МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вступна кампанія до ВНЗ в 2009 році була дискримінаційною

08/27/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Вступна кампанія до ВНЗ України в 2009 році носила відверто дискримінаційний характер і позбавила можливості тисячі обдарованих випускників стати студентами. З такою заявою до української влади звернувся Всеукраїнський союз вчених-економістів.

"Вступна компанія 2009 характеризується небувалою з моменту проголошення Україною незалежності дискримінацією інтелекту, коли в більшості ВНЗ на найбільш актуальні спеціальності... розумні абітурієнти були позбавлені можливості брати участь в конкурсі на бюджетні місця через різке збільшення кількості пільговиків, що йдуть поза конкурсом", - йдеться в заяві Всеукраїнського союзу вчених-економістів.

Вчені-економісти нагадують, що згідно статті 24 Конституції України, всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи і є рівними перед законом. Правила ж прийому до ВНЗ, на думку авторів заяви, грубо порушують цю статтю Основного закону, оскільки дискримінують тих, хто не є сиротою (дискримінація по складу сім'ї), інвалідом I-II груп (дискримінація за станом здоров'я) або дитиною шахтаря (дискримінація за соціальним положенням).

Саме ці пільгові категорії випускників, що набрали мінімальні бали, були зараховані на бюджетні місця в українських ВНЗ, позбавивши можливості брати участь в конкурсі набагато успішніших абітурієнтів.

"Всеукраїнський союз вчених-економістів повністю розділяє і підтримує позицію, що держава повинна піклуватися про дітей-сиріт та інвалідів, підтримувати престижність не лише шахтарської праці. Але в чому вина тих дітей, які прагнули високоякісно вчитися в школі в надії, що їх знання будуть потрібні державі, що їх знання, як результат важкої праці протягом багатьох років, допоможуть поступити їм на бюджетне місце в державний ВНЗ? У чому вина матерів і батьків - шкільних вчителів, медсестер, лікарів, які, існуючи на дуже низьку зарплату, всіма силами прагнули вивчити свою дитину в школі, в надії, що вона зможе претендувати на бюджетне місце, - дивуються автори заяви. - Хіба здорові, розумні діти винні в тому, що вони не інваліди? Хіба вони винні в тому, що не сироти? Хіба вони винні в тому, що їх батьки шкільні вчителі, а не шахтарі?

Всеукраїнський союз вчених-економістів нагадує державній владі, що держава, яка не цінує інтелект, не має майбутнього.

Джерело: Освітній портал

Відповіді

 • 2009.08.27 | Олена Весел

  Мені в селі смішний випадок розповіли

  Один хлопчик поступав до кількох університетів у Вінниці і в податкову в Ірпінь. На Ірпінь сподівались мало, хоча у нього бали були 185 і вище (це вважається дуже високий). Ну тако собі думали десь у Вінницю поступить, а не поступить то так і буде - дитина вундеркінд, йому тіко 16, ще рік почекає. Приходять результати - перша Вінниця з 15 26-й, друга з 15 - 18-й і там і там пропонують контракт. Ну батьки з бабусею і дідусем вже майже розстраюваться, ті, хто разом з ним поступали вже речі пакують, бо з 26-го практика і на контракт, то на контракт, аби у вуз хоч тушкою, хоч чучелком... Аж тут приходить з Ірпеня - вступив на безкоштовне і в рейтингу по всім предметам перший, приїзжай 31 на 9 і не парь мозок. Їдуть у Вінницю забирать документи, а їм не віддають - кажуть, щоб до них ішли на платне. Мусіла мама аж до голови приймальної комісії мало не з матюками дойти, щоб віддали. Він почав було щось їм говорити, вона тільки спитала - як це так, що у її дитини загалом більше 300 балів, а та, що перше місце зайняла у них в рейтингу ледве 250 нашкребла - їм там розказали про пільговиків і всьо такоє прочєє, що насправді дивно, бо грубо кажучи цей хлопчина теж пільговик - для дітей з села там теж має бути залишенний певний шлюз при вступі до державних вузів. Вопшем мама відвоювала документи, а у неї питають хоть куди поступили. Вона сказала - так голова комісії тіко помрачнів і сказав - ну удачі тоді. Бо їм теж не хочеться хороших дітей відпускати. Теж збирають - хоть тушки, хоть чучелки. А тут податківці обскакали і ше невідомо шо у тих їхніх 15 пільгових пройшло...
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.08.27 | Almodovar

   Це питання пільг взагалі

   Які повинні бути скасовані всі, до останньої. Єдиний вид пільги-грошові виплати. Сиротам, дітям шахтарів, учасникам штурму Ізмаїла, правнукам Гагаріна - гроші і крапка. Тоді не буде такого маразму. Чому пенсіонер. в якого пенсія 1-2 тисячі їде в транспорті безкоштовно, а Вася Пупкін з такою ж зарплатнею-платить гроші? Чому дебіл вчиться на інженера, тому що він сирота? Дайте йому гроші і хай вчиться на загальних засадах!
   Здається Вакарчук обіцяв, що пільг не буде. Виявилося -- ще більше. Як так? У нас, виходить, вся держава - пільговики?????
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.08.27 | псевдоквази

    Треба довести це до абсурду

    Almodovar пише:
    > Здається Вакарчук обіцяв, що пільг не буде. Виявилося -- ще більше. Як так? У нас, виходить, вся держава - пільговики?????

    Поки ще не вся, але скоро буде так країна, що непільговиків в музеях будуть показувати. Взагалі ліквідувати пільги можна, здається, лише довівши це діло до абсурду. Наприклад, от я особисто пропоную дати кожному громадянину, якому виповнилося 15 років, звання Героя України за те, що він в таких умовах зумів стільки протягнути. А що, хіба ми того не варті? Ну от як всі будуть герої і діти героїв і всі з пільгами, тоді, нарешті, і конкурси серед них можна впроваджувати...
   • 2009.08.27 | sama

    Re: Це питання пільг взагалі

    Almodovar пише:
    Чому пенсіонер. в якого пенсія 1-2 тисячі їде в транспорті безкоштовно, а Вася Пупкін з такою ж зарплатнею-платить гроші?

    А тому що купа сільських пенсіонерів взагалі транспортних пільг не мають, або не можуть ними скористатися. А на покриття витрат на ці пільги виділяють бюджетні кошти, які успішно розкрадають. От чому пільги у нас не адресні, а "взагалі".Коли роздати конкретну допомогу в конкретні руки - собі нічого не перепаде:))
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.08.27 | псевдоквази

     Бюджету не вистачить!

     sama пише:

     > Коли роздати конкретну допомогу в конкретні руки - собі нічого не перепаде:))

     ... на "в конкретні руки". От у нас пенсійний фонд дає "у конкретні руки". В багатьох містах відділення пенсійного фонду цілком позаймали будинки горкомів партії (а за СРСР займали невеличкі приміщення), а тепер їм і тої площі мало.
     А яка сила людей там працює! А скільки вони коштів того фонду споживають на своє утримання!
     Так вони ж не одні, ще є інші піклувальники...
     Розподільчу систему стає все важче утримувати...
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.08.28 | sama

      Re: Бюджету не вистачить!

      А насправді в пенсійному відділі має стояти один комп"ютер з кодовим механізмом доступу.
   • 2009.08.28 | Олена Весел

    Імхо це не питання пільг взагалі, а тільки пільг при вступі

    Ну реально неможливо отримати такі самі знання в глухому забитому селі, де компутора не бачили, і в місті. У цього хлопця мама сама економіст за освітою, що таке компутер дитині пояснила, уроки духових інструментів йому і купі сільських пацанів проплатила викладачу, щоб тільки приїзжав, вчительку з математики якось в місті виторгували, малий (кхе, він зараз вище мене - такий дуб вимахав - і здається це не прєдєл) з дитинства знав шо таке комп, інтернет, їздив і вигравав всі олімпіади за школу, бо мама і бабуся ним і його меншою сестричкою весь час займались, наймали рєпєтіторів і взагалі вкладали купи грошей. село там хоть маленьке, але громада достатньо сильна, голова сільради колись навіть аспірантуру встиг закінчити, але не захистився, мама - постійний спонсор і школи і заходів у селі, а такоже учасник різноманітних виставок сільськогосподарських по району, крім кількох магазинів продовольчих, має ще і господарку, якою натхненно займається. А ще кілька років тому - коли сестричка цього хлопця тіко народилась, а він сам вчився ходити, вона мені розказувала як би їй добре було б при пільгах радянських. Вже за два роки вона про радянський союз згадувать відмовилась, бо там нічого хорошого не було - вона без нього заробила більше і має наразі хатинку хай і одноповерхову, але меблі і обстановка в середині такі, що олігархи позаздрять. І поки її діти в школі вчаться вона для неї нічого не шкодує - треба дістане. Але ще раз кажу - це виключення. І воно не завжди спрацьовує, хоча у даному випадку нічого так спрацювало. Хлопці і дівчата з якими він вчився поступили всі - він у вуз, інші у технікуми і ПТУ, але не факт, що після закінчення ті, хто зараз по ПТУ і технікумам не підуть вчитись далі і не обскачуть тих городських з високими балами, які зараз у вузи попоступали. Просто у цих дітей не було можливості навіть наблизитись до тих знань, які можна було б отримати у найменшому українському місті. Тому в принципі, імхо, пільги потрібні - але для випускників отаких от шкіл. Якщо дитина набирає 150 з одного предмету - це для них дуже високий показник. Майже нереальний. Навіть 100 високий. Таких треба хапати - вони та глина, з якої можна виліпити справжнісінький шедевр.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.08.28 | Сергій Вакуленко

     Re: Імхо це не питання пільг взагалі, а тільки пільг при вступі

     Олена Весел пише:
     > Тому в принципі, імхо, пільги потрібні - але для випускників отаких от шкіл.

