МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Україна щороку втрачає 6 тис. учених

01/20/2010 | Життя-БП
Останніми роками українські учені почали рідше виїжджати на Захід. Якщо на початку 90-х країна щороку недолічувалася 20—50 тисяч науковців, то в останні кілька років — 2—6 тисяч (всього з 1991 року кількість учених в Україні, за даними Держкомстату, скоротилася втричі — з 295 до 94 тис.). «За роки незалежності від нас виїхали десятки тисяч учених. Точно ніхто не рахував. Але зараз такого масового відтоку немає — в світі криза, роботу знайти складно, до того ж сьогодні можна і тут працювати по грантах», — говорить Ігор Марков, завсектором етносоціальних досліджень Інституту народознавства НАНУ.

Учені підтверджують, що в 90-ті їхні колеги масово виїжджали в США, Німеччину або Францію. Тепер їдуть в основному аспіранти. Частенько ті, у кого в Києві немає житла. «Адже можна і тут, працюючи по гранту, отримувати додаткові $500 до зарплати і якось жити. Але якщо треба знімати житло і утримувати сім'ю, цих грошей мало», — говорить хімік Ірина. Втім, проблема не лише в зарплатах: «Наша спеціальність пов'язана з космічною фізикою, жодних перспектив для себе в Україні ми з чоловіком не бачимо, тому і виїхали в аспірантуру в університет Карлов (Чехія). Хоча гроші теж важливі — чеські учені заробляють по 800 євро», — говорить Марина, яка живе з чоловіком-ученим в Празі.

«Близько 80% тямущих випускників вишів з таких предметів, як математика, фізика, хімія, прагнуть виїхати за кордон. В Україні дуже слабка приладова база. Коли я писав диплом, півроку витратив на те, щоб зробити прилад — треба було відстежити, як світло впливає на мишей», — розповів нам аспірант-фізик Анатолій Стеценко. «Досліди доводиться оплачувати зі своєї кишені. Я займаюся дослідженнями у сфері штучного запліднення, реактиви дуже дорогі. Одне антитіло коштує 7 тис. грн. А без цього дисертацію не напишеш, тому я працюю на чотирьох роботах: викладаю в університеті, гімназії, гуртку і даю приватні уроки», — говорить аспірант-біолог Ірина Винниченко.

Є і такі, хто їде просто з цікавості. «Мені було цікаво повчитися за кордоном. Ми розробляємо нові речовини проти раку», — розповіла нам Ганна Калайда, випускниця хімфаку університету ім. Шевченка, яка працює в Бонні (Німеччина).

Відповіді

 • 2010.01.20 | thinker

  ЦЕ факт - виїжджає молодь, а

  старше покоління, вже свій "бал" відіграло і потроху повертається назад в Україну на ... пенсію... Тільки проблема в тому, що скоро НЕ БУДЕ КОМУ ГОТУВАТИ молодих здібних аспірантів в Україні, та й не дуже вже й молоді хочуть йти "в науку" ...

  // URL: http://www2.maidan.org.ua/n/osvita/1236259549
 • 2010.01.20 | Мацяльця

  Марна паніка:

  стількох вже нема.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua