітньо право правили слово Твоєї істини. Хор: I всіх, i все.

Ієрей тихо молиться:Пом’яни, Господи, слугу Божого ім’я за спасіння, виявлення милости i відпущення гріхів його.Пом’яни, Господи, всяке єпископство православних, що право править слово Твоєї істини.

Пом’яни, Господи, по великій млості Своїй i моє недостоїнство, прости мені всяке добровільне i недобровільне прогрішення, щоб через гріхи мої Ти не заборонив благодаті Святого Твого Духа від оцих дарів, що перед нами.

Пом’яни, Господи, пресвітерство, у Христі дияконство i ввесь священичий чин, i не посороми ні одного з нас, що стоїмо навколо святого Твого жертовника. Посіти нас благостю Твоєю, Господи, вияви нам багаті Твої щедроти, дай нам добре поліття, даруй землі дощі мирні на врожай (на новий рік: благослови вінець літа благости Твоєї), угамуй розбрат Церков, угаси гордовитість народів, виникнення єресей негайно знищ силою Святого Твого Духа; усіх нас прийми в Царство Твоє, показавши нас синами світла i синами дня, Твій мир i Твою любов даруй нам, Господи Боже наш, бо Ти все воздав нам. Виголошення: I дай нам єдиними устами i єдиним серцем славити й оспівувати пречесне й величне ім’я Твоє, Отця i Сина, i Святого Духа, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Хор: Амінь.

Ієрей, повернувшись до дверей, благословляє i виголошує: I нехай будуть милості великого Бога i Спаса нашого Ісуса Христа + з усіма вами.Хор: I з духом твоїм.

Іерей ставши перед святою трапезою, виголошує: Всіх святих пом’янувши, ще і ще в мирі Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

За принесені й освячені чесні дари Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Щоб чоловіколюбець Бог наш, прийнявши їх у святий і наднебесний і духовий Свій жертовник, як приємний запах духовний, зіслав нам божественну благодать і дар Святого Духа, помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Щоб визволитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господеві помолімся.Хор: Господи, помилуй.

Іерей молитьсяБоже наш, Боже нашого спасіння, навчи нас достойно дякувати Тобі за Твої благодіяння, що їх Ти чинив й учиняєш з нами. Ти, Боже наш, прийнявши ці дари, очисти нас від усякої нечистоти тіла й духа, i навчи нас звершувати святощі в страсі Твоїм, щоб ми, приймаючи частину святощів Твоїх, з чистим свідченням нашого сумління з’єдналися зі святим Тілом i Кров’ю Христа Твого і, достойно прийнявши їх, мали Христа, живучого в серцях наших, i стали храмом Святого Твого Духа. Так, Боже наш, нікого з нас не вчини повинним у цих Твоїх страшних i небесних Тайнах, ані немічним душею i тілом за те, що недостойно їх причастилися, але дай нам аж до останнього нашого зітхання достойно приймати надію святощів Твоїх, як напуття для життя вічного, на добрий одвіт на Страшному суді Христа Твого, щоб i ми з усіма Святими, які відвіку благовгодили Тобі, стали причасниками вічних Твоїх благ, які Ти приготував для тих, що люблять Тебе, Господи.Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Хор: Господи, помилуй.

Дня всього досконалого, святого, мирного і безгрішного у Господа просім.Хор: Подай, Господи.

Ангела миру, вірного наставника, охоронця душ і тіл наших у Господа просім.Хор: Подай, Господи.

Прощення і відпущення гріхів і прогрішень наших у Господа просім.Хор: Подай, Господи.

Доброго і пожиточного для душ наших і миру для світу у Господа просім.Хор: Подай, Господи.

Осталий час життя нашого в мирі й покаянні скінчути у Господа просім.Хор: Подай, Господи.

Християнської кончини життя нашого, безболісної, бездоганної, мирної, і доброго одвіту на страшному суді Христовому просімХор: Подай, Господи.

Єдність віри і причастя Святого Духа випросивши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.Хор: Тобі, Господи.

Ієрей виголошує: І сподоби нас, Владико, зі сміливістю, неосудно сміти призивати Тебе, небесного Бога Отця, і мовити:Хор: Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні, і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Ієрей виголошує: Бо Твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні. Хор: Амінь.

Ієрей: Мир + всім. Хор: І духові твоєму.

Ієрей: Голови ваші перед Господом схиліть. Хор: Тобі, Господи.

Іерей молитьсяВладико Господи, Отче щедрот i Боже всякої утіхи, тих, що схилили перед Тобою свої голови, благослови, освяти, збережи, укріпи, утверди, від усякого лукавого діла відведи, до всякого доброго діла приєднай, i сподоби їх неосудно причаститися цих пречистих i животворящих Твоїх Таїн, на відпущення гріхів i на причастя Святого Духа.

Виголошення: Благодаттю, i щедротами, i чоловіколюб’ям єдинородного Сина Твого, з Яким Ти благословенний єси, з пресвятим i благим i животворящим Твоїм Духом, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Хор: Амінь.

Іерей молиться:Зглянься, Господи Ісусе Христе Боже наш, від святого житла Твого і від престолу слави царства Твого і прийди, щоб освятити нас, Ти, що вгорі з Отцем сидиш і тут з нами невидимо перебуваєш, і сподоби могутньою Твоєю рукою подати нам пречисте Твоє тіло і чесну кров, а через нас усім людям.

Ієрей поклоняється, мовлячи стиха, тричі:Боже, милостивий будь мені грішному.

Іерей дотикається святого хліба, щоб виконати святе піднесення і виголошує:Будьмо уважні.

Підносячи святий хліб, виголошує: Святеє святим.Хор: Єдин свят, єдин Господь, Ісус Христос, на славу Бога Отця. Амінь.

Хор співає причасник (кінонік) дня або святого, а ієрей роздробляє святий Хліб на чотири частини і мовить: Роздроблюється і розділюється Агнець Божий, роздроблюваний і нероздільний, що його завжди їдять і ніколи не з’їдають, але причасників Він освячує.

Треба тобі знати, ієрею, що коли роздроблюєш святий Агнець, маєш класти частини на святий дискос хресним знаком додолу, a заколенням догори, як раніше, коли заколювався. ІС, отже, клади вгорі святого дискоса, що є на схід, a XC вдолині, що є на захід, a НІ на північ, a KA на південь. Взявши частину ІС, вклади до святої чаші, a частину XC роздроби ієреям i дияконам. A дві святі частини, НІ i KA, роздроблюй на малі частинки для причасників, скільки, на твою думку, буде потрібно. A ієрей, узявши частину ІС, що лежить вгорі, творить нею хрест поверх святої чаші, мовлячи:

Повнота Святого Духа.Амінь.

A ієрей взявши теплоту благословляє i мовить:Благословенна теплота Святих Твоїх завжди, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Амінь.

Ієрей хрестовидно вливає трохи теплоти до святої чаші, мовлячи:Теплота віри повна Духа Святого. Амінь.

Ієрей творить поклін, і взявши одну частину святого хліба, мовить:Чесне і пресвяте тіло Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа подається мені, ієреєві ім’я, на відпущення гріхів моїх і на життя вічне. Амінь.

І схиливши голову, молиться, кажучи:Вірую, Господи, і ісповідую, що Ти єси воістину Христос, Син Бога живого, що прийшов у світ грішників спасти, з яких перший я.Вечері Твоєї тайної сьогодні Сину Божий, мене причасником прийми, бо ворогам Твоїм тайни не повім і поцілунку не дам Тобі як Юда, але як розбійник сповідаюся Тобі:

Пом’яни мене, Господи, коли прийдеш, у царстві Твоїм.

Пом’яни мене, Владико, коли прийдеш, у царстві Твоїм.

Пом’яни мене, Святий, коли прийдеш, у царстві Твоїм.

Нехай не на суд і не на осудження буде мені причастя святих Твоїх Таїн, Господи, а на зцілення душі і тіла.

Боже, милостивий будь мені грішному.

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.

Без числа нагрішив я, Господи прости мені.

І тоді причащається, а поклонившись, приймає святу чашу і причащається з неї, кажучи:Чесної і святої крови Господа і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа причащаюся я, слуга Божий, ієрей ім’я, на відпущення гріхів моїх і на життя вічне. Амінь.

І, обтерши тоді свої уста і край святої чаші платком, що його тримає в руках, мовить:Оце діткнулося уст моїх, і відніме беззаконня мої, і гріхи мої очистить.

Іерей поклонившись, вкладає частиці у святу чашу, покриває чашу покровцем, подібно і на святий дискос кладе звізду і покровці. Тоді підносячи чашу, показує її вірним і виголошує: Зі страхом Божим і вірою приступіть.Хор: Благословенний, хто йде в ім’я Господнє, Бог Господь появився нам.

А ієрей, причащаючи кожного, мовить:Чесного, пресвятого і пречистого тіла і крови Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа причащається слуга Божий (слугиня Божа) ім’я, на відпущення гріхів своїх і на життя вічне. Амінь.

Ієрей хрестовидно благословить людей святою чашею, мовлячи:Спаси, Боже, людей + Твоїх і благослови спадкоємство Твоє.

І ієрей повертається до святої трапези і кадить тричі, кажучи тихо: Вознесися на небеса, Боже, і по всій землі нехай буде слава Твоя.А хор співає: Ми бачили світло істинне, ми прийняли Духа небесного, ми знайшли віру істинну, нероздільній Тройці поклоняємось, Вона бо спасла нас.

А ієрей, поклонившись, бере чашу, обертається до дверей і, дивлячись на людей, виголошує:Благословенний Бог наш.

І голосно: Завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. А відходить до проскомидійника і ставить там святі дари.Хор: Амінь. Нехай сповняться уста наші хваління Твого, Господи, щоб ми співали славу Твою, бо Ти сподобив нас причаститися святих Твоїх, божественних, безсмертних і животворних Таїн. Збережи нас у Твоїй святині ввесь день повчатися правді Твоїй. Алилуя, Алилуя, Алилуя.

Ієрей перед трапезою виголошує: Прості, прийнявши божественних, святих, пречистих, безсмертних, небесних і животворящих, страшних Христових Таїн, достойно благодарім Господа.Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помиллуй і охорони нас, Боже Твоєю благодаттю.Хор: Господи, помилуй.

День увесь досконалий, святий, мирний і безгрішний випросивши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.Хор: Тобі, Господи.

Молитва подякиДякуємо Тобі, Господи Боже наш, за причастя святих, пречистих, безсмертних i небесних Твоїх Таїн, що їх Ти нам дав на благодіяння, i освячення, i зцілення душ i тіл наших. Сам, Владико всіх, дай, щоб причастя святого Тіла i Крови Христа Твого було нам на віру непостидну, на любов нелицемірну, на умноження премудрости, на зцілення душі i тіла, на прогнання всього супротивного, на збереження Твоїх заповідей, на сприятливий одвіт на Страшному суді Христа Твого, бо Ти є освячення наше, i Тобі славу возсилаємо, Отцю, i Сину, i Святому Духові, нині, i повсякчас, i на віки вічні.

А ієрей, склавши, ілитон і, прямо тримаючи святу Євангелію, робить над ним хрест, і виголошує: Бо ти є освячення наше і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.Хор: Амінь.

Ієрей: В мирі вийдім.

Хор: В імені Господнім.

Ієрей: Господеві помолімся.

Хор: Господи, помилуй.

Молитва заамвонна: Господи, Ти благословляєш тих, що Тебе благословляють, і освячуєш тих, що на Тебе надіються, спаси людей Твоїх і благослови спадкоємство Твоє, повноту Церкви Твоєї охорони, освяти тих, що люблять красу дому Твого; Ти їх прослав божественною силою Твоєю і не залиши нас, що надіємось на Тебе. Мир світові Твоєму даруй, церквам Твоїм, ієреям, Богом береженому народові нашому, правлінню і всім людям Твоїм. Бо всяке добре давання і всякий звершений дар з висоти є, що сходить від Тебе, Отця світла, і Тобі славу, і подяку, і поклін засилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.Хор: Амінь. Нехай буде ім’я Господнє благословенне від нині і довіку (тричі).

Молитва на споживання святих дарів: Сповнилося i звершилося, скільки в нашій силі, Христе Боже наш, Твого промислу Таїнство: бо маємо смерти Твоєї пам’ять, ми виділи воскресіння Твого образ, ми сповнилися безконечної Твоєї жизні, ми насолодилися невичерпною Твоєю поживою, благоізволь, щоб i в будучому віці всі ми сподобилися її, благодаттю безначального Твого Отця, i Святого i благого i животворящого Твого Духа, нині, i повсякчас, i на віки вічні. Амінь.Хор: Амінь.

Ієрей виголошує: Благословення Господнє + на вас з Його благодаттю і чоловіколюб’ям, завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.Хор: Амінь.

Ієрей: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Ієрей звернувшись до вірних мовить голосно відпуст.

Літургічні тексти
Leave a Comment

Name


Mail (will not be published)


Website


XHTML: You can use these tags:




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.



Вітаємо на цій сторінці
Останні поповнення
Біблійний вишкіл - Методи читання Біблії
ОБРЯД ПРИЙНЯТТЯ до МАРІЙСЬКОЇ ДРУЖИНИ
Акафіст святителю Миколаю
Акафіст подяки Ісусу Христу “Слава Богові за все !“
La Solenne Benedizione delle acque
Мета
Вхід
RSS статей
RSS коментарів
WordPress.org
Свіжі коментарі
Тарас до Біблійний вишкіл - Методи читання Біблії
Наталя до Акафіст до Зарваницької Матері Божої(доповнений)
о.Віталій до Плетем чотки (відео)
Роман до Плетем чотки (відео)
Володя до Плетем чотки (відео)
Архіви
Вибрати місяць Травень 2008 (1) Квітень 2008 (1) Березень 2008 (4) Лютий 2008 (2) Січень 2008 (5) Грудень 2007 (3) Листопад 2007 (15)
rozdum
Чи діамант робить місце діамантовим?
Ісус приносить ясність у життя, щоб нам дати свободу
Все у свій час, або “Що молода пара робить у першу шлюбну ніч?”
Бути колекціонером чи шукачем істини?
Хочеш отримати зцілення від хвороби? - почни із зцілення байдужості
Молитва - це зустріч
Краса у простоті є природнішою
Син, що стояв на матері
Зі святом материтнства і жіноцтва
Мироносиці - жінки Нового Заповіту
Душпастирство is Powered by WordpressTheme Zen In Grey is designed by Sajith M

Відповіді

  • 2008.05.28 | P.M.

    при усій любові до Божественної Літургії Св. Василія Великого

    .. не вважаю, що нею повинні започатковуватись гілки на ФРД
  • 2008.05.28 | Георгій

    Дякую, пані Роксано!

    Можe, якщо Ви цe бeрeтe з Інтeрнeту, дійсно достатньо подати тільки лінк. Чи Ви цe самі пeрeдрукували?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.05.29 | Роксана

      Re: Дякую, пані Роксано!

      Подала цілу Службу Божу Василія Великого, бо мені здавалося ви, пане Георгій, колись просили про це. А чому подала передруком, бо ніяк не могла вставити лінк. Я вже там в одній гілці накрутила такого, що нічого не вийшло з моїми лінками. Це ми мали розмову про Духовних Отців. Я знайшала дуже гарний сайт українською мовою, але не змогла передати. Про це я мала розмову з о. Олегом. Перепрошую, що забрала так багато місця на форумі. Якщо заважає, немаю нічого проти, як ви вирішите за доцільне його витерти. Думаю, що і так ніхто це не читає.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".