     А тепер іще скажіть, хто саме формуватиме список "отаких от" (на відміну від не "отаких от").

     І якщо навіть список "отаких от" справді складуть об'єктивно, то чи не побільшає в них раптом учнів в останнє передвипускне півріччя?
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.08.28 | Олена Весел

      бал по трьом предметам.

      якщо він 300 і більше (як це виходить, якщо навіть по сотні взяти), то дитина точно не дурна. нехай би в неї було 200 з одного з них і по 50 з двох інших. вже українською мову і літературу можна вивчити абсолютно однаковісінько - що в селі, що в місті. і шлюз хоч би у 2-3 місця для сільських дітей. міські навіть з райцентрів спроможні поставити собі інтернет.
    • 2009.08.28 | псевдоквази

     Про пільги ще раз

     Зрозуміло, що в середньому син доцента має кращі знання, ніж син алкоголіка - то давайте дамо пыльги дітям алкоголіків.
     Зрозуміло, що син заможнього в середньому має кращі умови для навчання, ніж син бідного - то давайте дамо пільги дітям бідних.
     Далі , середній киянин має кращі умови за мешканця обл. центру, а той - за мешканця райцентру, а той - за мешканця села. А ще області різні, одні такі, інші сякі, а ще в одній школі викладач математики добре викладав, а в іншій ні, то дамо пільги за областями, школами, вчителями...
     А то може краще дітей відразу після народження відбирати у батьків і виховувати всіх як рівних у казармах... та й то не допоможе, бо один здоровий, інший - не дуже, а третій - зовсім дебіл (вибачте, "альтернативно обдарований"), один виросте високий, інший - малим... Знову пільги давати?
     А от в капіталістичному світі є отаке: роботодавця за великим рахунком цікавить, що працівник вміє і знає, а його біографія з описом того, чому він нічого не знає і не вміє його не цікавить. То слід би так і в ВНЗ приймати...
     А що не дає? Підсвідомий народний потяг до СПРАВЕДЛИВОСТІ?!
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.08.28 | Олена Весел

      в капіталістичном світі взагалі-то

      можуть взяти двієшника спортсмена до вузу вивчати фізику. бо баскетбольній команді потрібен нападаючий. ще й стипендію дадуть. вчитись він звичайно буде рівно стільки, скільки вистачить своїх мізків, щоб складати іспити вище двійки. але буде. і не факт що після закінчення спортивної кар'єри з нього вийде поганий менеджер з продажів побутової техніки.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.08.28 | псевдоквази

       Re: в капіталістичном світі взагалі-то

       Ага, нам стає легше від того, що в США теж ідуть по дорозі соціалізму... прямо до пекла. Там теж є льготи для негрів, геїв, лесбійок і т.п. І в нас скоро будуть...
     • 2009.08.30 | Shooter

      Re: Про пільги ще раз

      псевдоквази пише:

      > А от в капіталістичному світі є отаке: роботодавця за великим рахунком цікавить, що працівник вміє і знає, а його біографія з описом того, чому він нічого не знає і не вміє його не цікавить. То слід би так і в ВНЗ приймати...

      Доречі, в "капіталістичному світі" у ВНЗ взагалі без екзаменів приймають. Частенько ситом стає перша сесія.

      Що, у принципі, вважаю за правильніший підхід (але не в українських умовах, звісно).
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.08.30 | псевдоквази

       Re: Про пільги ще раз

       Shooter пише:
       > псевдоквази пише:
       >
       > > А от в капіталістичному світі є отаке: роботодавця за великим рахунком цікавить, що працівник вміє і знає, а його біографія з описом того, чому він нічого не знає і не вміє його не цікавить. То слід би так і в ВНЗ приймати...
       >
       > Доречі, в "капіталістичному світі" у ВНЗ взагалі без екзаменів приймають. Частенько ситом стає перша сесія.

       В Італії зокрема, здається, саме така система...

       > Що, у принципі, вважаю за правильніший підхід (але не в українських умовах, звісно).

       В наших умовах виганяють після сесій вже тільки тих, хто 1) загуляв настільки, що забув, що сесія настала ТА ( 2) не має грошей, щоб зробити "допомогу кафедрі" АБО 3) не має родичів/знайомих/"кураторів" серед начальства АБО 4) не є цінним КВКшником або спортсменом, за якого декани носять залікові книжки ).
       Тобто спершу треба, щоб оцінки ставили як треба, а це в нинішніх умовах...
       А взагалі якщо б ліквідуівти стипендії (або починати платити їх тільки з 3-го курсу, або давати їх верхній... скажимо, сотні) та гуртожитки, то можна було б таке і в нас запровадити.
   • 2009.08.28 | Ігор

    Re: Це питання пільг взагалі

    Здається питання пільг у компетенції Верховної Ради.
  • 2009.08.30 | igorg

   Нічого дивного. У Києві у профільних ВНЗ багато

   бюджетних місць з одного боку й жорсткіший контроль за роботою приймальної комісії з іншого. Вступники із села пільга не мають. Є примарна перевага при рівній кількості балів лише на певні спеціальності (здається педагогічного профілю).
 • 2009.08.28 | ігор

  Re: Вступна кампанія до ВНЗ в 2009 році була дискримінаційною

  АБСОЛЮТНО ЗГОДЕН
  результати прийому у ВИШі 2009 дадуться чути дуже швидко
  а випуски будуть жахливими
  їм же і всі місця віддадуть при працевлаштуванні
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.08.28 | Сергій Вакуленко

   А я б не робив із того трагедії

   ігор пише:
   > АБСОЛЮТНО ЗГОДЕН
   > результати прийому у ВИШі 2009 дадуться чути дуже швидко
   > а випуски будуть жахливими
   > їм же і всі місця віддадуть при працевлаштуванні

   Економістів, правників і под. в Україні вже й тепер вистачає. Підуть розумні діти на менш модні, але не менш потрібні спеціяльності. Не виключено, що то насамкінець їм і в житті допоможе.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.08.28 | викладач

    Re: А я б не робив із того трагедії

    коли це не Ваша дитина, то, звісно, ніяких трагедій нема!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.08.28 | псевдоквази

     Не в тому трагедія...

     викладач пише:
     > коли це не Ваша дитина, то, звісно, ніяких трагедій нема!

     Отож, у нас яке зверху, таке знизу, просто те, що пролізло наверх, топче те, що знизу, а те, що знизу, рветься нагору, щоб теж топтати тих, що будуть знизу. В цьому і трагедія країни...
    • 2009.08.29 | Сергій Вакуленко

     Re: А я б не робив із того трагедії

     Ви це так кажете, ніби раніше "своя" дитина в перших-ліпших батьків могла вступити на міжнародні відносини до КНУ...
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.08.29 | Трясця

      У дусі пана Вакуленка

      "А хіба щось можна зробити?" Через таку філософію українців Лозинські та Ратушняки б"ють нам пики, не кажучи вже про ВНЗ, де нас і за людей не вважають.
  • 2009.08.30 | igorg

   Трагедія в тому що в київські виші пішли

   ті випускники що й у інші?
   Так, раніше аби вступити до КПІ потрібно було рік їздити на підготовчі платні курси. Це певний позитив, бо вони там підтягували шкільний рівень. Але тепер саме час поговорити про якість шкільної освіти. Й ВНЗ якраз і матимуть тут інтерес й мають ставити про це питання дуже серйозно.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.08.30 | псевдоквази

    Про якість -

    igorg пише:
    >
    > Але тепер саме час поговорити про якість шкільної освіти. Й ВНЗ якраз і матимуть тут інтерес й мають ставити про це питання дуже серйозно.

    А що раніше заважало ставити питання? Ніхто його не ставив, то чому зараз буде?
    Ну і при ЗНО якість шкільної освіти буде ще гірше, а чому - так про це вже тут писали. Власне, те саме, що є в РФ. Не знаю тільки, куди ще гірше? - Мабудь,будуть такі випускники, що не знатимуть скільки буде 2+2, тоді як зараз не знають 1/2+1/2.
   • 2009.08.31 | Трясця

    Re: Трагедія в тому що в київські виші пішли

    В Україні відсутній системний підхід до освіти (середньої, вищої). Треба визначити, що нам треба. Чи вистачить фінансів на те, що треба? Чи може треба обмежитися чимось нагальним та поліпшити його? Крім того, як завжди, не проведено аудит того, що маємо. А маємо школи без наочного приладдя, уроків ручної праці, з жахливої якості вчительським корпусом, із недолугими підручниками, із брехнею на кожному кроці, починаючи із сумнозвісного списування. Хоч так це лайно оцінюй, хоч так, все одно смердітиме. Правду не каже ніхто із задіяних у процесі. Статті ректорів ідіотські не тому, шо вони ідіоти (дехто з них все ж-таки ідіот), а тому, що правду казати в Україні не прийнято. От і крутяться в рамках кругленьких речень.

    А ЗМІ підмінили обговорення проблем у цілому обговоренням окремих питань.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua