МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

«Фундаментальні проблеми водневої енергетики»

02/26/2007 | Цільова комплексна програма наукових досліджень НАНУ
ГОНКА ЗА ВОДНЕВИМ ДВИГУНОМ

Що буде, коли на Землі вичерпаються запаси нафти, вугілля й газу? Людство вже знає відповідь на це запитання: у недалекому майбутньому на заміну традиційним видам палива прийде екологічно чистий і невичерпний — водень. Тож для багатьох країн світу дослідження з водневої енергетики стали пріоритетним напрямом розвитку науки. Вони мають фінансову підтримку держави й бізнесових структур. Основна мета нинішнього етапу розвитку водневих технологій — зниження залежності від традиційних енергоносіїв.

Воднева енергетика — це одержання електричної й теплової енергії завдяки використанню водню. Того водню, що стоїть першим у таблиці хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Найпростіший приклад: якщо через воду пропустити електричний струм, вона розкладається на кисень і водень. Цей процес називається електролізом води. Але можливо й зворотне: якщо два атоми водню з’єднати з атомом кисню, то виникне молекула води, утворяться електрони — виникне електрична енергія.

Як ми одержуємо електроенергію нині? Спалюємо газ, вугілля, нафту, нагріваємо до високої температури воду і перетворюємо її на пару, а вже струмінь пари обертає турбіну... Іншими словами, спочатку йде тепловий процес, потім — механічний, і тільки потім утворюється електрика. Отже, у паливних комірках хімічний процес фактично безпосередньо приводить до одержання електричної енергії. Коефіцієнт корисної дії — майже 80 відсотків. Крім того, зовсім немає шкідливих викидів в атмосферу: єдиний продукт реакції — вода.

Світовий бум у галузі водневої енергетики привернув увагу фахівців НАН України. Адже чимало академічних і галузевих інститутів у 60—80-х роках минулого століття успішно працювали в цій галузі науки й техніки. Нещодавно президія НАНУ започаткувала цільову комплексну програму наукових досліджень «Фундаментальні проблеми водневої енергетики». Наукову раду програми очолив віце-президент НАНУ, Віталій Походенко. Проблема об’єднала фахівців різних напрямів (хіміків, фізиків, матеріалознавців, мікробіологів, економістів тощо). Визначено пріоритетні процеси та технології отримання водню, нові матеріали для його збереження, накопичення, транспортування та енергетичного використання. Та все ж ключова умова переходу до водневої енергетики — це пошук та створення надійних й економічно доцільних паливних комірок. Завдяки їм можуть працювати мобільні телефони, комп’ютери, автомобілі, електростанції, що виробляють електрику для міст і селищ.

Нині вартість закордонного експериментального легкового автомобіля з паливними комірками становить 100-200 тис. дол. Якщо в найближчому майбутньому вдасться наблизити вартість таких авто до бензинових, то це стане реальною альтернативою традиційним видам палива в країнах, що імпортують нафту.

Усі процеси в природі дуже раціональні, тому кроки до реального використання паливних комірок додають надії на енергетичне майбутнє.

На виконання згаданої програми спрямовано наразі скромні державні кошти. У подальших планах НАН України — фінансова участь комерційних структур. Якщо не поквапитися в цій глобальній справі, то можна потрапити в залежність від країн, які виграють у технологічній гонці за володіння водневим двигуном.

Григорій КОВТУН, член-кореспондент НАН України

http://www.dua.com.ua/2006/211/arch/7.shtml

Відповіді

 • 2007.02.28 | Shooter

  Побачимо наскільки "навколонаукові дристи" відповідатимуть...

  ...реаліям.

  Є відкритий call в FP7 NMP ЄС програмі. "Advanced material architectures for energy conversion".

  Обіцяю повідомити - скільки укр. організацій подало proposals.
 • 2007.03.10 | Argus

  Re: «Фундаментальні проблеми водневої енергетики»

  Хто чув про цю програму ? Чи є інтернет-сайт ?
 • 2007.03.11 | Sych

  Фундаментальні проблеми водневої енергетики

  "Hydrogen fuel cells - technology of the future... and always will be." (Водневий двигун - технологія майбутнього... та завжди буде такою.) :) Бачив цю цитату на стінці в одній з лабораторій, яка мала відношення до розробок у цій сфері.

  Наскільки я розумію, основна проблема водневого двигуна - не відповідність енергетичного балансу. На видобуток водню іде більше енергії (причому часто "чорної" - з вуглю етц), ніж виділяється при використанні двигуну. Але у пропонентів є дуже цікава відговорка - водень є "носій" а не джерело енергії :) http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_cell
 • 2007.03.14 | Н2

  Re: «Фундаментальні проблеми водневої енергетики»

  Підскажіть, до кого конкретно звертатися з приводу пропозицій до цієї програми. Ніякої інформації про неї в інтернеті ми не знайшли. Невже керівники програми з водневої енергетики не можуть зробити сайт, аналогічний НАНО програмі НАНУ ?
  Взагалі, для чого ця секретність ?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.03.19 | Masha

   Re: «Фундаментальні проблеми водневої енергетики»

   Та ніякої секретності немає, ось адреса сторінки. http://hydrogen.nas.gov.ua/default.aspx
   Можливо, її окремо ніде не реєстрували, не знаю. Але, на мій погляд, змістовна і досить повна інформація...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2007.03.20 | vazazh

    Mashe и Роману

    Все прекрасно, только полностью отсутствует информация о конкурсе 2007 г. Он что подпольный?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.03.21 | конкурс у 2007 році

     Re: Mashe и Роману

     Mashe и Роману

     За адресою http://www2.maidanua.org/news/view.php3?bn=maidan_osvita&key=1174426081&first=1174473706&last=1173393890 є посилання на Постанову Президії Національної академії наук України від 31.01.2007 № 32 "Про оголошення конкурсу за комплексними програмами наукових досліджень НАН України".

     Конкурс проектів Цільової комплексної програми наукових досліджень НАНУ «Фундаментальні проблеми водневої енергетики» має буде оргагізований на виконання цієї постанови. Підскажіть, будь ласка, коли це буде і де можна подивитись умови. Дякуємо за відповідь.
  • 2007.03.19 | Роман

   Re: «Фундаментальні проблеми водневої енергетики»

   Посилання на сайт Цільоваої комплексної програми наукових досліджень НАНУ «Фундаментальні проблеми водневої енергетики»:
   http://hydrogen.nas.gov.ua/default.aspx
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2007.03.21 | vazazh

    Роману

    Все прекрасно, только все этго дела прошлые, а вот нового там нет.
    Относительно вопроса предыдущего автора - о участие в конкурсе 2007 - по моим сведениям - поезд ушел, все проведено, без широкой огласки.
    В отличие от нанотехнологий. где конкурс - объявлен.
 • 2007.06.16 | Neo

  Вже є результати

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.06.17 | vazazh

   Re: Вже є результати

   Уже и деньги платят. А вот результаты..


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua