МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Школярі хочуть вивчати різні теорії походження світу

12/29/2009 | Опа на! 1
http://www.irs.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=491%3A1&catid=34%3Aua&Itemid=61&lang=uk

Батьки школярів відстоюють у суді свободу світогляду, вимагаючи викладати у школах альтернативні теорії походження світу
17.12.2009 14:19


Фото: Кореспондент
Школярі хочуть вивчати різні теорії походження світу

КИЇВ – Окружний адміністративний суд Києва 16 грудня почав розгляд позову групи громадян до Міністерства освіти і науки України з вимогою включити до навчальної програми нарівні з дарвінівською теорією походження людини теорію креаціонізму, яка стверджує, що Землю і все живе на ній створено Богом, пише газета КоммерсантЪ-Україна.

Позов «Про визнання неправомірними рішень і дій центрального виконавчого органу державної влади щодо порушення конституційних прав дитини у сфері загальнообов'язкової освіти» було подано до Окружного адміністративного суду Києва ще 21 жовтня.

Як пише газета, його авторами є батьки школярів зі Львова, Харкова і Дрогобича (усього восьмеро осіб).

Позивачі стверджують, що вивчення в школах виключно матеріалістичної теорії Чарльза Дарвіна порушує статтю 23 Конституції України, в якій, зокрема, говориться, "що кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості". При цьому в статті 22 закріплено, що "конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані".

Автори позову вважають, що безальтернативне викладання теорії Дарвіна суперечить Закону України «Про загальну середню освіту», який встановлює, що “загальна середня освіта спрямована на забезпечення всебічного розвитку особистості”, а серед завдань освіти визначає "реалізацію права учнів (вихованців) на вільне формування …світоглядних переконань".

Вони наполягають на повноцінному розгляді під час навчального процесу принаймні двох концепцій походження живого і неживого світів: "розумного задуму" – так званої теорії креаціонізму, яка стверджує, що Землю і все живе на ній створив Бог, а також натуралістичну (теорію еволюції Дарвіна), і пропонують внести відповідні зміни до шкільних підручників з фізики, астрономії, географії, біології та природознавства для 7-12 класів. Наприклад, не писати про Великий вибух як про єдину теорію виникнення Всесвіту, а подавати учням всебічну інформацію.

За даними Ъ-Україна, у середу суд так і розпочав розгляд справи по суті. Вислухавши позиції сторін, він переніс засідання на 21 грудня. Оскільки в залі засідань окружного адміністративного суду Києва не виявилося достатньо місць, справа розглядалася в закритому режимі.

"Ми ж не проти того, щоб школярі знали про дарвінізм, але чому тільки про нього? Чому всім розповідають, що людина походить від мавпи?" – обурювався один з авторів позову Володимир Єременко.

Заступник начальника юрдепартаменту Міносвіти Віктор Ногін, який представляє в суді сторону відповідача, пояснив позицію свого відомства так: "По-перше, у нас світська держава, по-друге, питання не в підручниках, а в світогляді. У школах ніхто не переконує дітей, що Бога немає або, що Він є. У навчальних закладах викладають єдину доведену теорію. У будь-якому випадку питання віри – це питання виховання в сім'ї. Якщо батьки і сама дитина хочуть вірити, то вони будуть вірити, незалежно від змісту підручників. І незалежно від релігійних поглядів затверджену програму треба вивчати".

На прохання Інституту релігійної свободи прокоментувати дане питання Оксана Сенчук, представник УГКЦ у Громадській раді при Міносвіти з питань співпраці з Церквами і релігійними організаціями, зауважила: “Соціологічні дослідження, які часто вивчають думку громадян стосовно їх ставлення до Бога, стверджують, що більшість громадян України вірять в Бога як Творця Всесвіту. Проте радянське минуле залишило у нашій свідомості звичку до подвійних стандартів. Вдома ми віримо, поза домом – намагаємось бути такими, якими нас хочуть бачити інші. Ми дозволяємо собі мовчати на приниження нашої християнської гідності. До цього сучасних батьків привчали їхні батьки, які були загнані радянською владою у глухий кут”.

“Ця звичка до подвійних стандартів так закоренилася у нашій свідомості, що ми й не помітили, що живемо у своїй державі і маємо право бути у ній господарями, а значить і виховувати своїх дітей відповідно до наших родинних цінностей. Це право вже дала нам Конституція України, залишилося лише відстояти його. Низько схиляю голову перед тими справжніми патріотами і вірними християнами, які подали нам гідний приклад”, – наголосила пані Оксана Сенчук у розмові з ІРС.

Слід зауважити, що цей позов є прецедентом в історії незалежної України.


Інститут релігійної свободи, м.Київ
www.irs.in.ua


the results.

ВідповідіCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua