МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Наталія Шульга: Українські унівeрситeти у світовому контeксті.

09/04/2009 | binna
Приїхавши у 2005 році будувати «Український Гарвард», я не уявляла ще всіх проблем, що повстануть переді мною і тими, хто активно намагався лобіювати ідею реформування наукової сфери України. Пройшли чорири роки і тепер я більш коректно можу аналізувати стан речей і готовність країни до реформ у цій стратегічно найважливішій сфері.

Рейтинги вищих навчальних закладів як джерело достовірної інформації

Щороку на початку червня починається процес трансформації частини населення країни у віці 17-18 років зі статусу випускників середніх шкіл до статусу вступаючих до вищих навчальних закладів (ВНЗ). Цьому процесу передує непростий період прийняття рішень як з боку молодих людей, так і з боку їх батьків та наставників. Який ВНЗ обрати? Що треба враховувати? У кого шукати порад і консультацій? Чи існує довідковий матеріал, якому можна довіряти?
http://nauka.in.ua/news/ukrainian-universities

Відповіді

  • 2009.09.04 | псевдоквази

    Хто знає про

    binna пише:
    > Приїхавши у 2005 році будувати «Український Гарвард», я не уявляла ще всіх проблем, що повстануть переді мною і тими, хто активно намагався лобіювати ідею реформування наукової сфери України. Пройшли чорири роки і тепер я більш коректно можу аналізувати стан речей і готовність країни до реформ у цій стратегічно найважливішій сфері.
    >
    Звідки хто приїхав і що то за «Український Гарвард», де його можна бачити? Чи досі ще не збудували?

    > Рейтинги вищих навчальних закладів як джерело достовірної інформації
    >
    Та яка там достовірність...

    > Щороку на початку червня починається процес трансформації частини населення країни у віці 17-18 років зі статусу випускників середніх шкіл до статусу вступаючих до вищих навчальних закладів (ВНЗ). Цьому процесу передує непростий період прийняття рішень як з боку молодих людей, так і з боку їх батьків та наставників. Який ВНЗ обрати? Що треба враховувати? У кого шукати порад і консультацій? Чи існує довідковий матеріал, якому можна довіряти?

    Нічого не існує такого: існує система продажу ДИПЛОМІВ, а не знань. Тож є відповіді на питання "Скільки коштуватиме диплом ВНЗ ХХХ?" і не більше.

    > http://nauka.in.ua/news/ukrainian-universities

    А загалом стаття цікава. а мій висновок такий, що нічого не вийде вже реформувати, можна тільки "до основанья а затєм..." як Петро І починати з нуля, для чого завезти іноземців... якщо якась там наука-освіта колись тут знадобляться.
  • 2009.09.04 | Георгій

    Кинулося в очі ось цe рeчeння... (/)

    "... Ентузіазм міністра був вражаючим, нe вистачало тільки розуміння, що стоїть за назвою - дослідницький унівeрситeт і що такe Ph.D програма."
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.09.04 | псевдоквази

      Ага, ентузіазм. Як в анекдоті

      про прапорщика та макаку:
      "Что там думать - трясти надо!"

      Георгій пише:
      > "... Ентузіазм міністра був вражаючим, нe вистачало тільки розуміння, що стоїть за назвою - дослідницький унівeрситeт і що такe Ph.D програма."
    • 2009.09.04 | Shooter

      Та й в автора до певної міри теж не вистачає

      Чесно кажучи, мені невідомі в Європі "недослідницькі університети". Вищі навчальні заклади - так. Університети (в більшій чи меншій мірі) - ні.

      Причому, існують принципово відмінні системи - скажімо, бритійська та німецька. Чи "посередині" - французька. Але і та, і та, і третя досягають дуже добрих результатів.

      Створити ж "з нуля" в Україні "дослідницький університет" просто неможливо - бо наука в совку була побудована на "німецьку манеру". І чи не єдиним реальним кроком в тому напрямку могли би бути лабораторії а-ля CNRS...але тов. міністр Ніколаєнко навряд чи знав і що таке є CNRS...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.09.05 | Трясця

        Re: Та й в автора до певної міри теж не вистачає

        Давайте спочатку створимо один (1) університет з усіма факультетами нормальними, з дослідницькою базою, з особливим набором (тільки за результатами зовнішнього оцінювання). На це потрібні гроші. Але на один вистачить. Згодом з"являться інші. Цей один нехай буде університет імені Шевченка. Це найбільш пристосований до цього заклад. На деяких факультетах є ще навіть пристойні кадри викладачів. Може хтось запропонує інший університет? Таке теж можливо. Головне, залучити до цього Євросоюз, щоб вони надали нам якихось викладачів, наприклад, іноземних мов, літератури та інформаційно підтримали. Тільки перед цим варто було б Губерського замінити на молоду тямущу людину.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2009.09.05 | krytyk

          Re: Та й в автора до певної міри теж не вистачає

          "Давайте спочатку створимо один (1) університет з усіма факультетами нормальними, з дослідницькою базою...Цей один нехай буде університет імені Шевченка"

          Ні! Якщо новий, так новий. І без іноземних викладачів (особливо - мов), фінансування (принаймні додаткового, але вагомого) нічого не вийде. А зараз створення у нас "домлідницьких ун-тів" - чергова показуха. Будь який університет - навчальна та науково-дослідницька установа. Ось так несподівано визнали, що справжіх університетів у нас немає.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2009.09.05 | Iryna_

            Давно пропонуємо створити магістерський ун-т на базі НАНУ

            с справжньою пі ейч ді програмою...
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2009.09.05 | Обізнаний

              Re: Давно пропонуємо створити магістерський ун-т на базі НАНУ

              При НАНУ вже існує Київський університет права та Вища (!!!) школа філософії. Штат, викладачі, приміщення, студенти, чималі гроші обертаються. Що Вам ще потрібно? ?
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2009.09.05 | Iryna_

                Re: Давно пропонуємо створити магістерський ун-т на базі НАНУ

                Обізнаний пише:
                > При НАНУ вже існує Київський університет права та Вища (!!!) школа філософії. Штат, викладачі, приміщення, студенти, чималі гроші обертаються. Що Вам ще потрібно? ?
                є ще щось типу університету лінгвістики...
            • 2009.09.05 | псевдоквази

              А для чого?

              Iryna_ пише:
              > с справжньою пі ейч ді програмою...

              Якщо в суспільстві була б потреба, так вже б давно створили. А як потреби на те в суспільстві нема то буде воно лише для показухи (мовляв, і у нас є герб, флаг, гімн ... і університет - адин штука) і не отримає подальшого розвитку. В свій час на таку от "во полє бєрьозу" претендувала Могилянка, та з того нічого не вийшло - не до неї підтягувалися інші, а вона до них пригнулася. І з новим закладом те ж повториться знову, як в суспільстві не буде потреби.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2009.09.05 | Iryna_

                і то правда - що це нікому не потрібно

                а потрібно лейбл повісити - "дослідницький університет"

                коли всі стануть дослідницькими аж до останнього технікуму - почнуть давати звання "академічних" чи ще якісь...
        • 2009.09.05 | Shooter

          Для цього потрібно бути Наполеоном ;)

          Який створив щось подібне у Франції - систему елітарних "Ecoles Superior".

          Але для створення цілої ланки таких "супер-університетів" в України не вистачить зараз коштів. Створення одного суперуні також не вирішує проблеми - брак конкуренції всередині країни ні до чого доброго не приведе.

          Потрібно таки, як на мене, створення спільних з універом, але з окремим фінансуванням лабораторій. Як найдешевшого та найефективнішого в даних умовах шляху.

          Одним словои, хай живе вкраїнський CNRS! :)
  • 2009.09.05 | псевдоквази

    До речі, от така у міністра біографія:

    1) http://www.nbuv.gov.ua/people/nikolaenko.html
    2) http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%96%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%94%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%96%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

    Да, комсомол-комсомол...

    До речі, з Вікі отаке вичитав: "Кандидатська дисертація «З питань економічної освіти фахівців сільського господарства»."
    Невже такі назви дисертацій бувають або хоча б були?! Я в отпаді...
    Чи це помилка вікіпед(истів / орів)?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.09.05 | Трясця

      Re: До речі, от така у міністра біографія:

      Якщо створювати новий заклад на грунті існуючого університету, або на порожньому місці, або на базі НАНУ, то головне в тому, шоб усе було під контролем міжнародної наукової спільноти. Будь-який проект за державні кошти та під державною опікою приречений на поразку, як це трапилося з проектами, про які йшлося вище в цій гілці.
    • 2009.09.05 | Shooter

      екс-міністра тільки

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.09.06 | псевдоквази

        Re: екс-міністра тільки

        На той час (2005) він був діючим міністром, в статті про нього була мова.
        Такий видатний науковець-освітянин, що йой! Тож закономірно, що ентузіазм мав (то для типового комсюка характерна риса), а розуміння, що воно й для чого - катма.
    • 2009.09.06 | псевдоквази

      Ще трохи про біографію екс-міністра:

      Оскільки ніхто про таку чудну назву дисертації нічого не додав, то вирішив провести пошук у гуглі.
      Дійсно, в переважній більшості випадків поважні джерела видають оте саме чудне «З питань економічної освіти фахівців сільського господарства» (але є розбіжності, див. далі. До речі, щось не дуже зрозуміло, яких наук кандидат екс-міністр? Педагогічних здається?

      А ось тут - http://justus.com.ua/persons/nikolaenko/ знайшов, який він викладач та доцент:
      "У 1988-1990 роки - 1-й секретар Нижньосірогозького РК КПУ; голова Нижньосірогозької райради народних депутатів. У 1991-1994 роки - заступник начальника управління освіти Херсонської облдержадміністрації; старший викладач, доцент Херсонського педагогічного інституту."
      Ясно, пан був сумісник. Знаємо таких. Цікаво, а студенти його там хоч бачили?
      До речі, перебуваючи на посаді міністра працелюбний пан Н. знаходив час для викладання ( звідси - http://www.oda.te.gov.ua/index.php?action=show&id=1806 ):
      "Продовжує викладацьку діяльність на посаді професора Центрального інституту післядипломної освіти АПН України. "

      А от вам, панове, цікава малесеннька стаття від "Персоналу Плюс" (нехай деякі політично цнотливі пани не пхають мене та це джерело ногами, а уважно таки почитають статтю, вона того варта) посилання - http://www.personal-plus.net/222/2068.html :

      "Останні кілька років Станіслав Ніколаєнко наполегливо бореться за якість освіти. Пан міністр здійснює рейди по всій країні у пошуках навчального закладу, який, за його думкою, не є стандартом якісної освіти. Натомість у його біографії є досить цікаві моменти, які змушують запитати: «А судді хто?».

      Відомості про міністра освіти і науки Станіслава Ніколаєнка з офіційного сайту МОН:

      «Закінчив з відзнакою Українську сільськогосподарську академію за спеціальностями інженер-механік (1978 p.) і викладач-інженер (1980 p.) та Одеський інститут політології і соціального управління за спеціальністю політолог (1991 p.). Професор, кандидат педагогічних наук. Кандидатська дисертація з питань економічної освіти фахівців сільського господарства».

      Відомості з Урядового порталу:

      «1978 року закінчив Українську сільськогосподарську академію, інженер-механік, 1980-го — інженер-педагог, у 1991-му — Одеський інститут політології та соціології, політолог. Кандидатська дисер­тація — «З питань економічної освіти фахівців сільського господарства».

      Сайт «Відкрита Україна» надає такі відомості про дисертацію пана міністра:

      «Кандидатська дисертація «Дидактичні основи підготовки спеціалістів для сільського господарства у вищих профтехучилищах з курсу «Основи ринкової економіки».

      Зверніть увагу, в жодному з наведених джерел не вказано конкретної дати захисту дисертації. Крім того, можна побачити розбіжності у назвах дисертації.

      Звернувшись до сайту Верховної Ради, можна знайти інформацію, яка взагалі ставить питання про авторство дисертації пана Ніколаєнка. За обліковою карткою депутата Станіслава Миколайовича Ніколаєнка, обраного 1994 року до Верховної Ради по виборчому округу №402, майбутній міністр освіти і науки взагалі не мав жодного наукового ступеня. За копією дисертації Станіслава Ніколаєнка, яка зберігається у Національній бібліотеці ім. Вернадського, її тема звучить так: «Дидактичні основи навчання учнів вищих сільських профтехучилищ — майбутніх фермерів по курсу «Основи господарювання». Її захистили 1994 року в Брянському державному педагогічному інституті ім. І.Петровського.

      Отож у нас до пана Ніколаєнка кілька запитань:

      Чому ви, обіймаючи посаду секретаря Комітету освіти і науки, захищали дисертацію в Росії, в Брянську, коли 1994 року вже існував ВАК.

      Чому в офіційних джерелах надається різна інформація про тему дисертаційного дослідження?

      Чому ніде не вказано року та міста, в якому ви захищали дисертації? "

      Таки щось незрозуміло з дисертацією шановного екс-міністра...

      До речі, що це за ВИЩІ ПТУ? Чим воно відрізняється від нищіх або середніх? В гуглі знайшов самий мізер, з якого мало що можна второпати. Ну то не так важливо, здається.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.09.06 | kfmn

        Re: Ще трохи про біографію екс-міністра:

        Он уже доктор: http://www.spravedlivo.org.ua/2009/06/nikolaenko_zahystyv_disertatsiy/
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2009.09.06 | псевдоквази

          Re: Ще трохи про біографію екс-міністра:

          Ну, росте, як бур"ян в огороді!
          Цікаво, а що ж за тема?
          Треба буде при нагоді подивитися автореферат.
          А от мені цікаво, як розуміти оце:

          "Робота включає положення десятків законів, постанов та державних програм в освітній галузі, автором яких є С.Н.Ніколаєнко."

          Це що, нардеп або екс-міністр може нашинкувати підготовлені ним закони та й буде дисертація? Так йому ж вже заплатили за ті закони і чималими пільгами, а він їх знову може виставляти, як науковий здобуток?

          І, наприклад, автор постанови КМ або ВР про яке-небудь святкування 90-річчя комсомолу може з цього вижати дисертацію кандидата або доктора історичних наук? А "Про стимулювання розвитку металургії" - технічних?
      • 2009.09.10 | Сергій Вакуленко

        Є таке добро

        Николаенко, С. Н.

        Дидактические основы обучения учащихся высших сельских профтехучилищ -будущих фермеров по курсу "Основы хозяйствования" : диссертация ... кандидата педагогических наук : 13.00.01

        242 с.ил.

        Брянск, 1994.

        Опис узято з каталогу Російської державної бібліотеки.

        А чому в Брянську? Гадаю, відповідь проста: в Росії тоді були значно м'якші формальні вимоги (щодо кількості публікацій і под.), ніж в Україні.

        Цікавий момент: цю дисертацію мав перезатвердити київський ВАК (я знаю двох людей, кому він не перезатвердив, а потім їх і на перезахисті провалили).
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2009.09.10 | Трясця

          Хто він?

          Мені хочеться визначитися, хто такий учений Ніколаєнко. Ясно, що він не природничник, не математик та не гуманітарій. А чи є він фахівцем із соціальних наук? Судячи з його творчості, мені здається, що теж ні. Отже, хто Ви, доктор Зорге?
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2009.09.10 | псевдоквази

            Re: Хто він?

            Є така професія: керівник-універсал (сьогодні директор ПТУ, а завтра - директор лазні, аби тільки директор), місце підготовки - комсомол.
          • 2009.09.10 | Сергій Вакуленко

            Та хто, хто? Педагог.

            І цим усе сказано (серед гуманітаріїв гіршої лайки нема).
        • 2009.09.10 | псевдоквази

          Re: Є таке добро

          Сергій Вакуленко пише:

          > А чому в Брянську? Гадаю, відповідь проста: в Росії тоді були значно м'якші формальні вимоги (щодо кількості публікацій і под.), ніж в Україні.
          >
          Так, певний час там можна було мати публікації будь-де, хоч би в газеті "Свекловод Старобельского района".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".